TASC6: Prezentacja tematów, zasady

Piąta edycja konkursu.

Moderator: Deathwing

Zablokowany
Awatar użytkownika
Deathwing

TAPE #1 (miejsce 1); Liga Mapperów Sezon I (miejsce 1) Sezon II (miejsce 2) Sezon IV (miejsce 3) Sezon V (miejsce 1) Sezon VI (miejsce 2); TASC 2 (miejsce 1)(miejsce 3); TASC 3 (miejsce 1); TASC 4 (miejsce 1)(miejsce 1)(miejsce 1)
Posty: 278
Rejestracja: 29 gru 2006, 22:40
Kontakt:

TASC6: Prezentacja tematów, zasady

Post autor: Deathwing »

Obrazek


W tym roku niemal tyle samo śmiałków, co ostatnio, zgłosiło się, by stoczyć zażarty, pikselowy bój – zamykamy zapisy z liczbą 17 uczestników! Pora zatem na prezentację tematów, palety i na zapoznanie się ze szczegółowymi regulaminami dla obu konkursowych kategorii.

Kategoria Classic

1. Rumina Cygandytka
2. Absyntia Kurtyzaktorka
3. Tequille Czarnomagini
4. Ginny Cyberhumanita

Jak zapewne pamiętacie, poprzednią edycję zdominowała pewna ruda niewiasta o bujnych kształtach, przez co nie wszystkie postacie otrzymały należytą im uwagę. Aby uniknąć takiej sytuacji, tym razem do dyspozycji macie cztery osobistości... z czego każda jest krągłą babeczką! Co więcej, nie ma już możliwości, że ktoś z uczestników będzie miał ułatwione zadanie, bo kojarzył wcześniej którąś z nich. Startujecie z równego poziomu, bowiem rysunki są mojego autorstwa i powstały specjalnie na potrzeby konkursu. Starałem się jednak, żeby ich design nie był zbyt skomplikowany i dał się w miarę dobrze przełożyć na pixel art. Ponadto, żeby osłodzić Wam nieco nadchodzące trudy, zdecydowałem się na małe ułatwienie: wszystkie kolory widoczne na obrazkach pochodzą z palety, w której należy wykonać konkursowe prace. Dozwolone są oczywiście lekkie zmiany, jednak należy trzymać się mniej więcej zasugerowanych przeze mnie kolorów.

Waszym zadaniem będzie wykonanie pracy zgodnie z tematem, czyli jako przedstawienie jednej wybranej postaci spośród powyższych. Prace nie muszą zawierać wszystkich detali widocznych na rysunkach, wszystko w miarę możliwości. Postać należy ukazać w formie sprite'u w widoku od przodu, jako pozycja spoczynkowa lub na zasadzie środkowej klatki charsetu. Dla inspiracji można posiłkować się zestawieniem prac z poprzednich edycji:
http://www.rmteka.pl/scenowe-sprite-contesty/
http://www.rmteka.pl/tasc-4-udana-reani ... -konkursu/
http://www.rmteka.pl/tasc-5-rozpedzajac ... kabriolet/
Każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę w kategorii Classic. Podczas głosowania grafiki zostaną zaprezentowane anonimowo, zatem bawimy się fair, nie informując nikogo o wyborze tematu ani nie dzieląc się podejrzeniami co do autorstwa poszczególnych sprite'ów.

Szczegóły techniczne:
- pixel art
- praca zapisana w rozszerzeniu .png
- maksymalna szerokość: 24 piksele
- wysokość: 30-32 piksele (sam sprite minimum 30, nie więcej niż 32)
- jednolita barwa tła (żadnych cieni, pasów, rozświetleń itp.)
- paleta kolorów widoczna poniżej

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości: technika pixel artu oznacza, że każdy piksel wykonanego sprite'u musi zostać postawiony celowo i własnoręcznie. Zabronione są wszelkiego rodzaju filtry, gradienty i użycie kanału alpha (przezroczystości). Niedopuszczalne są także edity i recolor gotowych sprite'ów i charsetów, w tym template'y. Naturalnie możecie wzorować się na istniejących grafikach, jednak prace muszą zostać wykonane od zera i w 100% przez Was.

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w skalach x2, x3 i x4 na jednolitym, niebieskim tle.

Obrazek Obrazek

Paleta dla kategorii Classic:

Obrazek

Obowiązkową paletą w konkursie jest CARNIVAL 32 by b236. Zwiększamy poziom trudności o całe 16 kolorów mniej względem poprzedniej edycji, ale w dalszym ciągu mając do dyspozycji dość obszerny, uniwersalny zestaw. Teoretycznie jest tu wszystko, czego Wam potrzeba, chociaż po bliższym zapoznaniu się z paletą zauważycie na pewno, że tym razem macie mniejszą swobodę w kwestii konturów czy cieniowania. Dobierając kolory warto więc pamiętać o zasadzie hue shifting. Standardowe przypomnienie: nie ma obowiązku użycia wszystkich dostępnych kolorów, ale jednocześnie nie wolno wykraczać poza ten zestaw. Zabroniona jest jakakolwiek ingerencja w paletę: zmiana jasności czy nasycenia kolorów, dodawanie własnych barw itp. Jedyną dozwoloną zmianą jest dodanie widocznego nad paletą koloru tła, który jednak nie może zostać użyty jako odcień niebieskiego, a jedynie jako tło. Dla ułatwienia można pracować na poniższym pliku, zawierającym już paletę Carnival 32:
Obrazek
Szczegóły na temat palety oraz możliwość ściągnięcia jej w innym formacie (w tym .ase i .gpl) pod tym linkiem: https://lospec.com/palette-list/carnival-32


Kategoria Monster

Obrazek

No i wyczuł. Tematem w tej kategorii jest:
Kapibara

Każdy, kto śledzi najnowsze trendy na scenowym Discordzie, nie powinien być zaskoczony tym wyborem. Sympatyczny latynoski gryzoń przewija się tam już od jakiegoś czasu, a jego nieskomplikowany design wręcz prosił się o wykorzystanie go w kategorii opartej na stworzeniu rysunku potwora. Temat może zostać zinterpretowany praktycznie w dowolny sposób: może to być przedstawienie kapibary w typowo zwierzęcej formie albo w swobodnie zmodyfikowanej wersji humanoidalnej. Kapibara rycerz, kapibara czarownik, cyber-kapibara, zmutowana kapibara – możecie wymyślić cokolwiek, pod warunkiem, że w postaci będzie dało się bez problemu dojrzeć cechy wskazujące na to zwierzę.

W tej konkurencji macie znacznie większą swobodę, trzeba trzymać się jedynie kilku zasad. Monster musi zostać wykonany w technice pixel artu i przedstawiony w jednym z trzech widoków: z boku, od przodu lub z półprofilu, w wybranym formacie: 64x48px lub 48x64px. Paleta jest całkowicie dowolna, co oznacza, że dozwolone jest np. użycie i modyfikacja palety z kategorii Classic z obecnej lub poprzedniej edycji lub dobór własnych kolorów. Warto posiłkować się stroną Lospec i rozglądać za popularnymi paletami z wieloma odcieniami brązu, np. Zughy 32 czy użyta przeze mnie w czwartej edycji Fantasy 24, ale oczywiście nie musicie iść za tą sugestią, bo w tej kwestii macie całkowitą dowolność.

Również w tej kategorii każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę, a podczas głosowania grafiki zostaną zaprezentowane anonimowo, więc nie zdradzamy własnej interpretacji tematu, nie dzielimy się szkicami i nie sugerujemy autorstwa prac.

Szczegóły techniczne:
- pixel art
- praca zapisana w rozszerzeniu .png
- maksymalne wymiary: 64x48 pikseli (szerokość sprite'u minimum 56 pikseli) LUB 48x64 piksele (wysokość sprite'u minimum 56 pikseli)
- jednolita barwa tła (żadnych cieni, pasów, rozświetleń itp.)
- dowolna paleta

Ostatnie uwagi: prace muszą być całkowicie autorskie, a zatem nie wolno korzystać z żadnych znalezionych w sieci obrazków, elementów graficznych itp. ani też z żadnych narzędzi do automatycznego przekształcania zdjęć/grafik na pixel art. Konkursowych wymagań nie spełniają też prace powiększone z mniejszego formatu, rysujcie bezpośrednio na wskazanych wymiarach. Prócz tego należy oczywiście trzymać się zasad pixel artu wyszczególnionych powyżej w kategorii Classic (brak filtrów, użycia kanału alpha itp.).

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w skalach x2, x3 i x4 na jednolitym, niebieskim tle.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gotowe prace wysyłajcie do mnie prywatnie na Discordzie lub poprzez PW na forum. Na wykonanie i nadesłanie prac macie dokładnie 10 dni, do soboty 25.06.2022 włącznie. Przyjmuję prace zarówno w zestawach jak i pojedynczo, do końca wyznaczonego terminu macie także możliwość nadsyłania poprawek. Oczekujcie mojego potwierdzenia każdego zgłoszenia i skontaktujcie się ze mną, jeśli nie dostaniecie takiej wiadomości maksymalnie na drugi dzień. Głosowanie rozpocznie się w niedzielę 26.06.2022.

To tyle w kwestii regulaminu. Jeśli pozostają jakieś niejasności, śmiało możecie zadawać pytania lub dzielić się innymi komentarzami w tym temacie. No i jak zwykle: bawmy się ładnie, nie oszukujmy, trzymajmy się zasad <3 TASC6 czas zacząć!
turn up the silence
Awatar użytkownika
Michu

GF2020 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF2019 - Dema (msc. 1); GF2010 - Dema (msc. 1); GF2008 - Pełne Wersje (msc. 3) Zapowiedzi (msc. 2); GF2007 - Pełne Wersje (msc. 1) Dema (msc. 1) Zapowiedzi (msc. 3); KC II (msc. 1); TACO #1 (zwycięstwo)
Posty: 1084
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: TASC6: Prezentacja tematów, zasady

Post autor: Michu »

Wbrew początkowym obawom kapibara nie jest aż tak zła, choć spodziewałem się nieco bardziej abstrakcyjnego tematu. Pierwszą wersję już mam, lineart nie jest aż tak trudny. Wszystko jak zawsze rozbija się o cieniowanie.
Obrazek
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo)
Posty: 1746
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: TASC6: Prezentacja tematów, zasady

Post autor: GameBoy »

Czy monster musi być całą postacią, czy może być tylko fragmentem "wychodzącym" z ramki?
Awatar użytkownika
Deathwing

TAPE #1 (miejsce 1); Liga Mapperów Sezon I (miejsce 1) Sezon II (miejsce 2) Sezon IV (miejsce 3) Sezon V (miejsce 1) Sezon VI (miejsce 2); TASC 2 (miejsce 1)(miejsce 3); TASC 3 (miejsce 1); TASC 4 (miejsce 1)(miejsce 1)(miejsce 1)
Posty: 278
Rejestracja: 29 gru 2006, 22:40
Kontakt:

Re: TASC6: Prezentacja tematów, zasady

Post autor: Deathwing »

Uciętych fragmentów sprite'u nie zaliczam, ale jest jeden wyjątek: w RTP można znaleźć monstery, które częściowo są w czymś zagrzebane, tzn. ukazane jako wychodzące z bagna, wody itp. i w takiej formie można przedstawić konkursową postać. Ale mimo wszystko wolałbym, żeby w miarę możliwości umieszczać całą sylwetkę.

I tylko zaznaczę wyraźniej, bo problem zaczyna się już powtarzać:
minimalna wysokość monstera (samego sprite'u) przy 48x64 to 56px
minimalna szerokość monstera (samego sprite'u) przy 64x48 to 56px
turn up the silence
Zablokowany