Our 10 favourite... strategy/economic simulation games!

PC, konsole i nie tylko...
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Kontakt:

Re: Our 10 favourite... strategy/economic simulation games!

Postautor: Jazzwhisky » 20 kwie 2008, 18:29

To ja się troszkę rozpiszę

1. X-Com: Terror from the Deep (PC)
Mój absolutnie ulubiony tytuł wszech czasów. Klimat (muzyka!), strategia, taktyka, odrobina ekonomii - wysoki, wręcz znienawidzony przez niektórych fanów pierwszej części UFO, poziom trudności. Nic nie może równać się z setkami godzin spędzonych przy tej pozycji.

2. Transport Tycoon Deluxe (PC)
Ojciec i matka wszystkich "tycoonów". Cudowna, wspaniała, niezwykle grywalna ekonomia ze świetnym podkładem muzyczno-dźwiękowym. Moim skromnym zdaniem, pod wieloma względami do dziś absolutnie niedościgniona.

3. Heroes of Might and Magic 3 (PC)
Tytuł, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Uniwersalna Magia i Miecz na PC, na dodatek zrobiona całkiem nieźle. Razem z dodatkami - piękne.

4. Advance Wars DS (DS)
Całą serię AW mogę śmiało polecić i postawić obok najlepszych strategii wszech czasów na PC. Zdecydowanie jeden z najlepszych tytułów, jak dla mnie jedna z tych serii, która stworzyła klasę sama dla siebie. Planszówkowa grywalność i setki godzin stracone.

5. Starcraft (PC)
RTS niemal doskonały. Co prawda większym sentymentem darzę serię W., jednak starając się oceniać obiektywnie - Starcraft był po prostu najlepiej wyważony i dopracowany.

Trudno wybrać pięć tytułów ^^"
Settlers 2, Warcraft 1/2/3, Pierwsze UFO, Civ2/3, Theme Hospital, Theme Park, Mad TV, Dune 2, Pizza Tycoon, Dungeon Keeper...... Każdy z tych tytułów zapewnił mi co najmniej dziesiątki godzin świetnej zabawy.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
BeVoo

Golden Forki 2008 - Pełne Wersje (miejsce 2)

Postautor: BeVoo » 21 kwie 2008, 13:09

A żeś zapodał tematem Jazz... naprawde bardzo trudno wybrac tylko te 5 tytulow :/
Dlatego ja zapodam pierwszymi co mi przyszly do glowy, chociaz jest duuuuzo wiecej zacnych tytulow:

Dungeon Keeper 2
Heroes of Might and Magic 3
Roller Coaster Tycoon
Transport Tycoon Deluxe
X-Com

Podalem ALFABETYCZNIE, poniewaz nie uwazam zeby jedna gra byla lepsza od drugiej...

P.S.: LasTTurn: Fallout 2? =P
Gdzie jest wanamingo kiedy śpi?
Awatar użytkownika
Mertruve

Golden Forki Special - Pełne Wersje (zwycięstwo)

Postautor: Mertruve » 21 kwie 2008, 13:40

FALLOUT TO STRATEGIA I KONIEC PIEŚNI >:(

Czekam na listy przygodówek i zręcznościówek ;D
master miller

Postautor: master miller » 02 maja 2008, 23:09

Hmmm.... pomyślmy, może tak:
Strategie:
1.Megalomania
2.HoMM
3.Dune II
4.Warcraft III (wciąąąąga ;P)
5.Civilization (I, II lub III)
6.Sacrifice
7.Age of Empires I+II
8.Homeworld
9.Warlords: Battlecry (jakoś zapomniana, a za pierwszym razem się wciągnąłem jak w zielonego plazmaka!)
10.Europa Universalis II

Tycoony:
1.GameBiz
2.Emergency
3.Zeus: Master of Olympus (Pan Olimpu)
4.Startopia
5.The Movies

To tyle. Nie sugerujcie się numerkami ;P aczkolwiek wyżej wymienione są mi najbliższe. Zapewne jakieś równie mi bliskie pominąłem ;P
Awatar użytkownika
Inq

Golden Forki 2007 - Dema (miejsce 2)

Postautor: Inq » 02 maja 2008, 23:15

Warcraft III (swietny edytor, filmowa kampania) i Sacrifice (za grafike i pokrecony klimat), Twierdza (za ogolna za*******).
ZNISZCZONE Nowoczesne Miasto

Polecam także zaopatrzyć się we wszystkie gry z serii: Miasteczko Nowoczesne, wszystko tak zniszczone, że dosłownie nic nie ma.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)

Postautor: X-Tech » 04 sie 2014, 15:24

1 Siege do Unreal Tournament
Może się to wydać dziwne, ale do UT powstał mod, który zmienia grę w strategię, w której w jednej drużynie występuje do kilkunastu różnych graczy. Celem jest zniszczenie Core'a wrogiej drużyny i rozbudowa własnej bazy poprzez stawianie działek obronnych, pułapek, pól minowych i innego rodzaju ulepszeń m.innymi sprzętu dodatkowego, dozowników broni, punktów leczenia itp.. Pieniądze otrzymuje się za zdobyte fragi/rozwalanie kluczowych elementów baz wrogiej drużyny lub jeśli ktoś z teamu nam je podaruje. Trochę ogarniania UT i zabrane wiele godzin z życia. Jedna runda zwykle trwa do 2 godzin. W tym czasie zapomina się o całym świecie. Przeżycia są ogromne. W każdej chwili baza może zostać zniszczona atomówką. Trzeba kombinować drogi obejścia do wroga stawiając różnego rodzaju trampoliny, pułapki i inny crap, który pozwala taktycznie zaskakiwać wrogą drużynę. Kiedy bazy są już mocno rozbudowane zwykle gra zamienia się w wymianę ognia pociskami atomowymi. Gra jak dla mnie przy ogarniętej ekipie zabija wszystkie strategie jakie znam. Radzę poczytać choć trochę zasady, aby nie zgarnąć bana. Zasady są proste do przestrzegania.

2 Warzone 2100
Kombinowanie jednostek z nowo wynalezionych elementów - można stworzyć tysiące kombinacji (!) - robienie sub misji wysyłając to co zbudujemy w inne rejony. Ogólna rozbudowa i zmiana priorytetów gry. Podoba mi się, że ciągle nie martwisz się o bazę tylko gra zmienia się na przestrzeni godzin w różnorakie zadania do wykonania w trakcie których akcja przenosi nas w inne miejsca i obrona bazy w tym czasie nie jest priorytetem. Gra jest wielka i sprawia wrażenie niczym nie ograniczonej.

3 Tzar Ciężar Korony
Za klimat i spore możliwości rozbudowy baz. Expienie jednostek łącznie z herosami. Muzyka midi wwierca się w głowę na zawsze.

4 Battle Realms
Za orientalny klimat. Herosów o wyraźnie zaznaczonych mocach i nieliniowość.

5 X-Com grałem w to trochę, ale jeszcze jej dobrze nie ogarnąłem. Czuję, że miejsce na liście tego tytułu będzie rosło.

6 System Shock 2 - Element ekonomiczny występuje w planowaniu wydatków na nowe ulepszenia za ograniczoną pulę cyber modułów - wybieramy co chcemy ulepszać i czego możemy się nauczyć z "drzewka" już na samym początku gry określamy dyscypliny i cechy, które zyskamy na starcie gry. To jest bardziej tutaj uwydatnione niż w Deus Ex. Później trzeba podejmować decyzje. Na poziomie easy nie jest to aż tak nachalne, ale wystarczy zawyżyć poziom trudności i trzeba się zastanawiać jak to było w PW "Bułkę czy Chleb" aby nie zginąć. Nie daje tej gry najwyżej mimo że ukończyłem już 3 razy, bo to nie jest czysty przykład, w którym ekonomia rozwiązuje większość problemów.

7Advance Wars - Spoko gierka. Skrzyżowanie czegoś w rodzaju szach z strategią.
Lubię te animacje rozwałki i ogólnie klimat i wrażenia z gry.

Uwaga, odświeżenie tematu po 6 latach przerwy!
Niepotrzebne sztuczne cukry, hejty, zazdrości, wredności. Liczy się pochwała za grę, która przynosi CI mnóstwo frajdy.

CZAT OK.

RM zawsze spoko.

Jestem tu dla siebie. Tworzę co lubię.
Liczy się akcja i intensywna rozgrywka, oraz kreatywność. Inne gry mnie nie jarały i nie jarają. Prawda wylana.
Awatar użytkownika
Preki

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Kontakt:

Postautor: Preki » 05 sie 2014, 11:03

1. Command & Conquer (wraz z sequelami/spin-offami)
Nie licząc Dune II, prekursor gier strategicznych w szeroko rozumianym pojęciu. Dość prosta mechanika, dynamiczna akcja i kampanie z miodnymi przerywnikami filmowymi. Wyjątkiem od tego jest seria Generals, w którą się nieco inaczej gra, jak w główną serię lub Red Alert.

2. Starcraft
Ten tytuł mówi sam za siebie. Każdy słysząc "Starcraft" ma przed oczami zawodowego koreańskiego gracza, który w ciągu przysłowiowej 0.3 sekundy wykonuje ponad 9000 akcji, zanim Ty zdążysz przemieścić 12 jednostek :P. Przyznam że nigdy w tę grę dobry nie byłem, ale od czasu do czasu ze znajomymi można popykać

3. Age of Empires
Zanim zobaczyłem jakikolwiek tytuł spod znaku C&C, ta gra była pierwszą strategią z jaką miałem do czynienia. Zupełna odwrotność punktu 1., ze względu na historyczny setting, dużo większa ilość zróżnicowanych jednostek, zróżnicowanych nacji którymi można grać. Nie należy zapominać o kampaniach nawiązujących do prawdziwych historycznych zdarzeń. Dwójka była pod względem mechaniki jeszcze lepsza, ale lubię jedynkę jak i dwójkę.

4. Transport Tycoon Deluxe (lub OpenTTD)
Po prostu synonim dla określenia "zmarnowane dnie przy kompie" :) Z pozoru prosta gra - dostajesz losową mapę, sam czy z komputerem, i rozbudowujesz swoją sieć transportową korzystając z autobusów, pociągów, samolotów i statków. Serio, niby nic, ale po pewnym czasie chcesz zakończyć grę, ale mówisz sobie: "jeszcze tylko nowa linia kolejowa, jeszcze kupię nowy autobus", i tak w nieskończoność. Gra z kumplem w sieci jest niebezpiecznie wciągająca, ze Ska'ciem marnowało się całe dnie przy tym tytule, i to do tego z dodatkami wprowadzającymi do gry pojazdy i budynki znane nam na co dzień.

5. Sim City 3000
Prawie jak powyższe, tyle że budujemy miasto, i zmagamy się z roszczeniami jego mieszkańców, czyli wieczne budowanie szkół, posterunków policji, innych placówek, oraz umiejętne operowanie opodatkowaniem. Nagroda? Prosperujące miasto :) Niby nic wielkiego, a cieszy.

6. Dune 2000
Wielu w tym temacie wspomniało Dune II jako jedną z ich najbardziej ulubionych strategii. Mi jednak przypadł do gustu jej remake, bo po prostu z nim miałem wpierw styczność, była to jedna z gier jaką miałem na pierwszym pececie. I tym bardziej wolę Dune 2000 względem pierwowzoru, gdyż korzysta ona z takich dobrodziejstw jak zaznaczanie wielu jednostek na raz czy grupowanie ich klawiszami numerycznymi. Wiele jednostek zostało tych samych, jednak części zmieniono ich działanie. No i tym razem widać wyraźnie klimat rodem z filmu Davida Lyncha, momentami w kampanii pojawiają się nawet fragmenty tegoż. I jak zwykle Frank Klepacki popisał się przy ścieżce dźwiękowej. Wszystko to sprawiło, że kilka miesięcy temu postanowiłem odświeżyć sobie grę, w którą nie grałem od blisko 13 lat.

Jazz, nie bij :P Lepiej odpisać w starym jak scena temacie, niż zakładać taki sam, nowy.
Obrazek
http://prekisiedlce.wordpress.com/ - moje blogowe skrobanko
"W skrócie - gra nigdy nie jest gotowa, Ty zwyczajnie przestajesz nad nią pracować." - Jörg "Eiswuxe" Winterstein

Wróć do „Gry/Emulacja”