Niezapomniana Przygoda Tom 1

Jeżeli piszesz, malujesz, rysujesz, komponujesz... Podziel się tym z nami!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Glorion
Posty: 57
Rejestracja: 06 gru 2015, 17:04

Niezapomniana Przygoda Tom 1

Post autor: Glorion »

Pozdrowienia ze szlaku nieznajomi!

Pozwólcie staruszkowi odpocząć w tym domostwie. Długą mam za sobą drogę, a i przede mną jeszcze wiele dni podróży. A lata już nie te, oj nie te… Niegdyś, kiedym jeszcze był młody, bywało, że dzień i noc przemierzałem niebezpieczne tereny w poszukiwaniu magicznych manuskryptów i spuścizn starożytnych, zapomnianych przed laty cywilizacji. Ach, stare i burzliwe to były lata, ale jak mawia elfickie przysłowie ,,nawet dąb w końcu próchnieje”. Za stary już jestem na takie fanaberie i gdyby sam król mnie nie poprosił…
..............
...i koniec końców oczywiście posłano mnie, kto bowiem zna lepiej podziemny ród Żelaznych Krasnoludów aniżeli ja? Ale, ale, chyba zanadtom tu przesiedział, ranek już wstaje i czas mi ruszać w drogę. Bardzo wam jestem wdzięczny za rozmowę i gościnę, a że widzę, iż podobnie jak ja lubicie słuchać różnych historii, tedy zostawię wam tu pewną księgę, a przynajmniej jej pierwszy tom. Opowiada ona o prawdziwej, niegdyś dziejącej się na terenie tego królestwa awanturze, którą zasłyszałem kilka miesięcy temu od pewnego wędrownego barda w jednej z karczm. Mam nadzieję, że się wam spodoba. Jeśli po przeczytaniu będziecie mieli do niej jakieś sugestie, czy też uwagi, to prześlijcie je gołębiami pocztowymi do najbliższego miasta, a stamtąd już trafią do mnie.

A teraz czas już na mnie, bywajcie moi mili! Gdy będę miał okazję, spróbuję znowu zajść w te zacne progi.
Obrazek
Obrazek
Niezapomniana Przygoda Tom 1
Informacja dla moderatorów:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Niezapomniana Przygoda Tom 1

Post autor: Kleo »

W wielu miejscach warsztat pisarski pozostawia sporo do życzenia - są nawet baaardzo podstawowe błędy ortograficzne ("stup" i parę innych tego typu kwiatków), nie licząc ogromu gramatycznych, stylistycznych, interpunkcyjnych i wszelakich innych. Sporo też jest luk logicznych i nagłych przeskoków, wydarzenia i decyzje pojawiają się raczej z nagła, relacje w drużynach (wszystkich kolejnych) zdają się zdecydowanie nazbyt zażyłe, jak na czas znajomości... I tak dalej, długo by się można czepiać. Ale mimo wszystko całkiem fajnie się czyta tę historyjkę, chyba głównie dlatego, że toczy się dość wartko, no i osobiście lubię pierwszoosobową narrację. Nie bez znaczenia jest też pewnie to, że oprawa wizualna przypadła mi do gustu. Literacko bodaj najlepszym kawałkiem jest opis walki w kanałach. Chętnie przeczytam ciąg dalszy, jeśli powstanie, ciekawa jestem zwłaszcza, kiedy wreszcie
Spoiler:
Awatar użytkownika
Fear

Golden Forki 2016 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Dema (miejsce 2)
Posty: 850
Rejestracja: 31 lip 2009, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Niezapomniana Przygoda Tom 1

Post autor: Fear »

Przeczytałem pierwszy rozdział i zgadzam się z @Kleo. Może przeczytałbym całość, tylko po to, żeby móc doradzić więcej, ale szkoda mi oczu, bo tekst w zasadzie nie jest sformatowany w ogóle. Przy pisaniu (i koniecznie publikowaniu) czegokolwiek, nie używaj pogrubionej, mało czytelnej czcionki! Pstrokate fonty są może fajne na tytuły, ale Ty, jako twórca tekstu, musisz się upewnić, że dla kogoś kto zamierza poświęcić swój czas i energię do przeczytania czegoś co wyprodukujesz będzie się to czytało jak najprzyjemniej. Luki również są niepotrzebne, co jest szczególnie widoczne podczas dialogów. Nie używaj tam entera, a shift + enter, żeby tylko zacząć od nowej linii; nowy wątek sygnalizuje tabulator. Interlinia też powinna być zwiększona, ale przy takim Times New Roman, by jeszcze uszła. Zresztą nie o lekcję formatowania tu chodzi, a o to, że z pisaniem jest jak z tworzeniem gier. Pierwsze prace powinny zostać na naszym dysku, bo tworząc cokolwiek jesteśmy po prostu nieobiektywni. Przynajmniej na "świeżo" po stworzeniu czegoś.

PS: Zainstaluj sobie oprogramowanie z autokorektą, żeby chociaż nie zostawiać kwiatków, jak wyżej wymienione "stup".
Ostatnio zmieniony 12 lip 2019, 15:06 przez Fear, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatnia Łza (v1.03) 28.12.16
Obrazek
viewtopic.php?f=1&t=5549
Awatar użytkownika
Glorion
Posty: 57
Rejestracja: 06 gru 2015, 17:04

Re: Niezapomniana Przygoda Tom 1

Post autor: Glorion »

Szanowny Fear!

Rad jestem z powodu Twojej oceny i natychmiast spieszę z odpowiedzią. Jeśli chodzi o autokorektę, to jak najbardziej się zgadzam, błąd wynikał z tego, że jako czarodziej po raz pierwszy miałem do czynienia z Waszymi narzędziami i uczący pracy z nimi gnom nieco zaniedbał swoje obowiązki. Przyznam jednak, że jeśli chodzi o czcionkę, to jesteś pierwszym czytelnikiem, któremu ta nie odpowiadała, trudno mi więc powiedzieć, czy to naprawdę błąd, czy Twoje preferencje. Jeśli chodzi o przerwę po każdej wypowiedzi, to zdaję sobie sprawę, że nie jest to ogólnie stosowana praktyka, lecz mój własny wynalazek. Pytałem jednak kilka osób i ten sposób zapisu wydawał im się czytelniejszy od ściany tekstu tworzonej podczas długich dialogów.

Jestem nieco zdziwiony, że w żadnej sposób nie odniosłeś się do treści i opowiedzianej historii, które, moim zdaniem, są najważniejszą częścią każdej opowieści. Rozumiem jednak, że forma zapisu jest dla ciebie ważniejsza, do tego po przeczytaniu jednego rozdziału zapewne niewiele mógłbyś ocenić.

Z pozdrowieniami z Nieprzebytej Puszczy,
Glorion Białobrody
Obrazek
Niezapomniana Przygoda Tom 1
Informacja dla moderatorów:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Fear

Golden Forki 2016 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Dema (miejsce 2)
Posty: 850
Rejestracja: 31 lip 2009, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Niezapomniana Przygoda Tom 1

Post autor: Fear »

Tak jak napisałem powyżej. Przeczytałem zaledwie pierwszy rozdział, ocenianie całej pracy, w szczególności treści, opierając się zaledwie na pierwszym rozdziale byłoby w stosunku do Ciebie nieuczciwe. Mimo wszystko, uznałem, że wciąż są pewne aspekty, w których mógłbym spróbować Ci doradzić. Nie twierdzę bynajmniej, że treść jest najważniejsza, a jest ona barierą, która akurat w tym przypadku nie pozwoliła mi przejść dalej, stąd skupienie się na niej, bo możliwe, że nie jestem w tym wyjątkiem, ale jedyną osobą, która chce o tym wspomnieć. Co do czcionki, oczywiście, jest to moja kwestia indywidualna, jednakże nie stawiałbym się tu w mniejszości, biorąc pod uwagę formę znanych mi książek, czy przeczytanych artykułów.

Tak, czy inaczej. Życzę szczerze powodzenia, bo literatura (w szczególności anglosaska) to coś nad czym poświęcam ostatnio coraz więcej czasu, także fajnie, że ktoś chcę spędzić czas na kreowaniu i pisaniu, zamiast na przeglądaniu instagrama, a potem ma odwagę się z tym podzielić. Mimo to, musi się liczyć z głosem krytyki, jakoż nawet do twórców znanych książek, często mamy prawo się o coś przyczepić :). Rozwijaj się i pisz więcej.
Ostatnia Łza (v1.03) 28.12.16
Obrazek
viewtopic.php?f=1&t=5549
ODPOWIEDZ