Książka

Tematy różne, różniste.
ODPOWIEDZ
Przylep
Posty: 45
Rejestracja: 18 kwie 2011, 10:46
Lokalizacja: Kk

Re: Książka

Post autor: Przylep »

No, ja to bardziej się spodziewałem góra 15 a na pewno nie 52 :-) Ale całkiem ciekawie mogą wyglądać te serie w Szkocji/Anglii, oraz na Antarktydzie i Afryce, taka fajna odskocznia od moskiewskiego metra :-)
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1947
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Książka

Post autor: Dragon Kamillo »

Co do 1984, to mam kolegę, który po przeczytaniu, wpadł do biblioteki i szybko chciał wypożyczyć coś podobnego - wyszedł z książką "Proces" Kafki.

A ja ostatnio pragnę nadrobić lektury szkolne, ale coś mi nie wychodzi. Nie ruszyłem od pół roku "Chłopów", został mi drugi tom "Ludzi Bezdomnych", czeka mnie "Granica", a teraz szybko pragnę skończyć "Ferdydurke".

A jak już się z tym uporam (czytajcie po maturze XD) to przeczytam trylogię Henia ("Ogniem i Mieczem" już zacząłem, no ale niestety lektury...)

Trochę szkoda, że już nie mamy na lekcji pozytywizmu - "Lalka" i "Zbrodnia i Kara" były chyba najlepszymi lekturami w liceum.
Przylep
Posty: 45
Rejestracja: 18 kwie 2011, 10:46
Lokalizacja: Kk

Re: Książka

Post autor: Przylep »

Proces czytałem, ale czy to akurat jest bardzo podobne do Orwella to bym się kłócił :-)
Z lektur mi się bardzo dobrze czyta Trylogię, ale Lalka była wyjątkowo ciężka dla mnie do skończenia, jakoś mi wyjatkowo nie podpasowała, jeszcze zmęczyłem Wesele, może i jestem nieczuły na sztukę ale snopek słomy grający na skrzypcach to już dla mnie zbyt dużo :-D
Awatar użytkownika
Kryzz333

GF2019 - Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF2016 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 3); Puchar Ligi Mapperów III (zwycięstwo)
Posty: 819
Rejestracja: 14 sie 2011, 16:39

Re: Książka

Post autor: Kryzz333 »

Ale od Chochoła to ty się odwal, co? :-x :-P

Dla mnie Wesele nie jest takie złe. Film też jest dobry.
Zresztą czytałem je, jak również Trylogię długo przed tym, zanim miałem je przeczytać jako lektury, więc było lepiej.

Przymierzam się do zdobycia jakieś książki Stanisława Cata-Mackiewicza, ostatnio chętnie czytam jego cytaty z fanpaga facebookowego.

Przez jakiś bardzo interesowałem się państwami hellenistycznymi, szczególnie orientalnymi, ale zdobycie dobrej książki na ten temat jest bardzo trudne.
Spróbuję upolować "Grecy w Baktrii i Indiach"
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1947
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Książka

Post autor: Dragon Kamillo »

Trylogia (żadna z części) nie jest już lekturą. Takie zmiany porobili XD.

Ja nie wiem jak czytałem Wesele, chociaż przeczytałem całe XD. Ale ciężkie to było, miałem podobne odczucia jak po Dziadach 3 - o co tu w ogóle chodzi. A że chochoł to jakaś kupka siana dowiedziałem się dopiero w szkole na lekcji - do głowy mi to nie przyszło podczas czytania XD.

Książka jak jest dobra, to czy będzie czytana jako lektura, czy nie jako lektura - i tak będzie dobra.
Ja miałem podobnie z Hobbitem, przeczytałem go rok przed tym jak mieliśmy go jako lekturę - co nie przeszkadzało mi go przeczytać 2 raz - jest lżejszy od WP, które również przeczytałem, ale chętnie bym zrobił to jeszcze raz - już z parę lat minęło od czasu czytania.
Przylep
Posty: 45
Rejestracja: 18 kwie 2011, 10:46
Lokalizacja: Kk

Re: Książka

Post autor: Przylep »

Dragon Kamillo pisze:Trylogia (żadna z części) nie jest już lekturą. Takie zmiany porobili XD.
\
może to dlatego że jestem na fakultecie ale ja mam aktualnie Potop za lekturę a i resztę będe musiał przeczytać :-D
lorak

Golden Forki Special - Premiery (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 1); Liga Mapperów Sezon V (miejsce 3)
Posty: 241
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:11

Re: Książka

Post autor: lorak »

Z fajnych lektur szkolnych to nie tak dawno przerabiałem "Transatlantyk" Gombrowicza. W ogóle w liceum to dużo jest dobrego do poczytania.

Szukając inspiracji zacząłem czytać Verne, polecam "Podróż do wnętrza Ziemi" i "20 000 mil podmorskiej żeglugi" (oczywiście łącząc z wodzeniem palcem po mapie, inaczej łatwo się zgubić w gąszczu szerokości i długości geograficznych).

Poza tym jestem w trakcie "Kubusia fatalisty i jego pana" Diderota - powiastki filozoficznej, choć jest napisana niezłym językiem, dość odważnie jak na tamte czasy, na temat, które uwielbiam, to niestety trochę się przy niej męczę. A z bardziej humorystycznych to czytam sobie dialogi platońskie ("Gorgiasz", "Państwo").
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Książka

Post autor: Rave »

Ja polecam dorwać gdzieś książkę "Marsjanie są wśród nas", niestety autora nie pamiętam. Dość ciężkie (i dosłownie bo wydanie które miałem to było jakieś 500 stron i w przenośni), podchodziłem do tego kilka razy, ale było warto. Nie będę spojlować, ale z tej książki można dostać niezłej inspiracji względem makerówek.
Przylep
Posty: 45
Rejestracja: 18 kwie 2011, 10:46
Lokalizacja: Kk

Re: Książka

Post autor: Przylep »

Rave, autor to Edward Wiekiera, a z tego co widzę to na allegro ceny osiągają zawrotne 3zł (:-D) to może się pokusze o przeczytanie :-)
Awatar użytkownika
Kryzz333

GF2019 - Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF2016 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 3); Puchar Ligi Mapperów III (zwycięstwo)
Posty: 819
Rejestracja: 14 sie 2011, 16:39

Re: Książka

Post autor: Kryzz333 »

Czytam Bastion Stephena Kinga - dopiero 1/10 z tysiąca stron, ale jest ciekawie.

Na razie opowiada głównie o losach przypadkowych ludzi na początku epidemii super śmiertelnego wirusa. Polecam, a sam zobaczę co będzie dalej.

I btw. chyba z inspiracji książką nakręcili jakiś film.
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Książka

Post autor: Rave »

Ja czytam Learn Lisp the Hard Way. Bardzo wciągająca i pouczająca lektura pełna bogów, demonów i potworów oraz czarnej magii.
Przylep pisze:Rave, autor to Edward Wiekiera, a z tego co widzę to na allegro ceny osiągają zawrotne 3zł (:-D) to może się pokusze o przeczytanie :-)
No ale tak jak mówię - książka dość ciężka, podchodziłem do niej kilka razy.
Awatar użytkownika
Kryzz333

GF2019 - Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF2016 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 3); Puchar Ligi Mapperów III (zwycięstwo)
Posty: 819
Rejestracja: 14 sie 2011, 16:39

Re: Książka

Post autor: Kryzz333 »

Przeczytałem ostatnio jednym tchem w dwa dni III część serii o Czarnej Kompanii, dark fantasy o najemnikach.
Skończyłem tym serię Księgi Północy i muszę dorwać resztę serii (jest ich bodaj)

Ogólnie polecam, świat b. oryginalny i niezła akcja, postacie troszkę słabsze, ale jest spoko ogólnie.
Awatar użytkownika
OverHiLL
Posty: 80
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:44

Re: Książka

Post autor: OverHiLL »

Kryzz333 pisze: Dla mnie Wesele nie jest takie złe. Film też jest dobry.
Zresztą czytałem je, jak również Trylogię długo przed tym, zanim miałem je przeczytać jako lektury, więc było lepiej.
Problem z "Weselem" jest tego typu, że ta lektura nie ma generalnie żadnego związku przyczynowo-skutkowego. Wszystkie zdarzanie można by chronologicznie pozamieniać (może oprócz końcówki) a i tak niewiele by to zmieniło. Na dodatek mnogość postaci i ich realnych odpowiedników, jakieś pierdoły, o które w liceum lubią się czepiać.. no ciężko przebrnąć przez tą książkę imo.
Z lektur szkolnych łatwo i szybko można połknąć "Zbrodnie i kare", bo fabuła jest naprawdę bardzo spoko, język nie przeraża i generalnie czyta się dosyć lekko.
Sam "rozszerzałem" j. polski w liceum i niektóre lektury z domniemanego rozszerzenia.. szkoda gadać. Bez streszczenia, łapania się po kilku kartkach na tym, że się coś czyta i nie ma się już pojęcia o czym + powrót o kilka kartek do tyłu.. no nie do przebrnięcia momentami to było. Prościej jednak było przeczytać streszczenie niż użerać się z tym. Taka prawda niestety.
Awatar użytkownika
kvachu
Posty: 765
Rejestracja: 15 kwie 2006, 11:46

Re: Książka

Post autor: kvachu »

Kryzz333 pisze:Czytam Bastion Stephena Kinga - dopiero 1/10 z tysiąca stron, ale jest ciekawie.

Na razie opowiada głównie o losach przypadkowych ludzi na początku epidemii super śmiertelnego wirusa. Polecam, a sam zobaczę co będzie dalej.

I btw. chyba z inspiracji książką nakręcili jakiś film.
Na razie czytam innego kolosa od KInga: "To". Nie mniej jednak, dokładnie od wczoraj jestem właścicielem również i Bastionu:
Obrazek

Książki jakie przecztałem w ostatnich trzech tygodniach to:
Solaris -Stanisław Lem
Polisa Śmierci - Robin Cook
Tajemnica Gaudiego - Martin Esteban, Andreu Carranza

Polisa Śmierci to medyczny thriller, bo zresztą Robin Cook tylko takie pisze.
Solaris Lema to wiadomo, że to klasyk SF i niemal pozycja obowiązkowa dla miłośników tego gatunku.
Tajemnica Gaudiego, to taki se kryminał religijny gdzie można się dowiedzieć o wielu wątkach historycznych na temat templariuszy czy też samego tytułowego architekta Antonio Gaudiego pochodzącego z Barcelony, projektanta katedry Sagrada Familia.

Książki jakie mam na ten czas u siebie i mam zamiar przeczytać to wspomniany wcześniej Bastion S. Kinga, Ubika (Philip K. Dick), Opowieści o pilocie Pirxie (S. Lem), całą serię Manitou (Graham Masterton): Manitou, Zemsta Manitou, Duch zagłady, krew manitou, Armagedon i Infekcja. Niestety tu mam tylko dwie pierwsze książki i jak skompletuję całość, to wtedy zrobię se maraton Manitou :-D. Pierwszą książkę jak i również spin-off serii "Dżin" już przeczytałem dawno temu, a Zemstę Manitou przesłuchałem ebooka przez Ivonę. Mimo to, jeśli skompletuję całość, to czytam wszystko.
Awatar użytkownika
ADI
Posty: 97
Rejestracja: 14 sie 2012, 15:59
Lokalizacja: Końskie
Kontakt:

Re: Książka

Post autor: ADI »

Ogólnie może i nie czytam za dużo - jakoś nie zawsze mam dość czasu na dłuższe teksty + nie zbyt lubię czytać mega długie teksty XD
Ale czasami się przełamuję. Gustuję w typach fantasy lub horror. A ostatnio też czytywam S. Kinga <Mój ulubiony bajkopisarz :D
Teraz wziąłem się za 'Miasteczko Salem', a w zeszłym miesiącu skończyłem 'Worek Kości'.
Ten drugi tytuł jest po prostu mega. Początek może nie taki jak cała reszta, ale jednak ciekawie napisany.
Ma to swój klimat (zwłaszcza czytane nocą w idealnej ciszy - a zawsze nocami czytuję).
Obrazek
ODPOWIEDZ