Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Tematy różne, różniste.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: X-Tech »

Czy znacie filmy, które powodują autentyczny skrajny niepokój, napięcie i strach, szok - mimo, że nie należą do gatunku horror ? Nie mogą należeć do gatunku horror. Swoje typy uzasadnijcie i opiszcie.


Przykładowo "Labirynt" z 2013 roku. Niesamowity thiller, który przedstawia losy ojca, który próbuje odnaleźć swoją zaginioną córkę. Wiele scen w filmie wywołuje strach, niepokój większy niż w niejednym horrorze - pokazuje do jakich skrajności zdolni są ludzie. Te emocje odczuwa się przez większość filmu. O takie właśnie filmy chodzi, które powodują strach i niepokój mimo, że nie są horrorami.


Bardzo podobnie jest z filmem "Porwani przez Obcych Incydent w Lake Country" z 1998"

Jeśli masz obawy przed istnieniem kosmitów i zagrożeniem z ich strony ten film może ciebie przerazić. Jest dramatem s-f. Wystarczy obejrzeć w samotności po ciemku bez przerywania sobie najlepiej kiedy nikogo nie będzie w waszym otoczeniu, a jeśli nie mieszkacie w kamienicy/bloku bardzo szybko sceneria może zlać się z waszym otoczeniem. Bardzo silne wrażenia dla osób, które mają lęk przed istotami pozaziemskimi. Bardzo mocny film. Miałem niezłe "schizy" po obejrzeniu tego filmu ponieważ szybko zorientowałem się, że znalazłem się w podobnej sytuacji. Bardzo mocne wrażenia dla osób, które mają obawy przed obcymi. Zadziała tylko oglądany w odpowiednich warunkach obowiązkowo o zmroku i w samotności.



Kolejny film to "4 Stopień" jest to thiller s-f opowiada o losach psycholog, która zajmuje się wywiadami z osobami, które doznały tajemniczego urazu. Kolejne relacje dają psycholog dowody na to, że te urazy są ze sobą powiązane i mają charakter paranormalny. Doktor zbiera co raz więcej szokujących dowodów grzebiąc w głowach przesłuchiwanych. Film staje się co raz bardziej przerażający.
Po obejrzeniu tego filmu nie mogłem spać 3 noce. Film dla osób, które przeraża istnienie istot pozaziemskich. Gwarantuje szok. Dla pozostałych średnio polecam.


Podobnym filmem, który nie budzi aż tak panicznego lęku, ale budzi niepokój szczególnie u osób, które mają obawy przed istotami pozaziemskimi jest "Fire in the Sky"z 1993 Polecam każdemu nie tylko maniakom obcych. Jest to tym razem dramat wyreżyserowany film oparty na wydarzeniach, które miały miejsce w rzeczywistości (!) Grupa pracowników leśnych zostaje świadkami zniknięcia ich kolegi. Zostają przesłuchiwani przez szeryfa i znienawidzeni przez miasto oskarżani o morderstwo. Testy z wykrywaczami kłamst potwierdzają, że mówią prawdę. Wg. przesłuchiwanych zaginiony kolega - został porwany przez kosmitów....Niesamowity film polecam każdemu.



Czy znacie niepokojące filmy, które nie są horrorami, a są autentycznie niepokojące ? Opiszcie je (GATUNEK, tytuł, rok powstania + notka dlaczego wg. was budzą niepokój)

Zombik - wykaż się XD
Awatar użytkownika
kvachu
Posty: 765
Rejestracja: 15 kwie 2006, 11:46

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: kvachu »

Może spróbuj The Divide http://www.imdb.com/title/tt1535616/ .
Zakończenie budzi skrajny niepokój.
Awatar użytkownika
Lyserg1260
Posty: 159
Rejestracja: 13 sty 2014, 00:03
Lokalizacja: Katowice

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: Lyserg1260 »

Drabina Jakubowa? Oglądałem dawno temu więc ciężko mi to teraz opisać.
Poza tym to Wyspa Tajemnic, mnie trzymała ciągłym napięciu + robi małą sieczkę z mózgu :P
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1244
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: Noruj »

Po pierwsze trzeba się zastanowić czym jest horror. Bo jedni mówią, że liczą się zjawiska paranormalne, a inni, że wystarczy coś co ma na celu przestraszenie.

Anyway, moje propozycje:
Blair Witch Project - klasyka. Grupa studenciaków wybiera się w podróż, żeby nakręcić film dokumentalny na temat wiedźmy ponoć zamieszkującej las Blair. Żadnego potwora/ żadnego zjawiska, a mimo to napięcie hardcorowe.
Black Christas (74') - bardziej thriller o mordercy, ale znów typowo horrorowe zabiegi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zombik

Golden Forki 2020 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2019 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki Special III - Pełne Wersje (zwycięstwo)
Posty: 376
Rejestracja: 14 kwie 2009, 18:55

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: Zombik »

Blair Witch jednak jest horrorem D:

Co do moich propozycji to podobnie jak Lyserg - "Wyspa Tajemnic".
A oprócz tego dorzucam od siebie niemiecki film "Eksperyment" z 2001 roku. Gatunek: Dramat, Thriller, Psychologiczny.
Opowiada on o pewnych faktycznym eksperymencie, który niegdyś miał miejsce. Wydarzenia z filmu są lekko drastyczniejsze niż to było na serio. Sam film kreuje aurę brutalności, smutku, dochodząc do szaleństwa umysłu.

Mogę też wspomnieć o filmie "Bunkier", też z 2001. Gatunek: Thriller, Psychologiczny.
Nie potrafię jednak powiedzieć w jaki sposób dokładnie budzi niepokój... możliwe, że przez same przedstawienie fabuły.

Co do tych dwóch filmów - nie opisałem fabuły, bo kto będzie chciał sobie wpisze na filmwebie, czy gdzieś.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: X-Tech »

Divide nie znam. Wydaje się interesujące obejrzę na 100%. Pasuje (!)

Drabina Jakubowa jest horrorem psychologicznym ala gra silent hill 2...ale robi mocne wrażenie.... jest to horror lepszej kategorii od pozostałych deklasuje różne gatunki, w których powstaje mnóstwo banalnych filmów.

Wyspę Tajemnic mam zamiar obejrzeć od dawna. Zacząłem kiedyś oglądać kilka chwil (strasznie kalkuje z oryginalnej gry Ekharta, którą kiedyś zrobił na rmxp XD ) Obejrzę.

Blair Witch Project to 100% horror obejrzałem kilkadziesiąt razy, ale jak dla mnie najlepszy tym horroru jaki może być, ale nie na temat.

Black Christmas to 100% horror w dodatku slasher. Nie na temat.

Eksperyment z 2001 widziałem. Był miejscami niepokojący - nawet bardzo. Pasuje (!)


Na razie mam do obejrzenia na 100% Wyspa Tajemnic i Divide.


Ja przypomniałem sobie film "Droga" z 2009 dramat/thiller ten film jest jak totalny młot dla psychiki. Opowiada o synu, który wraz z ojcem podróżuje po świecie, w którym nie ma zwierząt, bo z braku słońca zaczęły ginąć rośliny z braku roślin ludzie...zaczęli być kanibalami...Chodzą po totalnych pustkowiach i szczątkach tego co zostało i szukają jedzenia i próbują unikać kanibali. Film mega dołujący. Tak dołujący, że nie polecam. Budzi obawy co mogłoby się stać gdyby faktycznie podobne zjawisko zaistniało na świecie, aż ciarki przechodzą.





Jeśli coś sobie jeszcze przypomnijcie to podawajcie, bo temat raczej ciekawy. Można wyciągnąć wiele z różnych gatunków filmowych.
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1770
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: GameBoy »

"Piknik pod Wiszącą Skałą" - dla mnie to jest Lovecraftiański horror pełną gębą, nawet w sumie lepszy, bo Lovecraft straszy jakimiś namacalnymi maszkarami, a w Pikniku straszy coś (bardzo subtelnie) zupełnie niepojętego. Jedyny film, który autentycznie mnie przeraził na chwilę i to w jakiś czas po seansie. =)

Duel, aka. Pojedynek na szosie - bohatera zaczyna ścigać jakiś koleś w ciężarówce. Scena, w której owa ciężarówka powoli wjeżdża w tunel, staje i włącza światła jest porażająca. Cały film niesamowicie trzyma w napięciu.

"Wstręt" Polańskiego - dosyć pokręcony film, świetna rola Catherine Deneuve.

"Opętanie" Żuławskiego - bohater wraca z delegacji i dowiaduje się, że jego żona ma romans. Niby zaczyna się jak jakiś film obyczajowy, ale potem robi się coraz dziwniej.

"The Wicker Man" (wersja z 1973 roku z Christopherem Lee, nie remake z Nikiem Cagem xd) - policjant przybywa na prywatną wyspę u wybrzeży Szkocji bodajże w odpowiedzi na zgłoszenie zaginięcia pewnej dziewczynki, ale wyspiarze uważają, że ona nie istniała. Świetne role, zdjęcia i masa klimatu.

"Psychoza" Hitchcocka, chyba nie trzeba przedstawiać. =)

"Phenomena" - film niby ma wątki paranormalne, ale nie są one podstawą straszenia. Świetny klimat i młoda Jennifer Connelly. =) Generalnie polecam zapoznać się z tzw. nurtem giallo - są to specyficzne filmy, głownie traktujące o jakiś mordercach kobiet, są bardzo mocno nastawione na klimat (często kosztem spójności fabuły =) ) i straszenie, nie są to typowe horrory. W sumie można je postawić koło slasherów typu Teksańska Masakra, ale jednak sporo się te gatunki od siebie różnią, nie umiem za bardzo powiedzieć czym. =) Różnica jest subtelna, ale znacząca. Najlepiej chyba zacząć od filmów Daria Argenta (m.in. właśnie Phenomena)

"Coś z Alicji" od czeskiego geniusza surrealizmu i animacji poklatkowej Jana Svankmajera - jedna z nielicznych udanych adaptacji Alicji z Krainy Czarów - niby nic tu nie straszy, ale jakbyś to obejrzał w dzieciństwie to byś nie zasnął bez zapalonego światła. =) Polecam jeszcze jego film "Otesanek", ale to już bardziej "typowy" horror z potworem. Przy okazji polecam wszystko od tego reżysera.

The Company of Wolves - film fantasy oparty na bajce o Czerwonym Kapturku, ale klimat wylewa się z ekranu. Niektóre sceny są rodem z koszmaru, a jednej sekwencji nie powstydziłby się "The Thing" Carpentera. =) Świetna animatronika, dekoracje i muzyka.




Niektóre filmy pewnie nie spełniają w 100% twoich warunków, ale granica między horrorem a thrillerem jest rozmyta i często umowna.

EDIT: Skoro dodałeś drogę to polecam film Threads - na poły dokumentalny film, który pokazuje skutki ataku atomowego na Anglię. Cholernie mocna rzecz, chyba jeszcze mocniejsze niż Droga. BBC (twórcy) wyemitowało ten film tylko jeden raz, później chyba przez jakiś czas nie można było go legalnie nigdzie dostać.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: X-Tech »

Piknik ryje banie totalnie. W dalszej części usypiałem chwilami, ale zawiera sceny, które działają na głowę mocno. Oglądałem, ale chyba odświeżę. Cały film jest jak sen na jawie.

Duel widziałem. W sumie spoko, ale o wiele bardziej lubię i polecam Prześladowca - Joy Ride z 2001 za postaci i klimat przygód. To do Joy Ridea wracałem. Duel obejrzałem raz. Joy Ride rozwija to co było dobrą podstawą Duela o postaci i przygody. Uwielbiam Joy Ridea, ale Duel pasuje do tematu jak najbardziej.

Psychozę znam. Jest w sumie całkiem dobry. Podobał mi się.

Resztę sprawdzę, bo nie znam w ogóle. Kojarzę i słyszałem wiele dobrego o "Kompanii Wilków", ALE PRZECIEŻ baśń, na której się opiera jest praktycznie horrorem ;P



Nie trzeba zacierać granicy thillera i horroru, aby straszyć.


Dam wam link do filmu, który wypierze wam mózgi i dowiecie się prawdy na temat tego co jecie.

https://www.youtube.com/watch?v=t3DPCQjlanM

To wykład, ale ma kilka sekwencji, które wam namieszają w głowach zdrowo i oczyszczająco. Trzeba obejrzeć całość jeszcze mi za ten film podziękujecie.


EDYTUJ:

Właśnie skojarzyłem film "Opętanie" przecież ten film jest 100% horrorem jeden z najlepszych jakie odkryłem. Widziałem nie raz.


Polećcie więcej. Musimy duużo obejrzeć.
Awatar użytkownika
kvachu
Posty: 765
Rejestracja: 15 kwie 2006, 11:46

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: kvachu »

Przyszły mi do głowy jeszcze dwa tytuły.

The Hitcher (2007) (Autostopowicz) - http://www.imdb.com/title/tt0455960/
The Hitchhiker (2007) - http://www.imdb.com/title/tt0934459/

Oba tytuły o autostopowiczach, tyle, że The Hitchhiker podchodzi już trochę bardziej pod horror, bo tam już trochę rzeźnia jest, ale ten pierwszy jest pełen napięcia i niepokoju.

Pamiętam jeszcze jeden ciekawy film, który mi się podobał, ale nie pamiętam tytułu. Opiszę go jak mogę i może ktoś skojarzy.
Akcja zaczyna się jak jakiś facet budzi się w pustym pomieszczeniu jakby w piwnicy, może 5x5 metrów. Nie wie co się dzieje, ale odkrywa, że za jedną ze ścian jest następne pomieszczenie i postanawia się tam przebić. Znajduje jakieś narzędzie którym ryje dziurę, aż w końcu się przedostaje do tego pomieszczenia. W nim o ile pamiętam znajduje się trumna z żywą kobietą chyba Azjatką. Jeszcze pamiętam, że oni się w ogóle nie rozumieją, bo ona nie mówi po angielsku tylko nawija tam po swojemu. W pomieszczeniu kobiety są chyba drzwi, które próbują jakoś sforsować ( nie pamiętam czy w pierwszym pomieszczeniu były też drzwi.

Tyle pamiętam i według mnie dość ciekawy film i chyba by podszedł X-Techowi, więc jeśli ktoś to oglądał i pamięta tytuł to niech zapoda, bo z chęcią bym to obejrzał jeszcze raz.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: X-Tech »

Kvachu ja znam ten film nazywa się Haze od Shinya Tsukamoto jednego z moich mistrzów autora Tetsuo Człowiek z Żelaza, ale nie wymieniałem, bo to mimo wszystko horror (mowa o Tetsuo) Tetsuo obejrzałem kilkadziesiąt razy. Po Haze miałem niezłe koszmary. Serio.

Autostopowicz z Rutgerem Hauerem widziałem wiele razy to świeeetny film (jeden z moich ulubionych !), ale remake z 2007 nie widziałem nigdy . Nie znam też drugiego filmu i na pewno go sprawdzę tak jak remake.

Dawajcie więcej jeśli znacie :D
Awatar użytkownika
kvachu
Posty: 765
Rejestracja: 15 kwie 2006, 11:46

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: kvachu »

To nie ten film X-Tech. Ten, o który mi chodzi jest chyba amerykański i bohater budzi się w jakimś pokoju, a nie w jakiejś ciasnocie. Szukałem ten film, ale nie dałem rady go znaleźć.

Obejrzę se ten Haze.
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: X-Tech »

@Kvachu:

Piła 1 ?
Old boy ?
Cube 1 ?
Cube 2 ?


@Zombik: Dopiero zauważyłem, że podałeś film "Bunkier" Widziałem. Podobał mi się. Pasuje do tematu.
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1770
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: GameBoy »

Equus - jeden z najlepszych filmów jakie widziałem.

Opis z filmwebu:
Pod opiekę psychiatry Martina Dysarta trafia siedemnastloletni chłopak Alan Strang, który popełnił makabryczną rzecz - pewnej nocy oślepił metalowym hakiem sześc koni w stadninie, w której pracował.
Awatar użytkownika
kvachu
Posty: 765
Rejestracja: 15 kwie 2006, 11:46

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: kvachu »

X-Tech pisze: Piła 1 ?
Old boy ?
Cube 1 ?
Cube 2 ?
Nie x 4.
Jeszcze raz poszukałem i w końcu znalazłem. Chodziło mi o Iron Doors http://www.imdb.com/title/tt1520956/ .
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1770
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: Niepokojące filmy, które horrorami nie są ;p

Post autor: GameBoy »

http://www.filmweb.pl/film/%C5%9Alady-1975-36998

Dziś obejrzałem, nawet niezły film.
ODPOWIEDZ