Pomysły na Intro ;)

Wydarzenia, komentarze, pomysły... Wszelkie dyskusje związane z RM.

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

Awatar użytkownika
Fehu
Posty: 333
Rejestracja: 24 lip 2010, 10:58

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Fehu »

Zgadzam się, że brak intro* w pewnych grach to zabieg bardzo podbudowujący klimat. Świetnym tego przykładem jest platformówka Limbo.




* - pragnę nie złośliwie, a z uprzejmości, zwrócić niektórym uwagę, że intro - jako wyraz obcego pochodzenia zakończony na 'o' - to wyraz kompletnie nieodmienny.
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa.
- Paul Remarque
Awatar użytkownika
Inq

Golden Forki 2007 - Dema (miejsce 2)
Posty: 1041
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:20

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Inq »

Fatalny heksametr. W szóstym wersie wypada nienaturalny akcent na ostatnią sylabę.
Bym powiedział, że dla dla polskiej poezji tworzonej ad hoc jest właśnie dość naturalny. Czuć w tym rytm.

I nie wiem dlaczego intro miało by być nieodmieniane. Obcego pochodzenia - ok. Ale komputer też. Tak samo jak kościół, sejf, szereg. Intro jako słowo rodzaju nijakiego powinno odmieniać się wg identycznych zasad jak krzesło, dziecko, światło. Tym bardziej, że jest to słowo, które już znalazło sobie w polszczyźnie miejsce.
ZNISZCZONE Nowoczesne Miasto
Polecam także zaopatrzyć się we wszystkie gry z serii: Miasteczko Nowoczesne, wszystko tak zniszczone, że dosłownie nic nie ma.
Awatar użytkownika
Fehu
Posty: 333
Rejestracja: 24 lip 2010, 10:58

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Fehu »

Nie nie nie.
Wyrazy obcego pochodzenia zakończone na samogłoskę inną niż 'a' są całkowicie nieodmienne. Posiadają jedynie liczbę mnogą [np. intra, studia, radia], ale one również się nie deklinują.
Komputer nie jest zakończony na samogłoskę inną niż 'a' ;)
Krzesło, dziecko i światło to nie wyrazy obcego pochodzenia.

A co do tego wierszydła i akcentu, to jest on jak najbardziej nienaturalny. Naturalny akcent w słowie 'rabować' wypada na drugą sylabę, a ten wiersz wymusza akcentowanie trzeciej.
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa.
- Paul Remarque
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Jazzwhisky »

Bez urazy Fahu, ale skończ z tym już raz na zawsze, naprawdę forum radzi sobie lepiej bez ciągłego nadzoru ortopolicji. =]
Poradnia językowa PWN pisze:Rzeczownik demo 'pokazowa wersja programu komputerowego' często bywa odmieniany, zwłaszcza w języku potocznym, w którym zresztą zwykle występuje, np. fraza dwa dema zdecydowanie przeważa w tekstach internetowych nad jej nieodmiennym wariantem.
Intro 'film rozpoczynający fabularną grę komputerową' i outro 'film kończący fabularną grę komputerową' to wyrazy na ogół odmieniane, co ustaliłem, analizując użycie fraz „bez intra” „bez outra” i porównując je do wariantów nie odmienianych.
Tylko pierwszy z podanych wyrazów występuje w słownikach językowych, wymienił go już Nowy słownik ortograficzny PWN z roku 1996, podając dwie możliwości fleksyjne: nieodmienność i odmienność.
Wniosek: wszystkie wyrazy podane w pytaniu można uznać za odmienne, a w razie wątpliwości można je bez obaw odmieniać.
PS. Każdy z podanych wyrazów ma więcej niż jedno znaczenie, podałem znaczenia, które uznałem za podstawowe.

— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Co do intra w grach amatorskich - uważam je za zbędne, ew. trzy dłuższe zdania na czarnym tle (może być i kolorowe ;)) albo opisowy cytat z klasyka i dla mnie mamy już Lato z radiem. Choć mam pewne poczucie, że mieszamy tu to pojęcie z fabularnym wstępem/prologiem do gry, a to już trochę inna bajka.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Powczan

GF 2022 - Pełne Wersje (miejsce 2); TA Project Extravaganza #3 (miejsce 1); TA Project Extravaganza #1 (miejsce 3); TA Sprite Contest 6 (miejsce 1); TA Sprite Contest 5 (miejsce 3)
Posty: 958
Rejestracja: 30 gru 2009, 14:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Powczan »

Jeny, kłócicie się o to, czy jakiś wyraz się odmienia. To już przebija mnie w szkole.

@down

Pasi? ( olać interpunkcję xD )
Ostatnio zmieniony 21 cze 2011, 16:42 przez Powczan, łącznie zmieniany 1 raz.
Biedroneczki są w kropeczki i to chwalą sobie :)
Awatar użytkownika
Fehu
Posty: 333
Rejestracja: 24 lip 2010, 10:58

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Fehu »

Jazz, jestem konserwatystą językowym i dalej będę upierał się, że to wyrazy nieodmienne. Tak zostało ustalone pierwotnie i nie powinno się tego zmieniać tylko dlatego, że większa część społeczeństwa żyje w błędzie.

Co do ortopolicji, nie marudź. Nie poprawiam ludzi zbyt często. Dotąd zdarzyło mi się to na forum może cztery czy pięć razy.
Jeny, kłócicie się o to, czy jakiś wyraz się odmienia.
: D
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa.
- Paul Remarque
Awatar użytkownika
Inq

Golden Forki 2007 - Dema (miejsce 2)
Posty: 1041
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:20

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Inq »

Tak zostało ustalone pierwotnie i nie powinno się tego zmieniać
jestem konserwatystą językowym
Nie wiedziałem, że mentalność chłopa pańszczyźnianego można ubrać w tak ładne słowa :)
Polecam książkę Konopielka. Film jest na YT.
ZNISZCZONE Nowoczesne Miasto
Polecam także zaopatrzyć się we wszystkie gry z serii: Miasteczko Nowoczesne, wszystko tak zniszczone, że dosłownie nic nie ma.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Jazzwhisky »

Sry za offtop, ale może dzięki temu załatwimy to wreszcie na cacy. =]
Fehu pisze:Tak zostało ustalone pierwotnie
Jest to po prostu nieprawda, słowo pojawiło się w słownikach ortograficznych języka polskiego od razu z adnotacją o możliwości odmiany, to Ty żyjesz w błędzie. Język to nie kodeks karny, tylko żywa, naturalnie zmieniająca się forma, zwłaszcza gdy posługujemy się nim potocznie, a nie literacko czy urzędowo. To samo z waleniem tekstem, że zdarzyło Ci się poprawiać ludzi na forum tylko kilkukrotnie, na moje oko samych usuniętych postów zebrałoby się pewnie kilkanaście.

A jeśli nie przekonują Cię słowa jednego językoznawcy, jeśli dalej chcesz sie spierać - pisz do profesorów z innych uniwerstytetów, nakrzycz na nich, że źle uczą, cokolwiek. Tylko już nie marudź (o właśnie!) i nie pouczaj innych (zwłaszcza gdy jest to tak jak tu - kwestia twoich osobistych upodobań) tutaj, please.

P.S. Głupio to wygląda, gdy przekręcasz nicki swoich kontrdyskutantów (wyczyszczono, nie chodziło o mnie), a sam wykłócasz się o jedynie-prawidłową odmianę własnego.

edit-dół:
Odpisując poważnie na niepoważny zarzut - nie, zwłaszcza, gdy żadne z twoich słów nie zostało zmienione, starasz się obrażać innych użytkowników forum, a ponadto zgodziłeś się na edycje swoich wpisów podczas rejestracji. Cieszę się przynajmniej z jednego pozytywu - z klarownie widocznego braku argumentów po twojej stronie. Tylko jeśli wymyślasz już temat zastępczy - wypadałoby też nie tak desperacko i nie takimi sugerującymi coś innego słowami. Następnym razem odbiorę to jako nie żartobliwą docinkę, a na serio - jak zwykłą prowokację. =}

Ofkoz - jak pisze Fear - to wszystko temat na PW, ale niektórym (nawet tutaj!) należy się czasami publiczne lanie. Sry, ja skończyłem.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Fehu
Posty: 333
Rejestracja: 24 lip 2010, 10:58

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Fehu »

Nie uważasz, że dyskusja dyskusją, ale zmienianie treści moich postów to już zwyczajny rasizm, szowinizm, cenzura i dyktatura?
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa.
- Paul Remarque
Awatar użytkownika
Fear

Golden Forki 2016 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Dema (miejsce 2)
Posty: 850
Rejestracja: 31 lip 2009, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Fear »

Fehu pisze:Nie uważasz, że dyskusja dyskusją, ale zmienianie treści moich postów to już zwyczajny rasizm, szowinizm, cenzura i dyktatura?
Sam nie uważam się za obrońcę sprawiedliwości; kogoś kto nigdy, przenigdy nie offtopuje, ale myślę, że dalsze dywagacje o tym, w tym temacie, nijak nie ma się do "Pomysły na Intro". Takie dyskusje na pw, albo ewentualnie jakiś osobny temacik, a najlepiej w ogóle zajmijmy się robieniem gier i dyskusjami na ich temat. ;)

@DÓŁ:
Dokładnie tak!! :)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2011, 22:48 przez Fear, łącznie zmieniany 2 razy.
Ostatnia Łza (v1.03) 28.12.16
Obrazek
viewtopic.php?f=1&t=5549
Awatar użytkownika
Fehu
Posty: 333
Rejestracja: 24 lip 2010, 10:58

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: Fehu »

RÓBMY GRY, DAMMIT!
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa.
- Paul Remarque
Awatar użytkownika
MarekMróz1997
Posty: 111
Rejestracja: 27 wrz 2010, 18:25
Kontakt:

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: MarekMróz1997 »

Sory,że ciągne ten zasrany offtop, ale albo mi się zdaję albo to jest forum o polskiej scenie makerowej a nie o ortografii. Więc Fehu jak chcesz pisać o ortografii to przeżuć się na jakieś forum o języku polskim a nie piszesz nam tu o tym co jest dobrze napisane a co źle.

@topic
w mojej grze jest intro na obrazkach. Mniej więcej tak jak to napisał kuba pajączek:
łapcie polecenie zdarzenia:
Pokaż obrazek(1)
Czekaj 1.0 sek.
Pokaż obrazek(1)

itd.
Tak właśnie się nazywam jaki jest mój nick i nie wstydzę się tego!

Projekt w tworzeniu: Opowieści z zapomnianych krain
Zapowiedź: Już na forum!
Awatar użytkownika
puniek

TA Project Extravaganza #1 (miejsce 1); TA Sprite Contest 6 (miejsce 1)
Posty: 153
Rejestracja: 05 sty 2011, 08:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: puniek »

@Offtopic: Słodko, idę raz na zawsze upewnić się, czy intro się odmienia... Gospoda RM (po wpisaniu "intro się odmienia?") w Googlach zajmuje miejsce czwartego wyniku. XD

Osobiście, czuję pewną niechęć do intra na bazie statystycznych obrazków — zwłaszcza, jeśli w tym przypadku jestem atakowana nadmiarem informacji, wśród których zbłąkana owieczka musi się od razu odnaleźć. Zwykle w takim przypadku mam zwyczajną ochotę usnąć, za poduszkę biorąc kochaną klawiaturę.
Szczególnie, jeśli pomiędzy nimi nie ma żadnego przejścia („Wrota Arkany”) — wtedy wytrwać zwyczajnie nie potrafię. Niezależnie od starań i samozaparcia, moje palce same naciskają komendę Alt+F4.
Autorka gier konkursowych z TA Project Extravaganza
(Zakażenie #1, Oddanie #6, Poznanie #8)
Redaktorka RMteki, opiekunka profilu FB (RPG Maker News Polska)
Ikonka: wi.wiu (IG)
Obrazek
Awatar użytkownika
AkiNebula_e

Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2013 - Dema (miejsce 1)
Posty: 395
Rejestracja: 23 cze 2011, 01:46
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Pomysły na Intro ;)

Post autor: AkiNebula_e »

Pomijając rzeczywiście trochę przydługie intro w pierwszej części mojego SD, które de facto było bardziej eksperymentem aniżeli dokładnym wprowadzeniem to staram się w pozostałych grach krótko i treściwie. "Pozaświat" ma 3 minutowe intro, XYZ półtora minuty.
ODPOWIEDZ