[MV] Walki rodem z pokemon. Wybieranie drużyny do walki.

Problemy związane z pracą w RM, poszukiwania współpracowników. Uwaga na zasady zakładania tematów!

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

coldmario

[MV] Walki rodem z pokemon. Wybieranie drużyny do walki.

Postautor: coldmario » 21 mar 2020, 16:51

Witam! Mam złożony problem. Chcę zrobić walki stworków w mojej grze, na podobnej zasadzie co w Pokemonach. Chodzi mi o to żeby napotkane stwory można było wystawić do walki z przeciwnikiem. Czyli musiałyby funkcjonować jako aktorzy, ale nie poruszać się po mapie z bohaterem. Ktoś ma pomysł jak się do tego zabrać? Bo ja już sobie włosy z głowy rwę.

Jeśli ktoś zna jakieś tutoriale, albo cokolwiek co pomogłoby mi uzyskać taki system walki to będę niezmiernie wdzięczny!

Wszystkie osoby, które mi pomogą - umieszczę w napisach końcowych. No chyba, że Wam będzie wstyd ;)
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)

Re: [MV] Walki rodem z pokemon. Wybieranie drużyny do walki.

Postautor: Dragon Kamillo » 22 mar 2020, 07:17

Dwa sposoby ode mnie:
1. Jeśli korzystasz z podstawowych systemów.
Musisz po prostu trzymać zrobić sobie do każdego stworka przełącznik i jeśli ma on być w drużynie to go włączać, zamiast dodawać stworka do drużyny.
Potem tworzysz sobie w typowych zdarzeniach (common efents - tych w bazie danych) zdarzenie na wywołanie w którym dajesz po prostu coś takiego:
czy przełącznik stwór 1 jest on, jak tak to dodaj go do drużyny, i tak w osobnych warunkach dla wszystkich stworów.
Jak zaczyna się walka, to albo zaraz przed walką (jeśli masz ją wywoływaną przez zdarzenia), albo w turze zero (jeśli masz walki losowe ustawione w właściwościach mapy) wywołujesz to typowe zdarzenie.
Po walce musisz usunąć stworki z drużyny. Nie wiem jak jest w mf, ale np w 2k3 nie dało się wywołać już zdarzenia walki po zakończeniu walki. Musisz więc najlepiej zrobić tak, w tym zdarzeniu co dodawałeś stworki do drużyny na początku albo na końcu dać jeszcze jeden przełącznik na on (np stworki są w drużynie = on), ten przełącznik będzie wywoływał inne typowe zdarzenie, start na równoległe, gdy powyżej wspomniany przełącznik jest on, gdzie po prostu dasz usunięcie po kolei wszystkich stworków z drużyny i zaoffujesz ten przełącznik. Powinno jakoś śmigać, nie znam dokładnie struktury mf, ale w 2k3 prosto zrobiłbym to właśnie w ten sposób.
2. Jeśli możesz sobie pozwolić na zmianę systemu menu:
Możesz poszukać po prostu jakiegoś systemu menu który wyświetla dane tylko pierwszej osoby z drużyny (o ile zawsze jesteś sam ty + stworki), wtedy stworki se mogą być cały czas w drużynie, bo ty tego i tak nie będziesz widział. Dokładniej tu nie pomogę, w XP, czy może nawet ACE widziałem takie systemy, nawet gdybym bardzo się uparł to sam bym coś takiego wymodził, ale mf to zupełnie inna bajka...
coldmario

Postautor: coldmario » 28 mar 2020, 10:47

Skorzystałem z pierwszego sposobu i mam mały problem z tym, ale zanim do tego przejdę to muszę ogarnąć co innego.
Bo trochę zacząłem od dupy strony.
Najpierw chciałbym zrobić tak żeby bohater mógł te stworki spotkać i dodać do "drużyny". Nie musi tu być walki żadnej, po prostu dajmy na to, że chodziłby w jednym miejscu i - najlepiej losowo - spotkałby stworka i zdecydował że dołącza on do drużyny, ale nie porusza się z bohaterem.
Masz pomysł jak to można zrobić?
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)

Postautor: Dragon Kamillo » 28 mar 2020, 11:08

"Musisz po prostu trzymać zrobić sobie do każdego stworka przełącznik i jeśli ma on być w drużynie to go włączać, zamiast dodawać stworka do drużyny."
Czyli spotykasz stworka, przełącznik o nazwie stworek jakiś tam on - i wsio.

Wróć do „Pomoc”