Goniec RM - Konkursy

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Goniec RM - Konkursy

Post autor: ravenone »

Witajcie. Mało kto wie, że jakieś dwa lata temu miał się odbyć w Gońcu konkurs związany z polskimi grami. Jednak poszliśmy wtedy na kompromis z rmxp.pl, które również szykowało podobny event i w efekcie ukazały się Glitche 2012:
http://www.rmxp.vot.pl/index.php?topic=6849.0
Na przyszły rok chciałbym coś takiego wznowić, tylko w nieco zmienionej formule.
Głosowanie odbyłoby się w styczniu 2015, czyli kilka tygodni po Golden Forkach.
Proponowane kategorie to:
- gra roku
- najciekawszy bohater pierwszoplanowy
- najlepsza oprawa graficzna
- najlepsza oprawa audio

Czyli wychodzi z tego coś na wzór RMowych Oskarów. Kategorie dotyczą wszystkich makerów, bez podziału na silnik.
Dodatkowo można by dodać na przykład kategorię:
- mapa roku
czyli mapka robione stricte pod konkurs.

Dajcie znać, co myślicie o tej inicjatywie. Jeśli będzie zainteresowanie, to możemy zrobić próbny konkurs za rok 2013.
Awatar użytkownika
Zombik

Golden Forki 2020 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2019 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki Special III - Pełne Wersje (zwycięstwo)
Posty: 375
Rejestracja: 14 kwie 2009, 18:55

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Zombik »

Jestem jak najbardziej na tak. Im więcej tego typu rzeczy organizowanych tym większa motywacja do tworzenia i urozmaicenie na scenie.
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Rave »

A dlaczego nie w tym roku w wakacje? Więcej osób będzie miało czas (urlopy w wypadku pełnoletnich, wakacje gdy inaczej) no i dzięki temu będzie więcej projektów.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Jazzwhisky »

Dużo trudniejsze do sensownego zorganizowania niż GF.

Oprawa graficzna czy muzyka w większości gier pochodzą z zewnętrznych źródeł, poza tym jest mało aktywnych, rozeznanych osób, które byłyby w stanie choć w miarę rzetelnie oceniać i porównywać takie elementy jak postaci w wielu grach (na dodatek spod różnych wersji RM). Stąd wartość imprezy i rezultatów byłaby strasznie wątpliwa (znacznie bardziej, niż krytykowane przez niektórych "ekspertów" rezultaty Golden Forków), ale oczywiście byłaby także okazją dla zadowolenia tych, którzy nie załapali się na uznanie w innych konkursach. Takie rzeczy zawsze przyjmują się z ogromną łatwością. =)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1768
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: GameBoy »

IMO mapa roku to trochę zły pomysł, chyba, że będzie na takiej zasadzie jak konkursy mappingowe na tsukuru - seria kilku map robionych na podanych konkretnych tilesetach.

Już lepiej robić kategorię "najlepsza lokacja" (z istniejącej gry), gdzie będą brane pod uwagę np. całe wioski i ich okolice, czy mapa świata etc. w kontekście gameplayu/fabuły.



No i generalnie jak Jazz - takie drobniejsze konkursy/kategorie promują trochę robienie rzeczy pod publiczkę i pod konkretną kategorię (zwłaszcza, że dajesz dosyć odległy termin), a nie większych całości.
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Noruj »

Byłbym za drobnymi konkursami tematycznymi, np. mapa w konkretnym klimacie, pixelart, skrypt, itd.
Goniec trochę łączy te nasze małe podwórko, może dałoby się coś zorganizować.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Kleo »

Kategorie to chyba sprawa do uzgodnienia? A skoro już dyskusja przeszła do tak szczegółowych kwestii, jak propozycje kategorii właśnie, to zdaje mi się, że zainteresowanie potencjalnym konkursem już się zarysowuje. Ja tam sobie chętnie zagłosuję na coś, choć produkować nic raczej nie będę.

Zresztą, gdyby zgodnie z propozycją Rave'a rzecz miała miejsce w wakacje, to całość mogłaby mieć nieco luźniejszy charakter. Choć konkretnych pomysłów chwilowo nie mam.
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: ravenone »

No faktycznie, bardziej szczegółowe kategorie mogą być nieco kłopotliwe w ocenie.
Chociaż oprawę graficzną widać gołym okiem, nawet po trailerach/zapowiedziach na forach, więc przy tej kategorii chciałbym chociaż zostać.
Co do innych wciąż zbieram sugestie.
Cykliczne konkursy maperskie itp. to była domena Gospody, więc fajnie jakby tak zostało.
Tutaj chodzi raczej o podsumowanie roczne w innych sposób niż GFy.
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Noruj »

Dla mnie to trochę bezcelowe. GFy są podsumowaniem roku, po co powtarzać to samo, jeszcze w dodatku kilka tygodni po samych GFach. Lepiej urozmaicić scenę czymś innym. Konkursy są już lepsze, bo wymagają zrobienia czegoś - a nie takie bezcelowe lansowanie się kolejnymi top, listami, pucharkami, odcinanie kuponów wersja RM. Nic to zupełnie nie wniesie, nie niesie za sobą dodatkowej treści, czy aktywności. Moje zdanie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Rave »

bezcelowe lansowanie się kolejnymi top, listami, pucharkami, odcinanie kuponów wersja RM.
Powiedział gostek co ma 3 pucharki...
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Noruj »

Rave, jakie to było pewne, że ty akurat nie zrozumiesz.
Wszystkie pucharki zdobyłem w GFach - już przecież stwierdziłem, że jedne GFy na scenie wystarczą i nie ma sensu tego dublować. Coś jeszcze?
Obrazek
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Jazzwhisky »

Rave pisze:
bezcelowe lansowanie się kolejnymi top, listami, pucharkami, odcinanie kuponów wersja RM.
Powiedział gostek co ma 3 pucharki...
Nie dramatyzuj, ravenone ma ich 5, a nie przeszkadza mu to w wymyślaniu kategorii pod swoją ostatnią grę. ;)))))

Serio, jeszcze dodatkowe wyróżnienia w stylu "najbardziej oryginalny pomysł" czy "całkowicie własna gra" może mają jakąś rację bytu (edit - ok, cofam to, po prostu Noruj miałby jeszcze parę ikonek więcej =[), ale przyznawanie sobie w gronie 5 osób nagród pocieszenia za najlepsze użycie zestawu grafik/mp3 to trochę przesada, nawet 10 lat temu (99% polskich gier na ripach+RTP) nie przypominam sobie takich pomysłów rozważanych na poważnie.

Wg mnie Goniec ma potencjał do własnych konkursów czy rankingów, ale albo powinny one rozgrywać się w gronie redakcyjnym (ekipa sama może poskładać swoje top10 każdego roku), albo całkowicie na stronach GRM (najlepsze recenzje, teksty itp., nawet mimo, że ostatnio mieliśmy to na GFS). Pomysł w aktualnej formie pewnie też jest do przeprowadzenia, ale na pewno jest dosyć wtórny i bardzo siłowy.

@edit-dół
Kleo, toż totalny żart, to co napisał Rave jest tak niepoważne, że daj spokój, w ten sposób można przyczepiać się do każdego o wszystko.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Kleo »

Jazzwhisky pisze:
Rave pisze:
bezcelowe lansowanie się kolejnymi top, listami, pucharkami, odcinanie kuponów wersja RM.
Powiedział gostek co ma 3 pucharki...
Nie dramatyzuj, ravenone ma ich 5, a nie przeszkadza mu to w wymyślaniu kategorii pod swoją ostatnią grę. ;)))))
No ja błagam. Mogło być fajnie, a tymczasem się zaczyna licytacja pod tytułem: "kto ma najbardziej nieczyste intencje". Jeśli tak ma to wyglądać, to może i faktycznie nie ma sensu...

@edit-góra
A to przepraszam. Cieszę się, że się pomyliłam. :)
Ostatnio zmieniony 04 cze 2014, 11:22 przez Kleo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rahim
Posty: 1380
Rejestracja: 10 gru 2012, 09:03
Lokalizacja: Zülpich

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: Rahim »

Może uznacie mnie za szaleńca, ale zacytuje moją wypowiedź z Opactwa w temacie ravenone:
"Jestem jak najbardziej za, tylko fajnie by było jak by w tej uroczystości wzięła cała scena Twierdza, Goniec, Gospoda, Ultima i Opactwo. Im nas więcej tym lepsza zabawa, im więcej projektów z każdej możliwej strony, tym większa rywalizacja.
Po za tym mam nadzieję że takie wspólne zaangażowanie się całej sceny w końcu ją zjednoczy, a waśnie zostaną pochowane do kieszeni.
PS. Temat przyklejam."

A teraz nawiązując, w tym roku na scenie wyszło nie wiele projektów, jest ich garstka, ale na forach można zebrać to do kupy i coś by z tego wyszło. Po za tym czas zakończyć te idiotyczne waśni między forami, a foszki pochować do kieszonek, jest coraz mniej tej naszej pl sceny i przydało by się chociaż pozory stwarzać, po za tym i tak większość ultimy ma tu konta i wchodzi na nie, a bynajmniej ta aktywniejsza większość, więc dlaczego mieli by nie wystartować? =)
Nie mówię tu że to koniecznie ma być ten konkurs ravenone, może GF 2014 dla całej sceny jeśli pojawi się jeszcze kilka projektów do grudnia?
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1768
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Goniec RM - Konkursy

Post autor: GameBoy »

Mi się podoba pomysł na konkurs na najlepszy tekst z Gońca. Może by to zachęciło więcej ludzi do podsyłania recenzji etc.

Oraz zgadzam się z tym co pisze Noruj, a konkretniej z jego drugim postem.
Zablokowany