Kilka pytań

Wydarzenia, komentarze, pomysły... Wszelkie dyskusje związane z RM.

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

ODPOWIEDZ
Cooler
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2011, 23:51

Kilka pytań

Post autor: Cooler »

Dziędobry.

Mam nadzieję, że znalazłem odpowiedni dział do poruszenia tej kwestii.
Chciałem zasięgnąć rady u ludzi, którzy są zorientowani w temacie, to forum przyszło mi na myśl pierwsze ;)
Swoją przygodę z RM zacząłem roku pańskiego 2004, dałem sobie spokój jakiś rok, dwa później.
Kilka czynników ostatnio sprawiło, że zacząłem z melancholią myśleć o jakimś małym niewinnym powrocie i poskrobaniu w programie czegoś co może w końcu bym skończył.
To teraz czas na te pytania.
Dużo się zmieniło od tamtego czasu? Ktoś jeszcze korzysta z tsukuru/2000? Dużo mam do nadrabiania? Scena żyje i ma się dobrze? (patrząc na nieustające updaty na twierdzy takie odniosłem wrażenie). Jako ktoś kto absolutnie nie ma zapału do dłubania pixel artu, do szukania grafik najchętniej wykorzystałbym jakieś programy do mixowania charsetów albo strony z zasobami chipsetów itp.
Mogę liczyć że przy odrobinie wysiłku i poszukiwań znajdę coś idealnie dla siebie, jest duża różnorodność materiałów? (pamiętam że kiedyś większość amatorskich gier wyglądała prawie tak samo od strony wizualnej :P )
Awatar użytkownika
Leaf

Golden Forki 2011 - Zapowiedzi (miejsce 2)
Posty: 185
Rejestracja: 16 maja 2011, 16:43
Lokalizacja: Leaf Village

Re: Kilka pytań

Post autor: Leaf »

Większość osób korzysta z XP i VX mówiąc "bo tam jest RUBY", ale moim zdaniem nie ma na nie zbyt wielu grafik i robienie gier jest trudniejsze, bo na każdym kroku lagi, lagi i lagi. Popróbuj w 2k3, XPku i VXie. Grafik na 2k3 jest masę, ale takie szukanie po twierdzach itp. jest trochę męczące. Wystarczy ściągnąć kilka gier (np. ahriman's prophecy) i to jest dopiero skarbnica zasobów. Oczywiście kilku rodzajów grafik np. battle charsetów nie znajdziesz nigdy. Osobiście nie znam fajnych stron z grafikami, ale myślę, że inni użytkownicy Ci je podadzą
Nie jestem n00bem.
Jestem newbie.
---------------------------
Projekty:
CAMELOT
Ukończone w 100%. Link tutaj:
LINK
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Kilka pytań

Post autor: Rave »

Jak grafiki do 2k3 to tylko charas-project (tylko nie jestem pewien czy rozszerzenie net czy com).

Kiedyś zapuściłem GetLefta (soft do robienia mirrorów stron) "mówiąc" mu żeby tylko grafiki (bez miniatur) ściągał - żadnych plików midi, html i innych. Po paru godzinach miałem parę GB zasobów. Część typowo na XP/VX, jednak większość tam jest na 2k3.

Teraz paczka skasowana, ale może znowu zapuszczę i udostępnię.
Cooler
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2011, 23:51

Re: Kilka pytań

Post autor: Cooler »

Czyli mówicie, że ludzie jeszcze korzystają, robią i grają w 2k3? ;)
Awatar użytkownika
AkiNebula_e

Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2013 - Dema (miejsce 1)
Posty: 395
Rejestracja: 23 cze 2011, 01:46
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Kilka pytań

Post autor: AkiNebula_e »

Przejrzyj dzial GRY i zapowiedzi, zobaczysz ,ze mimo wszystko 2k3 jest najbardziej przystepny. Wielu rowniez woli styl rm2000/2003 niz XP/VX,
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Jazzwhisky »

Cooler, nie chciałbym, żeby temat przerodził się w kolejny wątek rm vs rm, do czego trochę to prowadzi ze względu na twoje (nie do końca jasne) pytania, ale pokrótce:

- tak, dużo się zmieniło od roku 2004, ludzie wciąż korzystają z RM2000, choć ogólnie popularność programów z serii RM (i w Polsce, i na całym świecie) znacznie spadła
- zależy co chcesz nadrabiać, jeśli chodzi o poziom wydawanych produkcji, to tak, by zyskać uznanie musisz stworzyć coś znacznie bardziej dopracowanego niż 7 lat temu
- scena ma się tak średnio, aktywnych użytkowników jest mniej, ich uwaga przeniosła się na fora, trudniej jest zatem o przyciąganie nowych osób, Twierdzę utrzymuje przy życiu właściwie tylko Reptile, podobnie sprawa wygląda na TA
- przy braku zapału do niektórych elementów pracy z RM będzie Ci trudno, co do zasobów, jest parę stron, np. tutaj -> http://tsukuru.pl/index.php?link=linki czy http://tsukuru.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=22, przeszukuj też odpowiednie działy na forach
- pamiętasz w miarę dobrze, aczkolwiek większość gier wygląda podobnie, bo tak decydowali ich autorzy, w tym aspekcie zresztą możesz sprawdzić wszystko sam, wystarczy przejrzeć działy gier na Twierdzy/TA czy np. tematy Golden Forków -> http://tsukuru.pl/forum/viewforum.php?f=25

To chyba tyle, wal, gdybyś miał jakieś konkretne wątpliwości, aczkolwiek do nostalgicznej zabawy z RM chyba nie potrzebujesz żadnej z tych informacji. ;)

Btw, używałeś tego samego nicka w roku 2004?
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Cooler
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2011, 23:51

Re: Kilka pytań

Post autor: Cooler »

Tak. Ty też jak mniemam, Jazzwhisky. :>
Zastanawiałem się czy znajdzie się ktoś kto mnie jeszcze pamięta.
Dzięki za rzetelną odpowiedz Tobie i za rady kolegom wyżej.
Może i moje pytania nie należały do najjaśniejszych ale jakoś udało Ci się na nie odpowiedzieć, jeszcze raz dzięki :D
To mi wystarczy jak najbardziej, chyba czas odgrzebać tego starego grata, który siedzi mi na dysku od 6 lat w tym samym miejscu.

A brak zapału przejawia się raczej tylko jeśli chodzi o dłubanie w pikselach, ale i do tego mogę się zmusić jak zajdzie potrzeba nie cierpiąca zwłoki.

BTW. Nostalgiczna nie nostalgiczna, chciałbym żeby w końcu coś z tej zabawy się urodziło (jedyna gra którą robiłem jeszcze wtedy, nigdy nie została ukończona :P), najwyraźniej czas wziąć dupę w troki i przypomnieć sobie z czym to się je. ;)

btwbtw. I jeśli w ogóle po tym poście wątek będzie dalej żył, to będę wykorzeniał z niego flejm, masz moje słowo ;)
Awatar użytkownika
Ska'ciu

Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 3); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 2); TA Sprite Contest 3 (miejsce 2); TA Sprite Contest 2 (miejsce 3)
Posty: 501
Rejestracja: 20 sie 2008, 16:27
Lokalizacja: The City in Forest
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Ska'ciu »

Właściwie masz już odpowiedzi ale napiszę to co napisałem już w podobnym temacie: Zależy co chcesz zrobić, jak umiesz ruby i czynisz w nim cuda - na pewno XP, jak wystarczą ci zdarzenia i nie potrzebujesz bajerów - 2k3.
Ponadto do 2k3 o wiele łatwiej dorobić własne zasoby - żywym dowodem wszystkie moje gry tu i m.in dlatego ja na mim pracuję.
Nie chce mi się ale staram się makerować... I tak już kilka lat xD
The end of C'S RPG Studio: http://www.mediafire.com/?5gmmmmyh2zd (filmik na rm2k3)
ps. Hail Anime&Manga&Nihon
ObrazekObrazek
W Tsukurogrodzie najlepszy tydzień powstaje w grze!
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Kilka pytań

Post autor: Rave »

Ska'ciu - co do łatwości obsługi 2k3 to się zgodzę, ale zasoby jest tak samo łatwo zrobić w obu makerach - nawet w XP deczko łatwiej bo nie trzeba się martwić o paletę.

Ale mimo wszystko jednak pozostanę przy 2k3, gdyż XP laguje, zresztą VX też (VX Ace z tego co wiem nie i może rozważę przesiadkę jak wyjdzie, gdyż na Wine też fajnie chodzi).
Awatar użytkownika
Stanior
Posty: 298
Rejestracja: 17 kwie 2006, 17:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Stanior »

Ja pamiętam nick Cooler:)) czy dobrze pamiętam, że wysyłałeś coś na Twierdzę bądź przez krótki czas byłeś tam nawet w redakcji??
18.06.2003-24.11.2003- Redaktor Naczelny Gildii RPGMaker PL (Zjednoczone strony Przystani, Temple of Elementals, Bractwa i Świątyni RPGMaker)

18.05.2020- do chwili obecnej- Redaktor RMteki
ODPOWIEDZ