[XP] Co robię źle w tej mapce?

Problemy związane z pracą w RM, poszukiwania współpracowników. Uwaga na zasady zakładania tematów!

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

Zablokowany
Awatar użytkownika
Kitabake
Posty: 367
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:03
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

[XP] Co robię źle w tej mapce?

Post autor: Kitabake »

Bardzo lubię grafiki RTP XP ale nie jestem pewien, czy je dobrze wykorzystuje. Jak sprawić,
by budowa tej mapy wyglądała lepiej. Nie pytam o mgłę, panoramy i parallax-y tylko
o "kładzenie kafelków" . Nie pytam też o edytowanie tileset-u. Tylko o to, w których
miejscach mógłbym coś poprawić, bo nie jestem pewien tego co robię z tileset-em.
W których miejscach należałoby coś poprawić? Albo co ogólnie robię źle?
(na wodzie będzie więcej lilii wodnych - zapomniałem ich dodać)
http://imgur.com/Td9q4cj
Moje projekty:
"Hunter: Avendzer Dragon"
"Chaos Element: Climax Redux"
"Ziemia: Opętanie"
"Blade Trynty"
Awatar użytkownika
Venesard
Posty: 208
Rejestracja: 01 gru 2014, 16:35

Re: [XP] Co robię źle w tej mapce?

Post autor: Venesard »

Najbardziej w oczy kole łączenie autotilesetu górnej części lasu z kafelkami drzew. Nie pasują do siebie.

Dalej podobne posty ściśle z technicznymi uwagami, please.
W razie wątpliwości - to nie galeria map, ani screenshot thread. :)
Awatar użytkownika
Kitabake
Posty: 367
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:03
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: [XP] Co robię źle w tej mapce?

Post autor: Kitabake »

Venesard pisze:Najbardziej w oczy kole łączenie autotilesetu górnej części lasu z kafelkami drzew. Nie pasują do siebie.
Na środku mapy, czy w ogóle?

edit:Czy jakbym u góry robił tak:
Spoiler:
to by było lepiej? Akceptowalne czy nadal średnio/słabo?
Moje projekty:
"Hunter: Avendzer Dragon"
"Chaos Element: Climax Redux"
"Ziemia: Opętanie"
"Blade Trynty"
Awatar użytkownika
Venesard
Posty: 208
Rejestracja: 01 gru 2014, 16:35

Re: [XP] Co robię źle w tej mapce?

Post autor: Venesard »

Osobiście nigdy nie byłem zwolennikiem tego typu autotilesetów, gęsty las spokojnie możesz uzyskać przy umiejętnym nakładaniu kafelków drzew. Ten autotile sam w sobie wygląda sztucznie.
Awatar użytkownika
tiberium
Posty: 489
Rejestracja: 08 kwie 2011, 12:06

Re: [XP] Co robię źle w tej mapce?

Post autor: tiberium »

Warto moze by bylo podpatrzeć niektóre mapki w grach i spróbować to odtworzyć? Aktualnie masz nudnawą mape, prosta ścieżka, jakaś rzeczka, pare drzew i tyle.

Jak dla mnie brakuje tam jakiegoś życia. Np. Wzgórze z tryskającą fontanna, malutki strumyk z którego wycieka ta rzeczka, jakiś ciekawy zakamarek, jakaś norka... Stosowanie różnego schematu, by nie była to ścieżka, drzewa, rzeczka (ktora towarzyszy nam przez całą mape).

Mam nadzieje że ta podpowiedź się przyda.
RPG MAKER 2000 the best! ლ(╹◡╹ლ)
Forget the rest...
Awatar użytkownika
Glorion
Posty: 57
Rejestracja: 06 gru 2015, 17:04

Re: [XP] Co robię źle w tej mapce?

Post autor: Glorion »

Nie jestem zbyt dobry z mappingu i aktualnie jestem na poziomie uczenia się, ale widzę kilka rażących błędów:

1)Autotileset odpowiadający za koniec mapki (czyli ten taki zielony gąszcz) zrobiłeś zbyt równy, jakby go ktoś przycinał, lepiej jest zrobić bardziej nieregularny kształt, więcej wgłębień i wybrzuszeń (rzecz jasna bez przesady)
2)To samo co na górze, ale do rzeki, wygląda jak sztucznie stworzony zbiornik w równym rowie, aż oczy kole.
3)Zauważyłem takie coś, że jak się robi mapę, to tym lepiej wygląda, im więcej ma szczegółów. Gdybyś gęściej wstawiał rośliny (tu chyba niestety trzeba dodać nowe elementy, chociaż nie jestem pewny, chyba w tym zestawie były też inne rzeczy, które nie dodałeś, jak na przykład wystające z ziemi korzenie) to zdecydowanie mapa by się lepiej prezentowała. Ogólnie uważam, że podstawowe RTP XP jest najładniejsze, ale pojedyncze zestawy mają mało elementów, więc lepiej je połączyć, by w lesie było np. kilka rodzajów drzew.
4)W tej sprawie nie jestem pewny, ale w twoim lesie ktoś piłą skosił drzewa i dziwnie to wygląda. Jednym słowem za rzadki las, chociaż jeśli będziesz chciał wstawić dużo zdarzeń to za gęsty las sprawia problemy (uwierz mi, ja coś o tym wiem)

Więcej porad raczej nie mam, mogę ci tylko powiedzieć jak przedmówcy, by zobaczyć mapy zrobione z tych samych grafik w internecie i się na nich wzorować (to chyba najłatwiejszy sposób na naukę mappingu).
Obrazek
Niezapomniana Przygoda Tom 1
Informacja dla moderatorów:
Spoiler:
Zablokowany