Goniec RM - komentarze

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Zablokowany
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Kleo »

Też mam zastrzeżenia do recenzji Noruja, chociaż akurat niekoniecznie od strony treści, bo z tą się w wielu punktach zgadzam. Ale forma, och, forma. Tekst sprawia wrażenie napisanego na kolanie, jest niechlujny stylistycznie i gramatycznie, jakby autorowi nie chciało się go po napisaniu przeczytać i lekko ogarnąć. Skądinąd wiem, że po tym panu można spodziewać się więcej, więc recenzja jest dla mnie lekkim rozczarowaniem.
A o porównania z WA nie ma się co ciskać, jak się ma "nazwisko" i jakiś dorobek, to dość oczywistym jest, że tworzy to pewien kontekst oceny. Jak człowiek raz pokaże, że potrafi, to nie zazna już spokoju, a wymagania będą tylko rosnąć. O czym obaj powinniście już wiedzieć. :)
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: GameBoy »

GB, sny nie zawsze muszą być non-stop pokręcone.
Wiem, bo większość moich snów ma przyczynowo-skutkowy bieg wydarzeń oraz są one mocno osadzone w rzeczywistości. Jednakże ciągle jest tam odczuwalny pewien, powiedzmy, logiczny dysonans.
Natomiast w Dreaming Mary mamy w zasadzie bajkowe fantasy z twardą logiką - ustaw statuy w taki sposób by opowiadały historię, znajdź książki z prawdziwego świata, oddaj jeden przedmiot w zamian za drugi etc.
Może Twoje sny są dużo bardziej fantastyczne niż moje i dlatego inaczej odbierasz tę grę.

Zaś co do oryginalności - można korzystać z ogranych schematów i nadal stworzyć coś świeżego, czego dobrym przykładem jest np. Dark Souls, który sprawnie żongluje kliszami europejskiego dark fantasy tworząc coś niesamowitego.

Natomiast nawiązując konkretnie do motywu snu jako odbicia traumy - nie cierpię tego schematu, bo pojawia się on w ogromnej większości gier nawiązujących do snów.
Z chęcią zagrałbym w końcu w coś co oddaje proces śnienia tak dobrze jak Alicja w Krainie Czarów, czy komiks Little Nemo in Slumberland (który notabene dostał świetną grę na NESa), bez "brudzenia" całości tą nieszczęsną traumą.
Chyba jedyną grą tego typu będzie Kentucky Route Zero.
Awatar użytkownika
GreyInvidia

Golden Forki 2013 - Dema (miejsce 2)
Posty: 114
Rejestracja: 30 wrz 2013, 01:08

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: GreyInvidia »

Pamiętaj jednak, że Dreaming Mary ciągle ma być grą - do tego poniekąd grą logiczną (zagadki n shit). Jeśli gra opierałaby się na wspomnianym przez ciebie "logicznym dysonansie", to mielibyśmy zadania w rodzaju: podnieś kaczkę, żeby z klucza wypadły drzwi które musisz pokonać w pokera trefną talią kart, po czym wspomniane drzwi pokazują ci drogę do domu. Sen objawia się w tej grze poprzez sposób prezentacji świata - nie poprzez oczekiwany w snach brak logiki.
Następnie, podając jako przykład tego, że z ogranych motywów da się stworzyć coś ciekawego podajesz grę Dark Souls. Nie grałem i nie znam fabuły więc nie mogę się wypowiedzieć czy twoja opinia, że prezentuje ona coś świeżego jest prawdziwa, czy nie. Jak dla mnie jest to tak samo subiektywna opinia, jak moja co do fabuły w Dreaming Mary. Dla ciebie historia w Dark Souls może być właśnie świeża i innowacyjna - dla mnie mimo wszystko mogłaby (jeśli bym grę znał) pozostawać kolejnym oklepanym produktem osadzonym w klimatach ciężkiej fantastyki.
Co do elementu traumy, to jest to kwestia gustu. Dla ciebie może być strasznie oklepany i wykorzystywany na potęgę, ale jak dla mnie jest to swego rodzaju napęd, który lepiej zaakceptuję i zrozumiem niż np. opieranie fabuły na pokonywaniu złego lorda, bo jest złym lordem. Oczywiście pozycje pozbawione tego elementu ciężkich przeżyć są definitywnie rzadszym zjawiskiem, jednakże ja osobiście nigdy nie gardzę elementem obrazującym ludzką tragedię. Może to po prostu kwestia mojego charakteru i tego, że lubię motyw cierpienia ;P
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1243
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Noruj »

Chopaki, zwracam wam uwagę, że to temat odośnie komentarzy na temat tekstów, nie samej gry, czy zjawiska snem zwanym. Jest mnóstwo miejsc gdzie możecie przenieść swoją dyskusję.

Kleo, no może nie przyłożyłem się do recenzji jakoś bardzo, ale tak tragicznie to chyba nie jest. Pisałem ją zaraz po przejściu gry, trochę było w tym pośpiechu no i chciałem dużo treści zawrzeć. Może dlatego jakość poszła w dół.
Obrazek
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: GameBoy »

Noruj, dyskusja o grach ocenianych na Gońcu raczej tyczy się też jego samego. To trochę tak jakby np. na Filmwebie w komentarzach pod recenzją filmu można by oceniać tylko tekst, a samego filmu już nie. =) Jednak jeśli tak bardzo Ci i innym osobom odpowiedzialnym za Gońca przeszkadza, to chyba warto by było założyć temat "Komentarze do gier recenzowanych w Gońcu", bo jak sam widzisz, niektórzy odczuwają taką potrzebę. =)
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1243
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Noruj »

Krótka wymiana zdań ok, ale jeśli się nie powie stop, to prawdpodobnie ( co już powoli ma miejsce ) temat zdominują wasze poglądy na temat gry i snów, co będzie miało mało wspólnego z komentarzami odośnie tekstów w gońcu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Rave »

No i goniec nie działa.
http://i.imgur.com/txYysax.png
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: GameBoy »

Spoko, miałem wysłać kolejną ścianę tekstu tutaj, ale mi przerwałeś, więc poszło na PW.
Nie mniej jednak zrobiłbym tu temat do komentowania samych gier i wynikających z tego luźniejszych przemyśleń. :)

Rave, dziwne, u mnie działa.
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Rave »

Hmm, może strona była aktualizowana czy coś i mi się nie załadowało. Teraz też działa.
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: ravenone »

Jak już robicie offtop to:
Gameboy najlepszego, stawiaj flaszke:)
http://gry.wp.pl/galeria/game-boy-ma-25 ... 141/1.html

Rave czy ty wchodzisz przez cba.pl?
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Rave »

Wlaśnie o to chodzi, że nie, spójrz na adres na shocie.
Awatar użytkownika
Crashykk

GF 2022 - Pełne Wersje (msc. 1)(msc. 3) Dema (msc. 3); GF 2020 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2015 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2014 - Pełne Wersje (msc. 1); TAPE #1 (msc. 3); TAPE #2 (msc. 2); TASC 4 (msc. 3); TASC 6 (msc. 2)(msc. 2)
Posty: 723
Rejestracja: 16 gru 2011, 16:08
Lokalizacja: Kuj-Pom
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Crashykk »

Ja również mam to, co Rave O.o

Edit:
Po ponownym wczytaniu wróciło do normy. :shock:
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Soul

Golden Forki 2019 - Pełne Wersje (miejsce 1); Konrad Championship (miejsce 1); TA Sprite Contest 4 (miejsce 2)
Posty: 526
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:24
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Soul »

Potwierdzam-mi również nie działa. Odświeżenie nie pomaga.
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1243
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Noruj »

Jakaś magia się dzieje, bo miałem to samo, a teraz działa ok.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Kleo »

Nom, zaraza znikającego Gońca dotarła i do mnie.
Noruj pisze:Kleo, no może nie przyłożyłem się do recenzji jakoś bardzo, ale tak tragicznie to chyba nie jest.
Nie mówiłam, że tragicznie, ale sądzę, że stać cię na więcej. :P

A wracając jeszcze na chwilę do Dreaming Mary, to przeszłam grę, no i nieźle mnie wciągnęła. Wprawdzie konieczność wielokrotnego enterowania jednego przedmiotu mało intuicyjna i irytująca (w jednym przypadku wyszły mi aż cztery podejścia, żeby coś zaczęło się dziać!), ale jak już się zorientowałam, że nie ma innego wyjścia, to dalej poszło mi w miarę gładko. A ogółem - niezły pomysł w bardzo dobrym wykonaniu, choć kawałki z wokalem to mi akurat wybitnie nie podeszły i złe zakończenia wyłączałam czym prędzej. A to z zębatą mordą na tle jak z zepsutego telewizora wyjątkowo tandetne. Chyba nie wszystkie opcje finału znalazłam, a gra jednak nie spodobała mi się aż tak, aby ich nadal szukać. Bo iście, forma lepsza od treści.
GameBoy pisze:Noruj, dyskusja o grach ocenianych na Gońcu raczej tyczy się też jego samego
Popieram.
Zablokowany