RPG Maker Polska (kanał YT)

Strony autorskie, inne inicjatywy internetowe poświęcone RM.
Usunięty

RPG Maker Polska (kanał YT)

Post autor: Usunięty »

Przedawnione informacje:
Spoiler:
@EDIT
Ruszył nasz kanał na YT: https://www.youtube.com/channel/UC5Vrzt ... AMFMV0nHYQ RPG Maker Polska
Na tym kanale będą umieszczane filmy nt. polskich i nie tylko gier spod silników RPG Maker. Póki co będą się tam pojawiały czyste gameplay'e, ale później można się spodziewać różnego rodzaju materiałów (np. recenzje) - jesteśmy otwarci na propozycje! :-D

Osoby odpowiedzialne za kanał:
  • Jazzwhisky (linki/opisy/tagi oraz cuda)
  • EnterVPL (wrzuca filmy, przynieść, zanieść, pozamiatać)
Osoby, które pomogły (lub nadal pomagają) nagrywając filmy na kanał:
  • Kitabake (gameplay'e)
  • Adrapnikram (gameplay'e)
  • Gedharm (gameplay'e)
  • Dragon Kamillo (gameplay'e)
  • Deathwing (gameplay'e)
    (jeśli kogoś pominąłem to proszę się upomnieć)
Każdy może zgłosić się do nagrywania. Poniżej wypisałem aktualne wymagania.
Dziękujemy DrManowi za avatar i grafikę w tlę oraz szablon do miniaturek :-)

Aktualne wymagania
  • Min rozdzielczość: 720p (1280x720 - czarne paski po bokach)
  • Min FPS: 30
  • Min bitrate: należy dostosować pod to co znajdziecie w zakładce "szybkość transmisji bitów" w tym linku https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=pl dla 720p 30 FPS to 5000 kbps (5Mbps). Jeżeli jest to możliwe to proszę o większy niż w tabelce bitrate.
  • Póki co nagrywamy gameplay'e bez komentarza głosowego, kamerek i innych cudawiadek. Na filmie ma być gra.
  • Długość filmu: ~10 min (można się kopnąć o kilka sekund czy jedną minutę, ale staramy się, żeby to było równe 10 min)
Osoby, które nie wiedzą jak przesłać film proszę o prywatną wiadomość - wyjaśnię jak to zrobić.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017, 16:31 przez Usunięty, łącznie zmieniany 15 razy.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Jazzwhisky »

Z mojej perspektywy, gdybyście coś nagrywali - w idealnej wersji chciałbym na TA (na podstronę Rzut okiem do każdej gry w downloadzie) wrzucać filmy dokładnie w tej formie, którą zaproponował oryginalnie Dragon Kamillo i dodatkowo opisał Kitabake:
Kitabake pisze:Gameplay, bez kamery, bez mikrofonu, bez napisów. Równe 10 minut, bez własnego intra jak np. ja stosuję przy moich filmikach.
Te 10 minut to nie będą "pierwsze wrażenia", tylko najpierw się zagra te 30 min. Ogarnie się co i jak. Wtedy można nagrać prawdziwe 10 min.

Pokazać, czy da się gadać z losowymi npc-ami? Czy mają 1 stronę rozmów, czy więcej?
Czy w grze są jakieś znajdźki. Bez pośpieszania rozgrywki. Jak walki są nudne, to są i trzeba to pokazać.
Żadnych dodanych efektów specjalnych.
Jak jest walka co 3 krok, to przykro mi ;( - life is brutal (self reference).
Dokładnie jak na tym filmiku, co Dragon wrzucił. To jest idealna forma jak dla mnie. Jakieś jeszcze zasady potrzebujemy?
EDIT: jakby gra miała jakiś nudny długi system do wyjaśnienia, to tylko zahaczyć o niego i nie marnować 5 min w nim.
Dragon Kamillo pisze:https://www.youtube.com/watch?v=LmfNGmv8eOw - przykład, coś takiego
Od strony technicznej - wszystko spoko, tylko nie przesadźcie z kompresją, bo będą komentarze, że nagrywaliście ziemniakiem. 480p to minimum jeśli chodzi o rozdzielczość.
Jazzwhisky pisze:Ah, fajna lista gierc jest tutaj - http://goniecrm.pl/rankingrm.html, pokazuje przy okazji które tytuły są dostępne na wielu sajtach (i mają wysokie oceny), uderzałbym w takie pozycje na początku.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Usunięty

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Usunięty »

Czyli "Tsukuru Archive YT"? - to co wczoraj na półprzytomnego chciałem zrozumieć, to teraz nabiera to dla mnie koloru i cel. :-)

To co DK przesłał też mi się podoba, a to co Kitabake dopisał jest dobrym uzupełnieniem.
Film będą służyły w celu pokazania gier które są na TA (dobrze rozumiem?).

Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy przy przetwarzaniu lub nagrywania filmów to jestem chętny do pomocy.
Awatar użytkownika
Kitabake
Posty: 367
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:03
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Kitabake »

W tym temacie moglibyśmy ogłaszać, co aktualnie nagrywamy - aby nie nagrywać tego samego.
EDIT:Zamawiam Gromade :D, przeszedłem to 2 razy. Szybko ogarnę.
Moje projekty:
"Hunter: Avendzer Dragon"
"Chaos Element: Climax Redux"
"Ziemia: Opętanie"
"Blade Trynty"
Usunięty

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Usunięty »

Nie tylko.
O własnie nie napisałem wcześniej.
Miniaturki do filmów: owszem można robić, ale najlepiej, by po prostu przesłać wraz z filmem plik z Titles i go wyedytować, aby było widać że film jest TA i jest o danej grze:
Obrazek
Awatar użytkownika
Kitabake
Posty: 367
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:03
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Kitabake »

Najpierw upload, następnie ktoś zrobi miniaturkę, a na koniec publikacja. Miniaturki powinna robić 1 osoba, by były spójne :wink:
Moje projekty:
"Hunter: Avendzer Dragon"
"Chaos Element: Climax Redux"
"Ziemia: Opętanie"
"Blade Trynty"
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Jazzwhisky »

EnterVPL pisze:Czyli "Tsukuru Archive YT"? - to co wczoraj na półprzytomnego chciałem zrozumieć, to teraz nabiera to dla mnie koloru i cel. :-
Raczej nie, poczekałbym po prostu jak format i możliwość wrzucania nagrań na inne sajty widzi redakcja Twierdzy i Gońca. Moim zdaniem najlepiej byłoby, gdyby biblioteka nagrań była wspólna, pod jakąś nazwą własną, ew. związaną z forum.
Zakładam, że skoro DK proponował taką formę filmików to chętnie dorzucałby je na tsukuru.pl/forum, ale poczekałbym na potwierdzenie. No i nie wiem jak Goniec, ktoś stamtąd mógłby się wypowiedzieć?
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1947
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Dragon Kamillo »

Co do linkowania do filmów na twierdzy to muszę to obgadać z reptilem. Jeśli o mnie chodzi to mi się podoba ten pomysł, choć jeszcze nie wiem jak to by mogło wyglądać (link do filmu w tabelce na górze, czy sam film nad/pod zrzutami). Więc na razie nic pewnego nie powiem.

Co do jakości nagrywania, zgadzam się minimum to 480p (czyli rozdziałka XP, 95 i 2k/3 x2) - co łatwo przechwycić i nie ma problemu. Co jednak z VXsami i tą ich dziwną rozdzielczością?

Szkoda że youtube ma tak beznadziejny sposób na wyświetlanie filmów - oczywiście je rozmazuje - dlatego fajniej by było nagrać to w rozdzielczości 1280x960 - ale to chyba niemożliwe (po za oficjalną wersją 2k3), chyba że istnieje jakiś sposób na ostre przeskalowanie filmu z 640x480 do 1280x960?

Ja sam osobiście do nagrywania jak zawsze preferuje: BB FlashBack Express Recorder, darmowy, nagrywa we własnym formacie który potem możemy przekonwertować na avi mając do wyboru kilka metod, jest też bezstratna, dzięki której nie stracimy jakości - serio wygląda to tak samo jak gra w okienku. Jednak ktoś musiałby to umiejętnie wrzucać na youtuba - bo wtedy zawsze traciłem trochę na jakości.

A takie szczegóły jak obrazki tytułowe zawsze można dodać później, zresztą od razu też chyba nie ma takiej możliwości, co nie?
Usunięty

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Usunięty »

Dragon Kamillo pisze: Co do jakości nagrywania, zgadzam się minimum to 480p (czyli rozdziałka XP, 95 i 2k/3 x2) - co łatwo przechwycić i nie ma problemu. Co jednak z VXsami i tą ich dziwną rozdzielczością?
Nagrać w oryginalnej rozdzielczości, a potem przetworzyć na 480p, aby przypadkiem yt nie uznał to za 360p czy 240p.
Co do tego co pisałeś o AVI to byłbym przeciwny temu kontenerowi. Najmniej straty jakości na YT jest przy mp4 i H.264. Nie bronię nagrywać twoim ulubionym nagraniem, ale chodzi o to, żeby osoba, która dostanie nagranie już nie musiała dodatkowo się z nim bawić.
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1947
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Dragon Kamillo »

Nie da się przerobić 544x416 na 640x480. Możesz tylko powiększać o całkowitą ilość razy, więc da się do 1088x832 i dalej, ale powiększenie razy 3 przekroczy rozdzielczość 1920x1080..., więc tylko się da 2x.

Co do mp4 albo H.264 to postaram ogarnąć konwerter który nie pogorszy jakości, potestuje i się zobaczy. Przy okazji się dowiem jak wrzucać filmy żeby youtube ich nie rozmazywał i były OK.

Dotychczas trochę psuł mi jakość: np to https://www.youtube.com/watch?v=jT-NeryTy3o mam na kompie w wersji która nie ma ani jednego rozmazania i dziwnych pikseli.

Ponowie - jest jakaś możliwość powiększania filmu bez rozmazanie, bo jeśli nie to będzie trzeba ogarnąć jakoś powiększenie okna gry z RM... Albo zostać przy 480p.
Usunięty

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Usunięty »

Najprawdopodobniej 544x416 YT przerobi na jakby 360p.
Nagrywając w OBS można rozciągnąć okienko gry (oczywiście nie fizycznie lecz na scenie) do 640x480 i nagrać w tej rozdzielczości.
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1947
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Dragon Kamillo »

Ale wtedy będzie ono rozmazane, więc odpada co nie? Nierówne piksele też nie są fajne.

Możesz rozciągać tylko razy wartości całkowite w tym przypadku razy 2, inaczej albo rozmazanie albo nierówne piksle. I rozciągać z algorytmem najbliższego sąsiada, żadnych flirtów.
Awatar użytkownika
Amelanduil

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 2); TA Sprite Contest 5 (miejsce 1)
Posty: 450
Rejestracja: 10 lis 2012, 16:25

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Amelanduil »

Youtube'owa kompresja kompletnie rujnuje rozdzielczość z makera. Jeśli cokolwiek, to trzeba nagrywać to w 720p. Paski po bokach będą, wiadomo, ale lepsze to niż okropna jakość.
ObrazekGlico☆Magic?
Usunięty

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Usunięty »

Dragon Kamillo pisze:Ale wtedy będzie ono rozmazane, więc odpada co nie? Nierówne piksele też nie są fajne.
Możesz rozciągać tylko razy wartości całkowite w tym przypadku razy 2, inaczej albo rozmazanie albo nierówne piksle. I rozciągać z algorytmem najbliższego sąsiada, żadnych flirtów.
W takim wypadku film będzie przetworzony przez YT do 720p.
Amelanduil pisze:Youtube'owa kompresja kompletnie rujnuje rozdzielczość z makera. Jeśli cokolwiek, to trzeba nagrywać to w 720p. Paski po bokach będą, wiadomo, ale lepsze to niż okropna jakość.
Nie ma sensu nagrywać w 720p, bo tylko waga się zwiększa - jakość będzie ta sama jeśli chodzi o makery.
Awatar użytkownika
Powczan

GF 2022 - Pełne Wersje (miejsce 2); TA Project Extravaganza #3 (miejsce 1); TA Project Extravaganza #1 (miejsce 3); TA Sprite Contest 6 (miejsce 1); TA Sprite Contest 5 (miejsce 3)
Posty: 957
Rejestracja: 30 gru 2009, 14:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gospoda na YT - ustalanie

Post autor: Powczan »

EnterVPL pisze:Nie ma sensu nagrywać w 720p, bo tylko waga się zwiększa - jakość będzie ta sama jeśli chodzi o makery.
Chodziło raczej o to, że film w 720p YouTube skompresuje w mniejszym stopniu niż film w 480p(?) A 720p to jeszcze nie jest kosmos jeśli chodzi o wagę pliku, nie mówimy w końcu o 1080p60. Z 720p raczej każdy sprzęt i łącze powinno dać radę. Moje stare filmiki w 720p trwające ~20 minut zajmowały nie więcej niż 600mb
Biedroneczki są w kropeczki i to chwalą sobie :)
ODPOWIEDZ