Strona 1 z 1

2k3 z steama vs twierdzówka - problem z warunkami !!!!

: 09 sie 2018, 13:18
autor: X-Tech
Mam pytanie. Czy wersja 2k3 z Steama posiada wyeliminowany problem z przeskakiwaniem instrukcji/zmiennych w warunkach...Zrezygnowałem z działania w tym rmie odkąd stwierdziłem, że program generuje przeskoki fragmentów instrukcji warunkowych...myślałem, że to jakiś błąd skryptów, ale to wina programu....po prostu przy złożonych wielu warunkach współgrających program nie wyrabiał. Zrezygnowałem z kontynuacji prac nad hororrem z wieloma ciekawymi mechanikami...bo nie wiem jak walczyć z tym bugiem programu - a nie będę zgadywał w ciemno gdzie przeskoczy, a gdzie nie bo chcę robić grę, a nie walczyć z programem. czy to samo będzie w odnowionej wersji rpgmakera 2003, która jest obecnie sprzedawana między innymi na steamie ? Warto ją kupić ?

Ni9estety wielokrotnie problem mi się powtarzał przez co nie raz zrezygnowałem z prac nad niejedną ideą/projektem. Ktoś rozumie gdzie leży przyczyna / jak unikać tego problemu dokładnie ? Sądziłem, że to ja robię niewłaściwie skrypty/mechaniki - bzdura. Robiłem je świetnie...Problem leży w programie.

edit:

przykładowo w horrorze, który ostatnio tworzyłem jeszcze parę tygodni temu - stworzyłem mechanikę, która polegała na tym, że wrogowie mieli podążać za śladami bohatera. to działało tylko okazywało się, że gubili ślady tak jakby znikały. Następowały właśnie przeskoki w warunkach i pewne zmienne były pomijane. po wielu testach pozycje śladów m.innymi zawsze były na odpowiednim miejscu tak jak kolejność wg. której wrogowie mieli po nich podążać...problem w tym, że te dane były gubione i pomijane. bez sensu.

Re: 2k3 z steama vs twierdzówka - problem z warunkami !!!!

: 09 sie 2018, 14:13
autor: X-Tech
okej skonsultowałem się z ekspertami z twierdzy, którzy mi wyjaśnili sprawę (Reptile i Dragon_Kamillo)
W 2k3 najlepiej zrezygnować z warunków z opcją else (!) tak zaproponował Reptile.
jeśli jest stosowana instrukcja warunkowa kilkukrotnie (ten sam warunek) najlepiej należy na końcu każdej dać skok do etykiety następującej po serii warunków, aby uniknąć niepotrzebnego wczytywania kolejnych sprawdzeń warunków.
Jeśli wystarczy usuniecie else i zamiane na kilka if to jestem w domu i moge tworzyc dalej.

Edytuję więc swoje skrypciki wg. tej zasady. Zobaczymy.

https://rpgmaker.net/tutorials/691/


Jeszcze jakies sugestie ?

Re: 2k3 z steama vs twierdzówka - problem z warunkami !!!!

: 10 sie 2018, 02:05
autor: Zombik
Mi często w natłoku jakiś warunków czy zmiennych następujących po sobie część była pomijana więc by dać programowi "czas na na myślenie" dawałem między nimi przerwy czasowe 0.1 sekundy i wtedy działały.

Re: 2k3 z steama vs twierdzówka - problem z warunkami !!!!

: 17 sie 2018, 14:22
autor: Rave
Hm, mam 2k3 ze Steama, to podeślij projekt w oryginalnej formie i dopowiedz jak wywołać buga, to zobaczę. Wgl. nawet jak nie byłby bug naprawiony, to i tak się warto na steamowego przerzucić ze względu na ficzery dodane przez Cherry'ego takie jak własny ekran tytułowy na eventach czy też nowe opcje związane z obrazkami.

Re: 2k3 z steama vs twierdzówka - problem z warunkami !!!!

: 17 sie 2018, 16:47
autor: Dragon Kamillo
Na oficjalnego/najnowszego/legalnego/wersję 1.12 - ale weźcie nie piszcie sreamowego - tego makera można dostać też po za nim, na RMweb (teraz nawet jest promocja) i jest to o tyle lepsza opcja bo patch EULA pozwala nam nakładać łatki na makera, które w przypadku wersji sreamowej nie będą mogły nic zmieniać w edytorze, a w przypadku wersji RMweb co prawda po lekkim zakombinowaniu dają radę - więc w końcu raz na zawsze zapamiętajcie - sream to nie jedyne źródło makerów - każdego z nich da się dostać w inny sposób!

Re: 2k3 z steama vs twierdzówka - problem z warunkami !!!!

: 20 sie 2018, 15:19
autor: X-Tech
Zakupiłem wersję z RMWEBA rma 2003. Jestem zadowolony ze skalowania obrazu.

Po prostu jeśli zdecyduje się na kontynuację projektu, będę musiał trochę przerobić skrypt nieco bardziej. Zauważyłem pewną poprawę po zastowaniu się do pewnych zasad. Same sposoby, aby uniknąć pewnych pominięć warunków są dość proste dlatego myślę, że wszystko jest do ogarnięcia.

Re: 2k3 z steama vs twierdzówka - problem z warunkami !!!!

: 22 sie 2018, 12:25
autor: Rave
Powodzenia!