Strona 1 z 8

Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 01:32
autor: Jazzwhisky
Runda druga i czas na zrewanżowanie się przeciwnikom za pierwsze starcie! Wszystkie szczegóły standardowo poniżej.

Podstawowe zasady rywalizacji
- Podstawą wykonanej pracy jest screenshot wykonanej lokacji. Do pliku w formacie PNG dołączacie także plik mapy.
- Prace (screenshot+plik) wysyłacie za pośrednictwem prywatnych wiadomości (forum) do mnie (ucp.php?i=pm&mode=compose&u=3). Wysyłając pliki możecie skorzystać z opcji załączników do PM (maksimum 0,75MB, obsługuje pliki graficzne, najpopularniejsze archiwa i pliki map RM).
- Czas nadesłania mapy: do poniedziałku, 16.05.2016 włącznie, oczekujcie ode mnie potwierdzenia każdej nadesłanej pracy!
- Żadne ze zdarzeń (w tym common events) nie może zawierać w sobie komend. Oceniamy mapping, w grę NIE wchodzi użycie panoramy, zmiana kolorystyki ekranu, użycie grafik poza tymi opisanymi w temacie itp. Zaznaczenie opcji event graphic-transparent jak również warstwy zdarzenia jest oczywiście dopuszczalne. Możecie także wykorzystywać bohatera i pojazd z zakładki System.
- Tworzymy dowolną lokację/obszar, jednak nie edytujemy tilesetu i nie wykorzystujemy jego elementów w inny sposób (np. jako panoramy).
- Uwaga na koniec - mapy w tym stylu -> http://tsukuru.pl/inne/ligamapperow/s1k2/Map0016.png nie będą poddawane głosowaniu (0 pkt).

Głosowanie
- głosowanie potrwa 48h od momentu anonimowej prezentacji prac w temacie
- zwykła ankieta z TRZEMA lub CZTEREMA opcjami wyboru (w zależności od ilości prac)
- w głosowaniu mogą brać udział wszyscy użytkownicy zarejestrowani przed startem kolejki i co najmniej trzema postami na koncie - głosy innych użytkowników będą anulowane
- bawimy się z zasadami, nie oddajemy głosów na swoje prace, nie ujawniamy autorów poszczególnych map
- szczególna uwaga, głosowanie w LM będzie monitorowane, a wszelkie nieprawidłowości związane z oddawaniem głosów eliminują z rywalizacji w danej kolejce (0 pkt), proszę o ostrożność, wyjątków od zasady nie będzie!

Punkty
- Punkty rozdawane są wg zasady: 1 miejsce (największa ilość głosów w ankiecie) - 16 pkt, 2 m. - 15pkt, 3 m. - 14pkt itd.
- W przypadku równej liczby głosów dla kilku map, pkt z kolejnych miejsc zostaną zsumowane i rozdane po równo wszystkim autorom (np. przy trzech mapach o największej liczbie głosów każdy z uczestników otrzyma 15 pkt, (16+15+14)/3=15), następna praca zajmie tym samym 4 miejsce otrzymując 13 pkt).
- liczba punktów w żadnym z przypadków nie może przekroczyć trzykrotnej ilości oddanych głosów na mapę. Ponadto, każda zakwalifikowana praca otrzyma co najmniej liczbę pkt równą 1 plus połowa uzyskanych głosów. Wszelkie poprawki dokonywane są po obliczeniach przedstawionych wcześniej.
- Oprócz liczby pkt do rezultatu (jako druga, oddzielna wartość) zostanie dołożona bezpośrednia liczba głosów oddanych na pracę. W przypadku uzyskania przez kilku zawodników remisu w łącznej tabeli ligi o miejscach decydować będzie właśnie łączna ilość zebranych głosów (małe pkt, na podobnej zasadzie jak stosunek bramek w piłce nożnej)

REGUŁY KOLEJKI - (RM2000/2003)

Po potężnym zestawie z kolejki pierwszej pora na zmianę RM i coś minimalistycznego. Tym razem nie czeka Was szczególny wybór grafik, tylko klasyczne budowanie lokacji z ograniczonej puli tile. Na dodatek na solidnym obszarze, co pod wieloma względami - stanowi łącznie znacznie trudniejsze wyzwanie.

Plik tilesetu + charsety:
Spoiler:

Brak DE w rywalizacji ma swoje plusy, możemy na przykład skorzystać z jego oryginalnego chipsetu baru/pubu sprzed lat, przygotowanego z myślą o kolaboracyjnej produkcji Alex 3. W zestawie także charsety, ale tym razem macie w nich głównie postaci. :)

Rozmiary pracy: 30x25 pól (480x400px)

Przypominam też, V Sezon LM składa się z 7 kolejek (sześć + specjalna), ale do ostatecznego wyniku zostanie zliczone tylko 6 waszych najlepszych rezultatów w konkursie. Oznacza to, że bez konsekwencji będziecie mogli pominąć jeden start, w wybranym przez siebie momencie.

To tyle, czekam na wasze mapy i wypowiedzi w temacie.

Porady na koniec:
1) Jeśli chcecie na potrzeby screenshotów mieć niewidzialnego hero usuńcie w database w zakładce System wszystkie postaci z drużyny (działa we wszystkich RM).
2) Nie musicie ustawiać blokowania itp. tilesetu, ale oczywiście możecie.
3) http://tsukuru.pl/index.php?link=porady/grafika/shift!
4) Oprócz zdarzeń do umieszczania obiektów na mapie możecie wykorzystywać też startowe pozycje hero i pojazdu (ale nie wykorzystując ich standardowych grafik!).

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 01:34
autor: CrashuR
Już na starcie widać, że mapy będą do siebie bardzo podobne. Jestem jednak pewien, że znajdą się osoby, które zrobią z tym tilem coś kosmicznego. :lol:

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 01:44
autor: ADI
Na pewno się znajdą :D
Skromny chipsecik, oj skromny... Zasysam RM'a, robię kawkę i działam :P

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 01:44
autor: Amelanduil
Ło matko, to teraz niech mi ktoś podpowie skąd to dostać, bo twierdzówka jest niekompatydebilna z moim systemem operacyjnym.
Dobra, miejmy nadzieję, że teraz mi jakiś pomysł do głowy wpadnie, bo jak tak całą ligę będę bez pomysłu jechał to kiepsko to wróży xD

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 01:45
autor: Adrapnikram
Jazz Pędziwiatr
Nie no, nieźle. Nie dość, że wnętrza to jeszcze maksymalnie minimalistyczne. Ściągam Makera i już zaczynam robić

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 01:57
autor: Jazzwhisky
Historia LM pamięta jeszcze bardziej ubogie tilesety. :)))

Z trialem angielskiego RM2003 jest problem (bo go nie ma). Niestety nie ma też aktualnie żadnych dobrych ofert (edit - ok, jest jedna - https://www.humblebundle.com/store/rpg-maker-2003, ale nie taka mega) na aktualne wersje, ale nieoficjalne starsze wersje programu można szybko znaleźć w Google. Dobrą opcją ratunkową jest też RM2000, także w polskiej wersji.

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 07:07
autor: Prometherion
Troszku duże te rozmiary mapki :) Charsety zawsze dodają uroku i tchną życie w lokacje, trzeba jedynie wymyślić dla nich dobrą historię. Na tę chwilę nie mam pojęcia co z niego złożę, może tym razem nie wnętrze a zewnętrze?

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 08:12
autor: lorak
No, na taki minimalizm szczerze liczyłem. Ograniczenia pobudzają kreatywność, walczcie z ograniczeniami!

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 09:06
autor: Rahael
Amelanduil pisze:Ło matko, to teraz niech mi ktoś podpowie skąd to dostać, bo twierdzówka jest niekompatydebilna z moim systemem operacyjnym.
Dobra, miejmy nadzieję, że teraz mi jakiś pomysł do głowy wpadnie, bo jak tak całą ligę będę bez pomysłu jechał to kiepsko to wróży xDW nowszych Windowsach żeby to odpalić trzeba uruchomić jako administrator w trybie zgodności z Win XP z SP 3 na przykład. Czasem wywali błąd ale za którymś razem idzie zainstalować ;)

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 10:37
autor: Dragon Kamillo
A jak ktoś chce legalnie i bez wydawania kasy to proszę: http://tkool.jp/support/download/rpg2000/trial
Kiedyś testowałem, rusza bez problemu na niejapońskich systemach itp.

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 11:06
autor: Amelanduil
Rahael pisze:W nowszych Windowsach żeby to odpalić trzeba uruchomić jako administrator w trybie zgodności z Win XP z SP 3 na przykład. Czasem wywali błąd ale za którymś razem idzie zainstalować ;)
Dzięki wielkie, podziałało :3
Teraz tylko muszę rozjaśnić sobie monitor, bo za cholerę nic na tych tile'ach nie widzę, taka ciemnota :I

EDIT: dobra, za to teraz mam drugi dylemat, jak się w tym robi screeny całej mapy...

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 12:12
autor: Rahael
Amelanduil pisze:
Rahael pisze:W nowszych Windowsach żeby to odpalić trzeba uruchomić jako administrator w trybie zgodności z Win XP z SP 3 na przykład. Czasem wywali błąd ale za którymś razem idzie zainstalować ;)
Dzięki wielkie, podziałało :3
Teraz tylko muszę rozjaśnić sobie monitor, bo za cholerę nic na tych tile'ach nie widzę, taka ciemnota :I

EDIT: dobra, za to teraz mam drugi dylemat, jak się w tym robi screeny całej mapy...Trza poskładać screeny w całość :P

Po pierwszych 30 minutach z rm2k stwierdzam, że...będzie ciężko. Odzwyczaiłem się od mappowania w tych starych rm-ach ^^ Postaram się coś nabazgrać chociaż na 1 punkt :P

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 14:22
autor: PAKKK
To będzie ciekawe, niezłe wyzwanie. Tym bardziej jak z rm2000/2003 miałem sytczność raz i to... 10 lat temu? W podstawówce na informatyce.
Teraz takie pytanie, RPG MAKER ME z twierdzy, też jest dopuszczalny? (pytanie pewnie głupie i oczywiste ale kto pyta nie błądzi)

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 14:26
autor: Jazzwhisky
Jasne, dowolne tłumaczenie/wersja, wszystko co generuje taki sam plik mapy. ;)

Mimo lat, wciąż jedną z najfajniejszych i najbardziej motywujących stron LM jest dla mnie obserwowanie jak uczestnicy pokonują najróżniejsze przeszkody - od tilesetów, przez wersje RM (to głównie ostatnio), po inne drobne rzeczy, na które wcześniej nie wpadłem. Powodzenia i pracujcie spokojnie, całe cztery dni przed nami.

Re: Sezon V - kolejka 2

: 12 maja 2016, 15:19
autor: Amelanduil
Cóż, ja zrobiłem zerg rush i wysłałem już dzisiaj, teraz będzie mnie zabijać to powolne czekanie 4 dni :v
Pierwszy raz robiłem cokolwiek na 2k, ale dostrojenie się wcale nie jest takie trudne, szybko i przyjemnie te mapy lecą (to pewnie przez powiew świeżości). Się zobaczy jak pójdzie.