Przegrzewanie się procesora

PC, konsole i nie tylko...
Awatar użytkownika
Lyserg1260

Przegrzewanie się procesora

Postautor: Lyserg1260 » 30 mar 2014, 23:19

Według ludzi na elektrodzie, to są już wysokie temperatury, co wy o tym sądzicie?

Stan spoczynku: CPU 45-55 stopni (czasem dochodzi do 60).
Smite: CPU 70-80 stopni, GPU 60 stopni.
Mirror's Edge: CPU Podobnie jak Smite (doszło do 84 stopni), GPU nie sprawdzałem.

Ale np. grając w Minecrafta temperatury nie przekroczyły 65 stopni, grając w Tomb Raider (2013) na Ultra z włączonym efektem TressFX największa temperatura jaką miałem to 70 stopni. Podobnie w przypadku Resident Evil Revelations.

Według znajomego temp w grach są w porządku całkiem (nie wiem do cholery czemu ten Smite tyle żre, Mirror's Edge też), ale w stanie spoczynku powinien osiągać temperatury 30-45 stopni.

Teraz tak:
-Przedmuchałem wentylator, nic nie pomogło.
-Wentylator pracuje raczej w porządku, gdy potrzeba przyśpiesza i chodzi głośniej.
-W pokoju jest otwarte okno, wyloty nie są zasłonięte, laptop leży na biurku.
-Myślę nad podkładką chłodzącą, ale nie wiem czy jest sens.
-Istnieje szansa, że to wina systemu (ostatnio miałem spore problemy z trojanami, poza tym zasyfiony jest system troszkę też jakimiś pozostałościami po starych sterownikach itp.).
-Podejrzewam, że może być coś z pastą, ale nie mam jak jej zmienić (szkoda stracić po pół roku rozszerzoną gwarancję obejmującą zalanie, stłuczenie ekranu itp.), a autoryzowany serwis = dużo hajsu + dużo czekania.

Czy wg was powinienem się martwić tymi temperaturami? Boję się trochę naparzać w tego Smite'a, bo +80 stopni to już dużo, dopuszczalna temperatura dla mojego procka to 90 stopni. Jakieś rady co ewentualnie może jeszcze pomóc?

Specyfikacje macie w tym temacie:
http://tsukuru.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=4641
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)

Re: Przegrzewanie się procesora

Postautor: X-Tech » 30 mar 2014, 23:31

Spróbuj trzymać pca na odsłoniętych bebechach. Ja tak zawsze robię.
U mnie dyski np: normalnie leżą poza kompem na blacie.
Zastanów się czy płyta główna i sposób zamontowania części na niej nie powodują dodatkowego przegrzewania się złomu.
Niepotrzebne sztuczne cukry, hejty, zazdrości, wredności. Liczy się pochwała za dobrze wykonaną pracę - grę.

Czat ssie.

RM zawsze spoko.

Jestem tu dla siebie.Nie jaram się RPG itp. Szkoda czasu.
Liczy się akcja i intensywna rozgrywka. Inne gry mnie nie jarały i nie jarają. Prawda wylana.
Awatar użytkownika
Lyserg1260

Postautor: Lyserg1260 » 30 mar 2014, 23:34

Zapomniałem wspomnieć, że mam lapka. Raczej nie chce go rozbierać ;p też tak robiłem na stacjonarnym, najlepsze było to, że nie miałem tam żadnej pasty, a wentylator na obudowie nie działał, a komp ani razu się nie przegrzał :D
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)

Postautor: X-Tech » 30 mar 2014, 23:38

To nie wiem co ci poradzić. Strzelam, że albo pasta wyschła, albo wentylator nie wyrabia, albo kurz, albo budowa laptopa przy takim obciążeniu nie pozwala na lepsze chłodzenie. Dlatego wolę PC. Coś mi nie pasuje wywalam i wstawiam zamiennik. Zastanów się nad kurzem. To może też robić problem.
Niepotrzebne sztuczne cukry, hejty, zazdrości, wredności. Liczy się pochwała za dobrze wykonaną pracę - grę.

Czat ssie.

RM zawsze spoko.

Jestem tu dla siebie.Nie jaram się RPG itp. Szkoda czasu.
Liczy się akcja i intensywna rozgrywka. Inne gry mnie nie jarały i nie jarają. Prawda wylana.
Awatar użytkownika
Lyserg1260

Postautor: Lyserg1260 » 30 mar 2014, 23:42

Opłaca się kupić jakąś tańszą podkładkę chłodzącą? Wentylator przedmuchałem sprężonym powietrzem i nic nie dało, więc raczej nie jest zakurzony. Trochę dziwne, że pasta tak szybko, bo lapka mam od Listopada jakoś, ale też myśle że to w tym problem leży. Tyle że nie mam jak jej zmienić, to największy kłopot. Na gwarancje z takim czymś pewnie nie przyjmą, póki komp nie będzie się wyłączać albo zwalniać pracy. Musiałbym iść z czymś innym, by przy okazji wymienili paste. Tylko zaś czekać 2tyg, a zamiennika pewnie nie dostanę, a muszę mieć dostęp do kompa (m.in. przez studia).
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Kontakt:

Postautor: Jazzwhisky » 31 mar 2014, 00:03

Nadziałeś się na model z problemami, pamiętam z ostatniego wątku, że napotkałem sporo uwag także co do temperatur w tym Acerze. Anyway, ze źródeł oficjalnych - http://ark.intel.com/products/71465

TJUNCTION 90C (PGA); 105C (BGA)

W tym układzie 84 stopnie to już sporo, ale umówmy się, z takimi parametrami odpalając tytuły w stylu Mirror's Edge powinieneś spodziewać się bardzo wysokich temperatur. Niestety laptop (=słabe chłodzenie) ogranicza mocno możliwości kombinowania, osobiście nie robiłbym sobie większych nadziei co do pasty, tylko schodził z detalami/rodzielczością w dół, bo wygląda to na standardową pracę tej jednostki pod dużym obciążeniem.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Lyserg1260

Postautor: Lyserg1260 » 31 mar 2014, 00:09

Detale obniżać mogę, rozdzielczości nie, wolę już nie grać, bo to paskudnie wygląda potem :D
Więc myślisz, że nie należy się zbytnio dziwić takim temperaturom? Mnie jednak dziwi fakt, że przecież Tomb Raider 2013 jest dużo nowszą grą od Mirror's Edge, wygląda lepiej, gram na najwyższych detalach (wszystkie antyaliasingi na maxa) a temperatury są sporo niższe niż w przypadku Mirror's Edge. W takim razie to chyba zależy też od gry. Wygląda na to, że chyba będę musiał rezygnować z niektórych gier, bo taki Smite nawet na niskich ustawieniach się grzeje.
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special (zwycięstwo)

Postautor: Kleo » 31 mar 2014, 00:22

Niestety, Jazz ma rację - taka to już uroda Acerów. Wiem coś o tym, bo wykańczam już drugiego. Na lepszych grach osiąga temperatury takie, że muszkom w locie płoną skrzydełka, ale jakoś nie wyłącza się od tego, póki co przynajmniej. Więc po prostu to ignoruję, dopóki nie parzy mnie w palce.
Tańszej podkładki nie kupuj - szkoda kasy, bo nic nie daje. Chociaż wygląda fajnie i na klawiaturze pod skosem wygodniej pisać - ale poza tym zero efektu. =)
Awatar użytkownika
Ozzaku
Kontakt:

Postautor: Ozzaku » 31 mar 2014, 00:28

Jazzwhisky pisze:Nadziałeś się na model z problemami

Czyli nie jestem sam... Obrazek
Cóż mam takie same problemy z lapkiem, mam samsunga r510, był w servisie, miał wymieniany wentylator, ale nadal gdy się zagrzeje wyłącza się, co jest uciążliwe przy grach bo jedyne co mi chodzi i nie obciąża lapka to G1 i G2NK, a ile ja bym dał by odpalić Wiedźmina... Obrazek
Ale to chyba będzie dopiero możliwe jak kupię nowego lapka.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Kontakt:

Postautor: Jazzwhisky » 31 mar 2014, 05:17

Lyserg1260 pisze:Mnie jednak dziwi fakt, że przecież Tomb Raider 2013 jest dużo nowszą grą od Mirror's Edge, wygląda lepiej, gram na najwyższych detalach (wszystkie antyaliasingi na maxa) a temperatury są sporo niższe niż w przypadku Mirror's Edge. W takim razie to chyba zależy też od gry.

Yup, to ładnie potwierdza, że nie jest to (techniczny) problem sprzętowy. =)

W przypadku Smite po prostu brakuje sporo do zalecanych wymagań, ale próbuj jeszcze wyłączyć PhysX w ustawieniach Mirror's Edge, może nie popsuje wrażeń, a powinno dać sporą ulgę karcie/CPU.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
McLaren

Postautor: McLaren » 31 mar 2014, 09:37

Niedawno miałem ten sam problem nie dało się grać laptop zagrzewał się i gry się cieły. Poszedłem do serwisu chcieli ode mnie 100 zł. za naprawę pomyślałem chyba ich boli ,poczytałem w necie co i jak kupiłem pastę termoprzewodzącą mx-2 wymieniłem i teraz laptop chodzi super:) gram i się nie grzeje. Podkładke owszem kup laptop musi mieć dodatkowe chłodzenie pod procesorem i czipem.
Naprawa kosztowała mnie trochę wytrwałości i 20zł.
Awatar użytkownika
Lyserg1260

Postautor: Lyserg1260 » 31 mar 2014, 10:16

Pasty nie wymienię jak już wspomniałem. A Mirror's Edge i tak gram bez PhysX bo w niektórych momentach gra strasznie tnie i to problem wielu graczy (wszystkim tnie w tych samych miejscach, niezależnie od mocy sprzętu i ustawień grafiki w grze). Co do Smite'a, na niskich ustawieniach też nieźle się nagrzewał ;) Martwi mnie bardziej temperatura w stanie spoczynku, włączyłem kompa (na starcie włącza ma się program mierzący temperaturę) i Min:39 Max:54. Jedyne co było odpalone to przeglądarka i antywiry. Myślę, że te temperaturki powinny być o 10 stopni niższe.
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo)

Postautor: GameBoy » 31 mar 2014, 10:42

Kupiłeś laptopa to teraz cierp. :)

Ja sam mam podobną sytuację, próbowałem rozebrać tę kupę złomu by ją wyczyścić, ale mój model (ASUS KS53V) został zaprojektowany tak, że dostępu do wentylatora bronią 24 śrubki (liczyłem) i obudowa, z której musiałbym siłą zerwać górną aluminiową część.
Olałem to, bo potem pewnie bym nie mógł tego złożyć do kupy.

Ciesz się, że nie masz tak jak ja -> od razu po włączeniu lapka wentylator działa na pełnych obrotach, jak będę z niego korzystał jeszcze parę miesięcy to ogłuchnę od tego hałasu.

Chciałbym w końcu kupić prawdziwy, stacjonarny komputer, bo laptopy to nadają się tylko do przeglądania internetu i oglądania filmów, ale też muszę mieć coś przenośnego ze względu na studia. :x
http://www.rmxp.vot.pl -> kopia RMXP

To Twój projekt, więc, do jasnej cholery, weź wreszcie za niego choć odrobinę odpowiedzialności. - Kleo =)
Ponoć w jaskiniach koło rysunków ściennych przedstawiających mamuty można było zobaczyć "scena umiera". - Noruj =)
Awatar użytkownika
Lyserg1260

Postautor: Lyserg1260 » 31 mar 2014, 12:02

Wprawdzie mam jeszcze stacjonarkę, ale jest w okropnym stanie i mimo wszystko jest słabsza niż lapek, więc wolę już na lapku grać.

Ale coś muszę zrobić ze stacjonarką, bo i tak nie zarobię na sprzedaży za wiele. W sumie wymieniłbym płytę główną, wyczyścił go dokładnie, dołożył drugie 2gb ramu i by coś z tego już było.

Najwyżej kupię sobie jakąś tanią podkładkę chłodzącą za powiedzmy 30-40zł, zawsze coś + nawet jeśli sam wiatraczek wiele nie da, to zawsze będzie więcej miejsca na wylot powietrza. No i ładnie się świeci w nocy ;)
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special (zwycięstwo)

Postautor: Kleo » 31 mar 2014, 12:10

Ja w ogóle nie rozumiem, czym się przejmujesz. Sprzęt jest nowy, więc zapewne na gwarancji. Zwyczajnie doprowadź go do ekstremalnego stanu i jak coś się będzie działo, to oddaj do naprawy. I problem z głowy.
A świecenia podkładki nie widać, bo laptop zasłania. ;)

Wróć do „Gry/Emulacja”