RPG Maker News Polska

Strony autorskie, inne inicjatywy internetowe poświęcone RM.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

RPG Maker News Polska

Post autor: Jazzwhisky »

Hej wszystkim, jak niektórzy (a już zwłaszcza bywalcy discordowego serwera GRMA - viewtopic.php?f=38&t=5849) już wiedzą, od kilku dni funkcjonuje facebookowa strona/profil RPG Maker News Polska. Zasadniczo staramy się tam o pociągnięcie idei publikowania newsów z kraju i ze świata RM, wszystko w formie krótkich notek/udostępnień/odnośników z komentarzem na temat. Przy okazji RMNewsPL stara się być miejscem otwartym bardziej na zewnątrz, ku nowym i mniej doświadoczonym użytkownikom programów z naszej ulubionej serii. Zresztą, pomijanie Fb jako środka promocji RM wydaje się być dziś już trudne do wytłumaczenia.

Zachęcam do dodawania profilu do ulubionych i udostępniania/rozpowszechniania wpisów wśród wszelkich krewnych i znajomych (krulika :)), którzy mogą być zainteresowani tematyką. Poza tym, zdecydowanie proszę o wsparcie, możecie wykorzystywać wszelkie kanały do podsyłania nam interesujących, najnowszych informacji powiązanych z RM. Publikujemy wieści o wszystkim, co z kraju, a także - z reszty świata - o pozytywnie odbieranych premierach zagranicznych gier, nowych publikacjach na oficjalnych stronach RM czy interesujących paczkach zasobów. Staramy się też wrzucać linki do artykułów i wydarzeń, najciekawszych nagrań na YT, notek historycznych, zasadniczo wszystkiego, co pojawia się na bieżąco i ma ewidentną wartość (także rozrywkową) dla użytkowników i potencjalnych użytkowników RM.
W razie gdybyście chcieli pomóc, a macie wątpliwości - zapraszam do dyskusji w temacie, wszelkie pomysły są mile widziane, jednym z celów jest także utworzenie kilkuosobowego teamu, który mógłby zarządzać profilem samodzielnie (tylko uprzedzam, najpierw musimy mieć czym zarządzać, dopływ contentu to priorytet!)

P.S. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy pałają specjalną sympatią (mało powiedziane) do Fb. Mimo wszystko polecam, w teorii możecie korzystać z serwisu w pełni bez podawania rzeczywistych/pełnych danych osobowych, a samo środowisko jest zależne od Was i tego jak Wy postanowicie z niego korzystać, a nie od pewnej, wytworzonej w różny sposób, reputacji. Od siebie dodam, że w mojej ocenie Facebook od dawna przestał pełnić role stricte społecznościowe, dziś to przede wszystkim miejsce publikacji i dostępu do mnóstwa informacji, na które trudno nadziać się innymi drogami. Stąd jeszcze raz gorąco zachęcam do aktywności i wspierania inicjatywy, na razie jesteśmy w powijakach, ale za kilka miesięcy, kto wie? :)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Kleo »

Stronkę znalazłam już coś ze dwa dni temu (chyba pod jakimś filmikiem był link?) i tak się zastanawiałam, czyja to inicjatywa. No to już z grubsza wiem. :)
Sam pomysł mi się podoba (brakowało mi newsów ze świata, tych na TA), natomiast miejsce zdecydowanie mniej (tak, ja też należę do grona forumowych miłośników wszelakich srejsbuków :D). Bo czy próbowaliście kiedyś przeglądać tam cokolwiek, nie mając konta? W co by się nie kliknęło, natychmiast wyskakuje ogromna plansza, natrętnie "zachęcająca" do rejestracji, a nawet jeśli się za to podziękuje, to i tak zmniejsza się tylko o tyle, że zasłania pół ekranu, a nie cały...
Niemniej miło jest, że coś nowego się dzieje, zaglądać będę na pewno (pomimo niedogodności), no i życzę wytrwałości.

A mogę przy okazji zapytać, czy w tym roku będzie LM? :)
Awatar użytkownika
Kitabake
Posty: 367
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:03
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Kitabake »

Kiedyś grałem w grę "Terranigma" i w pewnym momencie gry można było zagłosować na progresywnego kandydata lub na konserwatywnego. Nasz głos zawsze przeważał w głosowaniu, bo bez naszego głosu byłby remis. Gdy wygrał progresywny kandydat, to miasto się zmieniło na lepsze i pojawiły się nowe questy i npc-e. Gdy wygrał konserwatywny, to nic się nie działo ;x
Wiem, że w rzeczywistości to działa trochę inaczej, jest więcej zmiennych. No ale ten krok do przodu dla RM przypomniał mi o tamtej sytuacji w "Terranigma". Jakoś tak wydaje mi się pozytywne, trzeba iść do przodu i się rozwijać.
Wiadomo, że pojawią się jakieś szpiegusy, stalki itd. Chronienie prywatności jest ważne i nie każdy potrafi zabezpieczyć swój profil FB. No ale korzystanie z FB nie jest obowiązkowe. Sądzę, że te dwie nowe inicjatywy - Discord & RM Polska przyniosą więcej dobrego, niż złego i powinniśmy iść właśnie w tę stronę. Dobra robota RMCommunity-Polska 8)
Moje projekty:
"Hunter: Avendzer Dragon"
"Chaos Element: Climax Redux"
"Ziemia: Opętanie"
"Blade Trynty"
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Jazzwhisky »

Wyjaśnię dwie kwestie - jeśli chodzi o newsy na TA vs newsy na Fb, to niewątpliwie druga wersja ma po prostu ogrom technologicznych ułatwień i rozwiązań (oszczędność czasu!), które moźna by wymieniać godzinami. Fajne jest też to, że nie jesteśmy uwiązani TA, taki oddzielny samodzielny byt daje nadzieję na to, że będzie go prowadziła szersza grupa osób (z moją osobistą nadzieją, że kiedyś bez mojego większego udziału).
Druga sprawa to zasięg. No tak, inicjatywa jest pomyślana głównie o zarejestrowanych userach Fb, dla nas nowej przestrzeni, promocji RM tam i ew. potem, wraz z potrzebami, wciągania zainteresowanych osób w bardziej hardkorowe klimaty. Ofkoz znacznie istotniejsze jest jednak dostarczanie contentu, to nie jest pusta akcja, która ma reklamować/ściągać userów gdziekolwiek, liczy się treść, mięcho, zabawa. Stąd zachęcam nawet doświadczonych użytkowników RM, forum etc. do wbijania w drugą stronę, oczywiście też w miarę waszych potrzeb i możliwości. Sam serwis to oddzielny, bardzo duży temat, ale jeśli nie mieliście z nim większej styczności, nie rejestrowaliście nigdy konta - polecam spróbować, to jest kwestia pewnego otwarcia się na postęp, a to jak będzie wyglądała tam wasza aktywność zależy wyłącznie od Was. :)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Preki

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 758
Rejestracja: 16 wrz 2007, 20:54
Lokalizacja: Siedlce City

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Preki »

Wszystko fajnie... ale!

Posłużę się tutaj przykładem wielokrotnie przytaczanym przez Ska'cia w prywatnych rozmowach ze mną. Była sobie, i w sumie nadal jest, taka stronka jak anime.com.pl. Był to tętniący życiem portal gdzie sobie wrzucali zdjęcia z konwentów, dyskutowali na forum, no i przede wszystkim identyfikowali się nickiem. Teraz? Aktualizacji prawie żadnych, gościnnie byłem (za sprawą Ska'cia rzecz jasna) na konwencie Animatsuri 2015. Po powrocie do domu spojrzałem na "acp" by sprawdzić czy nie ma tam zdjęć ze mną gdzieś. I wiecie co? Po serwisie hulał wiatr. Dlaczego? Wszystko przeniosło się na Facebooka. Nie idźmy tą drogą - FB miał być w zamierzeniu (tak sądzę) dodatkiem do klasycznych stron, czymś w rodzaju kanału informacyjnego, to jest całkiem spoko. Ale obecnie doświadczamy czegoś zgoła odwrotnego - to strony są dodatkiem do FB, ogon zaczął machać psem! Jak dla mnie, to jest coś bardzo złego, co pokazuje przykład serwisu powyżej.

I nie zapominajmy, że mamy tu sporo użytkowników którzy stronią od niebieskiego portalu społecznościowego. Ja, choć sam mam konto, mam uzasadnione obawy, że to może pójść w złą stronę.
http://prekisiedlce.wordpress.com/ - moje blogowe skrobanko
"W skrócie - gra nigdy nie jest gotowa, Ty zwyczajnie przestajesz nad nią pracować." - Jörg "Eiswuxe" Winterstein
Awatar użytkownika
Rekkimaru

Golden Forki 2015 - Dema (miejsce 1)
Posty: 99
Rejestracja: 07 sie 2013, 21:16
Lokalizacja: Netherrealm
Kontakt:

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Rekkimaru »

Preki dobrze prawi, lepiej bym tego nie ujął.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Jazzwhisky »

Szybko zripostuję, bo wydaje mi się, że dokładnie wiem, o czym piszesz, ale! ;D

Kiedyś były sobie takie rzeczy jak gazety codzienne, ludzie czytali to na potęgę, na ulicy, w autobusach, pisali listy do redakcji, żyli od jednej gazetki do drugiej, tworzyli kluby... Potem - nagle pojawił się internet i stało się coś dziwnego. Nakłady spadły, młodzi zaczęli wpatrywać się w ekrany zamiast czytać papier... A przecież strony internetowe gazet miały być tylko dodatkiem! Zakładam, że nie muszę pisać dalej? :)

Sam opierałem się przed serwisami społecznościowymi długo (te wszystkie fotki, sympatie, nasze-klasy itd. itp., blah), ale myślę, że jakiś czas temu masa krytyczna po prostu została przekroczona. Ok, moglibyśmy próbować być ostatnim bastionem pewnych form (np. w zeszłym roku pisałem newsy przez niemal pół roku co tydzień), tylko w imię czego? Zaryzykowałbym stwierdzenie, że w dziesięć dni na Fb efekt jest nie mniejszy, a setki sajtów/forów/serwisów, które znałem przed laty dawno przestało już istnieć, m.in. właśnie dlatego, że userzy uciekli, a oni nie próbowali nawet ruszyć za nimi, np. poprzez przeniesienie części aktywności na Fb. To zresztą potwornie rozległy i skomplikowany temat, ale pokrótce zmierzam do tego, że - tak, Fb na swój sposób przypomina mi trochę taki internet w internecie, te początki, które widziałem 15 lat temu i formę już tak potężnie żyjącą własnym życiem, a jednocześnie na tyle hermetyczną, że jesteśmy na niego skazani jeśli chcemy zachować otwartość i aktywność, a nie powoli dogorywać w odcięciu. Oczywiście - wszystko może nie wypalić, nieudać, np. wciąż odbieram sporo głosów wsparcia, ale niewiele rzeczywistej pomocy (może po prostu jeszcze na to za wcześnie?), no ale próbujemy. A jeśli ktoś ma/miał ochotę ostro działać także w bardziej tradycyjnych kanałach - to przecież droga przez ostatnie lata pozostawała całkowicie otwarta. Newsów na takim TA nie było od miesięcy i tak czy inaczej - raczej już by się to nie zmieniło.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Preki

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 758
Rejestracja: 16 wrz 2007, 20:54
Lokalizacja: Siedlce City

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Preki »

Ja wcale nie mówię aby nie otwierać się, wręcz przeciwnie. Ale znajmy umiar, na litość. RPG Maker Net też prowadzi profil na FB, ale nie kładą na to takiego nacisku, pełni on bowiem tylko funkcję informacyjną, by pokazać, że coś takiego istnieje i niejako zachęcić ludzi do udziału na samym serwisie, który tętni życiem pomimo ery Facebooka i bycia online 24/7 niczym w Matrixie. Da się? Da! Wszystko z głową ludzie.
http://prekisiedlce.wordpress.com/ - moje blogowe skrobanko
"W skrócie - gra nigdy nie jest gotowa, Ty zwyczajnie przestajesz nad nią pracować." - Jörg "Eiswuxe" Winterstein
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1947
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Dragon Kamillo »

Ja tego kompletnie nie rozumiem - skoro srejs ma tylko przyciągnąć nowych ludzi, to czemu nie zrobić tego tylko jako reklama i ewentualnie wrzucanie informacji i reklam o najlepszych grach z RM? Po co od razu robić z tego newsiarnię która nowego nie przyciągnie bo nadal będzie dla niego niezrozumialna a starzy bywalcy mieli TA i twoje informacje ze świata które po prostu olałeś...

Stanior 2, 3 lata temu też zrobił coś na srejsie, potem pisał o czymś do mnie na PW napisałem mu że ręki do tego nie przyłożę, stwierdził że nic się nie stało, tak samo nie mam zamiaru w niczym pomagać ani nawet wspierać teraz (po cichu nawet życzę żeby to padło, ale też nie mam takiej mocy jak podróże w czasie żeby cofnąć się i zgnieść srejsa w zalążku póki jeszcze był słaby, więc nie wy żądze wam żadnej realnej krzywdy), ale też chce żeby to działało w 2 stronę - nie chce żadnych informacji tam o mnie i o moich rzeczach - tych nie wielu jakie zrobiłem i tych które planuje i mam nadzieję uda mi się zrobić...

Samego srejsa szczerze nienawidzę, i raczej to się nie zmieni...
Awatar użytkownika
Adrap

GF2020 - Dema (miejsce 3); GF2019 - Pełne Wersje (miejsce 3) Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 3)(miejsce 3); GF2015 - Dema (miejsce 2) Zapowiedzi (zwycięstwo); KC I (miejsce 2); KC II (miejsce 3); TASC 4 (miejsce 2)(miejsce 3)
Posty: 815
Rejestracja: 21 kwie 2014, 14:39
Lokalizacja: Kurpsie

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Adrap »

Preki pisze:Ja wcale nie mówię aby nie otwierać się, wręcz przeciwnie. Ale znajmy umiar, na litość. RPG Maker Net też prowadzi profil na FB, ale nie kładą na to takiego nacisku, pełni on bowiem tylko funkcję informacyjną, by pokazać, że coś takiego istnieje i niejako zachęcić ludzi do udziału na samym serwisie, który tętni życiem pomimo ery Facebooka i bycia online 24/7 niczym w Matrixie. Da się? Da! Wszystko z głową ludzie.
Taką z założenia funkcję ma pełnić właśnie RM News Polska. Na razie tam są tylko newsy i odnośniki do forum/discorta i kanałów RM działających na YT. Więc póki co umiar jest. Nie wiem gdzie widzisz nacisk. Szczególnie, że to początek, a początek charakteryzuje się naciskiem, bo trzeba z czymś startować
Dragon Kamillo pisze:Ja tego kompletnie nie rozumiem - skoro srejs ma tylko przyciągnąć nowych ludzi, to czemu nie zrobić tego tylko jako reklama i ewentualnie wrzucanie informacji i reklam o najlepszych grach z RM? Po co od razu robić z tego newsiarnię która nowego nie przyciągnie bo nadal będzie dla niego niezrozumialna a starzy bywalcy mieli TA i twoje informacje ze świata które po prostu olałeś...
Raz, już przyciąga ludzi. Właśnie tak to wygląda. Reklama i wrzucanie informacji. Na tym polega "newsiarnia". Znaczy wiesz, że TA działa i można podsyłać. Ja napisałem kilka newsów i też średnio widziałem jakikolwiek sens, odzew. Szczególnie, że na niektóre zamieszczenie wpisów czekało się tyle, że już nie były newsami. Przynajmniej z tego co pamiętam.
Wydane:
Podziemia: Człowiek, 23 sekundy, Królobójcy, Najstarszy

Współautor gry: Amarok
(W produkcji)
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Jazzwhisky »

@Preki - może się nie zrozumieliśmy - w przeciwieństwie do przykładu - w tym przypadku nic, żadna forma aktywności nie przenosi się stąd na Fb, umiar na maksa. No chyba, że autorzy gierc stwierdzą, że wolą publikować wyłącznie tam (tak jak niektórzy publikują np. na rpgmaker.net). Ale to chyba nie będzie przez to, że powstał ten profil? :)

@DK - ja nie będę nawet próbował Cię przekonywać do Fb, nie mam powodu, nie mój ból. A nie robimy tego wyłącznie w formie reklamy, bo Fb oferuje super narzędzia ku temu by miało to głębszy format. Poza tym, a może przede wszystkim - tam też są ludzie, w tym aktywni userzy RM, nowe osoby, które już się pokazały, a o których najwyraźniej nie wszyscy mają pojęcie. Cieszę się również, że w przeciwieństwie do Ciebie miałem co "olać" i że mogłeś to napisać, dokonując tej oceny bez najmniejszej wiedzy i wkładu. Za to lubię takie sytuacje, pokazują na kogo można liczyć.

W razie gdyby ktoś miał jeszcze coś względem pierwszego wpisu, najlepiej konstruktywnego, ze zrozumieniem :) - piszcie spokojnie, na pewno odpowiem.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
INRE

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1) Dema (miejsce 3); Golden Forki Special III - Dema (zwycięstwo)
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2012, 16:55

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: INRE »

Mi się nawet nie chce czytać tego marudzenia, jaki to fejsbuk jest zły... (I żeby nie było, sam nie jestem jakimś wielkim fanem fb, ale niektóre opinie są strasznie przesadzone)„Jeśli nie ma Cię na Facebooku, nie istniejesz!” - oczywiście nie traktujmy też tego dosadnie, ale jednak coś w tym jest. Jeśli chce się jakoś zaistnieć na nieco szerszą skalę, przyciągnąć nowych ludzi - to trzeba mieć fanpage'a.
Popieram inicjatywę, czekamy, zobaczymy jak to się rozwinie. Fajnie by było mieć coś takiego też na YT, w dalszej perspektywie. Kanał o polskiej scenie rm z recenzjami, analizami, topkami, przeglądami, historią sceny czy coś.
Nie wiem jak się ma sprawa z twitterem, może też warto tam się pokazać (konta fb i twitter można połączyć z tego co pamiętam, więc newsy publikujące się na twitterze publikowałyby się też na fb)
Awatar użytkownika
PInroz
Posty: 917
Rejestracja: 28 paź 2014, 22:24
Kontakt:

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: PInroz »

A moim zdaniem fajny pomysł :wink:

Jednak nie wiem czy, z tego bym korzystał, bo bardzo nie lubię FB, tak jak inni którzy pisali przede mną :mrgreen: Ale fajna inicjatywa, mi się podoba :-D

PS: Hej Jazzwhisky ty się bierzesz za nową inicjatywę, a na Tsukuru Archive od paru miesięcy nie ma nowych newsów :roll: Kiedyś było lepiej, co tygodniowe newsy, było co czytać, a tez, no cóż :roll:
Obrazek
:cry: :cry: :cry: Nie mogę latać, bo stałem się kaleką :cry: :cry: :cry:
Awatar użytkownika
Preki

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 758
Rejestracja: 16 wrz 2007, 20:54
Lokalizacja: Siedlce City

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Preki »

INRE pisze:Fajnie by było mieć coś takiego też na YT, w dalszej perspektywie. Kanał o polskiej scenie rm z recenzjami, analizami, topkami, przeglądami, historią sceny czy coś.
Wideo-katalog TA? Jak dla mnie super - krótkie (do 10 minut) nagrania z gier, w opisie wszelkie informacje i link do pobrania. Coś podobnego prowadzą chłopaki z RMNetu (nazywa się to RMN Catalogue), choć nie ma tam dużego ruchu. Pod filmikami pustka w komentarzach i dość mało wyświetleń.

Pozwolę się odnieść jeszcze do tego.
INRE pisze:„Jeśli nie ma Cię na Facebooku, nie istniejesz!”
Niestety, nie przesadzasz, bo tak jest. Od 4 miesięcy nie wchodziłem na portal, ostatnio jedynie co wyłączyłem czat i zacząłem zaglądać incognito jak ninja (dlaczego tak - długa historia). Efekt? Salwa telefonów w stylu "Preki co z tobą?", mówię poważnie. Mnie nie tyle przeraża FB sam w sobie, tylko raczej jego niemalże monopol. Bo powiedzmy sobie szczerze - Nasza-Klasa to przekombinowany trup, Google+ nawet nie wspomnę, jest niby Twitter, ale i on nie przebija "fejsa". A monopol, jak dobrze wiemy, z reguły nie ma dobrych skutków.
http://prekisiedlce.wordpress.com/ - moje blogowe skrobanko
"W skrócie - gra nigdy nie jest gotowa, Ty zwyczajnie przestajesz nad nią pracować." - Jörg "Eiswuxe" Winterstein
Awatar użytkownika
Yoroiookami

GF 2019 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2017 - Dema (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF 2010 - Gry (miejsce 2); GF Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 679
Rejestracja: 02 wrz 2014, 12:45

Re: RPG Maker News Polska

Post autor: Yoroiookami »

Mi się pomysł podoba, bo szczerze mówiąc RPG Maker ma dosyć kiepską reklamę i gdyby nie pewna koleżanka, nigdy bym nawet o nim nie usłyszał. :lol:
Teraz może trochę lepiej, bo jest Steam. No ale grupa na facebooku na pewno pomoże. :>

Pomógłbym, ale ciężko mi poświęcić tę odrobinę prywatności którą mam. Za to jeśli wpadnę na jakąś nowinkę, to dam ci znać Jazz. Chociaż zwykle dowiaduję się wszystkiego ostatni. :|
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ