Goniec RM - numer 28

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Goniec RM - numer 28

Post autor: ravenone »

Dziś w numerze:
recenzje
- Aerith is Gone!
- Legendarny Skarb: Początek
- Wrota Arkany 3
analizy
- Notowania 2011
- Zagraniczne ziny RM
poradniki
- warsztat pracy - Ayene
- Tutorial mappingu - Melvin

http://www.goniecrm.cba.pl

Numer już jest na serwerze, ale mam chwilowe problemy z połączeniem i nie mogę naprawić błędu dotyczącego braku screenów w tutorialu z mappingu.
Proszę o cierpliwość;).
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Jazzwhisky »

Wbijając małą szpilkę napiszę, że Snickers we wstępie winien był jeszcze wymienić nasze stare, dobre Anakoreto, chyba pierwszy polski zin o tematyce RM, jeszcze z roku 2003. ;)
http://tsukuru.pl/inne/Anakoreto1/1/start.htm
http://tsukuru.pl/inne/Anakoreto2/2/start.htm

A dla równowagi, definitywnie w zielonej części tekstu o notowaniach dorzuciłbym samego Gońca, który rok 2011 nie tylko przetrwał, ale też wreszcie zdołał wyprzedzić pod względem ilości artykułów Tokei (nie tracąc przy tym wygody w nawigacji po stronie).

edit-dół
Zupełne zaskoczenie wywołał ten zin podczas moich poszukiwań, bo nie spodziewałem się, że w krajach nie mających zbytnio demokratycznego ustroju coś takiego znajdę (i że było z 6 śmiałków co mieli odwagę go prowadzić).
No tak, duża wtopa. =]
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Amadik

Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon III (miejsce 1); Liga Mapperów Sezon II (miejsce 3)
Posty: 185
Rejestracja: 05 wrz 2007, 23:21
Lokalizacja: Żagań
Kontakt:

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Amadik »

Zupełne zaskoczenie wywołał ten zin podczas moich poszukiwań, bo nie spodziewałem się, że w krajach nie mających zbytnio demokratycznego ustroju coś takiego znajdę (i że było z 6 śmiałków co mieli odwagę go prowadzić).
WTH.
Зона RPG Makera ukazywała się od Lutego 2007, taki mały błąd.
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: master miller »

"Maker to pasja do gier fabularnych, konkursy to wyścigi niedowartościowanych słabych pseudo twórców, którzy myślą, że wyróżnią się byle czym na tle pełnoprawnych gier. Tak się nigdy nie stanie... tylko prawdziwi pasjonaci zyskują szczery szacunek i uznanie, a w konkursach tego nie ma... Jeśli zrobicie grę do końca myśląc o grającym, by dać mu jak najwięcej przeżyć związanych z fabułą/postaciami, to z pewnością wasza gra zdobędzie uznanie, a wy szacunek i podziw grających, bo to się najbardziej liczy..."

To chyba wypowiedź kogoś, kogo umysł nie potrafi opracować efektownej mini gierki, i jedyne co umie robić to używać podstawowych funkcji rpg makera.

Wasze recenzje jak zwykle nijakie.
Awatar użytkownika
Snickers
Posty: 21
Rejestracja: 07 maja 2010, 23:07

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Snickers »

Зона RPG Makera ukazywała się od Lutego 2007, taki mały błąd.
Racja.
Cytuj:
Zupełne zaskoczenie wywołał ten zin podczas moich poszukiwań, bo nie spodziewałem się, że w krajach nie mających zbytnio demokratycznego ustroju coś takiego znajdę (i że było z 6 śmiałków co mieli odwagę go prowadzić).

No tak, duża wtopa. =]
Po części masz racje. Rosja to nie państwo totalitarne, żeby tych prowadzących zin nazywać ,,śmiałkami'', ale nie nazwałbyś może kraju, w którym władza zachowuje się jak w państwie totalitarnym (a także dochodzi tam do takich akcji jak protesty na ulicach, czy morderstwa dziennikarzy)demokratycznym, co nie :wink: ?
Wasze recenzje jak zwykle nijakie.
A ty się czego spodziewałeś od ludzi, którzy robią to za darmo ? Dołącz do gońca i napisz lepsze, albo nie czytaj jak się nie podoba :evil: .
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Jazzwhisky »

Snickers pisze:
Cytuj:
Zupełne zaskoczenie wywołał ten zin podczas moich poszukiwań, bo nie spodziewałem się, że w krajach nie mających zbytnio demokratycznego ustroju coś takiego znajdę (i że było z 6 śmiałków co mieli odwagę go prowadzić).

No tak, duża wtopa. =]
Po części masz racje. Rosja to nie państwo totalitarne, żeby tych prowadzących zin nazywać ,,śmiałkami'', ale nie nazwałbyś może kraju, w którym władza zachowuje się jak w państwie totalitarnym (a także dochodzi tam do takich akcji jak protesty na ulicach, czy morderstwa dziennikarzy) demokratycznym, co nie :wink: ?
Podobne rzeczy dzieją się np. w Polsce, nie ma to też raczej żadnego odniesienia/wpływu na RM, więc pozostawmy to, jest to po prostu niepotrzebnie podniesiony wątek.
Ważniejsze, że Rosja ma normalniejsze praktyki i stosunek prawny do fanartu i takich twórców jak my (żadnych pomysłów na poziomie np. ACTA), a ponadto przecież pierwsze tłumaczenia RM na język angielski powstały właśnie w Rosji. Ten kraj to w pewnym sensie taka kolebka RM poza Japonią, twoje zdziwienie jest tym bardziej nie na miejscu. =]

Tak czy inaczej, brawa za podniesienie interesującego tematu, mało komu chciałoby się wyszperać to wszystko.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: master miller »

Wasze recenzje jak zwykle nijakie.
A ty się czego spodziewałeś od ludzi, którzy robią to za darmo ? Dołącz do gońca i napisz lepsze, albo nie czytaj jak się nie podoba :evil: .
A ty nie pisz recenzji jak nie umiesz odebrać innych komentarzy od: zajepiste, ale sweetaśne, loffciam was.
Awatar użytkownika
Snickers
Posty: 21
Rejestracja: 07 maja 2010, 23:07

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Snickers »

master miller pisze:
Wasze recenzje jak zwykle nijakie.
A ty się czego spodziewałeś od ludzi, którzy robią to za darmo ? Dołącz do gońca i napisz lepsze, albo nie czytaj jak się nie podoba :evil: .
A ty nie pisz recenzji jak nie umiesz odebrać innych komentarzy od: zajepiste, ale sweetaśne, loffciam was.
No wiesz, ludzie napracowali się przy tym numerze niemało, a ktoś przyjdzie i zlewa jednomyślnie ich całą prace :-( . Inne komentarze od pochwał odebrać umiem, ale wole by były bardziej rozbudowane- po prostu określenie czyjeś pracy ,,zajepista'' jest jednoznaczne z tym że jest świetnie, fajnie i wgl. każdy wie o co chodzi; natomiast określenie ,,nijaka'' może być już różnie odbierane - więc sprecyzuj lepiej co do tych recek masz :-) i koniec wątku.
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Noruj »

więc sprecyzuj lepiej co do tych recek masz :-) i koniec wątku.
Na próżno Baton, sam chciałem się kiedyś dowiedzieć skąd bierze się ta niebywała wiedza Master Millera na temat recenzji. Zdaję się, że wspominał o czytaniu CD Action, ale jakoś nie uznałem tego za argument.
Obrazek
Awatar użytkownika
Secretman
Posty: 491
Rejestracja: 12 kwie 2008, 19:12

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Secretman »

Mnie sie zawsze przyjemnie czyta te wszystkie artykuly w Goncu - wystarczy ladny design i przyzwoity poziom tekstow.

Miller (samozwanczy Master =) - napisz co Ci sie nie podoba w tych recenzjach - styl, bledy, slabe epitety? Ja sie ciesze, ze recenzje w Goncu nie przypominaja tych z miesiecznika pt. "Film" gdzie 90% tekstu stanowia glebokie przemyslenia na temat rezysera filmu, a pozostale procenty opis filmu. Wiem, mozesz napisac - po cholere wiec to czytam? Ano dlatego, ze lubie filmy, tak jak Ty lubisz RM.
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: master miller »

@Secretman
Master Miller jest z metal gear solid, a nie 'samozwańczy'. Mogłem jeszcze napisać Kazuhira Miller.


A w recenzjach nie podoba mi się to, że chyba pisząc je zapomnieliście odłożyć cyrkiel i linijkę. Są sztampowe, nie porywają i bardziej przypominają opis gry niż recenzję.

Ale ja już się zamykam, co ja tam wiedzieć mogę w porównaniu z takimi geniuszami tego wieku jak wy, wybaczcie mi moją nienawiść bo nie podoba mi się.

<śmiech z taśmy>

PS. i nie mówię, że cały goniec jest zły (bo wywiady to akurat wam wychodziły - ale to akurat proste :], lubię te wasze wywiady), ale co ma do jakości to, że się ktoś napracował? Jeżeli coś jest słabe to widocznie się NIE napracował. Sam redaguję pewien tekst i czytam go już któryś raz i myslę, co by tu poprawić żeby był tylko DOBRY i nadający się dla szerszego grona czytaczy.
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Noruj »

Pomijając fakt, że nienawidzenie czegoś/kogoś bo nie podoba nam się jego praca to faktycznie dziwna sprawa, to jak Ty możesz oczekiwać po zupełnych amatorach, że będą pisać "porywające" recenzje? Robimy to najlepiej jak potrafimy, no może robią - bo już brutalnie zostałem przeniesiony z redakcji, do "innych". Ale nie w tym rzecz, każdy z redakcji pisze recenzje z własnej woli, nawet w okresie takiej stagnacji - żeby scena jakoś się trzymała, były pobudzacze. Powiedziałbym, że odrobinę niemiłe jest ciągle marudzenie, nieuargumentowane w żaden sposób. Nie chodzi o to, żeby słodzić jak są ewidentnie błędy, ale jak już podejmujesz temat, to miej chociaż coś w nim do powiedzenia. Pod każdym numerem Gońca potrafiłeś tylko napisać, że recenzje ble, że recenzje coś tam. Tutaj też nie widzę zbytnio tych argumentów - jest słabe bo jest słabe. Dla mnie recenzje trzymają pion, powiedziałbym nawet, że znakomita większość jest pisana z pasją i naprawdę fajnie się je czyta - jak na amatorskie wyczyny. Jeśli oczekujesz tutaj profesjonalnych prac to zwyczajnie znaczy, że nie rozumiesz w ogóle idei Gońca i naszego społeczeństwa. To jest od makerowiczów dla makerowiczów. No i jak to się dzieje, że tylko Tobie one tak strasznie zgrzytają - jasne, są uwagi, ale kurcze - tak wybrednego krytyka, to się nie doczekaliśmy nigdy! Musisz mieć naprawdę olbrzymią wiedzę na temat recenzji - z chęcią przeczytałbym jakąś Twoją. No i jest opcja, że jesteś z tych ludzi, którzy gdy się czymś interesują i według nich coś o tym wiedzą - muszą koniecznie zaznaczać to na każdym miejscu. Spoko, o ile potrafią to uargumentować.
Obrazek
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: master miller »

Proszę was - wystarczyłoby trochę samozaparcia i poczytać kilka profesjonalnych recenzji - to nie takie trudne. Oczywiście lepiej mówić, że jest się amatorem i mi wolno, a każdy kto się sprzeciwy niech spi... - bo jestem amatorem i mi wolno. Wy też nie dajecie żadnych innych argumentów od: napracowałem się/jestem amatorem i mi wolno.

Proszę, zin który tworzony był/jest przez amatorów:
http://www.oldsql.pl/main/

i trzyma o wiele lepszy poziom. Tam też nie robią zawodowcy.

PS. poza tym 'wy' (makerowicze) macie jakąś ideę? Bo jednych potraficie zjechać od góry do dołu bo nie robią gry pod was, że nie robią 'profesjonalnie' by potem twierdzić, że scena nie jest dla profesjonalistów? Frapujące.
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: Noruj »

Ale zaraz, że Goniec ma ci coś udowadniać? To Ty przecież coś zarzucasz, więc w twojej kwestii powinno być jakiekolwiek udowadnianie. Poza tym - przekręcasz fakty. My jesteśmy po pierwsze makerowiczami, a dopiero po drugie redaktorami Gońca. Jestem pewien, że w skład redakcyjny tego co wysłałeś wchodzą osoby mające dużo więcej doświadczenia od nas, może nawet studenci dziennikarstwo, albo pochodnych kierunków. Zresztą z drugiej strony mogę znaleźć multum zinów robionych przez amatorów dużo gorszych od naszego. Nikt nikomu nie mówi "spie..." Bynajmniej. Rozmowa z Tobą wygląda w ten sposób:

- Recenzje są do dupy
- Czemu?
- No tylko powiedzieć coś, to już wołacie "spier...."


PS. poza tym 'wy' (makerowicze) macie jakąś ideę? Bo jednych potraficie zjechać od góry do dołu bo nie robią gry pod was, że nie robią 'profesjonalnie' by potem twierdzić, że scena nie jest dla profesjonalistów? Frapujące.
No błagam, ale jakieś konkrety. Poproszę o sytą listę recenzji, w których owe zjawisko zauważyłeś. To znaczy, redaktora jeżdżącego kogoś za to, że nie robi gry pod nas. Pomijając fakt, że recenzja to zbiór subiektywnych odczuć recenzenta, no ale taka recenzyjna wyrocznia jak Ty pewnie o tym wie.
No i jestem ciekaw też tych recenzji gdzie jeździmy po kimś, że nie robi gier profesjonalnie.(cokolwiek to znaczy w odniesieniu do RM)
W ogóle nie wspomina o fakcie, że zarzucasz Gońcowi bycie nieprofesjonalnym zinem, a z drugiej strony masz pretensje o to, że ktoś ponoć krytykuje grę ze względu na brak profesjonalizmu w wykonaniu.
Dajże spokój, zaczynasz o nieprofesjonalnych reckach, a kończysz na jakiś dziwacznych scenowych wymyślankach.
Maker:
2000 4,66(3)
2k3 4,22(9)
XP 3,59(51)
VX 3,33(12)
Tutaj masz już tak dla ciekawości - średnią ocen z gier zrecenzowanych. Hmm?
Obrazek
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - numer 28

Post autor: master miller »

Jakby tak dalej przypuszczać to może ziemia jest płaska, bo MOŻE jest. A może tam sam prezydent pisze teksty?

Poza tym - pokaż te gorsze ziny :)
Zablokowany