Goniec RM - nowy rozdział

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Zablokowany
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: ravenone »

Witam, postanowiliśmy odświeżyc nieco Gońca, zmieniając jego formułę.
Zapraszm do lektury i dajcie znać, co myślicie o takiej zmianie.

www.goniecrm.cba.pl
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Jazzwhisky »

Powiedzmy sobie szczerze - Goniec od początku był zinem tylko z nazwy, bardziej przypominało to sajt z okresowymi, większymi aktualkami (coś jak takie TA w czasach świetności). Do dziś nie można zassać żadnego z numerów oddzielnie.

Abstrahując od oderwania się od kajdanów nazewnictwa i numeracji, fajny krok na niefajne czasy, to samo miało stać się z Tokei wkrótce po jego ostatnim numerze, tyle że nie wyszło. =}
Jeśli macie zaplecze techniczne i trochę czasu, zróbcie z tego full-bloga, gdzie każdy autor mógłby zarejestrować się i wrzucać skatalogowane odpowiednio wpisy. Takie przedsięwzięcie wraz z moderacją i komentarzami z łatwością obsłużyłby choćby Wordpress, zmobilizowałoby to też pewnie kilka osób do pisania, także newsów ze świata, a rezultat mógłby zyskać popularność.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: X-Tech »

Moje zdanie jest takie. Lepsze to niż nic XD Jak jest nie chce mi się tym razem rozpisywać po za jednym, no może dwiema rzeczami:

Plus, który się rzuca w oczy to fakt, że w tym numerze nie ma recenzji gniotów (!)


O dobrą grę w stosunku do ilości, które wychodzą nie tak łatwo i nie tak łatwo napisać dobrą jej recenzję, a przecież chodzi o to by zainteresować pismem i graniem w te gry, a nie odstraszać słabym pisarstwem o słabych grach dając wrażenie, że granica między dnem, a szczytem jest bardzo mała w kontraście z minigierami z oceną 5/6 i grami, które są niezaczętymi dobrze, by nazwać je grami (!) To największy "grzech" gońca, że wpuszcza taką ściemę, że od dna do szczytu jest bardzo blisko (!)

W Gońcu te dwie rzeczy wg. mnie przeważnie idą w parze i to jest bardzo złe dla tego pisma - ocenianie słabych gier i w ogóle branie ich pod uwagę idzie w parze ze słabymi ich reckami (słabym ich poziomem) i często bardzo odbiegającymi od elementów/treści i faktów rzeczywistych jeśli chodzi o gry (!) Przesadne jechanie Miasteczka Nowoczesnego branie całości z góry (!) Zrobiona się na odwal seria "recenzji" od Lartarin równie "starannie" zrobionych "gier" (!) Nie znoszę tego w gońcu, bo to powoduje, że pismo dla mnie nie jest wiarygodne i nie przekonuje mnie treścią i do udzielania się czuję, że ktoś mi wciska kit jeśli mam być szczery - takimi "tekstami" I PYTANIE SAMO się ciśnie - gdzie prawdziwi recenzenci ? Jeśli mam być szczery to właśnie przez tego typu teksty zaczęliście tracić zainteresowanie, aż straciliście kandydatów do pisania i recenzowania gier...ja się wcale nie dziwię, bo ja też nie chciałem palca przykładać z czasem...



Jaki szacunek ma pismo do czytelnika taki szacunek mają czytelnicy i recenzenci do pisma. W ocenianiu gniotów "wyspecializowała się" Lartarin i zupełnie nie rozumiem tych rozwodów nad prostymi jak konstrukcja cepa tworami, które ktoś sobie zrobił dla jaj lub z nudów po odrabianiu pracy domowej w szkole (pewnie jeszcze nawet nie gimnazjum) branie takich tekstów do gońca jak już wspomniałem powoduje, że granica między dnem, a szczytem przedstawianych tu gier jest strasznie mała i to powoduje, że obraz gier w makerze jest tragiczny co jest kłamstwem. Jak dla mnie recenzenta ktoś z siebie nie zrobi jeśli będzie tworzył masę "recek" crapów, w które prawie się nie da grać. Prędzej to się stanie jeśli porządnie zrecenzuje choć jedną dobrą dłuższą i rozbudowaną gierkę i pokaże, że jest przekonujący w tym co robi.


Na swoim blogu opisuję minimum dobre gry. Nie czuję satysfakcji z pisania i sensu kiedy obok mam sporo pseudorecenzji pisanych na siłę przez ludzi, którzy grają w jakieś banalne niedopracowane twory byle by coś napisać i udawać recenzenta i taki właśnie jest obraz pisma przez wymienione przeze mnie teksty. Niestety to spowodowało, że mój udział dla tego pisma gdzieś się wykruszył.




Druga rzecz to fakt, że ten podział recek na grafika/fabuła/mechanika jest bardzo dziwny/słaby, bo bardzo ułatwia lanie wody w recenzjach. Można łyknąć kroplę fabuły i rozwodzić się na bloki tekstu na temat swoich doświadczeń ze screenami/poznanym systemem walki w początkowej walce itd. Wiadomo, że to nie reguła, ale mam wrażenie, że nie jest specjalnie w ogóle pilnowane, by ktoś napisał porządnie reckę wyczerpując te punkty w tym piśmie...Niech już sobie zostanie, ale żeby poziom był minimum jak w obecnym numerze.



Jeśli utrzyma jakiś poziom może wrócę do pisania. Jeśli jednak znów zaczniecie wstawiać pseudorecki byle czego teksty od expertufff i wywiady z osobami, które niedawno odpaliły makera - to ja nie mam zamiaru palca przykładać, a osobiście wiele recek i tekstów bym usunął, bo to nie są dla mnie recki/teksty, by obraz pisma był przekonujący. Totalnie odpychają od pisma/makera przez sam fakt zajmowania się takimi bzdurami ukazując fałszywe informacje na temat autentycznego kontrastu między słabymi grami w rmie, a dobrymi, bo przecież niektóre nie zasługują, by spuścić je do klopa, a co dopiero by gdzieś opisać...prawda taka, że granica między dobrą, a słabą grą w rmie jest baardzo odległa, ale wg. mnie pismo tego nie pokazuje tylko leje wodę równo przez również chwalenie wielu słabiutkich giereczek co w zestawieniu z tymi wieloma słabiutkimi z wysoką oceną daje marny efekt ;///. Goniec tyka się wszystkiego i niestety to właśnie największy błąd pisma. Czy to się zmieni ? Jeśli się zmieni i naprawicie to co tutaj zostało zepsute to może i ja wrócę do pisania.



Dla przykładu:
http://www.goniecrm.cba.pl/badass.html Takie coś ma ocenę 1/6
to nie jest warte tego, by spuścić do klopa i wspomnieć na liście najsłabszych gier w jakiejś makerowej dziurze, a może nawet bu używać jako bluźnierstwo, a jest opisywane w gońcu jako gra z oceną 1/6 . Niemożliwe. Czyli adekwatnie do tej recenzji wg. gońca wystarczy dorobić parę lepszych grafik i dźwięków i dorzucić jakieś skrypty dla samego faktu ich istnienia i ocena podskoczy ze 3 punkty w górę. Jak to świadczy o dobrze ocenionych tutaj grach ? No comment.
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Rave »

Dobry pomysł Jazz. Tylko nie każdy umie Wordpressa postawić, ale jak coś to mogę pomóc.

//edit: X, a są w ogóle jakieś gry z makerów powyżej 2k3 które się tobie PODOBAJĄ?
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1947
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Dragon Kamillo »

Czy dobry pomysł to się okaże jak tekstów przybędzie.

Co do recenzji nigdy nie podobało mi się podzielenie ich na takie podpunkty, mnie źle się czyta, a i nie każdy umie tak się do tych wytycznych podpasować (mi by było trudno).
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: X-Tech »

Rave pisze:Dobry pomysł Jazz. Tylko nie każdy umie Wordpressa postawić, ale jak coś to mogę pomóc.

//edit: X, a są w ogóle jakieś gry z makerów powyżej 2k3 które się tobie PODOBAJĄ?
Jak to nie ma. Ja gram teraz w "I miss the sunrise z makera XP" Wychodzą na XP gry, które potrafią mnie zainteresować. Czekam, aż się coś zacznie dziać najwyżej poleci do kosza jeśli się nie rozkręci niebawem XD

Próbowałem np: grać ostatnio w Bioshocka (komercyjne nowsze cosidło na pc) i nuda totalna już wole wybrane gry na rpgmakera od tych nowych crapów, ale najciekawsze wychodzą w 2k3, bo ludzie robią do nich praktycznie wszystko sami (nie licząc zasobów) dzięki temu wszystko się ładnie ze sobą trzyma kupy z wprawnymi łapami - ludzie też nie męczą się robiąc te gry z ruby itp. Z XP trafia się rzadko coś co powoduje ponadprzeciętne zaskoczenie, ale przyznaje trafia się..ale większość projektów na odstrzał xd

Dragon Kamillo pisze:Czy dobry pomysł to się okaże jak tekstów przybędzie.

Co do recenzji nigdy nie podobało mi się podzielenie ich na takie podpunkty, mnie źle się czyta, a i nie każdy umie tak się do tych wytycznych podpasować (mi by było trudno).
Taki podział w gońcu ułatwia lanie wody, a to powoduje, że wiele słabych tekstów wpadło swojego czasu na stronę. Recenzja powinna zachęcać do gry pokazać dlaczego w grę warto grać co w niej jest dobrego - zaciekawić, a nie opisywać z czego jest zrobiona jak skład kapusty w bigosie. Można wspomnieć grafa ok lub nie coś tam wymienić znaczącego dla samej gry(!), muza klimatyczna itd. ale to powinno być doświadczenie z grą... Recenzja dla gracza, albo dla nikogo i tyle. Jeśli ktoś robi np: recenzje gniota, w którego nie warto grać - po co to w ogóle robi skoro sama ocena mówi za siebie, żeby w to nie grać...głupoty
Awatar użytkownika
Szhival
Posty: 109
Rejestracja: 21 kwie 2009, 21:03

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Szhival »

Recenzje gniotow robi sie po to, by czytajacy tych gniotow unikal.

Mym skromnym zdaniem, zbedne sa - co moze niektorych zaskoczyc - oceny. Recenzent poprzez swok opis wrazen z gry, jej plusow i minusow powinien potrafic przekazac 'o co tu chodzi' - nie potrzebuje numerkow, lecz odpowiedzi na proste pytanie 'Is it any good?'
Obrazek
Repensum est Canicula
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Jazzwhisky »

Szhival pisze:Recenzje gniotow robi sie po to, by czytajacy tych gniotow unikal.
To działa w zasadzie tylko wtedy, gdy twórcy gry każą sobie płacić, a potencjalny gracz może mieć problem ze zdobyciem informacji z innego źródła. Popatrz np. na screeny, w tak małym środowisku ta recenzja naprawdę wnosi bardzo niewiele (lub nic), nie wszystko co działa w komercyjnym świecie recenzji sprawdza się w amatorskim zinie. ;)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: ravenone »

Pomysł z WordPressem fajny, dostaję również propozycję zmiany layoutu strony.
Jednak nie przewiduję ani rewolucji, ani ewolucji. Chcę tylko, żeby od czasu do czasu można było spokojnie grę zrecenzować;).
W dzisiejszych czasach, gdy makerem czynnie tak naprawdę interesuje się kilkanaście/kilkadziesiąt osób w całym kraju, nie ma zapotrzebowania na jakieś większe inicjatywy. Chcę spróbować utrzymać Gońca chociaż w obecnej formie. Myślę, że może się udać. Chyba, że przestaną wychodzić gry, wtedy i my umrzemy śmiercią naturalną.
Tymczasem dodano nowe materiały na stronie, zapraszam do lektury.


www.goniecrm.cba.pl
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: ravenone »

Kilka wywiadów i analiz do poczytania. Zapraszam.

www.goniecrm.cba.pl
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Kleo »

Ale się Rahim rozszalał redakcyjnie, no pięknie, pięknie.
Fajne te rankingi, jakoś bardziej mnie przekonują niż te "pokawałkowane" recenzje, w których brakuje mi zwłaszcza osobistych wrażeń piszącego. Ale jak można było ominąć w zestawieniu śmiesznych gier "Jaworlandię"? To po prostu skandal. Kuba, rób trzecią część, niektórzy (ja) doceniają twoją pracę:) Serio.
Wywiad z Mateuszem przypomina mi książkę telefoniczną - akcji wprawdzie mało, ale za to ilu bohaterów. A tak właściwie to jaaaaaaaaaaaaki nos ma Jazzwhisky?
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1947
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Dragon Kamillo »

W szóstce Scena RPG Makera (i nie tylko) znalazła się pod władzą szarych panów. Debiutuje Gatomon (Fokusuke nadaje jej imię Angelina, żeby nie dostosowywać swoich zwrotów pod jej adresem do jej obecnej formy), gościnnie występują McLeod (Starfox), Falco (Starfox), Jackie (Jackie Chan Adventures) i jeden z bohaterów "Niekończącej się opowieści". W siódemce Ivan z GreenLevithanLandu (znany z "Green Levithan" jako Ivan) porywa Naruto, żeby zniszczyć Scenę RPG Makera przy pomocy kyuubiego (jest zapieczętowany w Uzumakim) i Kul Chaosu. Akcja głównej części toczy się w Antalorze paręset lat po wydarzeniach w "Two Worlds 2". Debiutuje Yami Kurama.
W "ModernTown Galaxy" Sonic przechodzi na ciemną stronę w pogoni za mocą. W "Moderntown Shippuuden" drużyna walczy z Kamitsuki, którą dowodzi tajemniczy Tobinow. W kolejnych częściach powracają John (tym razem potrafi przywoływać Pinocchimony), Kunio (raichu - cukroholik) i Angelina (w siódemce jest uwięziona w Oswaroth, w "Galaxy" nie pojawia się), odchodzi Yami Kurama, Naruto przestaje być jinchuuriki, dochodzą Crono, Marle, Bagi (półpuma), Kitsu (lisi hanyou znający się na medycynie), Rena (samozwańcza królowa kyuubich) i Rumbar (martwy kyuubi, który za życia połknął diabelską kulę).
Ten kawałek mnie rozwala. Nawet nie chce mi się starać zrozumieć o co w nim chodzi.
Co do reszty: Noruj ma trochę racji, a w grze z humorami na 4 produkcje 3 są tworzone/współtworzone przez prekiego. Ogólnie na scenie więcej takich dało by się znaleźć no te dziesięć to na pewno- chociażby taki na przykład Other World, czy inni teleporterzy. Wystarczy przejrzeć TA i ciągnąć te produkcje z ~2003 roku a parę perełek jeszcze wleci.

Ale nieskładnie w końcu wyszło w moich wypowiedziach np: drugie pytanie kończy się tak
ostatnio został spolszczony maker RM 95 prze ciebie i Reptile'a. Powiedz, co zrobić by zachęcić do niego użytkowników?
w pierwotnej wersji kończyło się tak
ostatnio został poprawiony maker RM 95 prze ciebie i Reptile, powiedz co zrobić by zachęcić do niego użytkowników?
stąd pierwsze kilka zdań w odpowiedzi są jakby nie na temat. To samo mamy też w pierwszej odpowiedzi - te kilka pierwszych zdań dopisałem później odpowiadając (aby uzasadnić po co grzebałem w makerze skoro mogłem spokojnie se pykać w margonem) na jakieś inne pytanie i tam bardziej na podsumowanie przypada to zdanie o kuzynach mych a tak to trochę bez sensu w środeczku kończyć wspominać o czymś o czym się jeszcze wspominać nie zaczęło lol. Jest też kilka innych takich wpadek, jakby kto jakie pytania miał niech wali na PW to wszystko wyjaśnię XD.

Dobrze że w sumie coś się w gońcu dzieje - ale coraz krótsze te artykuły - chyba się wezmę do roboty i opiszę najstarsze, zapominane i prawie nie używane wersje RM i opiszę RM 95, 95 value, 2000 value (jako nieużywane), sim 95 i jako ciekawostki 97, 98 i 98plus - tylko że tych programów coś w necie znaleźć nie można a i samo ASCII się do nich nie przyznaje.
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1149
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Michu »

Zawsze staram się być ostrożny ze wszelkiego rodzaju "zestawieniami". Przykładowo, humorystycznych gier wymieniono w artykule okropnie mało. Tak na szybko, z TA mogłyby się tam znaleźć Rhomik, Rhomik 2, Noc Rhomików, Sztuka Bycia Potworem, Canter&Thunderbot, Teleporterzy, Barry Trotter. Przed napisaniem i publikacją takich rzeczy warto się trochę przyłożyć =)
Obrazek
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: X-Tech »

Wywiad z Mateuszem najlepszy.
Awatar użytkownika
Rahim
Posty: 1380
Rejestracja: 10 gru 2012, 09:03
Lokalizacja: Zülpich

Re: Goniec RM - nowy rozdział

Post autor: Rahim »

Witam.
Cieszę się że moje pierwsze artykuły w miarę się podobają.
Co do tych gier to z chęcią nadrobię rchomiki i resztę a artykuł poszerzę z przyjemnością jednak będę miał czas na to wieczorami, i też nie zawsze bo mieszkam na tygodniu w internacie i nie zawsze da się wykrzesać odrobinę spokoju/prywatności ale wszystko przed nami.
Co do tak małej ilości gier w tym artykule mogę się usprawiedliwić tym że tylko w te narazie zagrałem, resztę nadrobię tylko podajcie tytuły warte uwagi, bo jak ktoś poda MN Mateusza bądź coś w podobie to nawet tego nie tknę D: Co do wywiadu z samym Mateuszem się nie wypowiem co o tym myślę chociaż bardzo mnie kusiło dać adnotację ale sprawy prywatne zostawię na boku z nim.
Na forum jestem dopiero od dwóch miesięcy więc jeśli chcecie ciekawych wywiadów, recenzji czy też innych artykułów zapraszam serdecznie z waszymi pomysłami na mój email rahim_rpg@o2.pl
Pozdrawiam serdecznie Rahim.
Zablokowany