Podstawowe wskazówki podczas tworzenia twoich pierwszych gier

Jeśli chcesz podzielić się swoimi materiałami z innymi użytkownikami forum.

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Danceloth
Posty: 15
Rejestracja: 02 maja 2015, 15:18

Podstawowe wskazówki podczas tworzenia twoich pierwszych gier

Post autor: Danceloth »

Miło, że nadal istnieją nowe osoby, które dopiero zaczynają podejmować się tworzenia swoich światów w RPG Makerze. Właśnie z myślą o nich spisałem kilka najbardziej podstawowych wskazówek, na temat tego, jak zaczynać.

1. Ogromne i Puste Mapy, czyli największy koszmar RPG Makera
Obrazek
Okej, nauka tworzenia map zajmuje trochę czasu, i sam nie jestem w tym wielkim ekspertem, ale jedną z najważniejszych rad jakie mogę tutaj dać jest to: NIGDY nie twórz zbyt dużych i pustych map. Nie wygląda to estetycznie. Jeśli używasz VX/VX Ace, to twoja mapa musi mieć co najmniej 17 na 13 kratek wielkości. Nie oznacza to jednak, że musisz wykorzystać całą tą przestrzeń. Zamiast tego stwórz wiele małych pokoi, a następnie połącz je korytarzami. Następnie spróbuj urozmaicić jakoś podłoże i ściany - mogą być 2 typy różnych ścian, jakieś wzory na podłodze czy też schody. Następnie dodaj kilka mebli, i...
Obrazek
Voilà! Mamy całkiem ładną mapę! Dodaj jeszcze kilka NPC, daj im coś sensownego do powiedzenia i gotowe!
Game Over, czyli szalenie trudne walki
Wyobraź sobie, że grasz w czyjąś grę. Nagle wchodzisz do jaskini/lasu/lochów/czegokolwiek.
Nareszcie! - myślisz - Uda mi się zdobyć sporo doświadczenia i pieniędzy!
Obrazek
Rozpoczyna się pierwsza losowa walka! 3 wrogo nastawione pełzaki!
W pierwszej turze jeden z nich oślepia twoją postać, co znacznie zmniejsza twoje szanse na zadanie ciosu. Pozostałe dwa zabierają ci połowę HP.
Twoja postać atakuje, i dzięki oślepieniu chybia. Następna tura: pełzaki znowu atakują, Game Over.


Co poszło nie tak?

1. Negatywne Efekty Stanu - jeśli twoja postać znajduje się na początku gry, i nie ma jeszcze pieniędzy na kupno lekarstw czy antidotum, to przeciwnicy nie powinni jeszcze móc wywoływać negatywnych efektów.
2. Balans - twoja postać umarła w przeciągu 2 tur! Gra powinna na początku być łatwa, a jej poziom powinien STOPNIOWO się podnosić RAZEM z poziomem postaci gracza, jego ekwipunkiem i ilością postaci w drużynie.

Stworzenie gry trudnej i niesprawiedliwej dąży do wywołania u osoby grającej FRUSTRACJI, co może później skończyć się tym, że ktoś, kto postanowił pobrać twoją grę pogra najwyżej kilka minut, a następnie ją WYŁĄCZY.

Fabuła
Obrazek
Zacznij od darowania sobie całego motywu wybrańca. Spróbuj pomyśleć od innej strony - może tym razem grasz jako pomocnik wybrańca? Jego sługa? Osoba świadoma tego, że nie spełnia kryteriów bycia głównym bohaterem? Pomyśl też nad antagonistą. NIKT nie jest złym tylko po to, aby być złym. Nie przyjmuj taktyki pt. "będę tworzyć fabułę podczas tworzenia samej gry". Najpierw obmyśl fabułę, postacie i pomysły na gameplay, potem przejdź do samego tworzenia gry.
Postacie
Obrazek
Słyszałeś/aś kiedyś o Mary Sue? Nazywamy w ten sposób postacie, które nie posiadają żadnych wad (nie licząc bycia niezdarnym), są piękne i kochane przez wszystkich (mimo że nie zdają sobie z tego sprawy) i-tak-dalej.
Nie rób tak.
Kształtuj świat twojej gry, a razem z nim postacie.

Gdzie się wychowywały?
Ile mają lat? Wzrost? Waga? Co lubią? Czego nie lubią? Jak zachowują się w sytuacji x, a jak w sytuacji y?
Specjalne umiejętności? Z czym sobie nie radzą? Czy są wytrzymali psychicznie? Czego się boją?
Te wszystkie pytania pozwolą ci zrozumieć twoją postać, i pomogą ci w pisaniu dialogów.

Skoro mowa o postaciach, wypadałoby również nadać im własny wygląd.
Obrazek
Obrazek
Najbardziej idealnym rozwiązaniem byłoby samodzielne narysowanie ich portretów/twarzy, ale bądźmy szczerzy - nie każdy to potrafi. W takowej sytuacji mamy kilka opcji! RPG Maker VX Ace jest wyposażony w generator postaci. Możemy za jego pomocą tworzyć sprity oraz portrety. Jeśli jednak nie podobają nam się portrety z tego generatora, możemy użyć twarzy Celianny, dostępnych tutaj: https://pixanna.nl/materials/misc/
Jedyne czego potrzebujemy, to programu obsługującego warstwy.


Muzyka
Obrazek
RPG Maker jest wyposażony w sporo piosenek, ale jeśli te nam nie pasują, to zawsze możemy dodawać nowe. Po prostu upewnij się, że muzyka będzie pasować do klimatu twojej gry.
Znaj swoje granice
Obrazek
Twoja gra nie musi zajmować 800mb. Czas przejścia nie musi być powyżej kilkudziesięciu godzin. Weź pod uwagę swoje możliwości. Nie stawiaj sobie zbyt wysokich progów, bo po prostu zawiedziesz się, i nigdy nie dokończysz swojej gry. Zaczynasz? Zrób grę, której przejście zajmie ~30 minut. Nie musi to być poważne RPG, możesz zrobić po prostu lekką przygodówkę. Pamiętaj, że więcej nie zawsze oznacza lepiej.

I przede wszystkim - nie poddawaj się. Teraz możesz dopiero zaczynać, ale może już za kilka lat będziesz kończył swoją pierwszą komercyjną grę!
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Podstawowe wskazówki podczas tworzenia twoich pierwszych gier

Post autor: Jazzwhisky »

Przyjemny zestaw wskazówek, części nie traktowałbym jako obligatoryjne, ale nawet wtedy sprawdzą się jako sygnał zmuszający do dwukrotnego zastanowienia. Bardzo fajny tekst! :)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Vodun
Posty: 73
Rejestracja: 19 kwie 2010, 22:08

Re: Podstawowe wskazówki podczas tworzenia twoich pierwszych gier

Post autor: Vodun »

Dobre wskazówki, powiem że must read dla początkujących twórców gier.

Jedyne ale jakie mam to odnośnie tego co napisałeś na temat fabuły, pierwsza gra ma prawo mieć prostą fabułę. Poza tym motyw wybrańca odpowiednio zrobiony potrafi być interesujący, nie mówiąc o tym że prosta fabuła z prostymi postaciami może być miłą odmianą wobec tych wszystkich gier co próbują być skomplikowane(w fabule, postaciach). Obmyślanie fabuły, postaci i pomysłów przez tworzeniem gry jak najbardziej na tak.
Awatar użytkownika
Zodiac
Posty: 32
Rejestracja: 24 cze 2011, 20:39

Re: Podstawowe wskazówki podczas tworzenia twoich pierwszych gier

Post autor: Zodiac »

Fajny poradnik, zwięźle i na temat. Zawiera wiele rzeczy, które na pewno początkującym się przydadzą, choć zgodzę się z Vodunem co do fabuły. Nawet najbardziej sztampowa fabuła może być ciekawa jeśli się ją dobrze przedstawi :D Ale ogólnie wskazówki na plus :D
Awatar użytkownika
Preki

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 758
Rejestracja: 16 wrz 2007, 20:54
Lokalizacja: Siedlce City

Re: Podstawowe wskazówki podczas tworzenia twoich pierwszych gier

Post autor: Preki »

Ad.1
Mapy powinny być bardziej pomyślane od strony gry samej w sobie, nie zagęszczeniu kwiatków czy innych detali na metr kwadratowy! Widziałem gry w których mapy były wręcz obrzydliwe (choćby A Blurred Line), ale w kontekście gry dawały radę.

Ad.2
W kwestii wrogów dodam od siebie, że najlepiej jak pierwsi przeciwnicy wyrządzają śmieszne obrażenia, a sami są na jedno czy dwa uderzenia. Nie należy zapominać też, że czterech przeciwników (nawet tych słabych) na jednego bohatera to jest przeginka jak na początek gry, bo i Herkules dupa gdy wrogów kupa. Krzywa doświadczenia również powinna być ułożona tak, aby po zaledwie kilku (max 10) walkach dostać pierwszy poziom doświadczenia. Każdy udany RPG w jakiego grałem (i przeszedłem) tak miał, każdy.

Ad.3
Jedno słowo - dekonstrukcja, czyli zupełne wywrócenie do góry motywów, które są powszechnie uznane za oklepane. Dla przykładu - można przez długi czas w grze podbudować w graczu poczucie bycia tym właśnie "wybrańcem" czy innym "kimś ważnym", by w pewnym momencie, nagle pokazać mu - patrz, jednak naprawdę jesteś nikim, nie jesteś bohaterem, a może wręcz przeciwnie - jesteś paskudnym zbrodniarzem! Motyw magicznych kryształków do ratowania świata? Zawsze można zasugerować że jesteś wkręcany w plan tego złego. Przykładów można mnożyć. W skrócie - złam stereotypy i ubite schematy, wywróć je do góry nogami, a zaskoczysz odbiorcę. Każda jedna gra, film czy serial, które to robiły, stawały się natychmiastowo moimi ulubionymi.

Ad.4
W każdej grze (czy czymkolwiek innym), gdy postacie miały okropne wady i pogmatwaną przeszłość, dochodziło do ciekawego rozwoju wydarzeń, co też ma trochę wspólnego z tym, co napisałem powyżej. Wygląd jest jednak kwestią drugorzędną. Co mi po pięknie wypikselowanej od zera postaci we własnym stylu, skoro będzie wydmuszką, albo gorzej - sztampową, jRPGową niemową. Ja trzymam się stylu RTP RM2k3 bo to umożliwia mi łatwe i szybkie przygotowanie grafik, reszta postaci to jej charakter. Co mi przypomina Kloe z The Way, która wygląda jak ta wojowniczka w czerwonej zbroi z RTP, ale jako postać jest jedną z ciekawszych z jaką miałem styczność. Właściwie wszyscy w tej grze też mają charsety w stylu RTP, i nie ma to najmniejszego znaczenia wobec tego, jak ta zgraja różnych postaci jest realistyczna pod względem osobowości. Oczywiście nie każda gra, a zwłaszcza pierwsza, potrzebuje tak skomplikowanych bohaterów, nie każdy jest też dobrym pisarzem. Gdy robimy grę akcji, to chcemy pokazać, jaki to nasz bohater nie jest kozak, często do granic absurdu, co też na swój sposób może być ciepło przyjęte. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim ową postać umieścimy.

Ad.5
Odnośnie muzyki powiem, że sam dobór utworów to za mało. Należy też pamiętać o całym operowaniu oprawą muzyczną, nagłe przejścia między poszczególną muzyką są zazwyczaj słabe. Trzeba umieć zgrać wyciszenia itp. z akcją na ekranie, czasem można mówić wręcz o choreografii do scenek przerywnikowych. Umiejętność opanowania użycia muzyki może nie raz przeważyć nad tym, czy dany moment będzie miał klimat uderzający w gracza, czy też nie.

Tyle ode mnie słowem "krótkiego" komentarza.
http://prekisiedlce.wordpress.com/ - moje blogowe skrobanko
"W skrócie - gra nigdy nie jest gotowa, Ty zwyczajnie przestajesz nad nią pracować." - Jörg "Eiswuxe" Winterstein
ODPOWIEDZ