Znajdźki w grze

Wydarzenia, komentarze, pomysły... Wszelkie dyskusje związane z RM.

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

Awatar użytkownika
Omnom

Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1)
Posty: 78
Rejestracja: 15 mar 2013, 20:10

Znajdźki w grze

Postautor: Omnom » 23 sie 2015, 09:51

Na początku wyjaśnię, że przez pojęcie "znajdźki" rozumiem dodatkowe przedmioty, które można znaleźć m.in. w domach należących do NPC. Do kategorii znajdźiek nie zaliczam standardowych skrzyń.

Osobiście uwielbiam buszować po lokacjach w poszukiwaniu różnego rodzaju przedmiotów poukrywanych (lub po prostu porozmieszczanych) przez twórcę gry. Wpadanie do mieszkań NPC i próbowanie zabrania wszystkiego, co nie jest przybite do podłogi jest dla mnie niezwykle przyjemną czynnością, więc dziwnym nie jest, że chcę wprowadzić kleptomanie również do mojego projektu. Zastanawiam się jednak w jaki sposób wprowadzić ten element. Grając w produkcje z RPG Makera póki co spotkałem się z trzema rozwiązaniami:

Pierwsza opcja to po prostu brak znajdźiek. Przedmioty, które można znaleźć występują jedynie w porozmieszczanych gdzieniegdzie skrzynkach.

Druga opcja to brak żadnych podpowiedzi co do tego, czy dany element jest warty zainteresowania gracza. Czyli po prostu żeby coś znaleźć należy macać wszystkie półki, beczki, regały, itp. Osobiście nie mam z tym rozwiązaniem żadnych problemów, ale spotkałem się z negatywnymi opiniami na ten temat - niektórzy to odbierają jako sztuczne i nużące przedłużanie rozgrywki.

Trzecia opcja, którą mam obecnie wprowadzoną, polega na pojawianiu się wskazówek gdy znajdujemy się niedaleko znajdźki (2-3 kafelki od danego elementu). Gdy więc wejdziemy na przykład do piwnicy, w której znajduje się w rzędzie 5 beczek nie będziemy musieli wszystkich przeszukiwać, bowiem gdy pojedziemy do nich na odpowiednią odległość to beczka zawierająca znajdźkę będzie odpowiednio zaznaczona. Rozwiązanie to skraca czas potrzebny na przeszukanie danej lokacji jednocześnie nie eliminując całkowicie aspektu związanego z eksploracją pomieszczeń. Czy jednak takie rozwiązanie nie zabija całkowicie frajdy z przeszukiwania map?

Chętnie dowiem się co sądzicie o rozwiązaniach związanych ze znajdźkami oraz jaką opcję zastosowaliście/chcecie zastosować w waszych grach.
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo)
Posty: 1682
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Znajdźki w grze

Postautor: GameBoy » 23 sie 2015, 10:42

Na pewno nie wrzucałbym nigdzie przedmiotów, które znajduje się dla samego znajdowania i zapełnienia licznika zdobytych śmieci. Niech to będzie złoto, ekwipunek etc.

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby naturalne sygnalizowanie gdzie przedmiot może się znajdować.
Np. gracz wchodzi do piwnicy, wszędzie leżą beczki, ale dwie są otwarte, w jednej gracz znajduje wino. :P
Wtedy masz trochę lizania ścian, ale nie musisz sprawdzać wszystkich obiektów w pomieszczeniu.
Inne rzeczy tego typu:
- kilka grobów, jeden jest świeżo zakopany.
- ruiny zbrojowni, większość broni tam leżącej jest połamana/zardzewiała, ale część nie i te możesz podnieść.
- wąskie szczeliny skalne - ktoś mógł tam coś ukryć.
- część cegieł w ścianie jest poluzowana - tajna skrytka.
- obraz wisi krzywo - też tajna skrytka.
etc.

No i trzeba jeszcze być konsekwentnym, jeśli gracz znajdzie 10 razy przedmiot w otwartej beczce to na pewno nie uzna, że za 11 razem przedmiot będzie w zamkniętej beczce.
http://www.rmxp.vot.pl -> kopia RMXP

To Twój projekt, więc, do jasnej cholery, weź wreszcie za niego choć odrobinę odpowiedzialności. - Kleo =)
Ponoć w jaskiniach koło rysunków ściennych przedstawiających mamuty można było zobaczyć "scena umiera". - Noruj =)
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4189
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Jazzwhisky » 23 sie 2015, 11:09

Dawno temu jak pracowałem nad projektem w stylu klasycznego jRPG to wykorzystywałem zdecydowanie drugie rozwiązanie, a nawet drugie rozwiązanie w paskudnym stylu - w niektórych miejscach przedmioty odnajdywały się dopiero za drugim podejściem (czasami za pierwszym pojawiała się jakaś sugestia i/lub element humorystyczny). Takie rozwiązanie oczywiście NIE JEST sztucznym przedłużaniem rozgrywki, bo przecież nikt nic nie musi przeszukiwać, jest to wyłącznie bonus dla tych, którzy mają to we krwi i poświęcą dodatkowy czas z przyjemnością, nie? ;)

Ale, w projekcie, który miał być hardkorową przygodówką zastosowałem inny trick, dla przedmiotów i informacji o różnym stopniu ważności (czasami wpływających na rozwój scenariusza!) pojawiały się na mapach zaznaczenia podobne do tych, które stosował Chrono Trigger (świecące i znikające punkty), ich pojawianie uzależnione było jednak nie od odległości od miejsca, tylko od wskaźnika ukrycia vs. spostrzegawczości postaci. Teoretycznie da się to zastosować także w erpegu i jest nawet fajnym kompromisem, bo część przedmiotów ujawni się sama, a część nie (edit - w sensie, że część może być/będzie całkowicie niedostępna, tylko gracz musi być tego świadom już na starcie rozgrywki!).

Brak tego elementu też jakoś się broni, dużo mniej roboty, czysta sprawa dla gracza, ale nie lubię tego, bo nie pozostawia wątpliwości/decyzji, a ja chciałbym, żeby moja gra (pozo)stawiała je bez przerwy.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Yoroiookami

Golden Forki 2017 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 2); Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2010 - Gry (miejsce 2)
Posty: 588
Rejestracja: 02 wrz 2014, 12:45

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Yoroiookami » 23 sie 2015, 12:07

Zdecydowanie korzystam z drugiej opcji. Żeby to nie było "sztucznym przedłużeniem rozgrywki", zwykle daję jakiś śmieszny tekścik, choć czasami po prostu nie widzę sensu. Znajdowanie dodatkowych przedmiotów w większości grach nie jest obowiązkowe do przetrwania, także nie rozumiem czemu ludzie mają z tym problem. :roll:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Necromo
Posty: 275
Rejestracja: 28 cze 2013, 21:58
Lokalizacja: Gniezno

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Necromo » 23 sie 2015, 16:17

Zależy, gdzie te znajdźki się znajdują. Jeśli na przykład gracz jest w spiżarni, piwnicy, skarbcu itp. to obmacywanie szafek jest dość sensowne. Jeżeli jesteśmy w czyimś domu, to też można to wykorzystać, ale trzeba pamiętać, żeby nie przesadzać. Najgorzej jest, jak ktoś wstawia takie niewidoczne znjdźki do lochów. :?
Jeśli komentarze nie mają wartości to ich wartość jest niska. - X Tech
Ja jestem kulturalny człowiek, jeszcze nigdy nikogo nie ukradłem. - EnterVPL
Odporność na stan: Śmierć. Usunąłem to, a umieranie stało się takie proste. - EnterVPL
Życie zabija, studia to katalizator.

Obrazek
Awatar użytkownika
ADI
Posty: 95
Rejestracja: 14 sie 2012, 15:59
Lokalizacja: Końskie [40km od Kielc]
Kontakt:

Re: Znajdźki w grze

Postautor: ADI » 23 sie 2015, 16:31

Tak jak zostało już napisane, poszukiwania naszych znajdźków wcale nie są obowiązkowe i nie potrzebne do ukończenia gry.
W sumie na początku chciałem napisać to co Gameboy, ale nie chcąc powtarzać może podam jeszcze inny przykład.
Zawsze można dawać wskazówki dla gracza o ukrytych itemkach.
Na mapie np. można oznaczyć jakiś kamień symbolem 'X' co może oznaczać że gdzieś znajduje się znajdźka.
A znajdujemy coś np. 2 drzewa obok w dziupli :P
To samo w jaskini, gdzieś na ścianie dać symbol itd... I w jakiejś szczelinie szukać.
Takie rozwiązanie sugeruje tylko że coś jest gdzieś w pobliżu, ale nie daje dokładnych informacji.

Zawsze można w danym miejscu (gdzie znajduje się nasza kryjówka) nadać jakąś animację np. jakiegoś błyśnięcia, tylko nie tak że ledwo wejdę na mapę, i już wiem co gdzie jest, a raczej, delikatne muśnięcie/blask etc co jakiś czas w danym miejscu.
(Coś jak w grze 'Sacred' - tylko że tam właśnie było to zbyt wyraźnie ukazane, i gracz wiedział gdzie iść).

PS. Trzeba także pamiętać o jakimś takim inteligentnym rozłożeniu naszych przedmiotów w miejscach gdzie je znajdujemy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special (zwycięstwo)
Posty: 960
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Kleo » 23 sie 2015, 22:06

Moją ulubioną jest opcja druga w czystej postaci, beż żadnych błysków, huków, x marks the spotów i niczego podobnego. Nie wiem, kto uważa ją za sztuczne przedłużanie rozgrywki, ale ten ktoś najwyraźniej nie wie, co dobre (znajdźki <3).

Fajnie, Omnom, że robisz grę. Lubię Twoje gry.
Awatar użytkownika
Kryzz333

Golden Forki 2017 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2016 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 2)
Posty: 723
Rejestracja: 14 sie 2011, 16:39
Lokalizacja: Aleksandria

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Kryzz333 » 23 sie 2015, 22:15

Ja nie należę do cywilizacji znajdźkowej i za bardzo nie łapię konceptu, i mnie to nie bawi. Ew. jako ewenement - bo skoro wiemy że znajdźki są "wszędzie" to sprowadzi się to do obklikiwania wszystkiego.

Dla mnie to sztuczne przedłużanie gry.

Ja wolę albo skryte miejsca albo ukryte skarby np. jakieś np. widoczny przycisk ukryty w ścianie itd., otwierający wrota czy coś takiego.

A jeśli chodzi o komentarze czegoś przez bohaterów, to wolę podpis po prostu, albo znaczek, że można obejrzeć dany obiekt. Jak w Baldurach np.
"To achieve great things, two things are needed; a plan, and not quite enough time" - Leonard Bernstein
Awatar użytkownika
Omnom

Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1)
Posty: 78
Rejestracja: 15 mar 2013, 20:10

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Omnom » 24 sie 2015, 11:49

@GameBoy
Ciekawe rozwiązanie, ale widzę tutaj problem z uświadamianiem gracza co do roli danego elementu - czy jest po prostu częścią wystroju mapy, czy też sygnalizuje miejsce warte obmacania. Dla mnie na przykład zwykła szafka byłaby sygnałem, że może znajdować się w niej coś interesującego.

@Jazzwhisky
Szczerze mówiąc o wykorzystaniu jakiegoś współczynnika do decydowania o tym, czy znajdziemy jakiś przedmiot nawet nie pomyślałem. Jednak raczej widziałbym je w przygodówce niż w grze RPG.

@Yoroiookami
@Kleo
Także nie widzę w poszukiwaniu znajdźiek problemu i tak jak napisałem w pierwszym poście uwielbiam to. Jednak są tacy, to nie żart, dla których jesteś wart mniej niż zerooooooo (przepraszam - nie mogłem się powstrzymać) przeszukiwanie lokacji nie stanowi żadnej przyjemności - na przykład Kryzz333;). Oczywiście nikt ich nie zmusza do tego - osobiście traktuje znajdźki jako coś w formie bonusu dla wytrwałych. Pomagają w rozgrywce, ale nie powinny znacząco na nią wpływać (na przykład znajdywanie w kredensie Miecza Zagłady, Krwi i Wolnego Internetu+3 nie powinno mieć miejsca).

@Necromo
Co do wstawiania niewidocznych znajdźiek do lochów (lub lokacji spełniających podobną funkcję) to związane jest to trochę z tym co napisał GameBoy - jeśli podczas zwiedzania lochów napotkamy na przykład leżący na ziemi szkielet to jest to raczej jasny sygnał, że należy spróbować go pomacać.

@ADI
Zawsze można w danym miejscu (gdzie znajduje się nasza kryjówka) nadać jakąś animację np. jakiegoś błyśnięcia, tylko nie tak że ledwo wejdę na mapę, i już wiem co gdzie jest, a raczej, delikatne muśnięcie/blask etc co jakiś czas w danym miejscu.

Czyli coś jak rozwiązanie trzecie. Jeśli chodzi o dawanie wskazówek co do lokalizacji danego przedmiotu to bardziej widziałbym to rozwiązanie jako dodatkowy "smaczek" - na przykład w formie mapy skarbów, niż jako standardowe rozwiązanie.

@Kryzz333
Ukryte miejsca też oczywiście wielbię, ale w nich raczej spodziewam się znaleźć jakąś większą nagrodę. Znajdźki najczęściej sprowadzają się do jakiś banalniejszych przedmiotów.
Oczywiście rozumiem, że ktoś znajdźiek po prostu nie lubi i nie ma zamiaru macać wszystkich mebli (chociaż osobiście uważam, że takie osoby powinny zostać poddawane przymusowej terapii;).
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo)
Posty: 1682
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Znajdźki w grze

Postautor: GameBoy » 24 sie 2015, 13:07

Dobrym pomysłem byłoby jeszcze wrzucenie do gry paru map ze skarbami. Gracz musiałby znaleźć odpowiednie pole na planszy bazując na szkicach (np. punktów charakterystycznych lokacji) czy słownych opisach i użyć w tym miejscu łopaty. :P
http://www.rmxp.vot.pl -> kopia RMXP

To Twój projekt, więc, do jasnej cholery, weź wreszcie za niego choć odrobinę odpowiedzialności. - Kleo =)
Ponoć w jaskiniach koło rysunków ściennych przedstawiających mamuty można było zobaczyć "scena umiera". - Noruj =)
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2020
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Rave » 25 sie 2015, 02:32

Ja preferuję opcję 2. 3 to coś co w najlepszym wypadku obraża inteligencję gracza, w najgorszym przyciąga tibijską/minecraftową hołotę. Jak gracz nie zajarzy, że można regał przeszukać, to jego wina.

Wgl. oprócz znajdziek wprowadziłbym też sekretne lokacje na wzór tych z pierwszych strzelanek (wolf3d, doom, hexen, heretic, itd.). W sumie to do dziś nie znalazłem wszystkich sekretów w Doomie czy nawet Wolfensteinie, ale też nie zamierzam szukać poradników na YT czy dekompilować mapy bo w taki sposób nie będzie frajdy ze znalezienia sekretu. A tak jak np. będę przechodził po raz n-ty jakiś poziom czy w doomie czy w wolfie i znajdę coś nowego, nowy sekretny pokój czy nawet poziom, to zawsze ta frajda będzie.

Skoro w fps-ach gdzie fabuły jest jak na lekarstwo takie rzeczy działają, to w RPG, gdzie można dorobić całą otoczkę (np. zamczysko gdzie jest pełno tajnych przejść przez które można normalnie przebiegnąć ale jak się poszuka tych miejsc to można przejść szybciej/nieźle się obłowić) tym bardziej taki patent zadziała.

//edit: Może powinniśmy mieć sekcję "Game Design" albo coś w tym stylu dla tematów tego typu - niekoniecznie pomoc z programem tylko dyskusja jakie patenty stosować żeby było fajnie.
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 421
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Carrigtwohill, IE

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Ekhart » 25 sie 2015, 02:54

Rave pisze://edit: Może powinniśmy mieć sekcję "Game Design" albo coś w tym stylu dla tematów tego typu - niekoniecznie pomoc z programem tylko dyskusja jakie patenty stosować żeby było fajnie.

Popieram w 110%! Bywa, że mam pytania skierowanie w to jak projekt wygląda, a nie mam gdzie ich zbytnio zadać, więc w najlepszym przypadku obgaduję to z GameBoyem (i może czasem Miguelem i Danem), i to wszystko. A tak to byłoby dobre miejsce na takie pytania. Nawet przyklejony temat wystarczy!
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Awatar użytkownika
Omnom

Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1)
Posty: 78
Rejestracja: 15 mar 2013, 20:10

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Omnom » 25 sie 2015, 07:12

@GameBoy
Podobne rozwiązanie było chyba zastosowane w Pirate Rush. Bardzo fajny patent.


Popieram pomysł z działem/tematem zbiorczym z pytaniami odnośnie m.in. zastosowania konkretnej mechaniki w grach.
Awatar użytkownika
Chizuru-tan
Posty: 11
Rejestracja: 26 lut 2016, 13:15

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Chizuru-tan » 26 lut 2016, 15:11

Opcja 2 jest zdecydowanie moja ulubiona. Osobiście uwielbiam znajdźki i zawsze dokładnie przeszukuje różne zakamarki w grach w ich poszukiwaniu. A jak już coś znajdę to wtedy mam satysfakcję, że odkryłam sekret, albo znalazłam jakąś fajną broń dla postaci ^^
Awatar użytkownika
Fear

Golden Forki 2016 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Dema (miejsce 2)
Posty: 809
Rejestracja: 31 lip 2009, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Znajdźki w grze

Postautor: Fear » 01 mar 2016, 23:34

Ja wolę, żeby ludzie czytali o miejscach (dowiadywali się słownie o miejscach od innych npc). Np. dostajesz w swoje ręce notatkę jakiegoś maga i wiesz z niej, że w magicznej wieży jest coś wartościowego, czytasz to, wgłębiasz się w fabułę i teraz wiesz, żeby tą wieżę dokładnie przeszukać. Nawet jeśli coś będzie tam lepiej ukryte, to gracz ma świadomość, że nie powinien odpuścić, bo ma dowód, że coś tam jest.
Ostatnia Łza (v1.03) 28.12.16
Obrazek
viewtopic.php?f=1&t=5549

Wróć do „Scena”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość