Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Tematy różne, różniste.
Awatar użytkownika
Hubertov
Posty: 253
Rejestracja: 28 paź 2013, 16:07

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Hubertov »

Jazzwhisky pisze:Najlepiej zacząć od pewniaka, na którym nauczysz się podstaw, wtedy będziesz mógł rozważać co dalej. :)
Slowem wstepu, tego bede sie trzymal. Brnac dalej, format pomogl, a ze robilem go sam, pierwszy raz, w zasadzie metoda prob i bledow, to troche to kosztowalo nerwow i czasu. Jednym z efektow jest brak polskich znakow, za co przepraszam wszystkich. Code blocks dziala, komplikuje jak nalezy, wszystko gra, zaczynam nauke. Popieram Wasze zdanie, odnosnie metody nauki - rzeczywiscie metoda prob i bledow jest najlepsza, no, przynajmniej ja zawsze ja stosuje i tego bede sie trzymal! Pozdrowionka!



Deathwing pisze:Nie przewiduję wielkich sukcesów, jeśli masz problemy już na poziomie instalacji kompilatora ;)
Ty nie badz taki fafarifa cwaniaczek 8) Za powodzenie dziekuje, przyda sie! :)
Awatar użytkownika
Hubertov
Posty: 253
Rejestracja: 28 paź 2013, 16:07

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Hubertov »

Wlasnie napisalem swoj pierwszy program - liczy ilosc paliwa jakie trzeba dolac do oleju zeby wyszla mieszanka w stosunku 1:50 :-D Jednak podczas tworzenia napotkalem powien problem - mianowicie program nie chce wyswietlac ulamkow dziesietnych, jak i przez nie dzielic. Wynik zawsze wychodzi 0, lub 0,0000 jesli zastosowalem %f. Ktokolwiek wie jak to jest mozliwe?
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1948
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Dragon Kamillo »

Z tego co się orientuje to w językach programowania liczby zmiennoprzecinkowe są traktowane osobno jak te całkowite (czy jakoś tak), przez to że komputer potrzebuje więcej siły by na nich pracować (XD, wiem jestem głupi).

Jak nie chcesz się babrać w liczby z przecinkiem to spraw by były całkowite, znaczy pomnóż je przez tyle ile chcesz mieć miejsc po przecinku, a wyświetlając wynik domaluj w odpowiednim miejscu przecinek. XD tak to się robi w RM.
Awatar użytkownika
Adrap

GF2020 - Dema (miejsce 3); GF2019 - Pełne Wersje (miejsce 3) Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 3)(miejsce 3); GF2015 - Dema (miejsce 2) Zapowiedzi (zwycięstwo); KC I (miejsce 2); KC II (miejsce 3); TASC 4 (miejsce 2)(miejsce 3)
Posty: 815
Rejestracja: 21 kwie 2014, 14:39
Lokalizacja: Kurpsie

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Adrap »

Jak dzielisz albo mnorzysz daj tak:
zmienna*50.0 wtedy da ci wynik typu float
Generalnie chodzi o to że zmienną masz pewnie typu int. Wiesz, int zmienna=4; i int to liczba całkowita. Jak będziesz mnożył lub dzielił rzez całkowitą to da ci ile razy ci się zmieści jedna całkowita w drugiej bez ułamka. Aby uzyskać wynik z przecinkiem musisz. Pomnożyć tak jak ja powyżej lub stworzyć zmienną typu:
float zmienna;
tak jak:
int zmienna;

To powinno pomóc.
Wydane:
Podziemia: Człowiek, 23 sekundy, Królobójcy, Najstarszy

Współautor gry: Amarok
(W produkcji)
Rahael

Golden Forki 2010 - Gry (miejsce 1)
Posty: 112
Rejestracja: 28 sty 2010, 16:26
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Rahael »

żeby nauczyć się programowania trzeba klepać, klepać i jeszcze raz klepać ^^ Więc na początek polecam interaktywne kursy, gdzie masz konkretne zadania do wykonania. Jeżeli chodzi o C to: http://www.learn-c.org/

Jeżeli chciałbyś liznąć inne języki to polecam https://www.codecademy.com bardzo przystępnie wyjaśnione poszczególne zagadnienia i w zasadzie podstawy niektórych języków można opanować w ciągu kilku godzin.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hubertov
Posty: 253
Rejestracja: 28 paź 2013, 16:07

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Hubertov »

Adrapnikram pisze: Generalnie chodzi o to że zmienną masz pewnie typu int.
Myk, tu Cie mam! Przed samym wpisaniem zmiennej poczytałem o ich rodzajach, na początku rzeczywiście używałem int, ale po chwili intensywnego myślenia wydedukowałem ze powinien uzyc float. Ale to również nie pomogło, spróbuje popróbować, zobaczymy co z tego wyjdzie.

@Rahael

Powiedz mi Rahael, masz jakieś własne ukończone projekty? Jeśli tak to chętnie bym je zobaczył, o ile istnieje taka możliwość. Dziękuje za stronkę, przyda się, przy okazji poćwiczę angielski.

@Dragon Kamilio
Heh, ciekawa opcja z tym manualnym dodaniem liczby po przecinku. Tez programujesz?
Awatar użytkownika
Adrap

GF2020 - Dema (miejsce 3); GF2019 - Pełne Wersje (miejsce 3) Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 3)(miejsce 3); GF2015 - Dema (miejsce 2) Zapowiedzi (zwycięstwo); KC I (miejsce 2); KC II (miejsce 3); TASC 4 (miejsce 2)(miejsce 3)
Posty: 815
Rejestracja: 21 kwie 2014, 14:39
Lokalizacja: Kurpsie

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Adrap »

Ciekawa, ale cholernie niepraktyczna. Jak masz jeszcze problem to wyślij kod na PW. Tylko wrzuć go do Wklej.org czy czegoś takiego, bo oglądanie go jako tekst w PW nie musi być przyjemne.
Generalnie jak będziesz miał jakieś problemy to wal. Przyda się takie drobne sprawdzanie kodu, czy coś.
Wydane:
Podziemia: Człowiek, 23 sekundy, Królobójcy, Najstarszy

Współautor gry: Amarok
(W produkcji)
Awatar użytkownika
Hyster
Posty: 74
Rejestracja: 02 paź 2006, 13:24
Kontakt:

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Hyster »

Ja również zainteresowałem się programowaniem przez RPGMakera i jeden cel: gamedev :) Zaczynałem od małych kursików znalezionych w Internetach, gdzieś też na początku swojej drogi znalazłem "Megatutorial - od zera do gier kodera" (http://xion.org.pl/productions/texts/co ... atutorial/) i bardzo go polecam. Jest to kurs C++, który przy tworzeniu gier jest podstawą podstaw. Do tego większość języków opiera się na C++, więc gdy stanie się on Twoim drugim językiem łatwo będzie przejść do kolejnych: python, C#, javascript i masa innych. Javy nie polecam :D

Ogólnie to programowanie to zarąbista zabawa, więc polecam!
Idąc dalej, prowadząc pobieżne obserwacje po temacie, zauważyłem, że dziedzina ta wymaga specyficznego myślenia, ja bym to określił jako myślenie warunkowe: chodzi mi o to że bardzo często są stawiane warunki, if coś tam to coś tam. Wydaje mi się, że można to wyćwiczyć, a po pewnym czasie będzie się to robić instynktownie.
Z czasem absorbowania dobrych praktyk programowania zorientujesz się, że tak nie jest. Masa instrukcji warunkowych to zmora dobrego kodu :)
Co do Ruby, naprawdę bardzo trudno powiedzieć coś złego. Język jest wciąż bardzo ładnie rozwijany, ma dość szeroką grupę (aktywnych!) userów, trzeba tylko pamiętać, że jest skryptowy i mimo wszystko niszowy, chociaż zasięg jego zastosowań na przestrzeni lat bardzo urósł.
Jego popularność wzrasta dzięki frameworkowi Ruby on Rails, który w Polsce narazie kuleje ale sie rozwija. Więc ruby jest coraz bardziej w cenie :)

I mała rada na początek: nie przeklejaj kodu z tutoriali, ale go przepisuj. Pamięć mięśniowa :P
Awatar użytkownika
Adrap

GF2020 - Dema (miejsce 3); GF2019 - Pełne Wersje (miejsce 3) Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 3)(miejsce 3); GF2015 - Dema (miejsce 2) Zapowiedzi (zwycięstwo); KC I (miejsce 2); KC II (miejsce 3); TASC 4 (miejsce 2)(miejsce 3)
Posty: 815
Rejestracja: 21 kwie 2014, 14:39
Lokalizacja: Kurpsie

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Adrap »

To ja od siebie dorzucę, że naprawdę warto nabyć książkę Symfonia C++. Kupiłem ją po kursach (żałuję), jednak jest świetnym uzupełnieniem informacji. Nie wiem jak jest z innymi książkami, ale dla mnie to miazga, szczególnie dlatego, że podróżuję komunikacją 2h dziennie i mogę sobie cosik poczytać. Oczywiście w formie pdf.
Wydane:
Podziemia: Człowiek, 23 sekundy, Królobójcy, Najstarszy

Współautor gry: Amarok
(W produkcji)
Awatar użytkownika
Sobriquet Gaido

Golden Forki 2007 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 474
Rejestracja: 15 kwie 2007, 21:45
Lokalizacja: Ale mam pod spodem fikuśny znaczek :D

Re: Programowanie - jak posiąść taką umiejętność?

Post autor: Sobriquet Gaido »

Co do "czemu mi wychodzi 0,00000 jak robię %f".

Do tej pory pewnie rozwiązałeś to z 10000 razy, ale właśnie ponieważ użyłeś %f (od "float") tak Tobie pokazało. Spróbuj %d (od "decimal)".

Jeśli chodzi o naukę programowania to przewrotnie powiem: dobrze zacząć od RPG Makera by zrozumieć algorytmy, zmienne, pętle, warunki. Potem przeniesienie się na inny język programowania to tylko nauka składni i właściwie od razu możesz przejść do programowania obiektowego.

A potem możesz już robić co chcesz. Potrzebujesz tylko czasu, cierpliwości i googla :d
ODPOWIEDZ