TO THE MOON w sklepach

Wydarzenia, komentarze, pomysły... Wszelkie dyskusje związane z RM.

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

Awatar użytkownika
McLaren
Posty: 858
Rejestracja: 19 mar 2013, 10:31

TO THE MOON w sklepach

Post autor: McLaren »

Na jednej z półek w sklepie Kaufland zobaczyłem grę pod tytułem TO THE MOON.
Bardzo mnie to zainteresowało bo to gra stworzona w RPG MAKERZE a jest sprzedawana.
http://www.mediafire.com/view/r26vv64dl ... C00957.JPG

http://www.mediafire.com/view/t2hdncvxb ... C00959.JPG


A jak sądzicie, co z prawami autorskimi?
lorak

Golden Forki Special - Premiery (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 1); Liga Mapperów Sezon V (miejsce 3)
Posty: 241
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:11

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: lorak »

Dziwne, że dopiero teraz zauważyłeś. To the moon już od dawna sprzedawana jest na steamie, a polskie tłumaczenie pojawiło się jakiś czas temu w CD Action.

Prawa do sprzedaży gier zrobionych w RM XP zdobyłeś go kupując. Tak samo możesz do celów komercyjnych wykorzystywać rtp.
Awatar użytkownika
McLaren
Posty: 858
Rejestracja: 19 mar 2013, 10:31

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: McLaren »

Gdzie można kupić oryginalną wersję RPG Makera xp?
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: Ekhart »

Na stronie enterbrain
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Awatar użytkownika
Mentor
Posty: 19
Rejestracja: 23 wrz 2011, 23:53

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: Mentor »

Nie czytałem warunków licencji, ale czasem jest tak, że pozwala ona rozpowszechniać produkty ale bez korzyści majątkowychdla autora. Inaczej mówiąc, możesz robić gry ale nie możesz ich sprzedawać za pieniądze. Podkreślam, że nie wiem jak to jest akurat w tym wypadku, ale wydaje mi się, że gdyby można było brać za to pieniądze to byłaby masa płatnych gier na makerze.
Oczywiście można się dogadać z firmą i wykupić licencję na innych prawach, która pozwala czerpać korzyści majątkowe z powstałego produktu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla takich firm, bo raz wydajesz kase na kupno oprogramowania a jak zrobisz super giere, która może się sprzedać to dodatkowo płacisz za inną licencję i enterbrain ma pewność, że nie zarobisz na ich produkcie kroci bez korzyści dla ich samych. Bo w takiej dodatkowje umowie czy w aneksie mogą zawrzeć klauzulę o procentowym zysku z każdej sprzedanej kopii. To są moje spekulacje oczywiście.
A makera można dostać też na steamie w wersji cyfrowej oczywiście.
Awatar użytkownika
GreyInvidia

Golden Forki 2013 - Dema (miejsce 2)
Posty: 114
Rejestracja: 30 wrz 2013, 01:08

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: GreyInvidia »

Na Steam Greenlight jest od zarypania gier spod rpg makera, które konkurują z innymi produkcjami o miejsce na Steamie, jak np. to:
http://steamcommunity.com/sharedfiles/f ... =199212453
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
McLaren
Posty: 858
Rejestracja: 19 mar 2013, 10:31

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: McLaren »

Ekhart kupując program od producenta czy automatycznie nabywam prawo do sprzedaży swoich gier? Czy muszę zapłacić dodatkowo jakąś kwotę? I mam nadzieję ,że jednorazowo.
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1770
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: GameBoy »

Kupujesz makera i możesz sprzedawać swoje gry bez żadnych przeszkód (no chyba, że skorzystasz bez pozwolenia z zasobów stworzonych przez osoby trzecie, ale to chyba logiczne), tak samo jak kupując Photoshopa możesz bez przeszkód tworzyć komercyjne grafiki etc.
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: Ekhart »

Nie czytałem warunków licencji, ale czasem jest tak, że pozwala ona rozpowszechniać produkty ale bez korzyści majątkowychdla autora. Inaczej mówiąc, możesz robić gry ale nie możesz ich sprzedawać za pieniądze. Podkreślam, że nie wiem jak to jest akurat w tym wypadku, ale wydaje mi się, że gdyby można było brać za to pieniądze to byłaby masa płatnych gier na makerze.
Oczywiście można się dogadać z firmą i wykupić licencję na innych prawach, która pozwala czerpać korzyści majątkowe z powstałego produktu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla takich firm, bo raz wydajesz kase na kupno oprogramowania a jak zrobisz super giere, która może się sprzedać to dodatkowo płacisz za inną licencję i enterbrain ma pewność, że nie zarobisz na ich produkcie kroci bez korzyści dla ich samych. Bo w takiej dodatkowje umowie czy w aneksie mogą zawrzeć klauzulę o procentowym zysku z każdej sprzedanej kopii. To są moje spekulacje oczywiście.
A makera można dostać też na steamie w wersji cyfrowej oczywiście.
Nie do końca. Kupienie RPG Makera XP/VX/VXA upoważnia Cię do sprzedawania gier od razu. Jeśli robisz własne grafiki lub używasz RTP. W przypadku grafik znalezionych w internecie musisz jeszcze mieć pozwolenie autorów tychże grafik. Tylko pozostaje jeszcze kwestia tego, że musisz mieć kupionego rpg makera. Tfierdzufka, tudzież pirat, jak łatwo można się domyśleć - nie mają tej licencji. A nie ma masy płatnych gier w makerze, bo trzeba przyznać, że nie ma dużo gier wartych kupna.
Ekhart kupując program od producenta czy automatycznie nabywam prawo do sprzedaży swoich gier? Czy muszę zapłacić dodatkowo jakąś kwotę? I mam nadzieję ,że jednorazowo.
Jednorazowa opłata i masz prawo do sprzedaży, jak napisałem ciut wyżej w tym poście

@up - gdzie mi się wtrącasz :C
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Awatar użytkownika
Mentor
Posty: 19
Rejestracja: 23 wrz 2011, 23:53

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: Mentor »

Ciekawa sprawa z tym sprzedawaniem gier makerowskich. Z tego co udało mi się wyczytać z angielskich stron to ponoć licencja nabyta z produktem pozwala na taką sprzedaż. Opinie te były wyrażone w komentarzach a nie żadnych oficjalnych źródłach, więc można myślę wziąć pewien margines błędu. Tak czy siak nie pozostaje twórcom nic innego jak tłumaczyć gry na język angielski i uderzać na steam ;) Myślę, że na tle zagraniczych produkcji, nasze wypadają bardzo dobrze i mamy czym konkurować.
lorak

Golden Forki Special - Premiery (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 1); Liga Mapperów Sezon V (miejsce 3)
Posty: 241
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:11

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: lorak »

Mentor, tu raczej nie chodzi o kontrast z zagranicznymi produkcjami a raczej z rynkiem gier indie w ogóle. I cóż, na tym tle nasze gry z makera wypadają blado.
Can I sell my games created with RPG Maker XP/VX and its game materials included in (or added on to) the software?
Yes, you can distribute games you created with RPG Maker XP/VX or IG Maker, using its included (or added on) materials, as freeware or commercial ware. You are also allowed to modify the materials with other software such as Photoshop, provided they are only used within RPG Maker or IG Maker software, and not sold/or distributed. You can also include your own graphics and music if you wish. Please ensure that those games do not include any material which infringe others' rights.

Please note that any modification of the exe, dll, or other game files generated by RPG Maker or IG Maker is forbidden. Also, you may not use the materials included in the software (or add-on package) within other game engines or software.
Myślę, że ten cytat (wzięty ze strony Enterbrain -> FAQ) rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.
Awatar użytkownika
McLaren
Posty: 858
Rejestracja: 19 mar 2013, 10:31

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: McLaren »

TO THE MOON kosztował w sklepie 9:99zł.
Oczywiście miałem go wcześniej w CD-Action.

Znalazłem takie coś:
http://stores.ebay.pl/Downloadbuyer/Ent ... 4468564010

Rozumiem ,że kupując z tond Rpg Makera nabywam prawa do sprzedaży zrobionych przez siebie gier? Bez żadnych przeszkód?

Jeżeli zrobiłbym grę godną uwagi itd. potrzebny by mi był wydawca? Jakim np. mógłby być CD-Action?
Piszecie dużo o tej stronie Steam na jakiej zasadzie to działa? Dodaje grę bez żadnych opłat wystawiam cenę i już? Było by pięknie XD
Awatar użytkownika
Mentor
Posty: 19
Rejestracja: 23 wrz 2011, 23:53

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: Mentor »

@lorak Moja propozycja wystawiania gier na steam'ie to tak pół żartem, pół serio. Mimo wszystko spróbować zawsze można, a nóż widelec się uda.

Dzięki za cytat z FAQ'a, który rzeczywiście wszystko dobitnie wyjaśnia.
McLaren pisze: Jeżeli zrobiłbym grę godną uwagi itd. potrzebny by mi był wydawca?
W przypadku wydawania gry tylko w wersji cyfrowej, to da się obyć bez wydawcy. Pamiętaj jednak, że odbywałoby się to kosztem marketingu bo co jak co, ale notka o grze na oficjalnej stronie CD-Project to już coś. Jeśli znasz się na marketingu i masz szerokie znajomości to wiadomo, że dużo łatwiej samemu sobie poradzić.
Natomiast jeśli miałbyś fantazje wydać grę w wersji pudełkowej, to bez wydawcy się nie obejdzie obawiam się.
lorak

Golden Forki Special - Premiery (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 1); Liga Mapperów Sezon V (miejsce 3)
Posty: 241
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:11

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: lorak »

Na Steam nie da się wejść bez uzyskania poparcia na Steam Greenlight. Umieszczasz tam grę (jedyny wymóg to jednorazowa wpłata 100$) i kiedy twoja gra stanie się popularna na Greenlight (nie jest określone co oznacza "popularna", to Steam o tym decyduje) trafiasz na platformę Steam. Przy doborze ceny itp. pomagają goście ze Steama. Warto, żebyś sobie przeczytał FAQ Greenlight: http://steamcommunity.com/workshop/abou ... ection=faq

Najlepiej będzie jeśli makera kupisz na oficjalnej stronie producenta: http://www.rpgmakerweb.com/

@down:
To nie jest wersja pudełkowa :). A zapłacić możesz np. przez PayPal. Poczytaj stronę.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2014, 00:40 przez lorak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
McLaren
Posty: 858
Rejestracja: 19 mar 2013, 10:31

Re: TO THE MOON w sklepach

Post autor: McLaren »

Dzięki lorak ;)

Czy ktoś w ogóle z was kupił ten program?
Jak to zakupić? Przelew? Zamówienie i przy odbiorze?
ODPOWIEDZ