Goniec RM - nr 11

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Goniec RM - nr 11

Post autor: ravenone »

11 numer Gońca, smacznego:)

recenzje:
- Devil with the blue eyes
- Miasteczko Nowoczesne 1-3

zapowiedzi:
- Apokalipsa
- Wrota Arkany 2

analizy:
- Moda konkursowa

wywiad:
- Thieffer

www.goniecrm.prv.pl
Awatar użytkownika
Neo
Posty: 131
Rejestracja: 24 lip 2006, 15:27

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: Neo »

Przejrzałem póki co pobieżnie, ale materiał jest ciekawy. Natomiast irytuje mnie ostatnia opcja w ankiecie. Zawsze mnie taka zapchajdziura irytowała :P
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: master miller »

Ale nudy... nudzicie.

Zmiencie jakos te recenzje, one drapia w oczy... takie sztampowe x.x
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: X-Tech »

Bardzo ciekawy numer. Najciekawiej jest zawsze kiedy czyta się to o czym warto by powiedzieć.



Nie zgadzam się z narzekaniem, że konkursy są za często przecież to same plusy, że są często.
Jest dzięki nim wiele zabawy w scenie I MOGĄ SIĘ dzięki nim bawić też osoby, które nie koniecznie mają zdolności do robienia pełnych gier. Nie ma na co narzekać, bo jak konkursów nie było to i tak prawie nic się nie działo w temacie makera, a kolejny ich natłok powoduje, że jak widać zainteresowanie kolejnymi rośnie i ludzie mają z tego zabawę - przynajmniej taka zaleta, a kto ma robić większe gry i tak zrobi.

Co zrobić, żeby powstawały częściej pełne duże gry ? Przekonać utalentowanych dwudziestoparolatków i więcej (graczy jrpg i przygodówek) do tworzenia gier opowiadań w rpgmaker. Szczerze w nich widzę największy potencjał, bo swoje już przeżyli, a w rpgach właśnie chodzi o dobre postaci i dialogi, które mogą stworzyć właśnie wysublimowane osoby.

Recenzja MN1,2,3

Nie zgadzam się z oceną - w ogóle nie podkreślony jest walor humorystyczny tej gry - przecież to gra rozśmieszająca, humorystyczna. Odpaliłem ostatnio część trzecią i nie mogłem przestać się śmiać. Gra zasługuje na wysoką ocenę. To jest przede wszystkim gra nastawiona na rozśmieszanie gracza. Autor posiada talent do tego co robi i jako rozśmieszacz gra się wg. mnie mocno sprawdza. Chwilami grając w część trzecią szło boki zrywać. Muzyka wg. mnie pasuje świetnie, a dialogowo i pod względem humoru bije większość rzeczy, które widziałem w rpgmaker. Przede wszystkim to ma w sobie ogromne porcje energii w każdej chwili "gry" i cały czas coś się dzieje kiedy jesteśmy prowadzeni przez kolejne scenki. A w trójce nie taki sens fabuły jak napisałeś - w trójce chodzi o to, że to całe ratowanie Feliny jest niepotrzebne, bo ona sama zwiewa o czym nie wiedzą bohaterowie. Złamanie pewnego schematu w stylu ratowanie księżniczki. Przecież to śmieszne jest. Zresztą tam wychodzi o wiele więcej komplikacji, ja bym zaryzykował dać tej grze ocenę 7+/10 zostało poprawić parę pierdoł mało istotnych - liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a ta gra jej dostarcza (co kto lubi) G jest naprawdę bardzo zakręcona. Ja byłem mocno zaskoczony po odpaleniu. Mateusz działaj dalej !

Ogólnie moim zdaniem końcowy wykaz jest bardzo bez sensu Noruju. Powinno być tak:

PLUSY:
-DIALOGI
-POSTACI
-KLIMAT
-HUMOR
-MUZYKA
-ZŁAMANIE SCHEMATÓW
-TEMPO
-NATŁOK ZWROTÓW AKCJI

-PEWNE BŁĘDY TECHNICZNE
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: master miller »

X-Tech to napisz własną recenzję, a nie mówisz innym jak ma wyglądać. Autor recenzji tylko pokazał co widział w tej produkcji... da się jakoś ignorować X-Techa?
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: X-Tech »

No tak da się. Musisz wykupić abonament, albo karnet na to. Nie zgadzam z tym co napisał autor, bo jak można ocenić 3 części gry odpalając grę na 3 minuty ocenić trzy części gry odpalając tylko dwie z nich. W grach nie chodzi o grafikę w grach chodzi o zabawę jakiej dostarczają, a nie branie projektów "z góry".
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: master miller »

Ale nie mów autorowi jak ma wyglądać JEGO recenzja... Recenzja jest spisaniem subiektywnych opinii, refleksją na punkcie jakiś rzeczy. A nie wielkie guru X-Tech wie najlepiej. Ta gra to gniot, mi frajdy nie sprawiła.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: X-Tech »

master miller pisze:Ale nie mów autorowi jak ma wyglądać JEGO recenzja... Recenzja jest spisaniem subiektywnych opinii, refleksją na punkcie jakiś rzeczy
Tylko, że autor nawet nie sprawdził rzeczy, które ocenił. Przecież sam napisał że nie odpalił nawet drugiej części to jak ją mógł też brać pod uwagę przy ocenianiu ?
master miller pisze:A nie wielkie guru X-Tech wie najlepiej. Ta gra to gniot, mi frajdy nie sprawiła.
Ty uważasz się za guru bo uważasz, że jeśli ci nie sprawiła frajdy to już nikomu nie sprawi !? Ja tylko napisałem, że gra mi się podoba i że zasługuje na wyższą ocenę. Nie można skreślać nisko gry dlatego, że ma bardzo oryginalny humor i mapki które się nie podobały autorowi recki. Ogólnie to miasteczko nowoczesne 3 to bardziej taki filmik jest.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: Jazzwhisky »

Autor nigdy [...] nie zarzucał nas statystykami dla podziwu nad ich ilością.
Czasoprzestrzeń 1
info
Autor: TiTek

Statystyki:
Ilość Map: 438
Ilość Technik Walki dostępnych dla bohaterów (w sumie): około 130
Ilość Przedmiotów: około 150
Ilość Potworów: 157
Czasoprzestrzeń 2
info
Autor: TiTek

Statystyki:
Ilość Map: 475
Ilość Technik Walki dostępnych dla bohaterów (w sumie): około 180 (w tym około 175 zrobione przeze mnie)
Ilość Przedmiotów: około 180
Ilość Potworów: 137
Przewidywany czas na ukończenie gry: 25h
Czasoprzestrzeń 3: Nowy Świat
info
Autor: TiTek

Statystyki:
Ilość Map: 506
Ilość Technik Walki dostępnych dla bohaterów (w sumie): około 120 + 65 wyuczonych
Ilość Przedmiotów: dotychczas około 265
Ilość Potworów: 115
Przewidywany czas na ukończenie gry: 25 godzin
Parallel Worlds 1
info
Autor: TiTek

Statystyki:
Ilość Map: 809
Ilość wszystkich Technik Walki dostępnych dla bohaterów: 265
Ilość Przedmiotów: 176
Ilość Broni: 108
Ilość Akcesorii Obronnych: 80
Ilość Potworów: 136

Przewidywany Czas Gry: 35 h
Czas Tworzenia Gry: 2,5 roku
Parallel Worlds 2
info

Parallel Worlds 2 jest w fazie produkcji. Statystyki w tym dziale będą na bieżąco aktualizowane.
Autor: TiTek

Statystyki:
Ilość Map: 201
Ilość Technik Walki dostępnych dla bohaterów ( w sumie): 325
Ilość Przedmiotów (na ten moment): 76
Ilość Broni(na ten moment): 105
Ilość Akcesorii Obronnych (na ten moment): 80
Ilość Potworów (na ten moment): 40

Ograniczam uwagi do maksimum, no ale nie można pisać takich rzeczy - jest dokładnie odwrotnie - Titek jest absolutnym prekursorem tego o czym napisaliście (pomijając fakt, że nikt w Polsce nie ma jeszcze 10-letniego doświadczenia z RM), tyle, że burze wokół tego były lata temu. =)

Co do wysypu minigier - to bardzo proste i pozytywne zjawisko - od czegoś musi się zacząć, rok 2007 w RM2k3 wyglądał bardzo podobnie, może dalej będzie tak samo i prawdziwe bomby spadną dla XP w roku 2011?

Co do konkursów - no ja np. o części imprez nawet nie wiedziałem, ale czy to źle? Ludzie są porozrzucani po wielu miejscach i problemy mają chyba tylko ci bardzo nieliczni, którzy chcieliby być (lub nawet są) wszędzie, dla całej reszty problem kompletnie nie istnieje. Zresztą, pozwolę sobie na uszczypliwość - wydawało mi się, że to Gońcowi stawiano (i nadal stawia się) zarzut zbyt częstych premier, role się odwróciły? ;D
IMO krytyka zupełnie nietrafiona.

I ogólnie - już to pisałem, ale chyba nieodpowiednimi słowami - opinie są OK, pomyłki się zdarzają, kogoś tam może drażnić suchota recenzji, ktoś tam może nie odróżniać skavena od szczurołaka, no ale nie można z miną profesora pisać rzeczy zupełnie niesprawdzonych i odszczekiwać się na każdy negatywny komentarz. Na dodatek mam wrażenie, że Gońcowi walnęło paręnaście tysięcy odwiedzin i już w Waszych głowach narodziła się pyszałkowata myśl, że staliście się centrum ludzkich myśli - "Być może to chęć bycia zrecenzowanym w Gońcu" - no bez ponurych żartów please, nie napisałbym w ten sposób nawet o Twierdzy czy TA.
Dla mnie te elementy strasznie utrudniają odbiór i sympatyzowanie projektowi, anyway, nie wiem ilu (zwłaszcza starszych) fanów RM podziela moje spostrzeżenia i odczucia, ale patrząc m.in. na odejście od wypowiedzi nt. ostatnich numerów Gońca na tym forum - myślę, że nie jestem sam.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: Noruj »

Nie wydaje mi sie. Zwlaszcza, ze sporo osob wrecz w nadgorliwy sposob domaga sie zauwazenia. Konkretne sytuacje, rozmowy. W wiekoszci jak nie w calosci to osoby mlodsze. Piszesz, ze nie wiedziales o roznych imrezach, wiec wnioskuje ze nie wiesz co wgl dzieje sie w kwesti gonca. To dlaczego oceniasz na podstawie swojej marnej wiedzy?
X-tech, mnie nie rozsmieszyla. Cytuje ciebie " wystarczy 30 min, zeby wyrobic sobie zdanie o jakiejs grze"
Obrazek
master miller
Posty: 928
Rejestracja: 02 maja 2008, 09:45

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: master miller »

Ja nie zamierzam bronić gońca, dla mnie to gniot ;P


X-Tech a zauważyłeś, że to TY robisz z siebie takie wielkie guru? Ja nikomu nie nakazuję jak ma wyglądać jego recenzja, niech ocenia, jak komu się podoba. Ja tylko powiedziałem, że te recenzje nie mają polotu, są nudne i sztampowe.
Awatar użytkownika
DE
Posty: 272
Rejestracja: 23 kwie 2006, 20:56

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: DE »

No ludzie, X-Tech ma takie samo prawo wypowiedziec swoja opinie na temat recenzji, jak recenzent na temat opisywanej gry. Dlaczego niby odbieracie mu to prawo? W sytuacji gdy czytelnik moze nawiazac kontakt z autorem, ma prawo, a nawet obowiazek przedstawic swoja ocene recenzji, jezeli uwaza, ze ktorys z aspektow recenzji szwankuje lub ze recenzent ocenil gre nieslusznie. Chyba ze recenzenci Gonca uwazaja sie za profesjonalistow, ktorzy pisza recenzje idealne. Bo nie mowcie mi, ze nie zdarzalo sie, ze czytajac recenzje umieszczona w czasopismie nie zgadzaliscie sie kompletnie z zawarta w niej opinia. W takim przypadku raczej nie wysylaliscie do redakcji maila nt. artykulu, wiec recenzent nie mogl poznac waszej opinii. Natomiast X-Tech ma mozliwosc nawiazania kontaktu z autorem, wiec niby dlaczego ma z tej okazji nie skorzystac?

Jezeli uwazacie, ze X-Tech sie myli, to podajcie konkretne, merytoryczne argumenty, a nie urzadzacie wycieczki osobiste.

A X-Tech dostaje prace domowa - napisac wlasna recenzje MN :)
Agropolis: Unicestwienie - 06/06/06.
Agropolis: Sianokosy - 07/07/08.
Agropolis: Dożynki - 15/15/15.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: X-Tech »

"Nudne i Sztampowe" - ja nie będę patrzył jak autor recki chce pogrążyć autora kiedy gra na to nie zasługuje. Jak widać autor dosłownie pograł 3 minuty, albo i nie - raczej tylko poczytał komentarze na forum i na podstawie tego napisał recenzje - to totalnie podłe w stosunku do autora gry, a jeszcze bardziej podłe że jest taka możliwość iż autor recki napisał ją żeby obrazić autora gry po prostu, bo załóżmy on i jego grupa forumowych kolegów (pewnie 1,2) nie lubią, że Maciek gada o grach z 2 battle systemami, bo mu zazdroszczą ambicji I NIE WIEM CZEGO JESZCZE. Telomo i reszta to wy się uważacie za gurusów, bo próbujecie mi nie dawać prawa do własnego zdania. Przeczytałeś moją reckę o grze ? Masz jakieś uwagi to ją naprostuj, a nie jeden z drugim piszecie trzy po trzy, a nawet w tą grę nie graliście także polecam na początek - ODPALIĆ TĘ GRĘ na przykład część trzecią na paredzisiąt minut i dopiero się wypowiadać. To co Noruj powypisywał i jak ocenił grę to dla osób zaznajmionych z grą lepiej po prostu stek bzdur. Także albo pograjcie w tę grę i dopiero próbujcie ze mną dyskutować, albo się w ogóle nie odzywajcie - bo usilne próbowanie obrazy autora gry taką chamską recenzją.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2010, 13:19 przez X-Tech, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: Jazzwhisky »

Noruj pisze:Nie wydaje mi sie. Zwlaszcza, ze sporo osob wrecz w nadgorliwy sposob domaga sie zauwazenia. Konkretne sytuacje, rozmowy. W wiekoszci jak nie w calosci to osoby mlodsze. Piszesz, ze nie wiedziales o roznych imrezach, wiec wnioskuje ze nie wiesz co wgl dzieje sie w kwesti gonca. To dlaczego oceniasz na podstawie swojej marnej wiedzy?
Raz - straszna pewność siebie bije z twojej wypowiedzi, oby nie przesadzona?
Dwa - dlaczego na podstawie mojej wypowiedzi na inny temat wnioskujesz i oceniasz moją wiedzę na inny (jeszcze z jakim dopiskiem! =D)? Fajnie komuś napisać z sufitu, że jego wiedza jest "marna", hmm?

No i najważniejsze, bo zaszło nieporozumienie i cała twoja odpowiedź przeszła obok - nie badź dziecinny i zrozum - tu nie chodziło o to, czy ktoś lata koło Was jak piesek czy nie, zapewniam Cię, że np. Twierdza przerabiała podobne historie co najmniej setki razy częściej niż jakikolwiek zin, w ciągu tygodnia wyrabiając więcej odwiedzin/maili/chatów/itp. niż Goniec w całej historii swojego istnienia. Chodzi o stosunek który ujawniają takie wypowiedzi, stosunek kogoś, kto poczuł się strasznie ważny, bo napisał kilka tekstów i pomęczyło go na GG kilku newbie.
Sprowadzę Cię na ziemię - fakty są takie, że na razie Goniec jest tylko kropelką w morzu sceny, niepokorną i zadufaną w sobie, no i jak niestety widać - raczej nie choćby czołgającą się do tego, by ten stan zmienić. Mnie to tam szczególnie nie rusza, głupio mi tylko wysłuchiwać takich nieprzyzwoitych odpowiedzi - bo rozprawiać nad swoją wielkością, olewać uwagi/pytania i żalić się z powodu czepialstwa innych potrafi każdy, ale jak pokazał czas - dziś się z takich tylko z sympatią śmiejemy (pozdro dla Małego, który swego czasu pociągnął za sobą pół sceny). =]

A co do "tego co dzieje się za kulisami, uuuuu" - zapraszam wszystkich do wypowiedzi w temacie, sporo osób ostro zbija się albo kompletnie olewa Gońca, może pora by napisać choć kilka konstruktywnych słów na forum? =)

@master miller - X-Tech chyba wygarnął recenzji za brak związku z podstawowymi faktami nt. gry, to już się w zinie zdarzało (np. screeny z gry, których w grze.... nie było), spróbuj przetrzymać jego nieprzystępny ton wypowiedzi i tym razem skupić się wyłącznie na treści. ;)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1242
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - nr 11

Post autor: Noruj »

Przez jedno zdanie, ktore bylo raczej zastanowieniem sie- czy MOZE tak jest ty wypisujesz setki wywodow na temat jacy to jestesmy mali.(powtarzasz sie)
X- tech. Gralem. Nie spodobala mi sie. Jazzy dlaczego mowisz, ze odbieramy x-techowi mozliwosc wypowiedzienia. Ja tego u siebie nie zauwazylem. Napisalem, ze gra mnie nie rozsmieszyla, wiec o co biega? o.o

Poza tym, nikt oprócz ciebie nie wmawia nam jakiegoś zarozumialstwa, zawsze to jesteś ty.
Starasz na siłę wmówić nam, że jesteśmy zarozumiali.

Robienie numeru polega na tym, że zaglądamy na strony, patrzymy czy są jakieś konkursy. Ktoś go opisuje. Jak wyszła nowa gra opisujemy ją, redaktor naczelny robi z kimś wywiad, wydajemy numer i cieszymy się gdy komuś się podoba. Przestań na siłę nam wpierać jacy my nie jesteśmy, bo tylko chyba my to wiemy.
Obrazek
Zablokowany