Autostopem przez fantastykę

Tematy różne, różniste.
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Autostopem przez fantastykę

Post autor: Michu »



"Autostopem przez fantastykę" to moja nowa strona, na której będę katalogował i recenzował komediową fantastykę, news otwierający:
Pierwsze newsy na stronach zawsze kojarzyły mi się z nieudolną propagandą – w sumie nic nie oferujemy, ale za to jakie mamy plany! Ile osiągniemy! Zagłosuj na nas, a nie pożałujesz! Robiąc ukłon w stronę mojego ulubionego reżimu będzie zatem krótko, mało treściwie, ale za to widoki piękne.

„Autostopem przez fantastykę” narodziło się z mojej miłości do wszelkich odmian komediowego fantasy, s-f, legend, baśni i innych nie do końca normalnych gatunków. Szukałem i szukałem, ale nie znalazłem strony, która byłaby poświęcona tej konkretnej odmianie fantastyki. Kierując się starą internetową maksymą, założyłem więc własną.

Na apfanie będziemy (liczba mnoga na wypadek, gdyby pojawił się jakiś redaktor) katalogować i recenzować książki, gry, komiksy, filmy – wszystko co związane z komediową fantastyką. Oczywiście w tej chwili treści jest niewiele, layout nie do końca poskładany i generalnie trwają wielkie porządki, ale z czasem nabierzemy sznytu i elegancji.

Zdaję sobie sprawę, że w dobie Facebooka fanowskie strony zostały zmasakrowane i szansę przeżycia mają tylko najwięksi – nic* nie stoi na przeszkodzie, żeby być jednym z nich, co nie?

Michu

* Oprócz skał, trolli z kijami, wszelkiego typu smoków, pani Cake, wielkich zielonych stworów z zembami, dowolnych odmian czarnych psów z pomarańczowymi brwiami, stada spanieli, mgły i pani Cake.
Wszelkie uwagi mile widziane zarówno na stronie, jak i tutaj =]
Obrazek
Awatar użytkownika
Super Vegeta
Posty: 847
Rejestracja: 07 maja 2006, 08:03
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Super Vegeta »

Fajno fajno, może kiedyś nawet podeślę Ci jakiś tekst, jak zdarzy mnie się coś ciekawego przeczytać.

Przyczepić się jednak muszę do linków na listach utworów - jak dla mnie format
nazwa + link (link2) (link3)
nazwa2 + link (link2) (link3)
jest zupełnie nieintuicyjny. Prędzej widziałbym coś w stylu:
nazwa (bez linku)
opis recenzja coś jeszcze
nazwa2 (bez linku)
opis recenzja coś jeszcze

Edit
@dół: Yup, dokładnie.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2013, 13:56 przez Super Vegeta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Michu »

Mówisz, żeby tę stronę do której odsyła tytuł dać jako odrębny link obok recenzji?
Obrazek
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: GameBoy »

Przeczytałem kilka recenzji - myślę, że jeśli odpowiednio się zareklamujesz, utrzymasz taki poziom pisania i będziesz wrzucał ze 2 recki na tydzień to spokojnie znajdziesz dosyć sporą ilość stałych czytelników. :)

IMO radziłbym stworzyć fanpage na Facebooku, chociaż po to, by spamować tam linkami do newsów, recenzji itp. Sam odwiedzam kilka stron/blogów tylko i wyłącznie przez linki z FB, bo nie czuję potrzeby wchodzenia tam codziennie.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: X-Tech »

Ciekawe czy są jakieś twory godne polecenia z tego gatunku. Wiele filmów tego typu, które widziałem to szrot.

Maska jest w sumie OK.

Z tych, które bym polecał - Goście Goście, Sok z Żuka, Robin Hood: Faceci w rajtuzach(Znajdzie się jeszcze parę) Większość nowych filmów tego typu to szrot.

Ciekawy pomysł ogólnie.
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Michu »

@Gameboy: właśnie chciałem poruszyć tę kwestię, ja od jakiegoś czasu już tak aktywnie w internetach nie siedzę i nie wiem, jak teraz wygląda reklama/promocja - jakieś konkretne sugestie?

@X: Z czasem pojawią się i te filmy, ja głównie skupiam się na książkach =]
Obrazek
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: GameBoy »

Nie znam się na reklamie zbytnio. Jeśli jednak jesteś zdecydowany zapłacić trochę za reklamę to wpisując w google "reklama w internecie" znajdziesz sporo ofert, np. http://www.adtaily.pl/
Jednak przygotuj się na to, że trochę może to kosztować.

Darmowe alternatywy to Facebook, wymiana buttonów (=) ) i zakładanie tematów takich jak ten na forach, gdzie już masz trochę stażu, inaczej większość uzna Cię za spamera i skasuje temat.

Generalnie nie zaszkodzi też popisać z większymi serwisami zajmującymi się fantastyką/sci-fi. Może kilku osobom spodoba się ten pomysł i wyniknie z tego jakaś większa współpraca etc.
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Kleo »

Fajny pomysł i niezłe wykonanie. Z pewnością skorzystam z niektórych sugestii przy zbliżających się wielkimi krokami zakupach książkowych (żer się szybko kończy, a nie samym graniem żyje człowiek....;).
Szkoda tylko, że większość opisywanych przez Ciebie pozycji książkowych to współczesne, lekko nużące postmodernistyczne zabawy ogranymi motywami, znanymi konwencjami i aluzjami do bieżących wydarzeń. A komediowa fantastyka ma przebogate tradycje i wiele odmian (ciekawszych od tej, moim zdaniem). Tak z frontowego rzędu mojej półki z książkami szybka "lista nieobecności":
- Bułyczow i opowiadania guslarskie,
- Strugaccy i "Poniedziałek zaczyna się w sobotę",
- Lem i perypetie Ijona Tichego,
- Sawaszkiewicz i skromny (objętościowo, choć nie treściowo) tomik opowiadanek "Między innymi makabra",
- Pilipiuk i parę tomów Jakuba Wędrowycza (to tak bliżej współczesności, wraz z jej nieco wtórnymi urokami).
Ale to w sumie znam, więc nie potrzebuję rekomendacji. ;)
No i serdeczne dzięki za przypomnienie o serialu "Siedem życzeń". HATOR HATOR HATOR.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Jazzwhisky »

Pomysł fajny, mi łezka w oku zakręciła się przy okazji recenzji Jednym zaklęciem, najlepsze jest jednak to lekkie pióro, pamiętam liczne poprzednie projekty i niewątpliwie widoczny jest postęp. =)
Mi mimo wszystko brakuje obrazków, rozumiem, że w przypadku książek o to trudniej, ale już gdy chodzi o komiksy czy gry - odbiór byłby łatwiejszy i na pewno utrzymywałby odwiedzających na stronach nieco dłużej.

Pomysł SV ma sens pod warunkiem, że strona ma oferować coś więcej niż opisy/recenzje, inaczej też nie będzie to grało.

Co do wsparcia, niestety moje teksty rodzą się w bólach, nie jestem też specjalnym fanem takiej konwencji, wyławiam tylko z rzadka klasyczne perełki. Ew. mógłbym wyskrobać coś w oparciu o polską linię komiksową Lobo, ale prawdopodobnie wcześniej piekło zamarznie, niemniej - w tych bardzo trudnych czasach - wspieram inicjatywę duchowo.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: X-Tech »

Michu pisze:
@X: Z czasem pojawią się i te filmy, ja głównie skupiam się na książkach =]
Super. Może coś mnie zainteresuje.

Jazzwhisky pisze: Mi mimo wszystko brakuje obrazków, rozumiem, że w przypadku książek o to trudniej, ale już gdy chodzi o komiksy czy gry - odbiór byłby łatwiejszy i na pewno utrzymywałby odwiedzających na stronach nieco dłużej.
Screeny z filmów gier/komiksów. Tak ! 111
Jazzwhisky pisze: Ew. mógłbym wyskrobać coś w oparciu o polską linię komiksową Lobo, ale prawdopodobnie wcześniej piekło zamarznie, niemniej - w tych bardzo trudnych czasach - wspieram inicjatywę duchowo.
LOBO. Od najmłodszych lat Lobo był moim mentorem. LOBO nie powinien zostać zapomniany.
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Michu »

Pojawiła się strona na FB (https://www.facebook.com/autostopemprzezfantastyke). Jeszcze do końca nie mam wizji jej kształtu, ale im szybciej zaczniemy kolekcjonować (!) fanów, tym lepiej.

@Kleo Dzięki za propozycje, chętnie się im przyjrzę (Bułyczowa poznałem miesiąc temu, bardzo dobre rzeczy pisze). W kolejce czekają już Asimov, Anthony, Fabrice Colin i masa innych, regularnie będę uzupełniał bazę =]
Obrazek
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Michu »

Jest aktualizacja na stronie - oprócz nowych wpisów w każdej kategorii (nie do końca jestem pewny wyglądu działu Komiks) dwie recenzje. Smacznego! www.apfan.com.pl
Niemożebnie (12 maja 2013)

Z lekkim opóźnieniem, ale w końcu się udało – na APFANIE pierwsza merytoryczna aktualizacja! W każdej kategorii twórczości przybyło nowych wpisów. Dodatkowo na stronie pojawiły się dwie recenzje, przy czym tekst o książce Jacka Komudy jest pierwszym, który nie ma nic związanego z komedią – takie też będziemy zamieszczać, okazyjnie.

Niedawno ruszył nasz facebookowy profil, który możecie znaleźć po prawej stronie. Zachęcamy do polubienia i udostępniania. Z każdym dniem będę miał więcej czasu, co zaowocuje proporcjonalnie większą ilością treści publikowanych na portalu społecznościowym. Na stronie pojawiają się:

Recenzje:
Jacek Komuda – Czarna bandera
Terry Pratchett – Ciekawe czasy

Książki:
Karina Pjankowa – Prawa i powinności
Terry Pratchett – Ciekawe czasy

Filmy:
Bruce Wszechmogący
Goście, goście

Gry:
Plants vs. Zombies
Sołtys

Komiksy:
Morris, René Goscinny – Lucky Luke

Seriale:
Arabela
Trup jak ja

Następna aktualizacja w przyszłym tygodniu – do zobaczenia i niech praca/czas będzie z wami!

Michu
Obrazek
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Michu »

Kolejny news, w którym przede wszystkim zachęcam do przesyłania informacji o tytułach mogących podpadać pod miano komediowej fantastyki. Zależy mi zwłaszcza na komiksach, bo na tym się kompletnie nie znam. www.apfan.com.pl
Na Wschodzie rośnie potęga (19 maja 2013)

Choć będzie to trudne, postaram się utrzymać tygodniową częstotliwość newsów z przynajmniej jedną recenzją.

„Autostopem przez fantastykę” ma w założeniach być bazą gromadzącą informacje o komediowych odmianach opowieści nienaturalnych. W związku z tym, zachęcam wszystkich (na razie nielicznych) czytelników, by dzielili się z nami tytułami wchodzącymi w skład komediowego fantasy/s-f itd. Możecie tego dokonać za pośrednictwem e-maili, Facebooka, komentarzy czy postów na forach.

Poniżej lista wpisów, które w ciągu ostatniego tygodnia pojawiły się na APFANIE.

Recenzja:

Karina Pjankowa – Prawa i powinności

Książki:

Jasper Fforde – Ostatni Smokobójca
Marcin Pełka – Flaszką i mieczem
Terry Pratchett – Mgnienie ekranu
David Wong – John ginie na końcu

Filmy:

7 krasnoludków: Las to za mało – historia jeszcze prawdziwsza
Dogma
Podróże Guliwera
Przygody barona Munchausena
Śnięty Mikołaj

Gry:

Discworld Noir
Family Guy Video Game!
Jazz Jackrabbit
The Secret of Monkey Island

Seriale:

Żniwiarz
Atomówki
Kleszcz
Sok z żuka

Do zobaczenia w ciekawych czasach!

Michu
Obrazek
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Michu »

Zajęło mi to trochę więcej niż tydzień, ale w końcu jest. Nowa aktualizacja, w której przede wszystkim dwie recenzje klasyków światowej fantastyki. www.apfan.com.pl
Nie panikuj! (31 maja 2013)

Z lekkim poślizgiem, ale na apfanie ląduje kolejna aktualizacja. Tym razem mniejsza ilość uzupełnień bazy niż ostatnio oraz dwie recenzje książek klasyków komediowej fantastyki – Asimova i Anthony’ego.

Chciałbym także dodać, że wśród najpilniej poszukiwanych przez nas osób znajduje się administrator profilu facebookowego. Jego/jej robota polegać będzie przede wszystkim na wrzuceniu paru linków dziennie związanych z komediową fantastyką – tak tylko, żeby ten organizm jakoś sobie żył. Na chętnych czeka sława i chwała oraz nagrody rzeczowe w postaci sławy i chwały.

Recenzje:

Piers Anthony – Zaklęcie dla Cameleon
Isaac Asimov – Azazel

Książki:

Piers Anthony – Zaklęcie dla Cameleon
Isaac Asimov – Azazel
Fabrice Colin – Na zdrowie
Marek Oramus – Święto śmiechu

Filmy:

Bandyci czasu
John Dies at the End
Rycerz Artura
Wielka ucieczka duchów

Seriale:

Krod Mandoon i Gorejąca Klinga Ognia
SpongeBob Kanciastoporty

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami – wtedy też na apfanie nastąpią pierwsze zmiany i zwiększy się częstotliwość aktualizacji. 42.

Michu
Obrazek
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: Autostopem przez fantastykę

Post autor: Michu »

Tym razem tylko recenzje. www.apfan.com.pl
Z obrzynem na strzygę (6 czerwca 2013)

Recenzji ciąg dalszy. Na pierwszy ogień poszła zapomniana już powieść włoskiego eseisty Italo Calvino – „Rycerz nieistniejący”. To humorystyczna wizja epoki Karola Wielkiego, w której najlepszym ze wszystkich wojów jest zbroja poruszana przez kosmiczną świadomość.

Drugi tekst poświeciłem „Długiej Ziemi” – jednej z ostatnich powieści Pratchetta napisanej wspólnie z autorem hard s-f – Stephenem Baxterem. Książka rozprawia się z teorią światów równoległych, przy okazji masakrując świeżością i otwartym spojrzeniem na kondycję ludzkości.

Recenzje:

Italo Calvino – Rycerz nieistniejący
Terry Pratchett, Stephen Baxter – Długa Ziemia

Polecam obie!

Michu
Obrazek
ODPOWIEDZ