Goniec RM - komentarze

Jedyny aktywny polski zin poświęcony ściśle tematyce RM.

Moderator: ravenone

Zablokowany
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1243
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Noruj »

Temat nawet ciekawy, tylko tekst mógłby wyglądać ładniej. Styl, emotki, dwa razy "Gonic RM" (XD), interpunkcyjny tajfun ("!!!", "???", "...."). Czy ktoś to tetował?
Obrazek
Awatar użytkownika
Crashykk

GF 2022 - Pełne Wersje (msc. 1)(msc. 3) Dema (msc. 3); GF 2020 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2015 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2014 - Pełne Wersje (msc. 1); TAPE #1 (msc. 3); TAPE #2 (msc. 2); TASC 4 (msc. 3); TASC 6 (msc. 2)(msc. 2)
Posty: 723
Rejestracja: 16 gru 2011, 16:08
Lokalizacja: Kuj-Pom
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Crashykk »

Noruj pisze:Czy ktoś to tetował?
Jeżeli tak to powinien zapier***ać na galerze i zamiast wioseł mieć te wykrzykniki. :mrgreen:
ObrazekObrazek
Obrazek
Usunięty

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Usunięty »

Nad modyfikacjami myślałem od początku będąc tutaj, aczkolwiek tak jak ze wszystkim: trzeba mieć pomysł.
Fanowskie modyfikacje nie muszą mieć zgody autora, przecież po co? Czy do np. GTA SA ludzie pytają się Rockstar'a o zgodę? Tuż to jest niedorzeczne XD. Co do plików gry to się zgadzam, że coś tam coś tam mogłoby zabraknąć i tutaj prośba o jakieś pliki mogłaby napłynąć.
Wracając do zgody autora gry: jeśli tworzenie modyfikacji byłaby niezgodna z tym co autor chciał osiągnąć lub po prostu niezgodna z jego założeniami (i licencją itd.) to wtedy o zgodę trzeba się pytać. Przypatrzmy się też na to z praktycznego punktu widzenia: taki ja pyta Noruja czy chciałby zobaczyć modyfikację do Asgun mojego wykonania. Tutaj Noruj może powiedzieć (przepraszam za to lekko przedmiotowe traktowanie), że chcę zobaczyć lub wyrazić swoją wolę co do tego, że nie życzy sobie modyfikacji, wnet jest tak, że ja go nie pytałem o zgodę, lecz może jej nie udzielić przez dowiedzenie się o tym, że chcę zrobić modyfikację.
Awatar użytkownika
Kryzz333

GF2019 - Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF2016 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 3); Puchar Ligi Mapperów III (zwycięstwo)
Posty: 820
Rejestracja: 14 sie 2011, 16:39

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Kryzz333 »

Też muszę skrytykować artykuł bo jego treść pasuje bardziej do posta albo rozmowy na czacie, np.:
Często zastanawiam się czy to w ogóle możliwe... czy gra stworzona na plikach stworzonej już wcześniej gry ma prawo być osobną grą, czy mówimy już tu o modyfikacji?
Co jest w ogóle możliwe? Jeśli chodzi o stworzenie modyfikacji, akapit wcześniej autor chyba jasno sam stwierdził, że tak?

Pomijając już błędy, styl i chaotyczność, "analiza" nie analizuje niczego konkretnego, autor nie odpowiada na pytanie zadane w tytule: "Czy gry stworzone w RPG Makerze mogą doczekać się modyfikacji?" (a na nie chyba większość z nas zna i tak odpowiedź).

Dość dziwi mnie też próba arbitralnego ustalenia co wolno a co nie wolno moderowi w RM.
Nie wolno zmieniać grafiki, wolno za to dawać nowe charactersy i skrypt na efekty świetlne?

Zrozumiałem że autor wypisując te reguły odnosi się do "typowych" RPG ze Sceny, ale czy nie modyfikacja to właśnie rzecz mocno właściwa dla gry na której bazuje? Uwzględniając specyfikę Sceny, wydaje mi się że ewentualna modyfikacja powinna zawierać to na co zgodzi się autor i to co wymyśli moder (a to byłoby zależne od danej gry). Na przykład mogę dać choćby liniowe przygodówki w RM, których nie byłoby sens zmieniać jeśli nie dodawałoby się istotnych elementów czy więcej etapów w "głównej" fabule.

Również to czy modyfikację (czy w tym wypadku już rozszerzenie) można byłoby nazwać nową grą zależałoby chyba od zgody autora i stopnia zmian (szczególnie z perspektywy GFów).

Np. ja kiedyś półżartem-półserio zaproponowałem pewnemu mejkerowiczowi dokończenie jego gry, która utknęła w fazie dema, według moich pomysłów. W takim wypadku to raczej byłaby co najwyżej koprodukcja.

EDIT - PS.:

Dodam że do prowokowania dyskusji chyba lepszą formą jest jednak forum, z powodu formy Gońca.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2017, 20:50 przez Kryzz333, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Noruj

Golden Forki 2015 - Pełne Wersje (miejsce 1); Golden Forki 2014 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Pełne Wersje (miejsce 1)(miejsce 1); Golden Forki 2010 - Zapowiedzi (miejsce 3)
Posty: 1243
Rejestracja: 15 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Noruj »

Czy do np. GTA SA ludzie pytają się Rockstar'a o zgodę? Tuż to jest niedorzeczne XD.
Naprawdę nie widzisz różnicy między olbrzymim studiem, a relacjami na scenie RMa, gdzie każdy każdego zna? :roll:
Z przyzwoitości wypada się zapytać, chociaż też nikt raczej nie obrazi się w innym wypadku, po prostu to potrwa 5 minut, a będzie pewność, że wszyscy są happy.
PS: Zgodzę się ze wszystkim co napisał Kryzz.

EDIT 1 dół:
Bardzo treściwy ten komentarz, ostatnio coraz więcej takich.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2017, 22:30 przez Noruj, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Usunięty

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Usunięty »

EnterVPL pisze: taki ja pyta Noruja czy chciałby zobaczyć modyfikację do Asgun mojego wykonania. Tutaj Noruj może powiedzieć (przepraszam za to lekko przedmiotowe traktowanie), że chcę zobaczyć lub wyrazić swoją wolę co do tego, że nie życzy sobie modyfikacji, wnet jest tak, że ja go nie pytałem o zgodę, lecz może jej nie udzielić przez dowiedzenie się o tym, że chcę zrobić modyfikację.
Noruj pisze:
Czy do np. GTA SA ludzie pytają się Rockstar'a o zgodę? Tuż to jest niedorzeczne XD.
Naprawdę nie widzisz różnicy między olbrzymim studiem, a relacjami na scenie RMa, gdzie każdy każdego zna? :roll:
Z przyzwoitości wypada się zapytać, chociaż też nikt raczej nie obrazi się w innym wypadku, po prostu to potrwa 5 minut, a będzie pewność, że wszyscy są happy.
Noruj, tuż to o to mi chodziło mówiąc
Przypatrzmy się też na to z praktycznego punktu widzenia
Ale w zasadzie co INRE, co ciebie Noruj czy też kilku innych twórców bym zapytał o zgodę na modyfikację, to HGS bym nie pytał. Dlaczego? Nooo to zachowam dla siebie :-D
Awatar użytkownika
Amelanduil

Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 2); TA Sprite Contest 5 (miejsce 1)
Posty: 450
Rejestracja: 10 lis 2012, 16:25

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Amelanduil »

EnterVPL pisze:Dlaczego? Nooo to zachowam dla siebie :-D
Mogłeś to także zrobić z tą wiadomością. Noruj dobrze podsumował :P
Pewnie zastanawiacie się po co to wszystko piszę? Że nie mam co robić? Że znowu zaśmiecam Gonica RM swoimi głupotami....
Cóż, jeżeli sam jesteś w stanie zauważyć to, że ludzie mogą dojść do takich wniosków, to może trzeba było zrewidować ten artykuł?
ObrazekGlico☆Magic?
Awatar użytkownika
Yoroiookami

GF 2019 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2017 - Dema (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF 2010 - Gry (miejsce 2); GF Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 679
Rejestracja: 02 wrz 2014, 12:45

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Yoroiookami »

Grając ostatnio w Dark Dawn doszedłem do wniosku, że temat poziomu trudności w grach chyba nie był jeszcze poruszany. I może warto by było napisać artykuł właśnie o tym. Bo o ile bardzo trudne gry mogą przyciągać graczy, wydaje mi się że w niektórych wypadkach zbyt częste umieranie może ich zniechęcić. :>
Wiem, że często chwalę TagTeam, ale szczerze mówiąc to właśnie oni (one) mają jak dla mnie najlepiej zbalansowane gry. Przynajmniej na podstawie tego co widziałem i w co grałem. I dlatego gdy grałem w Pustkowia Chaosu, miałem z tego radochę. A grając w Dark Dawn, czasem miałem ochotę się pociąć.
Jest chyba jakaś mentalność że "trudniejsze" znaczy "lepsze". I teraz na przykład HGS robi grę nie do przejścia (twierdzi że trudniejsza niż Dark Dawn) i nie wiem, kto tę grę ukończy. Nie mówię tego, żeby atakować. Mam zwyczajną prośbę, żebyście w takich trudnych grach dali graczowi opcję do farmienia. (Wbijanie poziomów, podnoszenie statystyk, zbieranie złota, zdobywanie lepszego ekwipunku)
Na tyle, żeby nawet najgorszy gracz typu ja, był w stanie w końcu jakoś dojść do końca.
Z przykładów większych gier, nawet Dark Souls oferuje darmowe uleczenie przy ognisku, wbijanie poziomów i podnoszenie statów, oraz coraz to lepszy ekwipunek który można zdobyć walcząc ze słabszymi potworami.

Trochę się rozpisałem jak na mnie, ale może ktoś przeczyta. :I
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kleo

Golden Forki Special - Recenzje (zwycięstwo); Golden Forki Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 1001
Rejestracja: 31 sie 2012, 22:25

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Kleo »

Yoroś, uwielbiam cię za to, co napisałeś. Mnie też się zdaje, że jakiś czas temu na forum stworzyło się kółko (hm, nie napiszę, że "wzajemnej adoracji", choć przyznam, że mam chęć :P), w którym zapanowała swoista "moda" na to, aby robić gry składające się głównie z walk o zgoła absurdalnym poziomie trudności (tak, Dark Dawn to jedna z nich - ja jej nie skończyłam, bo zwyczajnie męczyła mnie, zamiast sprawiać przyjemność) i robić z tego główną ich zaletę - również moim zdaniem zdecydowanie wątpliwą. Poza tym, jakoś mam wrażenie (może błędne, ale silne), że ludzie wypisujący w tematach tego typu gier peany na ich cześć nie przeszli ich w całości, a może i nawet w połowie.
Yoroiookami pisze:Mam zwyczajną prośbę, żebyście w takich trudnych grach dali graczowi opcję do farmienia.
Natomiast co do tego nie mogę się zgodzić - moim zdaniem takie rozwiązanie czyni grę jeszcze nudniejszą i bardziej męczącą. Może zamiast tego lepszy byłby wybór poziomu trudności? Albo po prostu sensowny balans?

A tak wracając na chwilę do tematu tego tematu - kiedy będzie obiecana druga część "Gier dziwnych i dziwniejszych"? Jestem ciekawa, co pojawi się w zestawieniu i czy tym razem będzie to coś, czego jeszcze nie znam. :)
Awatar użytkownika
Yoroiookami

GF 2019 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2017 - Dema (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF 2010 - Gry (miejsce 2); GF Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 679
Rejestracja: 02 wrz 2014, 12:45

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Yoroiookami »

Kleo pisze:Yoroś, uwielbiam cię za to, co napisałeś. Mnie też się zdaje, że jakiś czas temu na forum stworzyło się kółko (hm, nie napiszę, że "wzajemnej adoracji", choć przyznam, że mam chęć :P), w którym zapanowała swoista "moda" na to, aby robić gry składające się głównie z walk o zgoła absurdalnym poziomie trudności (tak, Dark Dawn to jedna z nich - ja jej nie skończyłam, bo zwyczajnie męczyła mnie, zamiast sprawiać przyjemność) i robić z tego główną ich zaletę - również moim zdaniem zdecydowanie wątpliwą. Poza tym, jakoś mam wrażenie (może błędne, ale silne), że ludzie wypisujący w tematach tego typu gier peany na ich cześć nie przeszli ich w całości, a może i nawet w połowie.
Yoroiookami pisze:Mam zwyczajną prośbę, żebyście w takich trudnych grach dali graczowi opcję do farmienia.
Natomiast co do tego nie mogę się zgodzić - moim zdaniem takie rozwiązanie czyni grę jeszcze nudniejszą i bardziej męczącą. Może zamiast tego lepszy byłby wybór poziomu trudności? Albo po prostu sensowny balans?

A tak wracając na chwilę do tematu tego tematu - kiedy będzie obiecana druga część "Gier dziwnych i dziwniejszych"? Jestem ciekawa, co pojawi się w zestawieniu i czy tym razem będzie to coś, czego jeszcze nie znam. :)
Oczywiście, że lepszy. To było bardziej "skoro już musicie, to...". :lol:
Chociaż wybór poziomu trudności jest zawsze mile widziany. Każdy by dostał to, co by chciał.
A ciebie też uwielbiam, tylko że bezwarunkowo. :>
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kryzz333

GF2019 - Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF2016 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 3); Puchar Ligi Mapperów III (zwycięstwo)
Posty: 820
Rejestracja: 14 sie 2011, 16:39

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Kryzz333 »

Hmm... Jako że moje gry też dotyczy ten problem, zastanawiałem się też nad tą kwestią.

Ale na moją obronę i jako komentarz co do sprawy - zrobienie mechaniki dającej stałe wyzwanie i równocześnie nie za łatwej i nie za trudnej to nie takie łatwe :V

Ja wyznaję trudność jako problem do rozwiązania a nie mozolna przeszkoda, ale żeby nie wyjść na hipokrytę - często nie udaje mi się to osiągnąć przez złe nawyki i inne czynniki :V

Mi się wydaje że problem poziomów trudności nie leży tylko w złym wyobrażeniu o grach, ale także robieniu gier nie myśląc wiele o mechanice no i brak testów. Dlatego np. w Źródłe robię w pierwszej kolejności mechanikę i wszystko jest temu podporządkowane.

Pomyślałem o napisaniu artykułu na ten temat, ale nie wiem czy jestem w stanie dobrze zabrać się za temat :V
Awatar użytkownika
Diablo

Golden Forki 2017 - Pełne Wersje (miejsce1); Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 2); Golden Forki 2015 - Dema (miejsce 2); Golden Forki 2013 - Pełne Wersje (miejsce 2)
Posty: 362
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:58

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Diablo »

Hah... Dark Dawn zbiera niezle tytuły :lol: Symbol najtrudniejszej gry, najbardziej denerwujacej pulapki :lol:

Niedlugo poziom trudnosci bedzie sie mierzyc w skali Dark Dawna :lol:

Ale tak serio, to chyba wypuszcze latke do DD i obnize poziom, bo wiele osob nie doszlo do momentu gdy fabula zaczyna byc glebsza... Ja jak gralem, to wydawalo mi sie wrecz ze jest zbyt latwo. Na pocieszenie dodac moge ze nastepna gra bedzie kladla duzo mniejszy nacisk na walke :lol:

Na swoja obrone powiem, ze mam sklonnosci sadystyczne jezeli chodzi o tworzenie gier i poziomu trudnosci :lol: walcze z tym, nie poddam sie :lol:
Awatar użytkownika
Yoroiookami

GF 2019 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2017 - Dema (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF 2010 - Gry (miejsce 2); GF Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 679
Rejestracja: 02 wrz 2014, 12:45

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Yoroiookami »

Diablo pisze: Ale tak serio, to chyba wypuszcze latke do DD i obnize poziom, bo wiele osob nie doszlo do momentu gdy fabula zaczyna byc glebsza... Ja jak gralem, to wydawalo mi sie wrecz ze jest zbyt latwo. Na pocieszenie dodac moge ze nastepna gra bedzie kladla duzo mniejszy nacisk na walke :lol:
Szczere pytanie Diabeku - jak za łatwa? Jak to w ogóle przeszedłeś? Bo ja naprawdę nie pojmuję. Nie wyobrażam sobie. :shock: Naprawdę nie mam pojęcia jak można sobie radzić lepiej lub gorzej na tym ABS'ie. I dlatego zdziwiły mnie posty w temacie w stylu "przeszedłem w trzy godziny". A tymczasem ja już mam chyba 6 godzin i to na czitach. No chyba, że pomyliłem tematy. :lol:
Zresztą nie musisz odpowiadać, ale czuję się jakby ten ABS miał jakąś ukrytą mechanikę o której mi nikt nie powiedział. :|
I jakby ktoś nagrał jak przechodzi całą grę uczciwie, to chyba śfinie by zaczęły latać.

Proszę, zrób jakąś łatkę, to od razu poszerzy ci się ilość pozytywnych komentarzy. Bo ignorując ten poziom trudności i kilka wkurzających rzeczy, gra ci wyszła bardzo dobrze i zasługuje na trochę podziwu. :>

A ty Kryzzie mógłbyś napisać taki artykuł. Ja bym przeczytał na pewno. Tylko musiałbyś się sugerować wieloma projektami.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kryzz333

GF2019 - Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 1); GF2016 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2014 - Pełne Wersje (miejsce 2); Liga Mapperów Sezon VI (miejsce 3); Puchar Ligi Mapperów III (zwycięstwo)
Posty: 820
Rejestracja: 14 sie 2011, 16:39

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: Kryzz333 »

A ty Kryzzie mógłbyś napisać taki artykuł. Ja bym przeczytał na pewno. Tylko musiałbyś się sugerować wieloma projektami.
No właśnie mam już dokument tekstowy i na razie mam formę na zasadzie syntezy i wypisu problemów, i rozwiązań.
Na pewno wieloma projektami będę się sugerował, chociaż nie wiem czy któryś wspomnę po imieniu.

Jak nie zawiodę to artykuł pojawi się w najbliższych dniach.
Chyba będę go w stanie napisać bez ogrywania dodatkowych gier :V

Albo podzielę go na części.
Awatar użytkownika
PInroz
Posty: 917
Rejestracja: 28 paź 2014, 22:24
Kontakt:

Re: Goniec RM - komentarze

Post autor: PInroz »

Ja was ludzie nie rozumiem... Dark Dawn Trudna :shock: Samą grę przeszedłem w pięć godzin, uczciwie, wykonując wszystkie zadania i nie pomijając żadnych dialogów. Zaskoczyło mnie tylko błąd który się pojawił na sam koniec bo Diablo zapomniał wstawić napisy końcowe :lol: Tak swoją drogą gdybym nie miał tyle spraw na głowie to w Dark Dawn zagrał bym jeszcze raz... chociaż by zobaczyć drugie zakończenie (mi się wydaje że to dobre) :roll:
Diablo pisze:Na swoja obrone powiem, ze mam sklonnosci sadystyczne jezeli chodzi o tworzenie gier i poziomu trudnosci walcze z tym, nie poddam sie
Hmmm.... dziwne :roll: Może ja po prostu radzę sobie z takimi grami lub często nie doceniam swoich możliwości i desperacko zawsze wybieram łatwy poziom :-D
Kryzz333 pisze:Hmm... Jako że moje gry też dotyczy ten problem, zastanawiałem się też nad tą kwestią.
O tak tu się muszę zgodzić 8) Moje epickie problemy z Opowieści z Edorii Akt 2 :roll: Największy tego problem to ceny zakupu eliksirów oraz koszt many w zaklęciach. Jednak mam teraz dostęp do Edycji Cesarskiej... i cóż, na razie jest łatwo i mówiąc szczeże Kryzz333 zmniejsz koszt many w zaklęciach... PROSZĘ Nie ogarniam też trochę tego systemu obrażeń (Bohater zadaje 150 punktów obrażeń a przeciwnik 20 lub na odwrót).
Kryzz333 pisze:Pomyślałem o napisaniu artykułu na ten temat, ale nie wiem czy jestem w stanie dobrze zabrać się za temat :V
Napisz, chętnie przeczytam :roll: Swoją drogą gdybym to ja to napisał, to raczej usłyszał bym falę krytyki :cry: Ale kto by się tym przejmował :mrgreen:
Obrazek
:cry: :cry: :cry: Nie mogę latać, bo stałem się kaleką :cry: :cry: :cry:
Zablokowany