Słownik polskiej społeczności RM - reaktywacja!

Wydarzenia, komentarze, pomysły... Wszelkie dyskusje związane z RM.

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

Awatar użytkownika
Super Vegeta
Posty: 847
Rejestracja: 07 maja 2006, 08:03
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Słownik polskiej społeczności RM - reaktywacja!

Post autor: Super Vegeta »

Dobry pomysł zapoczątkowoany na Oazie przez DE, został jednak przez niego (imho całkiem słusznie) usunięty jako oznaka sprzeciwu wobec zalewającej go określaniami używanymi przez jedną czy dwie osoby bandę kidzorów. Jeśli ktoś ma pomysł na dobre hasło, niech śmiało pisze. Jedziem, pany?

2k, 2k3
k jest to przedrostek fizyczny oznaczający tysiąc, tak więc 2k = 2000, zaś 2k3 = 2003.

ABS - Adventure Battle System
System walki w czasie rzeczywistym. Wejście na mapę jest równoznaczne z rozpoczęciem boju, ABS charakteryzuje sie bowiem także brakiem przenoszenia postaci gracza na nową mapę\ekran, aby rozegrać bitwę.

Admin, administrator
Osoba zajmująca się administracją strony www, forum czy jakiegokolwiek innego zasobu sieciowego. Z tej prostej racji admin jest panem i władcą na swoim podwódku.

Avatar
Drobny obrazek umieszczany zazwyczaj na lewo obok postu użytkownika, mający za zadanie ułatwić czytającemu idetyfikację autora wiadomości.

Ban
Permanentne bądź czasowe odebranie danej osobie prawa dostępu do zasobu informacji - np. forum czy czatu. Ban zazwyczaj ogranicza uprawnienia wyłącznie do przeglądania wiadomości bądź całkowicie uniemożliwia dostęp osobie zbanowanej.

Banan
Ban-an?

Biciwa
Swojskie przekształcenie fonetyczne od BTW.

BTW - By The Way
Swoją drogą, przy okazji.

Bug
Drobny błąd, najczęściej wyniakający z gapiostwa czy pośpiechu - choć termin ten bywa używany w odniesieniu do błędów ogółem.

Bump
Post służący "podbiciu" tematu na forum. Stosowany w celu ponownego zwrócenia uwagi, niestety często bywa nadużywany.

CBS - Custom Battle System
Najprościej ujmując, każdy niestandardowy system walki. CBS-y można dalej dzielić na "klasyczne" CBS-y, ABS-y, F2F\DS-y i inne.

CMS - Custom Menu System
Niestandardowe menu gry. Najprostszym podziałem CMS-ów jest ich rozdzielenie na oparte na obrazkach oraz te przenoszące gracza na inną mapę.

CSS - Custom Shop System
Kolejny ce-cośtam-es - tym razem chodzi o sklep. Te skrypty można by podzielić tak samo jak CMS-y - na skrypty "obrazkowe" oraz "mapkowe".

Demo
Wersja gry służąca jej prezentacji, choć zazwyczaj w światku RM dema po prostu ukazuja aktualny etap prac. Masa projektów niestety nigdy nie wychodzi poza tzw. fazę dema.

DS - Duel System
Inne określenie na F2F.

Edit
1.Grafika
Jak nietrudno się domyśleć, grafika w jakiś sposób przerobiona. Zmiana kolorystyki, dorobienie nowycyh póz do charsetu i wiele innych możliwości.
2.Forum
Edycja treści posta wysłanego przez użytkownika, dokonywana bądź bez samego użytkownika, bądź przez osobę do tego uprawnioną (mod, admin).

Emot, emotikona
Wszelkie kilkuznakowe twory mające za zadanie wyrażać emocje poprzez naśladowanie ludzkiej twarzy.

F2F - Face 2 Face
Czyli z angielska Twarzą w Twarz. System walki z podziałem na tury, służący rozgrywaniu pojedynków jeden na jednego. Zazwyczaj istnieją w nim różne rodzaje możliwych ataków i inne urozmaicenia.

FAQ - Frequently Asked Questions
Często Zadawane Pytania. Pierwszy dział pomocy, do którego należy się udać.

Flamewar
Dyskusja sprowadzająca się w zdecydowanej większości do obrzucania się nawzajem wyzwiskami.

Flood
Specyficzny rodzaj spamu polegający na zalewaniu (stąd też nazwa, w języku angielskim flood = powódź) nośnika informacji (najczęściej czatów badź komunikatorów) wielką ilością informacji - zazwyczaj po prostu poprzez wysłanie tej samej wiadomości kilku(nasto? dziesięcio?)krotnie w bardzo krótkim czasie.

Fork
Z angielska widelec. Instrukcja warunkowa, czyli jeśli (warunek=prawda) to zrób (lista), w przeciwnym warunku zrób (inna lista).

IMO, IMHO
In My (Humble) Opinion, czyli Moim (Skromnym) Zdaniem.

Kewl
Jeśli coś jest kewl, to znaczy, że jest naprawdę dobre - i fajne jednocześnie.

Kwiatki
Obiekty nadmiernie zapełniające pustą przestrzeń, tworzące tzw. bajzel na mapie, nie mają poza tym żadnych zastosowań.

Literówka
Błąd przy pisaniu, polegający najczęściej na zmianie kolejności liter, pominięciu jednej bądź kilku tudzież wprowadzeniu niewłaściwej. Zazwyczaj wynikają z pośpiechu bądź ew. nieznajomości klawiatury.

Lol
Powszechnie stosowany w internecie skrót. Rozwinięcie: Laughing Out Loudly\Lots of Laughs, co tłumaczy się jako Śmieję Się Głośno\Mnóstwo Śmiechu.

Makerówka
Gra z robiona w rpg makerze.

Mapping
Sposób, w jaki "poskladane" są mapy znajdujące się w grze - ogólny wygląd lokacji, zaplanowanie przestrzeni, wystrój wnętrz.

Mod, moderator
Osoba zajmująca się przeglądaniem forum\komentarzy\(co tam jeszcze), mająca za zadanie oczyszczać zasób informacji ze spamu oraz jakichkolwiek innych niepożądanych treści. Moderator często posiada prawo edycji wiadomości wysyłanych przez użytkowników. Czasami moderatorzy posiadają możliwość banowania użytkowników, choć zazwyczaj ta przyjemność zarezerwowana jest wyłącznie dla admina.

Necroposting
Ożywianie starych (ostatnia odpowiedź daaawno temu) tematów na forach internetowych.

Newbie
Osoba bardzo często mylnie nazywana noobem. Newbie to osoby, które są nowe w temacie lecz kulturalnie się wypowiadają i chcą się nauczyć, stosując się do regulaminu.

Noob
Osoba nachalna, nie stosująca się do regulaminu, często wyzywająca wszystkich w około, którzy jej nie pomogli. Noob zazwyczaj próbuje także popisywać się przed innymi swoją wiedzą, czy raczej niewiedzą. Osobnik zarozumiały i arogancki, uważający się za "penpek śfjata". Podobne do trolla.

Offtopic, OT
Wiadomości zazwyczaj nie będące spamem, nie dotyczące jednak omawianego tematu, z tego tez powodu często uważające za zaśmiecające zasób sieciowy.

OMG - Oh My God
O Mój Boże. Choć jest to absolutnie nieprawdopodobne i nie ma absolutnie żadnego związku z rozwinieciem skrótu - wyraża zdziwienie.

Orig
Oryginał, grafika stworzona od podstaw przez daną osobę.

Oryginalne opakowanie
Oznacza, iż osobie uploadującej ostało się oryginalne archiwum z grą, tym samym zapodaje on taką samą wersją, jaka została umieszczona przez autora\autorów w internecie. Poprzez nieoryginalne opakowanie rozumie się więc utworzenie archiwum z wersją gry posiadaną przez gracza na dysku - bo a nuż, może nawet ta osoba nie pamięta, że zmieniła jakiś drobny element.

Pikczer
Zapis wymowy angielskiego "picture" polskim alfabetem. Po naszemu obrazek.

PM - Private Message
Wiadomość Prywatna, system pozwalający użytkownikom forum bądź serwisów internetowych na prywatne porozumiewanie się między sobą.

Polskie znaki
Bez specjalnej definicji: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.

Projekt
Ogólne określenie na grę będącą w produkcji.

RIP
To rip - wyrywać, tak więc zasób w taki czy inny sposób "wyrwany" z bebechów danej gry. Określenia tego używa się w odniesieniu do plików pozyskanych z gier nie-RM.

RM
RPG Maker, a jak.

Rotfl, rofl
Rolling on the floor laughing, czyli tarzać się ze śmiechu (po podłodze).

Rox, roxorz
W sumie mniej-więcej to samo co "wymiata". Od tych słów pochodzą też czasowniki roxić i roxorzić.

RTP - Run Time Package
Zestaw standardowych zasobów graficznych i muzycznych, rozpowszechniany wraz z RPG Makerem. Określenie często sotosowane także w odniesieniu do samych zasobów z tego zbioru ("Widzę RTP."). Wykorzystywanie zbyt dużej ilości standardowych zasobów może wpłynąć (i najprawdopodobniej wpłynie) negatywnie na oceny gry.

Sig
Skrót od angielskiego signature, czyli naszej sygnatury - podpis na forum, treść umieszczana pod postami użytkownika.

Spam - Shoulder of Pork and hAM
Shoulder of Pork and hAM, co tłumaczy się jako Łopatka Wieprzowa i Szynka. Jeden z produktów Hormel Foods Corporation. W środowisku internetowym - wszelkie wiadomości mające na celu tylko i wyłącznie zaśmiecanie ich nośnika swym istnieniem - w przypadku e-maili będzie to skrzynka pocztowa, w przypadku forum - temat, w którym toczy sie dyskusja oraz forum ogółem. Specyficzną odmianą spamu jest flood.

Starzy wyjadacze
Jak można się domyśleć - osoby będące przez długi czas częścią RM-owskiej społeczności.

Sux
Do bani. Używane głównie jako epitet, w innych przypadkach korzysta się z casownika odrzeczownikowego - suxić.

Szum
Robi go osoba, która lansuje się zapowiedziami i/lub screenshotami.

Szumskrin
Gorsza odmiana szumu, screenshoty robione dla samych screenshotów, tylko po to, by wywołać w oglądającym zachwyt i nadzieję, że gra, którą oglądają kiedyś wyjdzie. Szumskriny najczęściej pochodzą z projektów utworzonych na 10 minut przed ich powstaniem.

Topic
Ponownie atak angielszczyzny. Temat na forum.

Troll
Osoba niejako trudniąca się spamowaniem. Jej działalność polega zazwyczaj na prowokowaniu innych do pisania bezużytecznych wiadomości, poprzez - na różnorakie sposoby - wciąganie osób do dyskusji, chciałoby się rzec, skrajnie głupich, bądź wywoływanie flamewarów.

Tutorial
Samouczek, krótki kurs mający za zadania zaznajomić użytkownika z obsługą programu\skryptu\czego tam jeszcze.

WTF - What The Fuck?
Co do (Kobieta lekkich obyczajów)?

WTH - What The Hell?
Odpowiednik naszego Co Do Diabła bądź Co U Licha. Dla nie przepadających za słowem na "F".

Yay
Łiii, ale fajnie! ^__^

ZOMG
W gruncie rzeczy to samo co OMG, jdnak "z" na przedzie czyni je "silniejszym", w związku z czym stosowane jest w sytuacjach, gdy ktoś jest czymś naprawdę zaskoczony.

2k7.12.06 - Start słownika. Zawiera on osiemnaście wypisanych poniżej haseł:
Admin, ABS, Ban, Bug, CBS, CMS, CSS, Emot, Flamewar, Flood, Kewl, Lol, Mapping, Mod, Necroposting, Spam, Starzy Wyjadacze, Troll.

2k7.12.07 - Dodano dziewięć haseł, wypisanych poniżej. Słownik liczy razem dwadzieścia siedem definicji.
2k\2k3, Banan, DS, F2F, Newbie, Noob, Projekt, RM, Rox.

2k7.12.08 - Dodano dwadzieścia sidem haseł, wypisanych poniżej. Tym samym zawartość słownika podwaja się - zawiera on już pięćdziesiąt cztery definicje.
Avatar, Biciwa, BTW, Bump, Demo, Edit, FAQ, Fork, IMO\IMHO, Literówka, Offtopic\OT, OMG, Orig, Oryginalne opakowanie, Pikczer, PM, Polskie znaki, Rip, RTP, Sig, Sux, Topic, Tutorial, WTF, WTH, Yay, ZOMG.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2007, 00:58 przez Super Vegeta, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kiksi

Golden Forki 2015 - Dema (miejsce 2); TA Sprite Contest (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon I (miejsce 3)
Posty: 361
Rejestracja: 17 lip 2006, 23:02

Post autor: Kiksi »

Noob
Osoba nachalna, nie stosująca się do regulaminu, często wyzywająca wszystkich w około, którzy mu nie pomogli. Podobne do Trolla.

Newbie
Osoba bardzo często mylona z Noobem. Newbie to osoby, które są nowe w temacie lecz kulturalnie się wypowiadają i chcą się nauczyć, stosując się do regulaminu.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4327
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Post autor: Jazzwhisky »

Ja mam pytanie, czy słownik zawierać ma nutę humorystyczną/co z hasłami bardzo-scenowymi tzn. np. Banan, Latający Gurus, Projekt, Zmienna, Przełącznik, Spalony Dysk, Forum itp.? ^^"
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Inq

Golden Forki 2007 - Dema (miejsce 2)
Posty: 1041
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:20

Post autor: Inq »

Dawaj!

Ja chce wiedziec co to jest Latajacy Gurus!
ZNISZCZONE Nowoczesne Miasto
Polecam także zaopatrzyć się we wszystkie gry z serii: Miasteczko Nowoczesne, wszystko tak zniszczone, że dosłownie nic nie ma.
Awatar użytkownika
Super Vegeta
Posty: 847
Rejestracja: 07 maja 2006, 08:03
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Super Vegeta »

@Jazz: Ależ jak najbardziej, w końcu o to chodzi.
Awatar użytkownika
Mertruve

Golden Forki Special - Pełne Wersje (zwycięstwo)
Posty: 1518
Rejestracja: 22 kwie 2006, 20:07

Post autor: Mertruve »

A co z etymologią niektórych słów (np. kewl)?
Awatar użytkownika
Super Vegeta
Posty: 847
Rejestracja: 07 maja 2006, 08:03
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Super Vegeta »

W sumie nie wiem, ale uważam, iż zawsze mogłoby się przydać.

Dawać, dawać, już pięćdziesiąt dwie definicje samemu napisałem! :d

Edit:
Przyklejcie plx?
Awatar użytkownika
Inq

Golden Forki 2007 - Dema (miejsce 2)
Posty: 1041
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:20

Post autor: Inq »

Wlasnie, wlasnie.

Koniecznie jeszcze:
roxoza, kewloza, wykewlniaste.
ZNISZCZONE Nowoczesne Miasto
Polecam także zaopatrzyć się we wszystkie gry z serii: Miasteczko Nowoczesne, wszystko tak zniszczone, że dosłownie nic nie ma.
Awatar użytkownika
Michu

GF2020 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF2019 - Dema (msc. 1); GF2010 - Dema (msc. 1); GF2008 - Pełne Wersje (msc. 3) Zapowiedzi (msc. 2); GF2007 - Pełne Wersje (msc. 1) Dema (msc. 1) Zapowiedzi (msc. 3); KC II (msc. 1); TACO #1 (zwycięstwo)
Posty: 1048
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Post autor: Michu »

Imo wystarczy roxorz i kewl, jak sie bedziemy bawic w takie odmienianie to nam Collins wyjdzie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Qualrath
Posty: 283
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:33

Post autor: Qualrath »

To rotflozy nikt już nie wymieni? xD

Sorry, nie mogłem się powstrzymać ^^"
Obrazek
Qual Noworoczny ^^
BeVoo

Golden Forki 2008 - Pełne Wersje (miejsce 2)
Posty: 442
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:20

Post autor: BeVoo »

Jak rotfloza (a raczej 'ale zem rotfloze zaliczyl') to takze <rotflcopter> :]
Awatar użytkownika
Stanior
Posty: 287
Rejestracja: 17 kwie 2006, 17:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Stanior »

A nie lepiej zrobić wielki słownik Sceny, który obejmie również pojęcia i postacie historyczne.
18.06.2003-24.11.2003- Redaktor Naczelny Gildii RPGMaker PL (Zjednoczone strony Przystani, Temple of Elementals, Bractwa i Świątyni RPGMaker)

18.05.2020- do chwili obecnej- Redaktor RMteki
Awatar użytkownika
Inq

Golden Forki 2007 - Dema (miejsce 2)
Posty: 1041
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:20

Post autor: Inq »

Popieram.
ZNISZCZONE Nowoczesne Miasto
Polecam także zaopatrzyć się we wszystkie gry z serii: Miasteczko Nowoczesne, wszystko tak zniszczone, że dosłownie nic nie ma.
Awatar użytkownika
Mertruve

Golden Forki Special - Pełne Wersje (zwycięstwo)
Posty: 1518
Rejestracja: 22 kwie 2006, 20:07

Post autor: Mertruve »

Encyclopaedia Scennica, teraz z trzytomowym suplementem i plakatem Voduna. Bez sensu, robienie kolosów nigdy nie wychodzi na dobre - a amatorskie kolosy są po prostu głupie i nikt ich nie chce, eloelo.
Awatar użytkownika
Stanior
Posty: 287
Rejestracja: 17 kwie 2006, 17:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Stanior »

ja bym mógł się zająć niektórymi wydarzeniami i postaciami okresu 2003. Każdy opiszę to pojęcia które zna i będzie good:D
18.06.2003-24.11.2003- Redaktor Naczelny Gildii RPGMaker PL (Zjednoczone strony Przystani, Temple of Elementals, Bractwa i Świątyni RPGMaker)

18.05.2020- do chwili obecnej- Redaktor RMteki
ODPOWIEDZ