TASC7: Prezentacja tematów, zasady

Siódma edycja konkursu.

Moderator: Deathwing

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Deathwing

GF2022 - Pełne Wersje (msc. 1); TAPE #1 (msc. 1); Liga Mapperów Sezon I (msc. 1) Sezon II (msc. 2) Sezon IV (msc. 3) Sezon V (msc. 1) Sezon VI (msc. 2); TASC 2 (msc. 1)(msc. 3); TASC 3 (msc. 1); TASC 4 (msc. 1)(msc. 1)(msc. 1)
Posty: 314
Rejestracja: 29 gru 2006, 22:40
Kontakt:

TASC7: Prezentacja tematów, zasady

Post autor: Deathwing »

Obrazek

No to ruszamy! Poniżej macie konkursowe tematy i wszystkie szczegóły techniczne dla obu kategorii. Po części to zupełnie nowe zasady, więc zapoznajcie się z nimi bardzo dokładnie i zadawajcie pytania w razie jakichkolwiek wątpliwości. Do konkursu zgłosiło się 14 uczestników, ale dla przypomnienia: od tej edycji dołączyć można w dowolnym momencie, zapis nie jest wymagany do zgłoszenia swojej pracy. Możecie wziąć udział w jednej wybranej lub obu kategoriach konkursowych, każda z nich będzie miała osobną punktację i podium. Tyle słowem wstępu, zapraszam do rywalizacji!



Kategoria Budynek

1. Latarnia morska Miah Maull Shoal Light, New Jersey, Stany Zjednoczone
2. Wieża strażnicza (diaolou), Kaiping, Chiny
3. Nibelungenbrücke, Worms, Niemcy
4. Tour des Marques, Chenonceaux, Francja
5. Huta żelaza, Niżny Tagił, Rosja
6. Zamek Craigievar, Aberdeenshire, Szkocja
7. Średniowieczny dom, Strasburg, Francja
8. Dom Sowietów, Królewiec, Rosja
9. Zabytkowy dom, Dżedda, Arabia Saudyjska
10. Styl neoandyjski (cholet), El Alto, Boliwia

>> komplet zdjęć do ściagnięcia <<

Zadanie polega na odwzorowaniu jednej wybranej budowli ze zdjęcia w formie pixel artu o maksymalnych wymiarach 80x80 pikseli. Grafiki nie muszą zawierać wszystkich możliwych detali, wszystko w miarę możliwości. Budynki nie muszą być ukazane w maksymalnie realistyczny sposób, mogą być stylizowane, o ile zostanie zachowane podobieństwo do oryginału. Nie należy jednak dodawać elementów, których nie ma na refkach. Sprite'y muszą być przedstawione w widoku od frontu, czyli dokładnie tak, jak na zdjęciach. Żadnego kombinowania z perspektywą, izometrią itp. Tak, w przypadku huty nie jest to 100% frontalny widok, jednak w dalszym ciągu załączony przykład pozostaje wyznacznikiem, na którym należy się opierać przy tworzeniu pracy. Możecie we własnym zakresie wyszukać więcej zdjęć obiektów, jeśli potrzebujecie np. przyjrzeć się jakimś detalom, ale sprite'y i tak rysujcie w oparciu o fotografie zamieszczone powyżej. Mile widziane zaczynanie obrazka od dolnej krawędzi, jak w przypadku postaci. Żeby nie było wątpliwości: nie rysujcie tła. Nadsyłajcie sprite'y na jednolitym tle, tym samym, co w poprzednich dwóch edycjach (#007b7b). Podczas głosowania prace zostaną jednak zaprezentowane w inny sposób, bo na tle przygotowanym przeze mnie. Jeśli będziecie mieli jakieś wątpliwości co do tego, jakie obiekty powinny wliczać się w skład sprite'a, a jakie nie, zadawajcie pytania. Wymienię póki co te najbardziej oczywiste: nr 2 - rysujemy razem z porastającą go roślinnością; nr 3 - bez samochodów; nr 4 - dodajemy roślinność; nr 7 - mimo że są połączone, nie rysujemy budynków po bokach; nr 10 - tu wyjątkowo można (ale nie trzeba) dodać garaże i mur po bokach.

Wymagania techniczne:
  • pixel art
  • praca zapisana w rozszerzeniu .png
  • maksymalne wymiary: 80x80 pikseli
  • minimalna wysokość LUB szerokość sprite'a: 72 piksele
  • jednolita barwa tła (#007b7b)
  • paleta kolorów widoczna poniżej
Paleta dla kategorii Budynek:

Obrazek

Obowiązkową paletą jest SUNLIT DAYS by Doph. Dokręcamy śrubę: do dyspozycji macie 22 kolory, czyli o 10 mniej niż w szóstej edycji TASC. Jak możecie zauważyć, paleta jest ciepła, mocno wyblakła i ma tylko jeden ciemniejszy kolor. Była inspirowana vintage'owym klimatem starych fotografii. Czy jest to dobra baza pod Wasze budynki - to się dopiero okaże, ale z pewnością zmusi Was do mocniejszego kombinowania z cieniowaniem (pomocny może być dithering) i dobieraniem odpowiednich barw. Standardowe przypomnienie: nie ma obowiązku użycia wszystkich dostępnych kolorów, ale jednocześnie nie wolno wykraczać poza ten zestaw. Zabroniona jest jakakolwiek ingerencja w paletę: zmiana jasności czy nasycenia kolorów, dodawanie własnych barw itp. Jedyną dozwoloną zmianą jest dodanie koloru tła #007b7b, który jednak nie może zostać użyty jako odcień niebieskiego, a jedynie jako tło. Dla ułatwienia można pracować na poniższym pliku, zawierającym już paletę Sunlit Days:

Obrazek

Tutaj znajdziecie szczegóły na temat palety i możliwość ściągnięcia jej w innym formacie: https://lospec.com/palette-list/sunlit-days



Kategoria Tile
1. Bagno
2. Bruk
3. Bursztyn
4. Chmury
5. Cola
6. Drewniany parkiet
7. Dywan
8. Krew
9. Lawa
10. Lód
11. Łąka
12. Metalowa kratownica
13. Mięso
14. Miód
15. Piasek
16. Posadzka statku kosmicznego
17. Sól
18. Woda
19. Zardzewiały metal
20. Ziemia

Powyżej widzicie listę dwudziestu różnych rodzajów podłoża, po części standardowych a po części abstrakcyjnych, a Waszym zadaniem będzie wybranie dwóch spośród nich, narysowanie ich w formie zapętlających się tile'i, a także wykonanie łączenia między tymi kafelkami. Dla lepszego zobrazowania, prace będą poddane pod głosowanie w następujący sposób (do wyboru):

Obrazek

lub

Obrazek

Gdzie: czerwonym kolorem oznaczony jest Tile 1, niebieskim Tile 2, a fioletowym łączenie między tymi dwoma tile'ami.

W obrębie jednego typu tile'a do wyboru są trzy formaty:

1. Pojedynczy tile 16x16

Obrazek

2. Podwójny tile 16x32 / 32x16

Obrazek Obrazek

3. Poczwórny tile 32x32 (nie dotyczy łącznika)

Obrazek

Oznacza to, że np. decydując się na wykonanie tile'a piasku w formacie 16x16 pikseli, będzie on powielony 8 razy. Jeśli wybierzemy 16x32/32x16, to zostanie on zaprezentowany jako 4 zapętlające się tilesy, z kolei 32x32 już tylko jako 2. Dozwolone jest przygotowanie Tile 1 i Tile 2 w dwóch różnych formatach, przy czym należy pamiętać o zasadzie zapętlania - chcąc wykonać przejście z 32 na 16 należy odpowiednio rozrysować to w łączniku. Nie wolno natomiast mieszać różnych formatów w jednym typie tile'a (czyli np. nie wchodzi w grę 1x 32x32 + 4x 16x16).

W skrócie o łączniku: powinno to być w miarę możliwości (nie wszystkie rodzaje podłoża na to pozwalają) płynne przejście od jednego typu tile'a do drugiego. Dozwolone są jedynie formaty 16x16 i 16x32/32x16.

Dodatkowa uwaga dla potencjalnych trolli: jeden Tile musi składać się z minimum dwóch kolorów.

To wszystko wydaje się może dość skomplikowane, ale nie jest takie straszne, kiedy uświadomicie sobie, że absolutne minimum dla tej kategorii to narysowanie 3 kafelków o wymiarach 16x16, w tym przejście od jednego do drugiego. Kombinowanie z większymi formatami jest dla odważnych.

Wymagania techniczne:
  • pixel art
  • praca zapisana w rozszerzeniu .png
  • tile rozmieszczone zgodnie z siatką
  • paleta kolorów widoczna poniżej
Paleta dla kategorii Tile:

Obrazek

Początkowo kusiło mnie, żeby zastosować tu tę samą paletę, co w kategorii Budynek, ale kilka prób przypomniało mi, jak bardzo irytował mnie brak odpowiednich odcieni podczas prac nad tilesetem, więc oszczędzę Wam tych cierpień. Kafelki będziecie tworzyć w oparciu o COMFY52 by bess. Jak sama nazwa wskazuje, to całkiem obszerna paleta z dużą ilością zieleni i płynnymi przejściami między kolorami. Czerwień jest tu dość specyficzna, ale nie powinno to być dla Was wielką przeszkodą. Podobnie jak w przypadku poprzedniego zestawu, tu też oczywiście nie wolno ingerować w dostępną paletę. Trzymacie się wyłącznie tego, co tu widzicie.

Szczegóły na temat palety i możliwość ściągnięcia jej w innym formacie: https://lospec.com/palette-list/comfy52

I na koniec pliki z paletą Comfy52, na których możecie pracować (z koloru #007b7b nie korzystamy!):

Obrazek Obrazek

lub do wyboru z kolorową siatką:

Obrazek Obrazek

Mała podpowiedź dla osób pracujących w Aseprite: siatkę 16x16 można włączać skrótem ctrl + '



Ostatnie, dość oczywiste, uwagi odnośnie obu kategorii konkursowych: technika pixel artu oznacza, że każdy piksel wykonanego sprite'a/tile'a musi zostać postawiony celowo i własnoręcznie. Zabronione są wszelkiego rodzaju filtry, gradienty i użycie kanału alpha (przezroczystości). Niedopuszczalne są także edity i recolor cudzych grafik. Można inspirować się istniejącymi grafikami, ale konkursowe prace muszą zostać wykonane od zera i w 100% przez Was. Oczywiście nie wolno korzystać z żadnych narzędzi do automatycznego przekształcania zdjęć/grafik na pixel art ani z pomocy AI. Konkursowych wymagań nie spełniają też prace powiększone z mniejszego formatu, rysujcie bezpośrednio na wskazanych wymiarach.

Do każdej kategorii konkursowej uczestnik może zgłosić jedną pracę. Podczas głosowania prace zostaną zaprezentowane anonimowo, zatem nie informujemy nikogo o wyborze tematu i nie dzielimy się podejrzeniami co do autorstwa prac.



Gotowe prace wysyłajcie do mnie prywatnie na Discordzie lub poprzez PW na forum. Na wykonanie i nadesłanie prac macie 11 dni, do niedzieli 11.08.2024 włącznie. Przyjmuję prace zarówno w zestawach jak i pojedynczo, do końca wyznaczonego terminu macie także możliwość nadsyłania poprawek. Oczekujcie mojego potwierdzenia każdego zgłoszenia i skontaktujcie się ze mną, jeśli nie dostaniecie takiej wiadomości maksymalnie na drugi dzień. Do wiadomości dołączajcie informacje o wybranych tematach: który budynek i jakie rodzaje kafli znajdują się na pracach (mogą być same numery, według zamieszczonych w tym temacie list). Wstępnie głosowanie rozpocznie się w poniedziałek 12.08.2024.

TASC7 to całkowicie nowe kategorie z nowymi zasadami, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości nie wahajcie się zadawać pytań w tym temacie lub na Discordzie. Tyle ode mnie, teraz pora na Wasz wkład. Do roboty!


PS. Gratulacje dla Dragon Kamillo za wyczajenie kategorii Tile po dwóch literkach z logo, a także dla Micha za poprawne trafienie obu kategorii. Medale z ziemniaka już lecą do Waszych paczkomatów :*
turn up the silence
Awatar użytkownika
Crashykk

GF2022 - Pełne Wersje (msc. 1)(msc. 3) Dema (msc. 3); GF2020 - Pełne Wersje (msc. 3); GF2015 - Pełne Wersje (msc. 3); GF2014 - Pełne Wersje (msc. 1); TAPE#1 (msc. 3); TAPE#2 (msc. 2); TAPE#4 (msc. 3) TASC4 (msc. 3); TASC6 (msc. 2)(msc. 2); TASC7 (msc.3)
Posty: 728
Rejestracja: 16 gru 2011, 16:08
Lokalizacja: Kuj-Pom
Kontakt:

Re: TASC7: Prezentacja tematów, zasady

Post autor: Crashykk »

Domyślałem się, że będzie tile, ale budynku w takiej formie nigdy bym nie zgadł. Wydaje mi się, że poziom tym razem jest trochę trudniejszy, bo budynek ma jednak więcej szczegółów i rozdzielczość większa do zapełnienia, ale wierzę w was koledzy i koleżanki!

Osobiście zabrałem się do pracy od razu i mam już skończony tile, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem zasady, więc zobaczymy czy nie będzie trzeba poprawiać. :lol:
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Deathwing

GF2022 - Pełne Wersje (msc. 1); TAPE #1 (msc. 1); Liga Mapperów Sezon I (msc. 1) Sezon II (msc. 2) Sezon IV (msc. 3) Sezon V (msc. 1) Sezon VI (msc. 2); TASC 2 (msc. 1)(msc. 3); TASC 3 (msc. 1); TASC 4 (msc. 1)(msc. 1)(msc. 1)
Posty: 314
Rejestracja: 29 gru 2006, 22:40
Kontakt:

Re: TASC7: Prezentacja tematów, zasady

Post autor: Deathwing »

Dodatkowa informacja odnośnie Tile: kafelki w większym formacie (w szczególności 32x32) nie mogą mieć wewnętrznych ramek! Zewnętrzna ramka jest dozwolona dla każdego formatu, ale mimo wszystko starajcie się jej unikać, bo cierpi na tym trochę zasada zapętlania - to ewidentne pójście na łatwiznę. Niektóre rodzaje podłoża mogą jednak wskazywać na zastosowanie ramek, dlatego takie prace nie będą dyskwalifikowane. Domyślnie jednak tile 16x32, 32x16 i 32x32 powinny być jednym ciągłym kaflem. Poniżej przykład dobrego i złego zastosowania ramek (oczywiście nie sugerujcie się wyglądem tile'a, bo wzór powinien być zapętlony):

Obrazek Obrazek Obrazek
turn up the silence
Awatar użytkownika
Amelanduil

GF2013 - Pełne Wersje (miejsce 2); TASC5 (miejsce 1); TASC7 (miejsce 2)
Posty: 455
Rejestracja: 10 lis 2012, 16:25

Re: TASC7: Prezentacja tematów, zasady

Post autor: Amelanduil »

O, dobrze, że dzisiaj sprawdziłem forum, bo tak to zupełnie by mnie ominęło.
Wysłane obie kategorie.
ObrazekGlico☆Magic?
ODPOWIEDZ