Stare gry

PC, konsole i nie tylko...
Awatar użytkownika
kalafior

Golden Forki 2008 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2007 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1 i 3)
Posty: 319
Rejestracja: 17 kwie 2006, 21:59
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kalafior »

moje ulubione:

-Civilization 1 i 2 (zwłaszcza 1)
-Wolfenstein 3D (właśnie grałem)
-Pacman
-Super Mario Bros
-Contra
Awatar użytkownika
Mertruve

Golden Forki Special - Pełne Wersje (zwycięstwo)
Posty: 1518
Rejestracja: 22 kwie 2006, 20:07

Post autor: Mertruve »

Another World ^o^ Piękna rzecz, zwłaszcza, że jest port na SNESika ;)
Awatar użytkownika
ŻbiXs

Golden Forki Special - Dema (zwycięstwo)
Posty: 319
Rejestracja: 19 lis 2007, 11:37
Lokalizacja: Totu-totam

Post autor: ŻbiXs »

Oczywiście zapomniana przez większość gra Crusader: No Remorse i jej sequel
Crusader: No Regret. 8) Na PieCa oczywiście. :)
Awatar użytkownika
iselor
Posty: 21
Rejestracja: 19 lis 2014, 15:16

Re: Stare gry

Post autor: iselor »

Temat odkopuję bo tylko tu mi pasuje...tematyka.

Mój pokaz slajdów (zdjęcia raz lepszej, raz gorszej jakości) z moimi grami. Przyda mi się trochę odsłon ;)

https://www.youtube.com/watch?v=cWU_1JbUsj4
BH Daimaouji
Posty: 509
Rejestracja: 19 gru 2012, 20:09

Re: Stare gry

Post autor: BH Daimaouji »

Montezuma's revenge (UTOPIA) - Dobra gra meksykańska, mimo iż nie da jej sie przejść
Nadral - Niemiecka gra o helikopterze na Atari 8 bit
Dungeon Keeper 2 - Ciągle mi sie śni więc chyba czas zagrać znowu kiedyś
Guardic Gaiden - Jak tu nie lubić tej ostrej gołej androidki?
Super Mario bros 3 - Najlepsza gra o braciach mario na NESa
Pokemon Red - Łapiesz własne zwierze i trenujesz je, co może być lepszego?
Wikings (RPG) - Mimo mrocznego trybu, podoba mi sie ta gra
Boulder Dash - Dobra gra na Atari, wersja na Famicoma też niczego sobie

C.D.N.
Moje aktualne gry DB zrobione w RPG Makerze:

DBZ Saiyans' Rebellion +16
Damian's Adventures +7
Awatar użytkownika
Rave

Golden Forki 2010 - Dema (miejsce 2)
Posty: 2041
Rejestracja: 15 kwie 2009, 21:33
Lokalizacja: '; DROP TABLE 'Messages'

Re: Stare gry

Post autor: Rave »

Co nie da się przejść montezumy jak się da? Racja, część rozwiązań jest totalnie nieintuicyjna i całość jest trudna jak cholera, ale da się przejść.

Co do reszty się zgadzam, aczkolwiek dungeon keepery... Może były w swoim czasie klasykami, ale jak na GOG-u (chyba) dorwałem jedynkę i dwójkę... Powiem krótko: Sterowanie zrypane, w ogóle nie uwzględnia myszy (a przynajmniej nie tak jak w nowszych grach z podobnym gameplayem, jak np. Evil Genius) i totalnie nieintuicyjne. A szkoda, bo koncept zacny.
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1948
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Stare gry

Post autor: Dragon Kamillo »

Nie lubię trzeciego mariana, nawet nie wiem dlaczego. To chyba przez tą grafikę, która mi się nigdy nie podobała. Z mario najbardziej lubię te w stylu pierwszej części (może z sentymentu), czyli smb1, 2j i special itp. Chciałem nawet kiedyś pobawić się edytorem poziomów, ale jak zobaczyłem jaki jest sztywny (w porównaniu do edytora map RM, kto by pomyślał że np schody do flagi w marianie to nie złożenie pojedynczych bloków, tylko jeden blok z zapisem "schody" z podaną szerokością i wysokością - do tego te bloki są ograniczone, masakra) więc se dałem siana.

DK2 też lubię, chociaż dopiero po wielu latach od grania w to dowiedziałem się, że grało się tymi złymi Buhahahaha.

Ogólnie jak już w coś gram to raczej jest to starsze niż nowsze, ale póki co nie chce mi się pisać listy XD.

EDIT: Jak to nie uwzględnia myszy, z tego co pamiętam to całą grę sterowało się myszą. Może masz na myśli czar opętanie w pierwszej części, tam faktycznie coś było zrypane i góra mieszała się z dołem?
Awatar użytkownika
X-Tech

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 3268
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:15

Re: Stare gry

Post autor: X-Tech »

BH Daimaouji pisze:Montezuma's revenge (UTOPIA) - Dobra gra meksykańska, mimo iż nie da jej sie przejść
Nadral - Niemiecka gra o helikopterze na Atari 8 bit
Dungeon Keeper 2 - Ciągle mi sie śni więc chyba czas zagrać znowu kiedyś
Guardic Gaiden - Jak tu nie lubić tej ostrej gołej androidki?
Super Mario bros 3 - Najlepsza gra o braciach mario na NESa
Pokemon Red - Łapiesz własne zwierze i trenujesz je, co może być lepszego?
Wikings (RPG) - Mimo mrocznego trybu, podoba mi sie ta gra
Boulder Dash - Dobra gra na Atari, wersja na Famicoma też niczego sobie

C.D.N.
Też uwielbiam Guardian Legend na nesiora. Coś jak Zelda zmieszana z Shmupem.
Boulder Dash również uwielbiam.

Moja kolej. Wymienię tylko kilka bo wymiana wielu groziła by zużyciem pamięci ram waszego komputera. Głównie gry 2-D.

Z gier 2-d zręcznościowych i nie strzelanek kosmicznych:

Super Metroid Eksploracja planety i zwiększanie własnych możliwości. Fabularne sytuacje podchodzące pod klimaty scen z filmu Alien/Aliens. Genialna muzyka i udźwiękowienie, a to wszystko na snesa. Uwielbiam.

Metroid Fusion - bardziej liniowy ale bardziej filmowy na GBA. Tym razem fabuła toczy się w okół infekcji.

Abuse - Gra z DOSA podobne klimaty jak w Metroid ale liniowe etapy i rozgrywka. Fabuły praktycznie brak.

Contra Hard Corps, Alien Soldier (Sega Genesis) Najbardziej dynamiczne gry akcji 2-d jakie znam obok Metal Slugów Totalna rozwałka.



Całe serie megaman (na nesa) oraz X (na snes, psx) (swoją drogą zero na gba niczego sobie)
Moje ulubione części nes to Megaman 3,5,2
Moje ulubione części X to 1,6,2,3
W Zero wszystkie są niezłe


Bardziej wymagające myślenia fabularne gierki w realiach s-f

Cyber Knight 1,2 - seria (j)rpgów na snesa. Po prostu to trzeba zobaczyć. Uzależniają jak diabli. Eksplorka kosmosu, własna armia itp. Uwielbiam. Moje top gier ever.


Ufo Enemy Uknknown - Nie umiem za dobrze w te gierkę grać, ale muza i klimat i możliwości powalają.


System Shock 1,2 - Obie gry 3-d w klimatach Cyberpunk z lat 90tych - Pierwsza ma większe możliwości, ale jest bardzo archaiczna (rok 94) (i tak ją kocham) druga to już w pełni dynamiczny rozbudowany horror/rpg, który przechodzę w kółko.


Bonusy:

Duke Nukem 3-d
Doom 2 i mody - szczególnie BRUTAL DOOM

Cave Story - Super Metroid w klimatach przygodówki.
IJI - coś jak połączenie Super Metroid z System Shockiem niestety w bardziej liniowej konwencji.

Shmup Bonus:

Einhander (PSX)
Jets N Guns (PC)

TecH Sylph - najbardziej głęboki shmup jaki istnieje
Tyrian 2000
BH Daimaouji
Posty: 509
Rejestracja: 19 gru 2012, 20:09

Re: Stare gry

Post autor: BH Daimaouji »

Rave pisze:Co nie da się przejść montezumy jak się da? Racja, część rozwiązań jest totalnie nieintuicyjna i całość jest trudna jak cholera, ale da się przejść.
Nie da sie, autor zaprzestał programacji gry jak dodał wersje do "parker bros", pewnie mówisz o tej właśnie wersji, gdzie główny bohater przypomina pana Indiane Jones'a, lub wersje na gameboya która sie zwie Montezuma's return
Moje aktualne gry DB zrobione w RPG Makerze:

DBZ Saiyans' Rebellion +16
Damian's Adventures +7
Awatar użytkownika
iselor
Posty: 21
Rejestracja: 19 lis 2014, 15:16

Re: Stare gry

Post autor: iselor »

Daemonica


Ni pies, ni wydra - coś na kształ świdra. Można to powiedzieć o Daemonice. Panowie z RA Images dali nam grę, którą najłtawiej chyba zaklasyfikować jako action/adventure gdyż bardzo trudno zawrzeć ją w ramach gry przygodowej czy cRPG.

Ale po kolei. Wcielamy się w postać Nicholasa Farepoynta, Łowcę Bestii. Posiada on niesamowitą i rzadką umiejętność przenoszenia się do świata zmarłych i rozmowy z nimi. Nicholas zostaje zaproszony do pewnego małego średniowiecznego miasteczka w północnej Anglii. Burmistrz prosi naszego bohatera o rozwiązanie sprawy zaginięcia dwojga staruszków. Sprawa wydaje się być prosta, jednak na miejscu okazuje się, że w czasie gdy nasz bohater zmierzał do osady, zabita została młoda dziewczyna, narzeczona grabarza, który zawisł na stryczku. Cóż, teraz trzeba będzie powiązać oba zdarzenia...

Daemonica na pierwszy rzut oka jest trójwymiarową przygodówką ze sterowaniem i widokiem postaci i otoczenia a la Neverwinter Nights. Z przygodówek gra zabrała używanie przedmiotów jeden na drugim, szukanie ich i wszelkiej maści "kombinowanie". Mamy też ekwipunek. Z cRPG zaś gra "zabrała" walkę. Jest ona bardzo prosta (LPM - atak; spacja - blok) i większość walk da się wygrać bez problemu, ale jeśli ktoś ma refleks szachisty to w opcjach jest możliwość wyboru tzw. uproszczonej walki, w wyniku czego nie da się nie wygrać walk;) Tak więc nasza postać może zginąć w paru miejscach, czyli jak w cRPG - posiada punkty życia. Owych punktów jednak zwiększyć się nie da (w przypadku ran wyleczyć nas może mikstura albo jeden z NPCów), postać nasza nie posiada także żadnych innych współczynników. Cóż jeszcze jest "erpegowatego" w Daemonice? Kilka razy przyjdzie nam dokonać wyborów, nazwijmy je - natury moralnej. Od tych wyborów będzie zależeć zakończenie.
Nicholas prowadzi dizennik, niczym w rasowych eRPeGach, w którym zapisuje informacje nt. wszelkich napotkanych postaci. Ma tam także notatki m.in. dotyczące sporządzania eliksirów. Tak - nasz bohater musi czasem sporządzać eliksiry. Eliksiry służą do leczenia ran, przydają się w paru questach oraz służą do "podróży" do świata zmarłych. Przyrządzamy je za pomocą ziół które rosną w różnych miejscach miasteczka i okolicach. Gra podzielona jest na 5 aktów, po każdym roślinki odrastają więc nie ma raczej szans żeby ziółek nam zabrakło.
Fajnym udogodnieniem jest także mapa. Nie musimy biegać w te i we wte. Wszystkie ważne lokacje są na mapie zaznaczane w miarę ich odkrywania i wystarczy tylko potem kliknąć na mapie by znaleźć się w danej lokacji. To naprawdę oszczędza czas. Poziom trudności zaś jest odpowiedni, brak tu absurdalnych zagadek.
Skoro cały czas jestem przy plusach warto wspomnieć o fabule. Naprawdę dobrze się rozkręca i trzyma w napięciu. Klimat gra ma naprawdę niesamowity. Mroczny i ciężki. Wszystko potęgowane przez świetną muzykę. Może nie są to utwory, które chcielibyście słuchać w chwili relaks, ale do gry nadają się świetnie.

Także NPCe są dobrze skonstruowani. Każdy ma swój oryginalny charakter, inny cel pozostania w miasteczku, stosunek do misji i naszego bohatera. W porządku są również polskie głosy.
Minusy? Cóż, gra jest krótka, zdecydowanie zbyt krótka! 15 godzin to maksimum. A szkoda. Także obszar po którym się poruszamy nie zachwyca, to ledwo miasteczko i tereny przylegające. No i grafika, niezbyt dobra już w roku wydania.

Co by jednak nie mówić. Daemonica to gra bardzo dobra. Nieliczne wady są niwelowane przez liczbę zalet a w grze odnajdzie się każdy kto lubi cRPG lub przygodówki. To jeden z najbardziej oryginalnych i najlepszych tytułów w jaki grałem ostatnimi czasy. Jak najbardziej polecam.
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Stare gry

Post autor: Kleo »

Mam pytanie z lekka odbiegające od tematu, za co z góry przepraszam.

Iselor, czy masz zamiar sukcesywnie wrzucać na forum wszystko co kiedykolwiek i gdziekolwiek napisałeś? Nie to, żeby mi to jakoś bardzo przeszkadzało, głównie z ciekawości pytam. ;)
Awatar użytkownika
iselor
Posty: 21
Rejestracja: 19 lis 2014, 15:16

Re: Stare gry

Post autor: iselor »

Nie wiem, zobacze.
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Stare gry

Post autor: Jazzwhisky »

No serio, to jest słuszna uwaga, przekopiowywanie tu tekstów z innych miejsc, które pasują do losowych tematów w szerokim Offtopicu nie wygląda najlepiej, wręcz jak budowanie sobie pod coś bazy. Zwłaszcza, jeśli czyta się to tak ciężko. Proponuję jedną wypowiedź, a konkret (np. zestaw linków, kanałów, cokolwiek).

Ew. może warto założyć na to oddzielny wątek, Galeria chętnie przyjmuje każdą autorską twórczość, także recenzje. =)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
iselor
Posty: 21
Rejestracja: 19 lis 2014, 15:16

Re: Stare gry

Post autor: iselor »

Ok :)
ODPOWIEDZ