Pomoc - zawód informatyka

Tematy różne, różniste.
ODPOWIEDZ
::Err0R::
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2017, 23:49

Pomoc - zawód informatyka

Post autor: ::Err0R:: »

Witam. Nie mogłem napisać w dziale offtopic, więc pisze tutaj. Potrzebuję małej pomocy, rad, informacji które rozwieją moje wątpliwości lub zmienią decyzje co do wyboru zawodu. Za rok idę do technikum (chciałbym iść do klasy informatycznej) i potrzebuję pomocy. Informatyka to moja pasja, dlatego jakiś czas temu uczyłem się na początek prostego języka jaki jest Pascal i w miarę dobrze go opanowywałem tzn. Napisać prosty kalkulator lub grę w quizy nie sprawiało mi problemu, poprawianie kodu gdy było coś nie tak nie było dla mnie problemem, ponadto opanowałem HTML5 oraz CSS3. Też jeżeli chodzi o techniczną część informatyki np. wiedza na temat podzespołów, wymiana ich nie sprawia mi problemu. Mam jednak pewne wątpliwości co do wyboru tego zawodu, ponieważ słyszałem, że matematyka jest bardzo ważna w tym zawodzie, a ja po prostu z matematyki jestem cienki i boję się, że nie podołam w tym zawodzie. Chciałbym się dowiedzieć też czy studia, wyższe szkoły będą konieczne, jeżeli np. sam nauczę się więcej niż na tych studiach czy też różnych szkołach wyższych np. na różnych płatnych kursach lub samemu?. Czy firmy teraz bardziej przykładają uwagę do certyfikatów, papierków czy umiejętności? Czy jeżeli skończę tylko technikum informatyczne, a umiejętności będę miał wystarczające to znajdę jakąś pracę od której za kilka lat po doświadczeniu w pracy, jak i indywidualnym będę mógł się wybić i znaleźć pracę w coraz to lepszych firmach? Głównie interesuje mnie programowanie i tzw. WebDeveloper'ka.

Z góry dzięki za pomoc.
Usunięty

Re: Pomoc - zawód informatyka

Post autor: Usunięty »

Pascala zapomnij.
Dziś warto uczyć się C#, Java, JavaScript, PHP, Python, Ruby.
A które polecę to już zależy od tego co chciałbyś programować, ale swoją drogą wszystkie są warte uwagi.
Oczywiście do tego trzeba nauczyć się programowania obiektowego (bo to podstawa) oraz odpowiednich do tego frameworków oraz wzorców (projektowych czy architektonicznych).
Co do matematyki to im lepiej ją umiesz tym łatwiej będzie ci tworzyć różnego rodzaju algorytmy. Ogólnie to matma bardzo się przydaje przy programowaniu. Jak masz z nią problem to po prostu ucz się jej ile się da.

Technika słabo uczą programowania, wręcz bardzo słabo. Warto pójść na studia w tym kierunku jeśli chcesz umieć coś więcej i chcesz mieć w tym pracę.
Tyle ode mnie.
Awatar użytkownika
Dr.Man
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2013, 12:13

Re: Pomoc - zawód informatyka

Post autor: Dr.Man »

Jeśli chodzi o matematykę na studiach, tak to prawda, jest to raczej najcięższy i najbardziej wymagający zaangażowania przedmiot, dodatkowo dochodzi fizyka, która wygląda tak że jest to ten samy materiał który się przerabiało w szkole średniej, tylko że dodatkowo dojdzie bardziej szczegółowa wiedza + rozwiązania z wykorzystaniem równań całkowych. Ale nie martwiłbym się tym, dopiero za rok zaczniesz uczęszczać do technikum. Jest jeszcze ważna sprawa, najważniejszą sprawą w uczeniu nie są predyspozycje, zdolności, inteligencja tylko coś co jest pomijane, SAMODYSCYPLINA/SYSTEMATYCZNOŚĆ, jeśli uda ci się zbudować samodyscyplinę i będziesz systematyczny, ciężką pracą opanujesz bez problemu materiał sam.

Jeśli chodzi o papiery, lepiej mieć niż nie mieć.

Polecam książkę:
Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny Autor: Brian Tracy.
I kanał Rozwojowiec na Youtube.

"Wszystko jest proste zanim było trudne" ~DrMan
xdd
Obrazek
Awatar użytkownika
Amadik

Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon III (miejsce 1); Liga Mapperów Sezon II (miejsce 3)
Posty: 185
Rejestracja: 05 wrz 2007, 23:21
Lokalizacja: Żagań
Kontakt:

Re: Pomoc - zawód informatyka

Post autor: Amadik »

Cześć ::Err0R::,
Specjalnie dla Ciebie zalogowałem się na forum, bo akurat Twoje pytanie przykuło moją uwagę. Ot, takie koleje losu i całkowity przypadek.
Słowem wstępu, abyś wiedział, że nie jestem teoretykiem w tym co piszę - pracę Inżynierską z informatyki ze specjalizacji "Sieci Komputerowe" broniłem w 2011. Pracuję jako programista-samouk, na posadzie zupełnie niezgodnej z moją specjalizacją. Z niewielką, rzekłbym, wygasłą wiedzą dotyczącą matematyki.

Matematyka od zawsze była dla mnie problemem, w zasadzie ledwo udało mi się skończyć liceum z piękną dwóją. Wtedy myślałem podobnie jak ty - że nieznajomość matematyki oznacza, że droga informatyki jest dla mnie skreślona. Wszyscy tak mówili, a najwięcej Ci, którzy informatykę kojarzą jedynie z liczbami pojawiającymi się na ekranie i klikaniem w magiczne ikonki otwierające filmy. Przypadek, a może desperacja sprawiła, że i tak poszedłem na informatykę, ciągle karmiąc obawę o tym, że nie dam sobie rady.

Fakt, z tego co pamiętam troszkę matematyki jest do zaliczenia, ale pewne rzeczy można po prostu wykuć. Nic nie pamiętam z analizy matematycznej, jestem osłem, który nie pamięta wzorów skróconego mnożenia, bo nie jest z nimi na bieżąco. Pamiętam logikę, pamiętam całkiem fajną(!) i zrozumiałą matematykę dyskretną. Według mnie nie ma sensu abyś przekreślał swoją pasję przez jedną, drobną przeszkodę jaką jest konieczność policzenia paru rzeczy.

Generalnie, według mnie, technikum nie ma znaczenia, bo nie nauczysz się tam niczego nowego, nie posiądziesz nowej, fachowej wiedzy, a w większości przypadków będziesz raczej ciągnięty w dół przez resztę, szczególnie przy dużych ambicjach. Nie chcę jednak traktować tego jako pewnik - nie znam warunków rekrutacji na informatykę na uczelniach krajowych. Nie jestem fanem uczelni wyższych w Polsce, generalnie, z doświadczenia piszę, że przez pierwszy rok pracy nauczyłem się więcej niż przez 3,5 roku studiów. Jeśli więc pytasz o programowanie i o to co ma znaczenie i co pomaga w znalezieniu pracy - jest to doświadczenie, nie papiery, nie wykształcenie, nie piękna twarz, ale tylko i wyłącznie ilość napisanych linii kodu, która idzie w zgodzie z jakością.

I tak, to nie jest praca dla ludzi niesamodzielnych i takich, którzy nie potrafią sami przyswoić wiedzy. Według mnie ten aspekt jest ważniejszy niż matematyka, teoretyka programowania czy znajomość podzespołów komputerowych. Musisz siąść, szukać odpowiedzi, sam chłonąć wiedzę, którą znajdziesz w każdym zakątku internetu. Zawsze uważałem, że nauka języka programowania jest bardzo podobna do nauki języka obcego. Czy byłbyś w stanie się go nauczyć sam, posiadając bezkresne zasoby danych w sieci?

Pracując jako programista masz bardzo dużo opcji. Informatyk jest plastycznym zawodem, a programista może sam wybierać jaki sposób pracy mu odpowiada. Zdalnie, w dowolnych godzinach, umowa B2B, z dowolnego miejsca masz jedynie wykonać swoje zlecenie. Klienta nie obchodzi Twoja ocena z matematyki ani to jakie technikum skończyłeś. Decydując się jednak na firmę, wielką korporację z ambicjami, fajnie jest mieć papier aby pomachać nim przed twarzą paniom z HR. Przemęczyć się dwa-trzy lata w maszynie miażdżącej ambicje i marzenia i wyruszyć w poszukiwaniu drogi ku wolności i podbijaniu świata.

Kurcze, mam nadzieję, że Ciebie przekonałem. Fajnie by było jeśli byś został informatykiem!
A w razie czego, jeśli masz jakieś pytania dot. tematu pisz na amadik[at]gmail.com.
Awatar użytkownika
Kitabake
Posty: 367
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:03
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pomoc - zawód informatyka

Post autor: Kitabake »

Matma jest nie do ominięcia. Jeżeli programowanie to twoja pasja, to nie pozwól, by matma stanęła CI na drodze.
EDIT: also programowanie to dobra kasa
Moje projekty:
"Hunter: Avendzer Dragon"
"Chaos Element: Climax Redux"
"Ziemia: Opętanie"
"Blade Trynty"
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Pomoc - zawód informatyka

Post autor: GameBoy »

U mnie w pracy jest dwóch programistów (jeden od C# i Unity, drugi od webowych serwisów, szczerze mówiąc nie mam pojęcia w czym robi, pewnie trochę z JavaScriptu korzysta xd) co mają po 20 lat i dopiero teraz zaczęli zaocznie studia, obaj skończyli technikum informatyczne.
Tylko oni znają się nieźle na rzeczy mimo braku większego doświadczenia. Dodatkowo szybko się uczą jeśli zachodzi taka potrzeba. :P

Także jeśli masz konkretne umiejętności i szybko się uczysz to powinieneś znaleźć jakąś pracę w branży IT prędzej czy później.

Co oczywiście nie znaczy, że tzw. papierek ze studiów się nie przydaje. xd
ODPOWIEDZ