Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Tematy różne, różniste.
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Ekhart »

Witam.

W tym temacie zamierzam was w kilkunastu, kilkudziesięciu lekcjach nauczyć programowania w Ruby Gosu. Wiem, że z początku zamierzeniem były videotutoriale, ale ze względu na kilka spraw, musiałbym odłożyć je na dużo później (około miesiąca), więc zdecydowałem zmienić na tutoriale tekstowe. Przynajmniej dostaliście je szybciej :p

W tym poście będzie tylko lista z odnośnikami do kolejnych tutoriali. Jako, że temat jest otwarty, pewnie pomiędzy kolejnymi moimi postami będą również i wasze komentarze, czasami wręcz będą one wymagane (np. w przypadku sond "co wolicie w następnych tutorialach") itp.

Dzięki tym tutorialom stworzymy grę platformową. Tylko tyle jestem w stanie wam powiedzieć, ponieważ gra będzie powstawała na bierząco, razem z wami - wasze uwagi, komentarze są brane pod uwagę i będą kształtowały wynik ;)

Dobrze, teraz bez zbędnego gadania, oto lista poradników:
  1. Instalacja Ruby, Gems i Gosu, okno gry.
  2. Wprowadzenie do Scene. Postać Gracza.
  3. Prosty poziom.
  4. Edytor.
  5. Kamera.
  6. Poprawki.
  7. Diamenty!
  8. Nietykaność, dźwięki i...
  9. Boom! Czyli ładunki wybuchowe.
Lekcje specjalne:
4.5: Parsowanie danych z programu Tiled
Dodatkowe rzeczy:
Grafiki których używam są autorstwa Marca Russella. Są na całkowicie otwartej licencji: autor zezwala na ich używanie nawet w projektach komercyjnych, do tego nie wymaga podania swojego nazwiska. Jedynym warunkiem jest to, żeby nie przywłaszczać ich sobie, więc jeśli zamierzasz ich użyć, to albo podaj go jako autora grafik, albo nie podawaj takowego w ogóle ;)
Ostatnio zmieniony 14 cze 2014, 15:05 przez Ekhart, łącznie zmieniany 12 razy.
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Ekhart »

Lekcja 1: Instalacja Ruby, Gems, Gosu. Okno gry.
Witajcie w pierwszej lekcji. Zaczniemy od całkowitych podstaw. Poza tym co w tytule podałem, poruszę jeszcze małą sprawę dotyczącą ruby, a dokładnie formatowania kodu, ale na to przyjdzie czas za chwilę ;)

W tutorialach postaram się również tłumaczyć wszystko, żeby osoby które dopiero zaczynają programowanie nie miały problemów. Dla osób, które już potrafią programować w ruby i chcą się nauczyć robić gry (albo przeglądają to z ciekawości) - wybaczcie, ale sami kiedyś zaczynaliście!

Dobra, żeby nie przedłużać. Zacznijmy od ściągnięcia i zainstalowania wszystkiego co potrzebne. Wchodzimy na poniższe adresy i ściągamy:
RubyInstaller - ściągamy Ruby 1.9.3-p484. Koniecznie wersję 1.9.3, a nie 2.0.0, ponieważ Gosu nie działa pod 2.0 ;)
RubyGems - ściągamy Gems w najnowszej wersji (na dzień dzisiejszy: v2.1.11). Ściągnijcie w formacie "zip" dla windowsa.

Dodatkowo przyda nam się program w którym będziemy pisać kod. Jest ich całkiem sporo, zwykły notatnik nawet da radę. Przykładowe programy;
Notepad++, chyba najbardziej znany, otwarty edytor. Prosty, szybki, zdecydowanie wystarczy.
Aptana Studio Radrails. Coś dla ludzi, którzy programują w javie za pomocą eclipse. Aptana jest niemalże portem Eclipsa do web developmentu, a Radrails jest dostosowany do pracy z Ruby Rails. Uwaga: nie używałem programu na tyle, żeby określić, czy dokładnie się nadaje do tego, co robimy.
Sublime Text. Sam używam Sublime Text 2, i jestem bardzo zadowolony z jego możliwości, jest całkiem rozbudowany. Wadą ejst to, że neistety nie jest darmowy.
SciTE jest również dość dobrym programem, i jest darmowym. Pracowałem na nim do pewnego momentu i byłem bardzo zadowolony.
Geany, polecany przez Rave'a, wydaje się działać na wszystkich systemach, więc dla osób pracujących na linuksie/OSX może być najlepszym wyjściem.

Gdy już mamy wszystko ściągnięte, czas na instalację. Instalowanie Ruby jest banalnie proste, ogranicza się do kliknięcia w "Next" kilka razy. Za to zainstalowanie Gemsów, oraz samego Gosu, jest ciut trudniejsze.
Gdy już zainstalujemy ruby, wypakujcie RubyGems do osobnego folderu. Powinniście mieć takie pliki:
Obrazek

Na pewno rzucił wam się w oczy plik "setup.rb". Jeśli macie ruby zainstalowane, powinien mieć ikonkę taką jak u mnie. Podwójne kliknięcie na nim uruchomi wiersz poleceń, ale ruby ma niestety jedną wadę - wszystkie błędy momentalnie zamykają program, więc zauważenie ewentualnych błędów jest niemalże niemożliwe. Jedyna możliwość obejścia tego, to otwierać program w już otwartym wierszu poleceń. Dlatego trzymając klawisz shift kliknijcie prawym przyciskiem myszy gdziekolwiek wewnątrz folderu (nie na pliku!) i wybierzcie opcję "Otwórz wiersz polecenia tutaj".
Obrazek
Zapamiętajcie to, bo będziemy tego używać cały czas :)
Gdy już mamy okienko cmd.exe otwarte, wpisujemy "setup.rb", i klikamy enter. Chwila czekania i pojawi nam się informacja, że zostało pomyślnie zainstalowane. Cóż, pozostała trzecia część - instalacja samego gosu. Nie opuszczając wierszu polecenia wpiszcie

Kod: Zaznacz cały

gem install gosu
Chwila czekania i powinna nam się wyświetlić wiadomość "1 gem installed". Brawo, jesteś gotowy do programowania!

Zanim zaczniemy pisać kod gry, przygotujmy folder w którym ów gra będzie. To jak będziecie nazywać foldery i subfoldery pozostawiam wam. Ja jednak zazwyczaj obieram taką strukturę:
Obrazek
Dodatkowo potrzebujemy kilku plików gosu w naszym folderze. Otwórzcie więc poniższą lokację:

Kod: Zaznacz cały

C:\Ruby193\lib\ruby\gems\1.9.1\gems\gosu-0.7.50-x86-mingw32\lib
I skopiujcie wszystkie pliki (poza folderem gosu) do folderu naszej gry. Stwórzcie w nim przy okazji plik "Run.rb", który będzie służył do otwierania naszej gry. Otwórzcie go w programie którego używacie, oraz otwórzcie wiersz polecenia w folderze (Shift + PPM) i jesteśmy gotowi do programowania. Żeby nasz plik Run nie był taki pusty, dodajcie małe informacje o projekcie, np:

Kod: Zaznacz cały

=begin

	Projekt: Gra Platformowa "FuZeD"
	Data Rozpoczecia: 06/01/14
	Autorzy: Piotr Blaut ("Ekhart")

=end
Zauważcie, że komendy =begin i =end określają wielolinijkowe komentarze. Komentarze w jednej linijce zaznaczamy znakiem #.

Zanim zaczniemy tworzyć nasze okienko chciałem jeszcze poruszyć jedną rzecz. Ruby jest na tyle elastycznym językiem, że pozwala nam pisać oraz wywoływać funkcje na kilka sposóbów, w zależności od tego kto co woli. Tak więc funcje możemy zapisywać na takie sposoby:

Kod: Zaznacz cały

def do_kwadratu(liczba)
	return liczba*liczba
end

def do_kwadratu liczba
	return liczba*liczba
end
I analogicznie, wywołać metodę możemy też na dwa sposoby:

Kod: Zaznacz cały

do_kwadratu(2)


do_kwadratu 2
Obydwa sposoby działają. Ruby również nie potrzebuje słowa "return" by zwrócić daną wartość. Krótkie funkcje można również umieścić w jednej linijce oddzielając kolejne fragmenty średnikiem ;. Tak więc taka funkcja:

Kod: Zaznacz cały

def do_kwadratu(liczba)
	wynik = liczba*liczba
	return wynik
end
Może zostać zapisana tak:

Kod: Zaznacz cały

def do_kwadratu liczba; liczba*liczba; end
I również będzie działała. To w jaki sposób piszecie kod pozostawiam wam.

Dobrze, przejdźmy teraz do poprawnej części, czyli tworzenie okienka. Najpierw jednak zaimportujmy co jest potrzebne. W pliku "Run.rb" wpiszcie poniższy kod:

Kod: Zaznacz cały

$: << File.dirname(__FILE__)

require 'gosu'
require 'rubygems'
include Gosu
Po kolei: pierwsza linijka ($: << File.dirname(__FILE__)) ustala położenie tego pliku jako lokację ładowania skryptów. Bez tego moglibyśmy mieć problemy z wczytywaniem plików potrzebnych przez grę (na pewno był z tym problem w 1.8, nie wiem czy naprawiono to w 1.9, ale jedna linijka kodu nie zaszkodzi). Następnie mamy require 'gosu' i 'rubygems', które wczytuje obie biblioteki. Ostatnia linijka, include Gosu, informuje system, że używamy biblioteki Gosu. Dzięki temu używając klas Gosu (np. Window, które to zaraz będziemy używać) wystarczy wpisać:

Kod: Zaznacz cały

< Window
zamiast

Kod: Zaznacz cały

< Gosu::Window
.
Wadą takiego podejścia może być plątanie się w przypadku użycia większej ilości bibliotek, ale w naszym projekcie tego nie potrzebujemy ;)

Stwórzcie nowy plik w podfolderze "/scripts" i nazwijcie go "GameWindow.rb". Otwórzcie go i wpiszcie:

Kod: Zaznacz cały

class GameWindow < Window

end
To stworzy nową klasę "GameWindow", która jest podklasą klasy "(Gosu::)Window". Dzięki umieszczeniu "include Gosu", mogliśmy pominąć "Gosu::" w importowaniu okna.

Każdy z naszych skryptów potrzebuje metody initialize, która jest wywoływana przy każdym utworzeniu instancji klasy. Do tego w naszym okienku potrzebujemy jeszcze kilku innych metod. Dlatego tworzymy poniższe metody:

Kod: Zaznacz cały

	def initialize

	end

	def update

	end

	def draw

	end

	def button_down(id)

	end

	def button_up(id)

	end
Te metody służą do:
=> update - odświeżana jest co każdą kratkę (ok. 16 milisekund), zawiera całą "fizykę" danej klasy.
=> draw - wyświetla na ekranie to, co jest w niej umieszczone. Komputer czasami może wywołać tę metodę dwa razy jednocześnie, także zalecane jest, żeby tutaj mieć tylko wyświetlanie (ew. małe obliczenia nie związane z fizyką gry).
I dodatkowo dwie metody klasy Gosu::Window, które biorą parametr id:
=> button_down - wykrywa naciśnięcie przycisku
=> button_up - wykrywa puszczenie przycisku.

Gdy mamy już te metody, zajmijmy się metodą initialize. Potrzebujemy w niej dwóch rzeczy:

Kod: Zaznacz cały

super(width, height, fullscreen?)
caption
Pierwsza tworzy okienko. Przyjmuje trzy parametry: szerokość, wysokość oraz fullscreen. Myślę, że okienko rozmiaru 640x480, bez fullscreena, będzie wystarczające. Wpisujemy więc:

Kod: Zaznacz cały

super(640,480,false)
W metodę initialize. Druga rzecz, to komenda "caption", która jest po prostu nazwą naszego okienka, (czyli naszej gry). Musimy się jednak odwołać do tego, konkretnego okna. Wpisujemy więc:

Kod: Zaznacz cały

self.caption = "[tytuł gry]"
self informuje system, że celem zmiany jest miejsce w którym została wywołana (dana klasa). W cudzysłowiu umieszczamy tytuł gry.
Spoiler:
I to wszystko, podstawowe okienko jest gotowe! Teraz wystarczy w wierszu polecenia wpisać "Run.rb", odpalić i...

...nic się nie dzieje. Ale dlaczego?!

Ponieważ nic nie zrobiliśmy ;) to, że okno jest zrobione, nie znaczy, że zostało użyte. Dlatego wracamy do pliku Run.rb i na końcu dodajemy te dwie linijki:

Kod: Zaznacz cały

$window = GameWindow.new
$window.show
Po kolei: $window tworzy zmienną globalną, czyli taką, którą możemy użyć w każdej chwili, niezależnie w której części programu jesteśmy. Do niej przypisujemy klasę GameWindow. .new na końcu informuje nas, że owszem, to jest klasa i tworzymy jej nową instancję. W drugiej linijce odwołujemy się do metody "show" danej zmiennej, czyli do metody show klasy GameWindow. Nasza klasa nie posiada takiej metody, ale klasa Gosu::Window (której podklasą jest nasze okienko) ją posiada, więc skrypt odwoła się właśnie do niej. No, teraz jak już mamy wyświetlenie okienka, możemy spokojnie odpalić i podziwiać...
Obrazek
...błąd. Dlatego mamy ciągle otwarty wiersz polecenia - gdybyśmy uruchomili program przez podwójne kliknięcie, nie wiedzielibyśmy dlaczego nie działa ;). Na razie treść błędu pewnie jest dla was całkowicie niezrozumiała, więc tłumaczę: Run.rb nie ma pojęcia czym jest "GameWindow". Ale dlaczego?
Otóż spójrzcie kilka linijek wyżej, na

Kod: Zaznacz cały

require 'gosu'
require 'rubygems'
Jak wspomniałem, komenda require importuje klasy. Więc pewnie już się domyślacie czego potrzebujemy - poniżej, najlepiej pod "include Gosu', wpisujemy:

Kod: Zaznacz cały

require 'scripts/GameWindow.rb'
Zapisujemy i próbujemy jeszcze raz. I...
Obrazek
Udało się! Mamy okienko!
Z tym, że w nim nic nie ma, i w ogóle nic nie robi... ale to w następnej lekcji :)

Oczekuję waszych komentarzy, propozycji co mógłbym zmienić, co było nie tak itd. i do następnego :)


Archiwum winrara z efektem dzisiejszej pracy.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 20:52 przez Ekhart, łącznie zmieniany 2 razy.
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Awatar użytkownika
Hubertov
Posty: 253
Rejestracja: 28 paź 2013, 16:07

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Hubertov »

:evil: Jak to wrzucić do folderu? Skomplikowana ta instalacja. Mam stworzyć osobny folder w folderze "Ruby 193" czy na dysku? Czy mam wszystko z "RubyGems" wrzucić do "Ruby 193", ale wtedy muszę podmieniać, a zgaduję że tak być nie może. EDIT// Już nie trzeba, dałem radę lol



Pro poradnik 8) Czekam na następne lekcje!

Mam problem:
http://i.imgur.com/EpBv8hi.png
Robiłem wszystko jak w poradniku. Whats wrong bro? :-(
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: GameBoy »

Błędy masz wypisane w konsoli, 14 linijka programu.

Wklej tu kod, bez tego nic nie da się zrobić.

BTW, do Ruy polecam korzystać z programu SciTE, bo ładnie pokazuje logi z konsoli i ewentualne błędy.
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Rave »

Ja używam Geany. Bardzo dobre IDE "do wszystkiego", można go spiąć w zasadzie z każdym kompilerem/interpreterem, jest multiplatformowy czyli zarówno Linux jak i rozbite okna i zgniłe jabłka ;). Nie pamiętam czy pokazuje logi (ale raczej tak) bo dawno go używałem i chyba go przez przypadek odinstalowałem.

//edit: Dwa pytania:
- Czemu masz angielskiego Windowsa?
- Czy ruby rozróżnia wielkość znaków w identyfikatorach (czyli czy RPG_Maker=rpg_maker)
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Ekhart »

Błędy masz wypisane w konsoli, 14 linijka programu.

Wklej tu kod, bez tego nic nie da się zrobić.

BTW, do Ruy polecam korzystać z programu SciTE, bo ładnie pokazuje logi z konsoli i ewentualne błędy.
Czekam właśnie aż mi odpowie na PW, ale strzelam, że

Kod: Zaznacz cały

super(width,height,fullscreen?)
dał dosłownie w 'initialize'

A o SciTe całkowicie zapomniałem (bo mi magicznie przestał działać xd), dodaję już do posta.
Ja używam Geany. Bardzo dobre IDE "do wszystkiego", można go spiąć w zasadzie z każdym kompilerem/interpreterem, jest multiplatformowy czyli zarówno Linux jak i rozbite okna i zgniłe jabłka ;). Nie pamiętam czy pokazuje logi (ale raczej tak) bo dawno go używałem i chyba go przez przypadek odinstalowałem.

//edit: Dwa pytania:
- Czemu masz angielskiego Windowsa?
- Czy ruby rozróżnia wielkość znaków w identyfikatorach (czyli czy RPG_Maker=rpg_maker)
W sumie jeśli ktoś zna IDE dla Linuxa czy OSX, to proszę o napisanie tutaj/wysłanie PW, chętnie dorzucę do posta. Nie pracuję w tych środowiskach, więc nie wiem co tam się używa :p
A co do pytań:
1 - mieszkając w Irlandii od ponad 6 lat przyzwyczaiłem się do angielskiego we wszystkim. No i dorwanie polskiej wersji tutaj jest nieco trudne :p
2 - Ruby, jak chyba każdy język programowania (nie markupowy!) traktuje zmienne zapisane inaczej jako odrębne zmienne. Więc rpg_maker != Rpg_Maker != RPG_MAKER. Musisz dokładnie pamiętać jak nazywasz zmienne, i trzymać się ich nazewnictwa ;)
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Rave »

Aha, dzięki. A od windows 7 (może nawet i od Visty) język systemu można zmienić przez panel sterowania.

I jeszcze jedna mała porada - jeśli nie chcecie mieć problemów z polskimi znakami, rozpoczynajcie każdy plik kodu od

Kod: Zaznacz cały

# encoding: utf-8
inaczej będziecie mieć dziwne błędy. Musiałem nieco za tym pogooglać, bo zdecydowałem użyć polskich znaków w tytule gry (będę się słuchał w kwestii kodu, ale od grafiki, designu poziomów i muzyki mi wara! ;) ).

//edit: A co do IDE to ja gorąco polecam Geany. Nie dość że działa na wszystkich systemach (a przynajmniej tych liczących się, choć słyszałem że ktoś portuje to na Haiku o ile jeszcze nie skończył) to można go zintegrować go z praktycznie każdym kompilatorem/interpreterem.

Mam nadzieję że jeszcze poruszysz temat dystrybucji gry - nie chcę aby każdy gracz musiał instalować ruby i gosu.
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Ekhart »

Rave pisze:Aha, dzięki. A od windows 7 (może nawet i od Visty) język systemu można zmienić przez panel sterowania.

I jeszcze jedna mała porada - jeśli nie chcecie mieć problemów z polskimi znakami, rozpoczynajcie każdy plik kodu od

Kod: Zaznacz cały

# encoding: utf-8
inaczej będziecie mieć dziwne błędy. Musiałem nieco za tym pogooglać, bo zdecydowałem użyć polskich znaków w tytule gry (będę się słuchał w kwestii kodu, ale od grafiki, designu poziomów i muzyki mi wara! ;) ).
Teoretycznie mógłbym zmienić na język polski, ale nic bym nie potrafił znaleźć, za bardzo się do angielskiego przyzwyczaiłem ;)
A kwestii kodowania utf-8 nie poruszyłem jeszcze, bo nie wydawało mi się to potrzebne, ale jak widać, myliłem się ;) już dodaję, dodatkowo plik często trzeba zapisać z tym samym kodowaniem.
//Edit:
Już dodaję IDE, a kwestię wydawania gry poruszę w odpowiednim momencie.

@Hubertov - odpisałem na PW, ale jeszcze tutaj powiem:
Hubertov zamknął klasę GameWindow (end w linijce 3), a potem próbował do niej dodać metody (def... w 4 linijce itd), czego Ruby nie rozumiało (mniej więcej można to porównać do otwarcia zeszytu, zamknięcia go i pisania na biurku z nadzieją, że znajdziemy to potem w w/w zeszycie ;) ).


@down - jeśli tylko podasz mnie jako autora, to nie mam nic przeciwko. Oszczędzi mi to robienia tego samego :p
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 20:53 przez Ekhart, łącznie zmieniany 1 raz.
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Rave »

Ekhart, miałbyś coś przeciwko gdybym zaczął zapisywać części kursu do pliku i na koniec wydał jako wygodny PDF?
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: GameBoy »

Co do wielkości znaków w nazwach zmiennych warto dodać, że wszystkie zmienne zapisane wielkimi literami np.
PI = 3.14
MAX_PLAYERS = 8
to tak naprawdę stałe. ;)
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Rave »

Akurat nie wielkimi literami, ale z pierwszą literą wielką z tego co zgooglałem.

//edit: Ekhart, nie wiem czy wiesz (pewnie tak, skoro jest na głównej stronie Gosu), ale jest dobry gem zwany Chingu który bardzo ułatwi robienie gry (obsługa stanów, obiekty gry) niż jechanie na czystym Gosu. Jedyną wadą jest dość kiepska dokumentacja, jednak gem instaluje się z wieloma przykładami, które pomogą się zorientować o co biega.
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: GameBoy »

Faktycznie, masz rację, ale tylko częściowo, bo przyjętym standardem jest, że stałe w Ruby piszemy w całości wielkimi literami, nawet w makerowych skryptach można to zauważyć. =)
Lexically, the names of constants look like the names of local variables, except that they begin with a capital letter. By convention, most constants are written in all uppercase with underscores to separate words, LIKE_THIS. Ruby class and module names are also constants, but they are conventionally written using initial capital letters and camel case, LikeThis.
http://rubylearning.com/satishtalim/ruby_constants.html

W skrócie - w całości wielkimi literami nazwy stałych zawierających wartość, pierwsza wielka litera dla nazw klas/modułów, które też są stałymi.
Oczywiście to tylko umowna forma, ale po co komplikować życie osobom trzecim (np. jak robisz z kimś program, albo piszesz tutorial)?
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Ekhart »

//edit: Ekhart, nie wiem czy wiesz (pewnie tak, skoro jest na głównej stronie Gosu), ale jest dobry gem zwany Chingu który bardzo ułatwi robienie gry (obsługa stanów, obiekty gry) niż jechanie na czystym Gosu. Jedyną wadą jest dość kiepska dokumentacja, jednak gem instaluje się z wieloma przykładami, które pomogą się zorientować o co biega.
Owszem, znam Chingu, jest też rubygame. Ale w obu nigdy nie siedziałem na tyle, żeby dobrze je znać (a przynajmniej tak dobrze, jak Gosu) - głównie przez kiepską dokumentację - więc niezbyt mogę o nich uczyć :p
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: Rave »

OK, rób jak uważasz. Tylko powodzenia z bardziej skomplikowanymi rzeczami jak stany, animowanie spritów, itd. Ja jeszcze dam radę, głównie dlatego że w przeszłości napisałem framework oparty o Allegro na potrzeby swojej gry (Super Heli Land, googlnij sobie, projekt anulowany), ale noobki już nie.

//edit: I dodaj Geany do listy IDE, bardzo porządne, nosz już chyba trzeci raz tutaj piszę o tym. A do chingu są przykłady instalowane w katalogu gema, nawet dobrze komentowane.
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Robimy grę platformową w Ruby Gosu!

Post autor: GameBoy »

Animacje nie są trudne wcale:

Kod: Zaznacz cały

class Animation
  def initialize(window, file, x, y)
    @anim    = Image.load_tiles(window, "Graphics/"+file+".png", x, y, true)
    @counter = 0
  end
  
  def update
    increase_counter()
  end
  
  def increase_counter()
    @counter += 1
  end
  
  def reset_counter()
    @counter = 0
  end
  
  def draw_animated(x, y, z, speed, moving = true)
    case moving
      when true  then x_mod = $window.camera_x; y_mod = $window.camera_y # !!!!!!!!!
      when false then x_mod, y_mod = 0
    end
    for i in 0..@anim.size-1
      if @counter == speed
        @anim[i].draw(x + x_mod, y + y_mod, z)
        reset_counter()
      end
    end
  end
  
end
Jedną metodą wczytujesz plik, który będzie non-stop się animował. Można by jeszcze dopisać tu prostą metodę (3 linijki kodu) pozwalającą na wyświetlanie konkretnych klatek i tryb, w którym animacja skończy się po iluś klatkach.
ODPOWIEDZ