MOŻNA zapętlać mp3!

Jeśli chcesz podzielić się swoimi materiałami z innymi użytkownikami forum.

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Charlie Vermin

TA Project Extravaganza #3 (miejsce 2)
Posty: 119
Rejestracja: 05 lis 2011, 12:15
Kontakt:

MOŻNA zapętlać mp3!

Post autor: Charlie Vermin »

Nie byłem pewien w którym dziale to umieścić (bo to trochę zasób? Trochę pomoc?), ale muszę się tym podzielić. Co prawda teraz wyszukanie "Looping MP3" od razu zwraca rozwiązanie, ale jest to raczej nowe więc można łatwo przegapić, ja przynajmniej dowiedziałem się teraz. Wiele źródeł podaje że chwila ciszy na początku pliku uniemożliwiająca porządne zapętlanie to wrodzona wada MP3 i absolutnie nic się nie da z nią zrobić. Fakt że najprościej byłoby używać formatu który tej wady nie ma, ale chociażby w RM 2003 to nie jest rozwiązaniem. A ja właśnie zupełnie przypadkiem natknąłem się na sposób, dzięki któremu jednak da się zapętlać MP3.

Tutaj jest cały artykuł (po angielsku)

Jak uzyskać zapętlone MP3: Przede wszystkim jeśli nie chce się programować samemu, to trzeba pobrać ten program (dla Windowsa/DOSa). Konwertuje on plik WAV do zapętlonego pliku MP3.


Konwertowanie niezapętlonego MP3 do zapętlonego MP3:

• Po pierwsze trzeba usunąć istniejącą przerwę w pętli. Potrzeba do tego edytora audio, Audacity dobrze się do tego nadaje i jest proste w użyciu.

• Po otworzeniu w Audacity MP3 (takiego prawie zapętlonego poza tą chwilą ciszy na początku), wystarczy przybliżyć na początek pliku dźwiękowego, zaznaczyć linię prostą czyli fragment bez dźwięku i usunąć. Można jeszcze sprawdzić czy się udało odtwarzając w pętli.

• Gotowy plik należy zapisać poprzez wybranie Eksportuj i wybranie pliku "16-bitowe WAV" jako format wyjściowy.

• Postępuj wg. instrukcji "Konwertowanie pliku WAV" poniżej.

Konwertowanie pliku WAV do zapętlonego MP3:

• oczywiście sam plik WAV powinien być dobrze zapętlony.

• nazwa pliku powinna być pozbawiona spacji.

• uruchom pobrane mp3loopui.exe, wybierz Open WAV file żeby wybrać plik a potem Create MP3 loop i powstanie plik MP3 o tej samej nazwie. Możliwe że nie będzie działać idealnie, kiedy ja to przetestowałem to nadal było ok. jedna setna sekundy przerwy, ale to było raczej niezauważalne.

UWAGA: Jeśli chcesz przetestować czy udało się otrzymać dobrą pętlę, odtwarzacz muzyki taki jak Windows Media Player lub Winamp nie nadaje się do tego. Opcja "odtwarzania w pętli" w tym programie powoduje chwilę przerwy nawet przy perfekcyjnie zapętlonych plikach. Zapętlenie można natomiast sprawdzić odtwarzając plik w Audacity... albo W RPG Makerze jako BGM.

Mam nadzieję że komuś to pomoże w cieszeniu się dobrze zapętloną muzyką o niewielkim rozmiarze.

Przeniesiony do Zasobów, zasadniczo tekst to tutorial. :)
Note to self: nigdy nie rób zapowiedzi.
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1948
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: MOŻNA zapętlać mp3!

Post autor: Dragon Kamillo »

Ooo i ja nie wiedziałem że MP3 nie da się zapętlić bez chwili przerwy...

A istnieje coś takiego do OGG, tam też (przynajmniej w krótkich utworach) była dosyć długa przerwa na początku.
ODPOWIEDZ