Jak się wymawia słowo "GIF"?

Tematy różne, różniste.
Zablokowany
BeVoo

Golden Forki 2008 - Pełne Wersje (miejsce 2)
Posty: 442
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:20

Jak się wymawia słowo "GIF"?

Post autor: BeVoo »

Obrazek
Pewnie myśleliście, że słowo "GIF", oznaczające jeden z formatów graficznych, których popularność nie słabnie mimo upływających dziesięcioleci, wymawia się tak jak widać i jak wymawiają to wszyscy. Wszyscy, poza jego twórcą.

GIF, czyli Graphics Interchange Format, został wynaleziony w 1987 r. Chociaż jak na komputerowe standardy jest już seniorem, radzi sobie nad podziw dobrze, a społeczność internetowa nie wyobraża sobie bez niego sieci. Tyle tylko, że jego autor Steve Wilhite wypomina kiedy tylko może, że cały świat nie potrafi właściwie wymawiać tej nazwy. Z podziwu godną konsekwencją przypomniał to odbierając nagrodę Webby Award za życiowe osiągnięcia. Jak powinna brzmieć prawidłowa wymowa? Przekonajcie się sami.
http://www.youtube.com/watch?v=CBtKxsuGvko

(btw, nie dałoby rady zrobić tematu z ciekawymi linkami, żeby nie tworzyć nowych tematów?)
Gdzie jest wanamingo kiedy śpi?
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Jak się wymawia słowo "GIF"?

Post autor: Rave »

Ja i tak będę to wymawiał przez g. Jak by na początku było J to co innego.

//edit: Zresztą jak jeden gościu na YouTubie napisał: "If it was Giraffe Interchange Format maybe. But it's not. It's Graphics Interchange Format, the pronunciation is already dictated by it's name."
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Jak się wymawia słowo "GIF"?

Post autor: Jazzwhisky »

BeVoo pisze:(btw, nie dałoby rady zrobić tematu z ciekawymi linkami, żeby nie tworzyć nowych tematów?)
Nie za bardzo, był kiedyś podobny wątek, ale był zaśmiecany strasznymi smutami: losowymi kopiami staroci, linkami ze wszech miar nieciekawymi, ew. potyczkami słownymi. Założenie tematu wymaga więcej "odwagi" niż dopisanie się do istniejącego wątku, stąd podejrzewam, że odsiewa nam to największe śmieci (chociaż - nie zawsze). Przynajmniej w takim układzie ludzie myślą dwa razy zanim zapostują coś, co prawdopodobnie nie wzbudzi niczyjego zainteresowania.

Co do tematu - dla mnie śmieszny jest tylko cytowany artykuł w stylu polskich portali (kilka nieprawdziwych informacji, ew. dopowiedzenia czy błąd tłumaczenia i jakiś "sensacyjny" nagłówek), podwójna możliwość wymowy (zasadniczo trzeba by uznać obie formy za poprawne) jest znana od lat, spór twórców z resztą świata też.
O tym jest przecież ten filmik. ;)

Swoją drogą - ilu Polaków wymawia w miarę prawidłową angielszczyzną rozszerzenia plików png czy jpg (nie mówiąc już o nazwach typu Xbox, YouTube czy Google)? Mamy swoje nazwy i przyzwyczajenia - najważniejsze, by wiadomo było o co chodzi.

edit-dół
BeVoo pisze:przypieprzacie się [za przeproszeniem] o jakieś pierdoły ;) i analizujecie jakieś pierdoły
Bardzo trafne podsumowanie tematu.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
BH Daimaouji
Posty: 509
Rejestracja: 19 gru 2012, 20:09

Re: Jak się wymawia słowo "GIF"?

Post autor: BH Daimaouji »

Hmm, to jednak to sie wymawia Gif czy G.I.F?
Moje aktualne gry DB zrobione w RPG Makerze:

DBZ Saiyans' Rebellion +16
Damian's Adventures +7
BeVoo

Golden Forki 2008 - Pełne Wersje (miejsce 2)
Posty: 442
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:20

Re: Jak się wymawia słowo "GIF"?

Post autor: BeVoo »

Fakt, tekst nie jest mój, to tylko "cytowany artykuł w stylu polskich portali". Ale nie chodzi o opis (wrzuciłem go tylko dlatego, żeby nie tworzyć pustego tematu z jednym linkiem - o tym zresztą zaraz), tylko o sytuację - twórca popularnego formatu animowanej grafiki, odbierając nagrodę nic nie mówi, tylko przedstawia swoją wypowiedź właśnie w formie takiej grafiki, a wy z uporem typowego polaka przypieprzacie się [za przeproszeniem] o jakieś pierdoły ;) i analizujecie jakieś pierdoły. Uważam, że materiał jest zabawny, więc dla funu go wrzuciłem.

Co do tematu z linkami - tak też myślałem i jestem jak najbardziej za tym. Chociaż z drugiej strony ktoś może mieć fajny link, naprawdę dobry i zabawny, ale nie wrzuci go właśnie ze względu na to, że nie będzie chciało mu się zakładać nowego tematu. Ja się przyznam, że też dwa razy się zastanawiałem, czy na pewno utworzyć ten temat, ale chęć pokazania ciekawego filmiku (nadal uważam, że komuś na forum się mogła spodobać ta sytuacja na tym rozdaniu nagród) wzięła górę.
BH Daimaouji pisze:Hmm, to jednak to sie wymawia Gif czy G.I.F?
;)


Swoją drogą ciekaw jestem jak sobie wymawiacie moje BeVoo? Bo jestem przekonany, że na pewno nie tak jak ja to wymyśliłem (a nie jest to przypadkowy zlepek angielskich słów!) ;)
Gdzie jest wanamingo kiedy śpi?
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Jak się wymawia słowo "GIF"?

Post autor: Rave »

Biwu ;)
BeVoo

Golden Forki 2008 - Pełne Wersje (miejsce 2)
Posty: 442
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:20

Re: Jak się wymawia słowo "GIF"?

Post autor: BeVoo »

Rave pisze:Biwu ;)
BeWu! ;) Nie pytaj dlaczego...
Gdzie jest wanamingo kiedy śpi?
Awatar użytkownika
Szhival
Posty: 109
Rejestracja: 21 kwie 2009, 21:03

Re: Jak się wymawia słowo "GIF"?

Post autor: Szhival »

Srsly guys?

Obrazek

Jak szukacie tematu do dyskusji, moge dostarczyc pare o niebo lepszych niz ten.
Obrazek
Repensum est Canicula
Zablokowany