Goniec RM - nr 1

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Goniec RM - nr 1

Post autor: ravenone »

Dziś premiera nowej internetowej gazetki o RPG Makerze. Z założenia chcemy opisywać w niej wszelkie wydarzenia związane z makerem XP. Czy rozszerzymy to na inne programy? Czas pokaże.
W pierwszym numerze:
- recenzja gry Amen
- recenzja gry Wzór
- Golden Forki 2009 - wyniki i analiza
- obszerny wywiad z TiTkiem

http://goniecrm.prv.pl/

Zapraszamy do czytania. Czekamy na ewentualne sugestie dotyczące rozszerzenia zinu. Później damy parę naszych propozycji. Od was może zależeć jak Goniec RM będzie wyglądał w następnych numerach.
Wiem, że tu "naj" jest Tokei;). Ale mamy nadzieję, że niektórym nasze dzieło się spodoba.
Awatar użytkownika
Mertruve

Golden Forki Special - Pełne Wersje (zwycięstwo)
Posty: 1518
Rejestracja: 22 kwie 2006, 20:07

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Mertruve »

Spoko projekt, spoko teksty, tylko będziecie musieli częściej nowe numery wydawać.

//edit: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia: ... asel_words to wam się przyda :>
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: X-Tech »

Co do pytań do TiTka o rasizm scenowy. Trochę to śmieszne, ale przykładem tego jest np: sama tematyka gazety. Więc to jakby się pytać - dlaczego ja ich biję skoro biję xD
Recki w fajnej formie. Łatwo ze sobą porównywać - gry jak i recki.
Ogólnie mało gier, a sporo obiecanek cacanek, ale to chyba standard nie ?
Ogólnie mi się podobało. Najszybciej odpaliłem wywiad potem recki. GF znam to nie czytałem, żeby sobie nie psuć humoru.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Jazzwhisky »

Nawet fajnie wyszło, ofkoz zaskakująco mało tekstu, niektóre wstawki brzmią odrobinę pretensjonalnie - ale suma sumarum, niech będzie, że to dopiero początek - efekt całości jest stosunkowo sympatyczny.

Co do samego pomysłu, najpierw dwa nawiązania do Tokei. Pierwsze - warto przypomnieć, że wraz z 10 numerem zin definitywnie zakończył swój żywot i drugie - Tokei było "naj" po prostu, nie tu, tam czy gdziekolwiek, proponuję przy tym pozostać i jakichkolwiek by nie niósł treści - warto szanować go za wkład i opracowanie, a przy okazji czerpać pomysły i rozwiązania. :]
Jeśli chodzi o całą resztę - to naprawdę jedyne czego Wam brakuje to większej ilości treści, mam kilka niedokończonych artów, które nie zmieściły się w ostatnim numerze T., zatem jeśli znajdę trochę motywacji - po prostu postaram się je podesłać (np. do numeru trzeciego ;)).
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: ravenone »

Treści rzeczywiście nie jest za dużo. Ale w zasadzie to numer testowy, chcieliśmy zobaczyć jak wypadnie i jak będzie odebrany.
Co do Tokei'a - dziwi mnie trochę to, że ot tak sobie kończy działalność, myślałem, że ma na tyle mocną i szeroką kadrę, że zawsze ktoś to udźwignie.
Jeśli natomiast nie planujecie wydawać kolejnych numerów, a macie pomysły na artykuły i współpracę to zapraszam.
Awatar użytkownika
Mertruve

Golden Forki Special - Pełne Wersje (zwycięstwo)
Posty: 1518
Rejestracja: 22 kwie 2006, 20:07

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Mertruve »

myślałem, że ma na tyle mocną i szeroką kadrę
Nie ma :) Numery zawsze były składane z tego, co ludzie powysyłali Michowi.
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: ravenone »

Mieliśmy pisać głównie o XP, ale jeśli Tokei więcej nie zamierza wypuszczać numerów, to fajnie by było, jakby ktoś obeznany w temacie rm 200,2003 i VX znalazł czas i chęci do pisania recenzji pełniaków, newsów o zapowiedziach itp.
Awatar użytkownika
Sozan
Posty: 57
Rejestracja: 10 gru 2008, 23:08

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Sozan »

Cóż, przeczytałem wszystko jak leci i jestem mile zaskoczony. Teksty czytało mi się przyjemnie, nie rzucały mi się też w oczy żadne błędy gramatyczne czy ortograficzne (ale może tam są, kto wie?). Trochę jednak zdziwiło mnie umieszczenie recenzji gry "Amen" w takiej gazetce. IMHO nie powinniście pisać recenzji do gier których nie da się przejść bez włączania jej w trybie testowym (a przynajmniej tak wyczytałem z recenzji, w samą grę nie grałem).
Tak czy inaczej - zamierzam przeczytać następny numer (jeżeli się ukaże), a wam życzę powodzenia w jego tworzeniu.
Frytki!
Awatar użytkownika
Kalashnikov
Posty: 1381
Rejestracja: 16 gru 2006, 05:19
Lokalizacja: Edynburg / Opole

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Kalashnikov »

Sozan pisze:Cóż, przeczytałem wszystko jak leci i jestem mile zaskoczony. Teksty czytało mi się przyjemnie, nie rzucały mi się też w oczy żadne błędy gramatyczne czy ortograficzne (ale może tam są, kto wie?). Trochę jednak zdziwiło mnie umieszczenie recenzji gry "Amen" w takiej gazetce. IMHO nie powinniście pisać recenzji do gier których nie da się przejść bez włączania jej w trybie testowym (a przynajmniej tak wyczytałem z recenzji, w samą grę nie grałem).
Tak czy inaczej - zamierzam przeczytać następny numer (jeżeli się ukaże), a wam życzę powodzenia w jego tworzeniu.
Nie rozumiem logiki. Jeżeli nie napisaliby recenzji, a w niej nie wspomnieli o tym paskudnym niedopatrzeniu, to może ktoś ściągnąłby grę i mocno się zawiódł.

Recenzji nie należy pisać tylko dla dobrych gier.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Jazzwhisky »

ravenone pisze:Co do Tokei'a - dziwi mnie trochę to, że ot tak sobie kończy działalność, myślałem, że ma na tyle mocną i szeroką kadrę, że zawsze ktoś to udźwignie.
Przepraszam, że jeszcze na ten temat - ale uzupełnię, poniekąd jest jak pisze Ludz, chociaż nieprawda, że nie miał solidnej kadry, była ona po prostu bardzo zmienna. A zin zakończył życie z dwóch powodów, ogólnie - Michu uznał, że odzew autorów/czytelników był zbyt mały, a ponadto zgodnie z sieciowym trendem (w ciągu ostatnich lat mnóstwo zinów zniknęło bądź przekształciło się w coś innego), że forma Tokei całkowicie się już wyczerpała. Nie, żebym się z tym w 100% zgadzał, ale rozumiem - po co czekać tygodniami na artykuły, skoro można je publikować na bieżąco gdzieś, gdzie liczba odbiorców i komentarzy będzie większa?

4 arty wyglądają fajnie, ale trudno to sklasyfikować - na razie jest to raczej ciekawostka (po tylu żartach wreszcie komuś udało złożyć się cokolwiek!), ale jeśli nie urośnie z tego coś większego, całość zginie kompletnie (no chyba, że ktoś zarchiwizuje i za parę miesięcy/lat podeśle na takie TA). Podstawy jak najbardziej są, teraz potrzeba tylko zapału i wytrwania, pytanie brzmi czy taka zabawa w ogóle ma sens, ale ja już na to raczej nie odpowiem.

@Kalash - popraw mnie jeśli się mylę, ale logika jest chyba tylko jedna. ;)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1244
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Noruj »

Mamy w planach zrobienie z tego czegoś większego, ale jak sie nie uda, to chyba nic sie nie stanie. To nadal zabawa i hobby. Wg. mnie wazne jest, ze robimy cos i przy okazji innym sie to podoba.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Jazzwhisky »

Noruj pisze:ale jak sie nie uda, to chyba nic sie nie stanie. To nadal zabawa i hobby.
Tak to napisałeś jakby ktokolwiek śmiał sugerować, że robicie coś złego. ;D

Tzn. trochę to rozumiem, bo przejrzałem sobie garść komentarzy poza GRMA i za głowę złapać się można jakich dupereli czepiają się ludzie - odechciewa się dopisywać, ważne, że czegokolwiek nie usłyszycie, w najgorszym razie i tak całość wyjdzie choćby na mały plus. A co do mojego wpisu, ofkoz to wszystko tak z przymrużeniem oka, nawet na zupełnie rozrywkowym i hobbystycznym kanale ircowym rm staram się zaszczepić jakąś potrzebę dążenia do większego celu w sposób zorganizowany. ;)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: X-Tech »

Kalashnikov pisze: Recenzji nie należy pisać tylko dla dobrych gier.
Według mnie zestawienie strasznie słabych gier z bardzo dobrymi może przynieść same + Wystarczy, że ktoś poczyta recki porówna je i będzie wiedział jak należy nie robić gier.
A tym samym to motywuje, że jeśli zrobi byle co zostanie to słabo ocenione na przyszłość
będzie wiedział po recenzjach za co tak mogło się stać.
Awatar użytkownika
Kalashnikov
Posty: 1381
Rejestracja: 16 gru 2006, 05:19
Lokalizacja: Edynburg / Opole

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Kalashnikov »

Jazz - w teori tak jest, ale każdy ma inne schematy myślowe i dla wielu ludzi logiczne jest coś, co tak naprawdę takie nie jest. Stąd kolokwialne użycie "nie rozumiem logiki" = nie rozumiem Twojego toku rozumowania.

Ale Ty przecież o tym wiesz :)

Jeszcze 1-2 numery i myślę, że znalazłoby się miejsce na zina na TA.
Awatar użytkownika
Sabikku

Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 2); Golden Forki 2009 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 305
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:36

Re: Goniec RM - nr 1

Post autor: Sabikku »

No no, nieźle. W przeciwieństwie do Sozana męczą mnie błędy w niektórych tekstach. Ale i tak czyta się przyjemnie, RMowo - i pomyśleć że nie wierzyłem w powodzenie zinowego projektu :).
Zablokowany