Książka

Tematy różne, różniste.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kvachu
Posty: 765
Rejestracja: 15 kwie 2006, 11:46

Re: Książka

Post autor: kvachu »

A "Ania z Zielonego Wzgórza"? =D
Awatar użytkownika
Fear

Golden Forki 2016 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Dema (miejsce 2)
Posty: 850
Rejestracja: 31 lip 2009, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Książka

Post autor: Fear »

No właśnie wahałem się między Anią, a królewną Śnieżką... straszny dylemat, mówię Wam...
Ostatnia Łza (v1.03) 28.12.16
Obrazek
viewtopic.php?f=1&t=5549
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Książka

Post autor: Jazzwhisky »

Problem, że w liceum nie ma właściwie żadnej lektury z nastoletnim bohaterem-buntownikiem, też natychmiast przyszła mi do głowy Ania z Zielonego Wzgórza :D (+ Przygody Tomka Sawyera, Szatan z Siódmej klasy czy Sposób na Alcybiadesa), ale to tytuły z okresu podstawówki, wahałbym się czy postawić na nie z okazji matury. Z drugiej strony - pozostają nie-lektury, tylko też nie wiem jak spoglądają teraz na takie rzeczy egzaminatorzy - na pewno Buszujący w Zbożu jest najlepszym co można zaproponować z tego zbioru, świetnie wypunktowany przez GameBoya.

edit-dół
Tzn. racji jak racji - ja naprawdę po prostu nie wiem. =p
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Fear

Golden Forki 2016 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Dema (miejsce 2)
Posty: 850
Rejestracja: 31 lip 2009, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Książka

Post autor: Fear »

Dużo w tym racji Jazz, ale w sumie żadna propozycja na pewno mi nie zaszkodzi, nawet ta z poza lektur :)
Ostatnio zmieniony 22 sty 2011, 01:58 przez Fear, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatnia Łza (v1.03) 28.12.16
Obrazek
viewtopic.php?f=1&t=5549
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1768
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Książka

Post autor: GameBoy »

tylko też nie wiem jak spoglądają teraz na takie rzeczy egzaminatorzy
A jak mają spoglądać? U mnie w szkole z rok, dwa lata temu koleś miał pracę maturalną z Harry'ego Pottera. :D

Ja sam piszę na temat "Literatura i film grozy. Porównaj na wybranych przykładach". Czegoś takiego prawie na pewno nie ma w kanonie lektur szkolnych. =D

W sumie ma ktoś pomysł o jakich książkach mógłbym napisać?
Myślałem o:
"Dziecko Rosemary" Ira Levin + filmowa adaptacja Romana Polańskiego
"Inwazja porywaczy ciał" Jack Finney + filmowa adaptacja Dona Siegla
"Nawiedzony dom na wzgórzu" Shirley Jackson + filmowa adaptacja kogoś tam xd
Ma ktoś jakieś inne propozycje?

Aha i potrzebuję jeszcze jakiś opracowań, esejów, cokolwiek, traktujących o filmach i/lub książkach grozy. Jedyna pozycja tego typu jaką znam to "Danse Macabre" Stephena Kinga. (swoją drogą polecam każdemu fanowi horrorów i nie tylko :) )
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Książka

Post autor: Jazzwhisky »

Co do matur - ale się porobiło! =D

Co do grozy, no chyba klasyka - Frankenstein, Dracula - masa ekranizacji do wyboru. No i Dagon Lovecrafta, obowiązkowo. ;)))

Z wyczerpujących źródeł - http://www.film.org.pl/ (świetny sajt, dużo materiału, np. -> http://www.film.org.pl/prace/lsnienie_porownanie.html, http://www.film.org.pl/prace/lsnienie.html), wrzuć też słówko horror w google.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Inq

Golden Forki 2007 - Dema (miejsce 2)
Posty: 1041
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:20

Re: Książka

Post autor: Inq »

Ostatnio sobie przeczytałem jeszcze raz Solaris - genialna książka - i Doktora Bluthgelda Dicka. Po lekturze tego drugiego wiem skąd czerpali inspirację goście od Neuroshimy. Fajna książka, taka na jeden dzień.
Wczoraj zrobiłem wjazd na bibliotekę i wypożyczyłem masę książek sf. Poczytam sobie.
ZNISZCZONE Nowoczesne Miasto
Polecam także zaopatrzyć się we wszystkie gry z serii: Miasteczko Nowoczesne, wszystko tak zniszczone, że dosłownie nic nie ma.
Awatar użytkownika
kvachu
Posty: 765
Rejestracja: 15 kwie 2006, 11:46

Re: Książka

Post autor: kvachu »

Właśnie skończyłem czytać króciutki horror Dżinn autorstwa Grahama Mastertona, a wcześniej przeczytałem szóstą część z cyklu Death Gate(Brama Śmierci) Into The Labirynth.

Cały cykl Death Gate polecam wszystkim miłośnikom elfów, krasnoludów, smoków i tym podobnych. Jeśli macie ochotę na coś na szybko to Dżinna drapnijcie
Awatar użytkownika
Sabikku

Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 2); Golden Forki 2009 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 305
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:36

Re: Książka

Post autor: Sabikku »

Wróciłem do czytania książek - zacząłem z "Mortem" Pratchetta i "Ostatnim Życzeniem" Sapkowskiego. Starając się wypełnić czas do końca miesiąca próbowałem Lovecrafta ("W górach..."), ale za ciężki - jutro więc chwytam za "Cmentaż Zwieżąt" Kinga.
A w lutym będzie "Kosiarz" i może druga część sagi S. :roll:

Powiem jedno - reading is awesome, szkoda że tak długo nie zdawałem sobie z tego sprawy i myślałem, że to strata cennego czasu.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Książka

Post autor: Jazzwhisky »

Ja dziabnąłem ostatnio zbiór ~20 opowiadań Philipa K. Dicka (proste historie, gdzie główną rolę niezmiennie gra paskudny świat przedstawiony) i czuję się trochę przesycony, może to i niegłupi pomysł, żeby rzucić na ruszt jakieś lekkie fantasy.

Co HPLa, Sab, no Góry Szaleństwa są dosyć ciężkie nawet jak na niego, startuj od Modelu Pickmana <3 i ew. Reanimatora, potwierdzone u wielu osób - jeśli nie chwycą Cię te dwa, zapomniałbym o reszcie.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
kvachu
Posty: 765
Rejestracja: 15 kwie 2006, 11:46

Re: Książka

Post autor: kvachu »

Jazzwhisky pisze:Ja dziabnąłem ostatnio zbiór ~20 opowiadań Philipa K. Dicka
Akurat czytam jego debiutancką książkę Słoneczna loteria =P.
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1768
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Książka

Post autor: GameBoy »

może to i niegłupi pomysł, żeby rzucić na ruszt jakieś lekkie fantasy.
http://www.literature.org/authors/baum-l-frank/
Ostatnio z braku książek i niechęci do wybrania się się do biblioteki wróciłem do skończenia całej serii Czarnoksiężnika z Krainy Oz. =) Chyba najlepsze fantasy jakie czytałem (zaraz obok Pratchetta). Zwłaszcza, ze niedawno zawiodłem się na Silmarillionie Tolkiena, strasznie nudne i napisane takim nadętym językiem, prawie jak jakaś nowomowa, bleh (chociaż osąd opieram tylko na pierwszym opowiadaniu).

Wróciłem do czytania książek
Witaj wśród żywych. =D
Awatar użytkownika
Foxik
Posty: 139
Rejestracja: 20 sty 2010, 15:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Książka

Post autor: Foxik »

Ja ostatnio na przemian z podręcznikiem do Crystalicum: Kryształowej Gry Fabularnej czytam "Crystalicum: Znany wszechświat" ^^
Bardzo ciekawa książka opowiadająca o młodym gwiezdnym żeglarzu. Wszystko wygląda prawie jak kartki z pamiętnika/dziennika. Oczywiście wszystko w świecie Crystalicum, który IMO jest na prawdę prześwietny i wszystko czyta się bardzo płynnie, nadal dowiadując się nowych ciekawostek o świecie.

Poza tym jakiś miesiąc temu skończyłem "Gildię Magów" Trudi Canavan i teraz czekam na to, jak moja mama będzie robiła zakupy w "Świecie Książki" i z miejsca zamawiam sobie drugą część :3
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Książka

Post autor: Jazzwhisky »

kvachu pisze:
Jazzwhisky pisze:Ja dziabnąłem ostatnio zbiór ~20 opowiadań Philipa K. Dicka
Akurat czytam jego debiutancką książkę Słoneczna loteria =P.
Akurat tego nie trafiłem, ale po przeczytaniu kilku książek, tego zbioru opowiadań i znając ekranizacje innych utworów, skłaniałbym się do stwierdzenia, że nie znam autora, który byłby w swojej twórczości tak charakterystyczny i monotematyczny. Pomijając powierzchowną treść - wszystkie utwory Dicka są takie same. W zupełności zgadzam się z ich przekazem, czyta to się fajnie - ale na ile sposobów można podchodzić (i kończyć w ten sam przygnebiający sposób) do tego samego tematu?!

Silmarillion przeczytałem cały dawno temu, ale przyznaję się bez bicia - też musiałem się zmusić, z czasem wcale nie robi się ciekawiej (a może nawet wręcz odwrotnie), chociaż osobiście nie mam zastrzeżeń do języka, nowomowa pasuje do wysokich* elfów ze Śródziemia. ;D
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Twardy
Posty: 105
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:32
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Re: Książka

Post autor: Twardy »

Dla wielbicieli mocnych ksiazek polecam powiesc autorki Juliette : Dlaczego ja? Pewna o swojej doskonałosci młoda kobieta opisuje w doskonały i dokładny swoją chorobę aids i 'zabawianie się' zarażaniem poszczególnych kochanków, ktorzy wg niej nei są godni życia na ziemii. W zasadzie to samo pożądanie jej skazywało kochanków na chorobę, o której ludzie jeszcze wtedy nie mieli za duzo pojęcia. Dzieje sie to bodajże w latach 70. Dodatkowo bohaterka pracuje jako dziennikarka i opisuje cały swiat dziennikarski i prawa rządzace sie w nim. Ksiazka nie za gruba wiec na spokojny wieczór akurat.


Wyczyszczono, dla przypomnienia - temat: Książka.
Bitwa 2002- uk.- gra przepadła bez śladu
Przygoda Krzyska 2002- uk.
Przygoda Bartasa 2003- uk. ( na twierdzy przez długi czas była pod tytułem "Leo w opałach"
Drizzt Do'Urden 2003- 2 dema
Legendarny Miecz- 2003 projekt robiony wraz z Wolfganggiem, prace zostaly utracone przez awarie dysku.
ODPOWIEDZ