Strona 1 z 1

Prawa autorskie

: 02 wrz 2014, 11:33
autor: piotr9
Czy jeżeli stworzyło się grę w RPG Markerze, czy jest możliwość zabespieczenia ją prawami autorskimi.

Re: Prawa autorskie

: 02 wrz 2014, 17:53
autor: Jazzwhisky
Zasadniczo takie prawa przysługują autorowi każdego dzieła z automatu, w tym przypadku ogranicza je tylko wykorzystanie elementów na podstawie odrębnych licencji, np. wydając grę spod RM nie nabywasz praw autorskich do silnika itd. itp.
Jeśli chcesz udostępniać swoją grę na określonych zasadach, to spisz je i przedstaw użytkownikowi do zatwierdzenia podczas instalacji (http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencja_oprogramowania), to zabezpieczy i określi dostępne formy użytkowania. =]

Pamiętaj przy tym, że jeśli ustalisz własne zasady dla wykorzystanych materiałów, których nie jesteś twórcą, to rozpowszechniając je w ten sposób sam możesz dokonać naruszenia praw autorskich.

Re: Prawa autorskie

: 02 wrz 2014, 18:13
autor: Dragon Kamillo
Prościej mówiąc jeśli masz jakieś ripy, edity*, grafiki i muzykę ok kogoś obcego to nie za bardzo możesz zakazać komuś ich używać.

Zazwyczaj nie pozwala się na kopiowanie świata, charakterów postaci, fabuły, pomysłu na rozgrywkę i mechanikę itp - tego co sam wymyśliłeś.
No i jeśli masz własną grafikę i muzykę to też możesz nie pozwolić na jej użycie przez inne osoby.
To samo dotyczy np systemu walki który sam napisałeś na eventach, lub w RGSS, jednak nie możesz zakazać nikomu używać RM.

* tu taki do końca pewny nie jestem - zależy od tego z czego jest dany edit.

Tak to mniej więcej wygląda.

Re: Prawa autorskie

: 02 wrz 2014, 18:53
autor: BH Daimaouji
piotr9 pisze:Czy jeżeli stworzyło się grę w RPG Markerze, czy jest możliwość zabespieczenia ją prawami autorskimi.
Jeżeli przez "prawa autorskie" rozumiesz "nie da sie jej edytować" to tak można

Możesz także dać txt w stylu "odwalić sie od moich zasobów albo zabije!!!" jak to zrobił podobnie Belial w DBZ weird mission

Re: Prawa autorskie

: 10 wrz 2014, 13:26
autor: piotr9
Chodzi mi o to że jeżeli bym stworzył jakąś niezłą grę i wysłał ją na rpgmaker.pl to czy jeżeli ktoś ściągnie tą grę i na ten przykład zacznie ją sprzedawać to czy w tych przypadkach obowiązuje prawa autorskie?

Re: Prawa autorskie

: 10 wrz 2014, 19:41
autor: GameBoy
Możesz wtedy np. pozwać go do sądu.

Re: Prawa autorskie

: 10 wrz 2014, 20:40
autor: BH Daimaouji
piotr9 pisze:Chodzi mi o to że jeżeli bym stworzył jakąś niezłą grę i wysłał ją na rpgmaker.pl to czy jeżeli ktoś ściągnie tą grę i na ten przykład zacznie ją sprzedawać to czy w tych przypadkach obowiązuje prawa autorskie?
A to, fuj, to ktoś musi być podłym @#$%

Re: Prawa autorskie

: 11 wrz 2014, 01:22
autor: Klonoa
Za bardzo sie nie wdrazalem w te tematy jednak jak juz tutaj jestem to caly czas nurtuje mnie pytanie czy spotykana w sklepach elektronicznych gra pod tytulem "To The Moon" jest sprzedawana za zgoda oryginalnego tworcy i czy czesc sprzedazy dociera do niego.

Ale sa faktycznie ludzie, ktorzy doslownie kradna gry i mimo to zarabiaja z nich pieniadze bo moga byc bardziej znani i przekret gotowy na darmowych produkcjach.

Re: Prawa autorskie

: 11 wrz 2014, 10:25
autor: GameBoy
Lol, oczywiście, że wszystkie te sklepy sprzedające To The Moon robią to za zgodą twórcy i płacą mu jakiś tam procent zysków że sprzedaży.

Re: Prawa autorskie

: 11 wrz 2014, 13:31
autor: tiberium
piotr9 pisze:Chodzi mi o to że jeżeli bym stworzył jakąś niezłą grę [...]
Sory X'DDD płakłem.

ehem, jak Jazz napisał w instalacji zrób sobie jakąś licencję. Do gry dodaj jakiś splashscreen praw autorskich że gra jest darmowa, może być tylko pobrana z rpgmaker.pl bo nigdzie indziej nie wyrażasz zgody i tyle.

A jak ktoś padł ofiarą, że zapłacił za gierke makerową która jest za darmo, no to w zasadzie to w jego interesie aby ścigał dealera co go zrobił w konia.