Goniec RM - komentarze

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Zablokowany
Awatar użytkownika
Yoroiookami

GF 2019 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2017 - Dema (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF 2010 - Gry (miejsce 2); GF Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 679
Rejestracja: 02 wrz 2014, 12:45

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Yoroiookami »

Jak zobaczyłem ocenę jaką dostały Pustkowia Chaosu to się załamałem. (http://tsukuru.pl/forum/?co=gry&typ=rev&id=s ... owiachaosu) :shock:
Gra nie jest może jakoś niesamowicie rozbudowana, ale to chyba przesada. Subiektywnie gra bardzo mi się podoba. Obiektywnie została starannie wykonana.

No ale Ravenone ma rację, oceny wydają się bardzo różnić zależnie od tego kto pisze recenzje. Zawsze zakładałem że Goniec, czy inne strony, mają jakieś "rzeczy do odhaczenia" przy wystawianiu oceny, ale wygląda na to że jak ktoś nie lubi gry to może dać nawet i 1/5. Bo tak. Trochę szkoda. Dobrze, że mamy chociaż Golden Forki, żeby niedocenieni twórcy coś mieli za swoje dzieła. :|
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1948
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Dragon Kamillo »

Też się zdziwiłem tej niskiej oceny pustkowi chaosu jak kliknąłem w link od ravenone, ale nic na to nie poradzę. W sumie nawet w to nie grałem, jednak jestem w stanie uwierzyć że powinna mieć o 1 albo o 2 oczka więcej. Ale z drugiej strony jak gra jest na prawdę taka nudna jak opisuje ją zombik - to to że ma dobrą oprawę i mechanikę jej niestety nie ratuje. Jednak gra to gra i ma zaciekawiać, a jak tego nie robi to trochę słabo.
Awatar użytkownika
ravenone

GF 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF 2011 - Pełne Wersje (miejsce 2) Dema (miejsce 2); GF 2010 - Pełne Wersje (miejsce 1) Zapowiedzi (miejsce 1); GF 2009 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 438
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:06

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: ravenone »

Małe sprostowanie - wspomniany Sheep - Uciekające Owieczki to jednak inna gra, a ta recenzowana to remake gry o tytule Łap Owce. Nie wpływa to nijak na recenzję, ale warto się przyznać do pomyłki.
Awatar użytkownika
PInroz
Posty: 917
Rejestracja: 28 paź 2014, 22:24
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: PInroz »

Wywiady z osobami które zajęły pierwsze miejsce w Golden Forkach 2016 jest już na Gonicu RM. Miłego czytania :wink:
Obrazek
:cry: :cry: :cry: Nie mogę latać, bo stałem się kaleką :cry: :cry: :cry:
Awatar użytkownika
Amelanduil

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 2); TA Sprite Contest 5 (miejsce 1)
Posty: 450
Rejestracja: 10 lis 2012, 16:25

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Amelanduil »

Fajny nowy artykuł, podoba mi się pomysł na taką formułę :3 tylko nie wiem, może mało grałem ostatnio, ale nie odczułem, żeby wulgaryzmy były na tyle powszechne, żeby je nazwać "nową modą". Bardziej re-edycje gier :P
ObrazekGlico☆Magic?
Awatar użytkownika
Preki

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2010 - Pełne Wersje (miejsce 3)
Posty: 758
Rejestracja: 16 wrz 2007, 20:54
Lokalizacja: Siedlce City

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Preki »

No, ciekawy artykuł, i pozwolę się odnieść do niego na podstawie gier, w które grałem.

Jak wiecie po ostatnich moich recenzjach, grałem w Alter A.I.L.A. i jej remake o podtytule Genesis. W oryginalnej grze było dwóch jegomości - Yellow oraz Red (w remake'u dostali imiona odpowiednio Scott i Dread). Ten pierwszy to narwaniec, któremu czasem puszczą nerwy i sypnie od czasu do czasu "fuckiem" lub jego odmianami. Red natomiast to wielki, napakowany murzyn bez skrupułów, używający wcześniej wspomnianego słowa jako interpunkcji i nie stroniącego od obscenicznych gróźb jak na przykład: "rozwalę ci łeb i naszczam do czaszki" (!). Może powiecie że wulgarność Reda jest przerysowana i tym samym śmieszna, ale według mnie to idealnie pasuje do jego osobowości kompletnego potwora bez ani krzty moralności. I jako że wczułem się w grę, to bałem się go jako wroga, a kiedy miałem go w drużynie podczas jednej ze ścieżek fabularnych, czułem się wprost zniesmaczony mając wulgarną stertę czarnych mięśni za kompana.

Gdy na początku 2010 roku pobrałem demo Genesis, byłem podekscytowany, no i było czym, pisałem zresztą w ostatniej recenzji. Pomijając mechanikę, oprawę i ogólne wykonanie (które stoją na najwyższym poziomie), w oczy rzuciło mi się, że dwójka wymienionych postaci została bardzo stonowana. W całej grze Scott powiedział dwa czy trzy razy słowo "shit", a Dread, pomimo bycia groźnym czarnoskórym zwyrodnialcem tak jak w oryginalnej grze, ani razu nie wypowiadał się wulgarnie, jeśli w ogóle się wypowiadał, bo przez większość gry milczał. W moim odczuciu ta postać została w remake'u "wykastrowana" - nie miałem tych samych odczuć co poprzednio, pomimo tego że inne postacie opisywały go jako bezwzględnego kryminalistę. Dziwne, bo NeoK, jako twórca darmowej gry, nie jest ograniczany przez jakieś ESRB czy PEGI, które mogłyby przyłożyć grze łatkę "+18" lub "AO", a i tak zdecydował się na ugrzecznienie postaci którym do grzeczności było daleko.

Jest też i na naszym podwórku gra, która w dość naturalny sposób używa tego typu słownictwa, a ściślej jest to Gromada. Bohater, jego ewentualni towarzysze czy mieszkańcy tytułowych gromad, jak coś "pójdzie nie tak", nie stronią od lżejszych czy gorszych wulgaryzmów. Wpływało to na wiarygodność postaci i NPC, czuć było realizm, pomimo tego że to gra sci-fi. Właściwie, to ktoś by się spodziewał tekstów jak z opery z ust mieszkańca postapokaliptycznej kolonii? No nie, raczej stek kolokwializmów, dosolony starą, polską, ku... rtyzaną. Co bardziej kreatywni wymyślali też przekleństwa na potrzeby uniwersum własnej gry. W świecie The Way nikt nie obrzuca się "fuck you", lecz "burn you". Gracza to nie urazi, ale NPC w grze mogą się zachować różnie na takie zmyślone zwroty.

No i na koniec - każdy kto słyszy o wulgaryzmach w grach z RM ma zapewne na myśli takie "hity" jak Wino Adventure, Dirty Rapeing Shit czy w końcu Szajbę. Tu niecenzuralny język raczej stanowi źródło humoru niskich lotów, bo ciężko brać na serio postacie które ni stąd, ni z owąd, totalnie dla hecy używają słów na 'k', 'ch', 'p', albo sypią wulgarnymi opisami (głównie czynności uhh... damsko-męskich). Sam niestety robiąc swoją pierwszą grę tak robiłem, zwłaszcza że u szczytu popularności był serial telewizyjny Włatcy Móch (zaś niedługo potem - Kapitan Bomba) i wstydzę się tego, że ta gra poszła w internet, a ja pewny siebie ją zachwalałem! Całe szczęście nigdzie nie można znaleźć tego żenującego, tfu, demka, i mam nadzieję, że Jazzwhisky i inni o tym zapomnieli :-D
http://prekisiedlce.wordpress.com/ - moje blogowe skrobanko
"W skrócie - gra nigdy nie jest gotowa, Ty zwyczajnie przestajesz nad nią pracować." - Jörg "Eiswuxe" Winterstein
Awatar użytkownika
Yoroiookami

GF 2019 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2017 - Dema (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF 2010 - Gry (miejsce 2); GF Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 679
Rejestracja: 02 wrz 2014, 12:45

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Yoroiookami »

Jeżeli idziemy z modą, to ktoś powinien zrobić platformówkę o przeklinających użytkownikach Gopody z grafikami zrobionymi w Paint'cie. :I

Fajny artykuł, chociaż ja niczego takiego w Kruku nie zauważyłem. Jakoś nie rzucało mi się w oczy, więc może przywykłem. Nie wiem czy można przeklinanie przedstawić jako wadę gry, szczególnie jeśli postać jest po prostu takiego typu człowiekiem. :lol:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Kleo »

Yoroiookami pisze:Nie wiem czy można przeklinanie przedstawić jako wadę gry
No, w wypadku Pogromcy Pustki z pewnością można, bo jeśli chodzi o Kruka, to też nie miałam wrażenia, że coś tam jest z tym nie tak.
Ja w prawdziwym życiu akceptuję (a czasem nawet lubię, bywają sytuacje, w których soczysty bluzg jest nie do zastąpienia) przekleństwa jako formę ekspresji emocji, ale jako przecinki są dla mnie absolutnie nie do przyjęcia. No i w grach mam podobnie, choć tu dopuszczam je jeszcze jako jeden ze sposobów podkreślenia charakteru jakiejś postaci. Ale ten ostatni wypadek też wymaga dużego wyczucia, bo jeśli go zabraknie, to wychodzi groteska.
Awatar użytkownika
Diablo

Golden Forki 2017 - Pełne Wersje (miejsce1); Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 2); Golden Forki 2015 - Dema (miejsce 2); Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 2)
Posty: 362
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:58

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Diablo »

Śmiem twierdzić, że najlepszy artykuł w karierze publicystycznej PInroza. Tekst nie dość, że przyjemnie się czyta, to ma logiczną całość i oddaje ducha takiej... literatury naukowo-rmowej? :lol: Gratuluję. Więcej takich tekstów proszu.
Awatar użytkownika
INRE

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1) Dema (miejsce 3); Golden Forki Special III - Dema (zwycięstwo)
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2012, 16:55

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: INRE »

Jednak trafiają się twórcy, którzy postanawiają wprowadzić w swoich produkcjach owe słownictwo, bo tak nakazuje trend.
Tak, bo ja jestem taki trendy i na czasie z tym, co się dzieje na scenie rm, w grach itd... Najwyraźniej chciałem się przypodobać wszystkim graczom tymi przekleństwami, choć celowałem raczej w tę najmłodszą grupę odbiorców.
W pierwszej części najgorsze słowa głównego bohatera jakie możemy usłyszeć to: "Grzeczniej psie" lub słowa umniejszające wady danej postaci.
W sumie to dziwne by było wpychanie tam jakichś mocniejszych wulgaryzmów, pierwszy kruk był znacznie luźniejszy. Nigdzie nie pasowały mi tam przekleństwa, proste. Ale chyba były tam jakieś brzydsze słówka.
W drugiej części INRE umożliwił bohaterowi pluć wulgaryzmami na prawo i lewo, co wzbudziło we mnie mieszane uczucia.
To już chyba jakiś żart. Gdzie niby mamy ten potok "k**ew", "ch**ów", itd? "Pluć wulgaryzmami" brzmi mocno, więc jestem bardzo ciekaw. Nie wiem, czy Ty na pewno grałeś w moją grę? XD
Przekleństwa w Kruku 2 były, ale chyba autor artykułu nie patrzy, gdzie przekleństwa w ogóle były używane, w jakich sytuacjach i przez jakie postacie. Scena w więzieniu - czyli popisujący się przed sobą nawzajem strażnicy, obleśny bandzior. OK, może bardziej pasowałby tam język w stylu "kurcze pieczone, uspokójcie się, niegrzeczni więźniowie...!" z ust strażnika. Nie wiem. Ale autor artykułu pisze, że to bohater klnie. Nie mówię, że nie przeklinał w ogóle. Ale, czy poza sceną w więzieniu i przy wejściu do wioski Enialis gdzieś używał wulgaryzmów? Gdzie to "plucie wulgaryzmami"?
Zróbmy tak. Niech autor artykułu wypisze mi 5... albo chociaż 3 cytaty, gdzie bohater "pluje wulgaryzmami na prawo i lewo" (poza tymi, które wymieniłem oczywiście) - to wycofuję się z tego wszystkiego, co tu napisałem i przyznaję się do błędu, że najwyraźniej przesadziłem.
Pytanie tylko, jakie słowa uznajemy tutaj za wulgarne? Nie chcę się spierać o definicję. Z artykułu rozumiem, że chodzi konkretne przekleństwa, nie o słowa typu "kurde", "cholera", "szlag"...
Autor artykułu powiedział - "A", więc teraz czekam, niech powie - "B". Bo moim zdaniem w artykule jest bzdura... kłamstewko.
Awatar użytkownika
PInroz
Posty: 917
Rejestracja: 28 paź 2014, 22:24
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: PInroz »

Diablo pisze:Śmiem twierdzić, że najlepszy artykuł w karierze publicystycznej PInroza. Tekst nie dość, że przyjemnie się czyta, to ma logiczną całość i oddaje ducha takiej... literatury naukowo-rmowej? Gratuluję. Więcej takich tekstów proszu.
Cieszę się że ci się spodobał :mrgreen: Może to dla tego że pochwaliłem cię w artykule, a może dlatego że uwielbiam twoje gry i no wiesz coś za coś :roll: Albo po prostu ci się mój artykuł spodobał :roll: :roll: :roll: Tak czy siak cieszę się że ci się spodobało :wink:
INRE pisze:Bo moim zdaniem w artykule jest bzdura... kłamstewko.
INRE nie zrozumiałeś tego co chciałem wam przekazać. Nie wiem czy czytałeś artykuł do końca, lub po prostu nie uważałeś... nie chodzi mi o to że bohater pluje przekleństwami jak serię z automatu ( choć pewnie źle się wyraziłem), chodzi mi o to że w ogóle one pojawiły się w Kruku 2. Jeżeli nie rozumiesz to cytuję:
powstała bajka, w której w pierwszym sezonie bohaterowie wyrobili sobie własne słownictwo, które wam odpowiada, a w drugim sezonie nagle korzystają ze słów niecenzuralnych, że przy trzecim słowie danej postaci słyszysz odgłos cenzury
Jeżeli wprowadza się dany rodzaj słownictwa w grze, to lepiej się tego trzymać. Bo wyobraź sobie taką sytuację:
- Gothic 1: jak Bezimienny się odzywa każdy wie
- Gothic 2: Bezimienny jednym prostym słówkiem k* wyraża swoje emocje. Które mimo że jest dobrze nam znane trochę kuje

Jest to oczywiście przykład. Chociaż może masz rację, a ja się znowu mylę :cry: następnym razem kiedy będę pisał znowu artykuł ala X-Tech, to nie będę podkreślał tak mało znaczących przykładów.
INRE pisze:Pluć wulgaryzmami" brzmi mocno,
W sumie masz rację źle się wtedy wyraziłem :roll: A może zrobiłem to tylko dlatego żeby oprócz pochwał usłyszał trochę mocnej krytyki :roll: KTO WIE :wink:

Tak w ogóle zauważyłem że z tego artykułu usłyszałem więcej pochwał niż ze wszystkich napisanych przeze mnie recenzji. Muszę częściej pisać takie artykuły :mrgreen:
INRE pisze:Autor artykułu powiedział - "A", więc teraz czekam, niech powie - "B"
B :-D

A na poważnie zagram sobie jeszcze raz w Kruka 2 akt 1 i może znajdę te 3 cytaty, jednak nie dla tego żeby udowodnić komuś że to co napisałem jest prawdą, lecz dla zabawy :wink: i świętego spokoju :|
Obrazek
:cry: :cry: :cry: Nie mogę latać, bo stałem się kaleką :cry: :cry: :cry:
Awatar użytkownika
INRE

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 1) Dema (miejsce 3); Golden Forki Special III - Dema (zwycięstwo)
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2012, 16:55

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: INRE »

Nie wiem czy czytałeś artykuł do końca, lub po prostu nie uważałeś...
Artykuł czytałem od początku do końca, kilka razy i "uważałem". Jeśli na jakiś temat się wypowiadam to podchodzę do tego z największym skupieniem i starannością.
W drugiej części INRE umożliwił bohaterowi pluć wulgaryzmami na prawo i lewo, co wzbudziło we mnie mieszane uczucia.
nie chodzi mi o to że bohater pluje przekleństwami jak serię z automatu ( choć pewnie źle się wyraziłem), chodzi mi o to że w ogóle one pojawiły się w Kruku 2.
To się jakby nawzajem wyklucza. W takim razie - błędnie i bardzo myląco dla czytelnika wykorzystane hasełko.
Jeżeli wprowadza się dany rodzaj słownictwa w grze, to lepiej się tego trzymać.
no jak to? ale przecież...
Inny przykład wulgaryzmów w grach: jeżeli język wyjęty rodem z marginesu społecznego jest dobrze wykorzystywany w grach makerowych, że zamiast wątpliwości i przemyśleń, może wywołać śmiech i obojętność.
Gry, które ograniczają wulgaryzmy jedynie do danych sytuacji są w porządku,
Wiem, że to różne części artykułu. Ale kruk1 nie miał jakiegoś bardzo stylizowanego rodzaju słownictwa, nie był też tak bajkowo -cukierkowy. W pierwszym kruku też mieliśmy brzydkie słowa, choć nie przekleństwa. Więc jeśli w drugiej części mamy scenkę, do której pasuje wulgarny język, to dlaczego miałbym z niego zrezygnować? I jakim niby miałbym go zastąpić?
Ni kupy, ni dupy mi się to jakoś trzyma ale okej.
A może zrobiłem to tylko dlatego żeby oprócz pochwał usłyszał trochę mocnej krytyki :roll: KTO WIE :wink:
Trochę mocnej krytyki moim grom się należy, ale niech to będą prawdziwe wady i niech zarzuty będą podparte przykładami. Ja się potrafię do błędów przyznać.

Moim zdaniem chciałeś użyć, po prostu mocnego hasła i podpiąć pod nie jakiś przykład - niekoniecznie nawet pasujący jak widać.
Zwrócić uwagę Ci się udało w sumie. Trochę jakbym czytał hasło z jakiegoś tabloidu, albo z GównaWyborczego...

A, no i jeszcze do tego, że nakazał mi to wszystko trend...

Ogólnie pomysł na artykuł mi się podoba, styl w jakim został napisany też. Tylko ta nieprawdziwa informacja kłuje mnie w oczy.
Awatar użytkownika
Amelanduil

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 2); TA Sprite Contest 5 (miejsce 1)
Posty: 450
Rejestracja: 10 lis 2012, 16:25

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Amelanduil »

Ten artykuł o Nintendo jest bez sensu, nic w sobie tak właściwie nie zawiera. Taki z dupy, o czymś co wszyscy wiedzą, bez żadnego przesłania i opinii: nie podejmuje tematu, nie kwestionuje niczego.
Nazywanie tego filozoficznymi rozważniamina jest trochę na wyrost :P
ObrazekGlico☆Magic?
Awatar użytkownika
Diablo

Golden Forki 2017 - Pełne Wersje (miejsce1); Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 2); Golden Forki 2015 - Dema (miejsce 2); Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 2)
Posty: 362
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:58

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Diablo »

Tyż muszę przyznać, że ten artykuł o Nintendo niby jest o Nintendo, ale wniosek pod koniec sugeruje, że jest o rozgłosie sceny. Trochę to tak jakby pojawił się pomysł, koncepcja, ale nie do końca był pomysł jak to zrobić.
Awatar użytkownika
PInroz
Posty: 917
Rejestracja: 28 paź 2014, 22:24
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: PInroz »

Nowy artykuł na Gonicu RM... miłego czytania :wink:

http://www.goniecrm.pl/analizy/mody.html
Obrazek
:cry: :cry: :cry: Nie mogę latać, bo stałem się kaleką :cry: :cry: :cry:
Zablokowany