RGSS, Ruby (co to) jak zacząć?

Problemy związane z pracą w RM, poszukiwania współpracowników. Uwaga na zasady zakładania tematów!

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

ODPOWIEDZ
kxkuba
Posty: 33
Rejestracja: 15 lis 2012, 16:04

RGSS, Ruby (co to) jak zacząć?

Post autor: kxkuba »

Siema, pewnie było już takich tematów ok.:412413253254 no ale ja chyba mam inny (nieco)
więc sprawa wygląda tak, (jestem w technikum Informatycznym 1kl) i chcę nauczyć się programować. Nie dla tego żę jest hajs z tego nie dla tego że chce być proo wśród kolegów lecz dla tego że troche mnie to jara. Pisałem skrypt w ruby ale na podstawie poradnika (słabego) gdzie koleś pisał skrypt a ja pisałem to co i on. Powiem wam że uważam że właśnie jest to coś w czym bym się spełnił. Problem rozpoczyna się tam że ja nie wiem:
- jakie ma zastosowanie ruby
- czym jest RGSS i czym się różni od ruby a co ma podobne
- co to jest takie coś jak klasa itp. (takie podstawy) nigdy nie maiłem doczynienia z programowaniem
- co można zrobić w ruby
- czy jest to trudny język
- czym się charakteryzuje
- od jakich skryptów zacząć biorąc pod uwage RPG makera
- jaka jest różnica między RGSS a RGSS2 a RGSS3
- czy jest to duża różnica na czym polega
- a może rozpocząć programowanie w innym języku

ok to chyba tyle proszę o odpowiedz
Awatar użytkownika
Adrap

GF2020 - Dema (miejsce 3); GF2019 - Pełne Wersje (miejsce 3) Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 3)(miejsce 3); GF2015 - Dema (miejsce 2) Zapowiedzi (zwycięstwo); KC I (miejsce 2); KC II (miejsce 3); TASC 4 (miejsce 2)(miejsce 3)
Posty: 815
Rejestracja: 21 kwie 2014, 14:39
Lokalizacja: Kurpsie

Re: RGSS, Ruby (co to) jak zacząć?

Post autor: Adrap »

- jakie ma zastosowanie ruby
Język programistyczny, służący do pisania programów, gier itp.

- czym jest RGSS i czym się różni od ruby a co ma podobne

RGSS jest opartym na Ruby skryptowym językiem programowania stworzonym na potrzeby programu RPG Maker XP. W przeciwieństwie do Ruby, RGSS ma już zdefiniowane pewne klasy, niewidzialne w edytorze. Odpowiadają one za niskopoziomowe akcje takie jak wyświetlanie grafik i odtwarzanie dźwięków, które mogą zostać nadpisane własnymi.

- co to jest takie coś jak klasa itp. (takie podstawy) nigdy nie maiłem doczynienia z programowaniem
Jeśli chcesz wiedzieć co to klasa to musisz poczytać o programowaniu obiektowym

- co można zrobić w ruby
W RPG Makerze? Jakieś menusy, minigierki, grafikę 3d, dużo rzeczy. Tak samo w zwykłym ruby patrz pytanie 1

- czy jest to trudny język
RGSS jest tak zrobiony, żeby jakieś edytowanie było proste i czytelne, ale jeśli chodzi o samo pisanie kodu to w zasadzie jest proste jak każde inne, ale ma mało poradników do niego

- czym się charakteryzuje
W zasadzie to nawet nie wiem, ale na pewno możesz wygooglać

- od jakich skryptów zacząć biorąc pod uwage RPG makera
Edycje (zmiana położenia jakiegoś obrazka w skrypcie): Okienka, potem jakieś drzewka rozwoju, menusy, potem minigierki

A potem pisanie od zera

- jaka jest różnica między RGSS a RGSS2 a RGSS3
Składnią pisania i nowe wersje działają szybciej

- czy jest to duża różnica na czym polega
Nie wiem, pracuje tylko sporadycznie na reszcie RGSS2 i 3

- a może rozpocząć programowanie w innym języku
Tak, ogólnie polecany jest C++, jest trudny, to fakt, ale potem przejście do innego języka nie będzie aż tak trudne
Wydane:
Podziemia: Człowiek, 23 sekundy, Królobójcy, Najstarszy

Współautor gry: Amarok
(W produkcji)
ODPOWIEDZ