Strona 1 z 1

Styl wyświetlania wiadomości

: 04 sie 2017, 23:25
autor: Kryzz333
Niby nie jest to nic wielkiego, ale zainteresowałem się kwestią.

Więc - jaki styl preferujecie (zarówno z perspektywy twórcy jak i gracza) - gdy cała wiadomość wyświetla się w całości, lub gdy pojawiają się pojedyncze litery?

+ inna sprawa:
jakie macie doświadczenie w używaniu obu form do kreowania narracji i scen.

Re: Styl wyświetlania wiadomości

: 04 sie 2017, 23:38
autor: Dragon Kamillo
Na pewno najbezpieczniej jest gdy wyświetla się w całości i gracz może sam zdecydować kiedy ją zamknąć.

Przy pokazywaniu wiadomości litera po literze, zaraz pojawiają się głosy że za wolno się pojawia itp. Można pokazywać te literki wtedy bardzo szybko (coś jak domyślne ustawienie w RM2k/3), ale wtedy mało to się różni od opcji całej wiadomości na raz...

Najgorsze są scenki:
- litera po literze, automatyczne znikanie - ciężko wpasować się w szybkość czytania gracza + dla jednych będzie za wolno, inni nie zdążą przeczytać. Do tego patrząc szerzej, takie rozwiązanie zakłada że gracz umie bardzo dobrze język gry, np w zagranicznych produkcjach, ktoś kto musi pomyśleć co dany tekst znaczy, ewentualnie zajrzeć do słownika jest z automatu na straconej pozycji - szczęście że RM w okienku posiada prostą pauze - wystarczy aktywować inne okno, np pusty notatnik XD. Ale sam efekt takiego rozwiązania jest bardzo filmowy i klimatycznie to wygląda.
- cała na raz - brak wad powyższej, ale scenki nie są filmowe, gracz ciągle musi klikać spację - ale z drugiej strony w końcu to gra, gdy scenki nie są długie to powinno być OK.

Jako twórca zrezygnowałem w nichterze z opcji litera po literze, bo strasznie długo się ją robiło, a efekt był że ktoś ciągle narzekał że a to za wolne, a to czasem dziwnie miga itp. Po namowach chyba przez Rekkimaru postanowiłem po prostu zostawić wszędzie wiadomości na raz i według mnie jest OK. Dodam że litera po literze miałem zamiar robić tylko w scenkach - cała gra od początku miała mieć natychmiastowe wiadomości.

Re: Styl wyświetlania wiadomości

: 05 sie 2017, 00:03
autor: GameBoy
Ja szybko czytam, więc jeśli tryb litera po literze jest chociaż odrobinę wolniejszy ode mnie to bardzo mi to przeszkadza.

Re: Styl wyświetlania wiadomości

: 05 sie 2017, 00:06
autor: EnterVPL
Ja wolę opcję gdy wyświetla się zdanie po zdaniu, jednakże nie ma tej opcji do wyboru więc wybrałem po całości.
Dlaczego zdanie po zdaniu? Wtedy można ustalać jakąś dynamikę bez kosztu za wolnego lub za szybkiego pojawiania się i znikania liter. Niech gracz decyduje kiedy przeczytał.

Re: Styl wyświetlania wiadomości

: 05 sie 2017, 00:44
autor: Viuu
Ale... eeem... to już nie można dać opcji prędkości wyświetlania wiadomości? :I
To raczej kwestia gustu jak powinny być wyświetlane. Każdy szanujący się jRPG daje możliwość ustawienia tego...

Re: Styl wyświetlania wiadomości

: 05 sie 2017, 09:58
autor: Danceloth
Wolę litera po literze, tak mi się łatwiej czyta.

Re: Styl wyświetlania wiadomości

: 29 wrz 2017, 00:21
autor: Rave
Litera po literze. Da się przyzwyczaić do szybkości a jest bardziej klimatyczne IMO.

No i można zawsze dać możliwość ustawienia szybkości graczowi w cms poprzez zmianę zmiennej i później w wiadomości na początku dawać \s[\v[x]] (gdzie x to oczywiście numer zmiennej "szybkości").

Re: Styl wyświetlania wiadomości

: 29 wrz 2017, 03:09
autor: Noruj
Może być litera po literze, chyba w każdym takim systemie po naciśnięciu entera od razu przewija do całości, nie? Btw, pamiętam demo gry Rave'a, gdzie tam wiadomości wyświetlały się w najbardziej epicko-wolnym czasie, to tak na marginesie, takie coś było totalnie do kitu. xD