Strona 1 z 1

Goniec RM - nr 19

: 08 sty 2011, 22:47
autor: ravenone
Witamy w nowym roku!
Dziś do poczytania:
- Golden Forki 2010 - wywiady
- recenzje:
Rainblood
Jaworlandia 1 i 2
- Kalendarium 2010
- Tworzymy mapy - wnętrz w VX
- cytaty

www.goniecrm.cba.pl

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 00:13
autor: Fehu
Pozwolę sobie skomentować wyłącznie tutorial mappingu.
Prezentuje on bardzo słaby poziom - to jak dotąd najsłabszy z opublikowanych na łamach Gońca tutków. Przede wszystkim, od razu rzuca się w oczy dziwaczny pomysł mapy domku. Ogródek, jako zintegrowana część wnętrza - masakra. Nie wiem, jak autor tutoriala wyobraża sobie wykorzystanie takiej mapy w grze.
Po drugie, w mojej skromnej ocenie, przednią ścianę domu należy usunąć [w domyśle ma ona być prześwitująca], celem zwiększenia przejrzystości mapy, bo w takiej formie jest ona bardzo niska.
Po trzecie, dywan wygląda nienaturalnie, ponieważ powinien biec aż do końca pokoju, czyli jego dolna krawędź powinna się schować za ścianą. Mam nadzieję, że autor tutka zna opcję zaznaczenie + kopiuj-wklej [tutaj się znajomością tego narzędzia nie popisał]. W przeciwnym razie nie powinien się nawet zabierać za pisanie tutoriali.
No i wreszcie uderza ostatni punkt poradnika.
Co do odcienia - polegam na was i wierzę, że dobre je dobierzecie;).

Równie dobrze można było napisać:
1. Zróbcie mapę sami, polegam na was i wierzę w wasze możliwości.

Tutorial nie służy wyrażeniu wiary czy niewiary w umiejętności innych, ale przekazanie komuś własnej wiedzy. Kolejny powód, dla którego - w mojej skromnej ocenie - Czeliosss nie nadaje się do pisania takich poradników.

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 01:14
autor: Rahael
I tu muszę przyznać rację autorowi powyższego postu. Amatorzy nie powinni zabierać się za robienie tutoriali, bo kolejna rzesza nowych "tfurcuf" gier będzie nas katowała słabymi mapkami powielając błędy "mentora" :x

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 01:53
autor: Jazzwhisky
Umówmy się, to nie jest żaden tutorial (no chyba, że z próbą przekazania wiedzy jak stosować warstwy w RM), ale ja tylko z uwagą - ten "ogródek jako część wnętrza" to normalka w wielu jRPGach, powiem więcej - dla mnie bardzo fajny akcent, który chciałbym oglądać częściej. Dla mnie Fehu trochę się zagalopował, momentami przeciwstawiając upodobaniom autora tekstu wyłącznie swoje własne - a to w przypadku tutoriali wychodzi bez sensu, tekst/mapy poprawione wg tak subiektywnego wzorca nadal byłyby do bani.

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 10:15
autor: Noruj
Zbyt krytycznie do tego podchodzicie, jakby 1/3 VXowcow robila takie mapy jak Czeliosss to by byla rewolucja. Aktualnie on i Squall robia najlepsze mapy.

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 11:39
autor: Jazzwhisky
Tzn. może mógłbym się zgodzić, że kwestia oceny mapy to już sprawa subiektywna (no i prawda, zły może oznaczać nawet najlepszy), ale to tylko jedna część medalu, to chyba nie miała być pokazówka umiejętności a tutorial, a tu bez wątpienia autor kompletnie pokpił sprawę.
Kontynuując - mamy właśnie kolejny dobitny przykład, że ravenone podchodzi do otrzymywanych prac zbyt bezkrytycznie. Może my przesadzamy, ale w tym wypadku, jak w żadnym, poniekąd o to chodzi - poklepywaniem nigdy nie wyciągnelibyśmy nikogo z przeciwnej skrajności. ;)

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 14:33
autor: Qualrath
Jakiś taki dziwny jestem, ale jeśli o działalność czysto RMową chodzi, to ograniczam się obecnie tylko do ripowania zasobów. Ale będę czytał, choćby tylko dla cytatów i wywiadów <3

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 16:50
autor: Mikisi
Cytaty i wywiady najlepsze. ;> No i Jarwolandia - ta gra niszczy wszystkie inne.

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 17:01
autor: Secretman
Dobrze, że zrobiono te wywiady - raz, że fajnie je się czyta, a po drugie poprawiają rangę GF'ów(trzeba było się tak wypowiadać w tematach, a nie do Gońca :lol: ).
Natomiast cytaty były jak dla mnie przeciętne(ostatni miażdży :lol: ).
Kurs mappingu - to już chyba taki standard mapek w VX( czarne tła, kanciaste wnętrza). Wyszło co prawda przeciętnie, no ale skoro krytycy nie kwapią się do zrobienia lepszych tutoriali...

Re: Goniec RM - nr 19

: 09 sty 2011, 17:31
autor: Fehu
no ale skoro krytycy nie kwapią się do zrobienia lepszych tutoriali...

Wbijcie sobie raz na zawsze do łba [liczba mnoga, bo widziałem już na tym forum kilka podobnych przypadków], że krytyk NIE musi nikomu udowadniać, że umie coś zrobić lepiej od osoby przezeń krytykowanej. Czy według was krytycy filmowi też kręcą filmy, bo jakiś urażony reżyser powiedział 'Jak wam się mój film nie podoba, to zróbcie sobie własny'? Czy krytycy literaccy muszą pisać własne książki? Czy krytycy i znawcy muzyki muszą sami komponować i dawać koncerty? Czy krytycy tutoriali mappingu muszą sami takie tutoriale pisać?!

Re: Goniec RM - nr 19

: 11 sty 2011, 19:25
autor: Mateusz SSJ8
A czy ty rozumiesz ból, Fehu?

Re: Goniec RM - nr 19

: 11 sty 2011, 19:30
autor: Devzan
A czy ty rozumiesz ból


A Ty rozumiesz? "...Póki istnieje miłość, będzie istniał ból..." ~Jirayia.


Fehu ma rację. Nie trzeba robić, ale wystarczy się znać. Ci, co nie umieją przyjąć ciętej krytyki, zawsze powiedzą "Nie umiesz lepiej, więc morda". Nawet, jeśli umieją.

Re: Goniec RM - nr 19

: 11 sty 2011, 21:35
autor: Fehu
A czy ty rozumiesz cykl Krebsa, Mateuszu SSJ8?

PS: Sorry, Jazz. To silniejsze ode mnie :'p