Goniec RM - nr 19

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Zablokowany
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Goniec RM - nr 19

Post autor: ravenone »

Witamy w nowym roku!
Dziś do poczytania:
- Golden Forki 2010 - wywiady
- recenzje:
Rainblood
Jaworlandia 1 i 2
- Kalendarium 2010
- Tworzymy mapy - wnętrz w VX
- cytaty

www.goniecrm.cba.pl
Awatar użytkownika
Fehu
Posty: 333
Rejestracja: 24 lip 2010, 10:58

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Fehu »

Pozwolę sobie skomentować wyłącznie tutorial mappingu.
Prezentuje on bardzo słaby poziom - to jak dotąd najsłabszy z opublikowanych na łamach Gońca tutków. Przede wszystkim, od razu rzuca się w oczy dziwaczny pomysł mapy domku. Ogródek, jako zintegrowana część wnętrza - masakra. Nie wiem, jak autor tutoriala wyobraża sobie wykorzystanie takiej mapy w grze.
Po drugie, w mojej skromnej ocenie, przednią ścianę domu należy usunąć [w domyśle ma ona być prześwitująca], celem zwiększenia przejrzystości mapy, bo w takiej formie jest ona bardzo niska.
Po trzecie, dywan wygląda nienaturalnie, ponieważ powinien biec aż do końca pokoju, czyli jego dolna krawędź powinna się schować za ścianą. Mam nadzieję, że autor tutka zna opcję zaznaczenie + kopiuj-wklej [tutaj się znajomością tego narzędzia nie popisał]. W przeciwnym razie nie powinien się nawet zabierać za pisanie tutoriali.
No i wreszcie uderza ostatni punkt poradnika.
Co do odcienia - polegam na was i wierzę, że dobre je dobierzecie;).
Równie dobrze można było napisać:
1. Zróbcie mapę sami, polegam na was i wierzę w wasze możliwości.
Tutorial nie służy wyrażeniu wiary czy niewiary w umiejętności innych, ale przekazanie komuś własnej wiedzy. Kolejny powód, dla którego - w mojej skromnej ocenie - Czeliosss nie nadaje się do pisania takich poradników.
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa.
- Paul Remarque
Rahael

Golden Forki 2010 - Gry (miejsce 1)
Posty: 112
Rejestracja: 28 sty 2010, 16:26
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Rahael »

I tu muszę przyznać rację autorowi powyższego postu. Amatorzy nie powinni zabierać się za robienie tutoriali, bo kolejna rzesza nowych "tfurcuf" gier będzie nas katowała słabymi mapkami powielając błędy "mentora" :x
Obrazek
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Jazzwhisky »

Umówmy się, to nie jest żaden tutorial (no chyba, że z próbą przekazania wiedzy jak stosować warstwy w RM), ale ja tylko z uwagą - ten "ogródek jako część wnętrza" to normalka w wielu jRPGach, powiem więcej - dla mnie bardzo fajny akcent, który chciałbym oglądać częściej. Dla mnie Fehu trochę się zagalopował, momentami przeciwstawiając upodobaniom autora tekstu wyłącznie swoje własne - a to w przypadku tutoriali wychodzi bez sensu, tekst/mapy poprawione wg tak subiektywnego wzorca nadal byłyby do bani.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Noruj »

Zbyt krytycznie do tego podchodzicie, jakby 1/3 VXowcow robila takie mapy jak Czeliosss to by byla rewolucja. Aktualnie on i Squall robia najlepsze mapy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Jazzwhisky »

Tzn. może mógłbym się zgodzić, że kwestia oceny mapy to już sprawa subiektywna (no i prawda, zły może oznaczać nawet najlepszy), ale to tylko jedna część medalu, to chyba nie miała być pokazówka umiejętności a tutorial, a tu bez wątpienia autor kompletnie pokpił sprawę.
Kontynuując - mamy właśnie kolejny dobitny przykład, że ravenone podchodzi do otrzymywanych prac zbyt bezkrytycznie. Może my przesadzamy, ale w tym wypadku, jak w żadnym, poniekąd o to chodzi - poklepywaniem nigdy nie wyciągnelibyśmy nikogo z przeciwnej skrajności. ;)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Qualrath
Posty: 283
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:33

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Qualrath »

Jakiś taki dziwny jestem, ale jeśli o działalność czysto RMową chodzi, to ograniczam się obecnie tylko do ripowania zasobów. Ale będę czytał, choćby tylko dla cytatów i wywiadów <3
Obrazek
Qual Noworoczny ^^
Awatar użytkownika
Mikisi

Golden Forki 2020 - Dema (miejsce 2); TA Project Extravaganza #3 (miejsce 2); TA Project Extravaganza #1 (miejsce 3)
Posty: 318
Rejestracja: 20 maja 2008, 17:45

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Mikisi »

Cytaty i wywiady najlepsze. ;> No i Jarwolandia - ta gra niszczy wszystkie inne.
Obrazek ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Secretman
Posty: 491
Rejestracja: 12 kwie 2008, 19:12

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Secretman »

Dobrze, że zrobiono te wywiady - raz, że fajnie je się czyta, a po drugie poprawiają rangę GF'ów(trzeba było się tak wypowiadać w tematach, a nie do Gońca :lol: ).
Natomiast cytaty były jak dla mnie przeciętne(ostatni miażdży :lol: ).
Kurs mappingu - to już chyba taki standard mapek w VX( czarne tła, kanciaste wnętrza). Wyszło co prawda przeciętnie, no ale skoro krytycy nie kwapią się do zrobienia lepszych tutoriali...
Awatar użytkownika
Fehu
Posty: 333
Rejestracja: 24 lip 2010, 10:58

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Fehu »

no ale skoro krytycy nie kwapią się do zrobienia lepszych tutoriali...
Wbijcie sobie raz na zawsze do łba [liczba mnoga, bo widziałem już na tym forum kilka podobnych przypadków], że krytyk NIE musi nikomu udowadniać, że umie coś zrobić lepiej od osoby przezeń krytykowanej. Czy według was krytycy filmowi też kręcą filmy, bo jakiś urażony reżyser powiedział 'Jak wam się mój film nie podoba, to zróbcie sobie własny'? Czy krytycy literaccy muszą pisać własne książki? Czy krytycy i znawcy muzyki muszą sami komponować i dawać koncerty? Czy krytycy tutoriali mappingu muszą sami takie tutoriale pisać?!
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa.
- Paul Remarque
Awatar użytkownika
Mateusz SSJ8
Posty: 303
Rejestracja: 19 lut 2009, 16:13
Lokalizacja: Nowoczesne, DragonBallLand
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Mateusz SSJ8 »

A czy ty rozumiesz ból, Fehu?
Devzan
Posty: 38
Rejestracja: 21 lis 2009, 16:29

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Devzan »

A czy ty rozumiesz ból
A Ty rozumiesz? "...Póki istnieje miłość, będzie istniał ból..." ~Jirayia.


Fehu ma rację. Nie trzeba robić, ale wystarczy się znać. Ci, co nie umieją przyjąć ciętej krytyki, zawsze powiedzą "Nie umiesz lepiej, więc morda". Nawet, jeśli umieją.
What the fuck is wrong with me?
Linkin Theory
Awatar użytkownika
Fehu
Posty: 333
Rejestracja: 24 lip 2010, 10:58

Re: Goniec RM - nr 19

Post autor: Fehu »

A czy ty rozumiesz cykl Krebsa, Mateuszu SSJ8?

PS: Sorry, Jazz. To silniejsze ode mnie :'p
Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa.
- Paul Remarque
Zablokowany