Qmai World 1 - Recenzja
autor: Gaido
gatunek: RPG
wersja: pełna, RM 2003
rok wydania: 2007


waga: 16 872 kBRzut okiem

Recenzja

Screeny

Solucja

Ciekawostki

Strona Serii

Dyskusja na Forum

    Qmai World jest jedną z gier na RM, która może pochwalić się swoją orygialnością. Ale zacznijmy od początku: przepowiednia mówi, że użycie Kryształowego Miecza jest początkiem zdarzeń, które doprowadzą do zniszczenia świata takiego, jakim był. Jak można się domyślić ze względu na początki wielu gier, miecz ten został użyty. Rozpoczęła się nasza historia - trzeba go odnaleźć.
    Fabuła, czego można się spodziewać po przeczytaniu wstępu tej recenzji, jest całkiem przyjemna. Na pewno różni się w znacznym stopniu od innych makerowych produkcji. Sama gra wyróżnia się nie tylko pod fabularnym względem, ale także technicznym i graficznym. W każdym razie, jak wcześniej mówiłem, scenariusz jest przyjemny. Niestety, w grze brakuje dialogów, co sprawia, że jest pusta. I to ostatnie właśnie najbardziej przeszkadza, choć autor dzięki temu wyraźnie podkreślił mroczniejszy klimat.
    Twórca nie przywiązywał wielkiej uwagi do walk - widać to na pierwszy rzut oka. Byle jakie potwory, brzydkie tła, ogólnie totalna żenada. Nie ma nawet co robić podczas walki, klikamy tylko co chwilę na "atak" i czekamy na to, aż znów będziemy mogli to zrobić. Praktycznie nie mamy innego wyboru. Zaznaczę też, że stopień trudności przy walkach, przynajmniej jak dla mnie, jest zbyt łatwy. Potwory nie sprawiają nam trudności. A co powinienem pisząc o walkach uznać za najważniejsze: potwory spotykamy zbyt często i nie widać ich na mapie. To drugie często spotykamy przy innych produkcjach, ale nie zawsze jest łączone z tym pierwszym.
    Mapy nie należą do najpiękniejszych. Przykładem tego jest baaardzo częste powtarzanie się poszczególnych fragmentów mapy, choćby prawie na samym początku gry, gdzie mamy labirynt. Mniej więcej w tym samym miejscu spotykamy korony drzew bez... pni. Autor stwierdził, że to specjalnie, ale przecież na tej lokacji spotykamy także normalne drzewa (w znacznej mniejszości). Ogólnie chipsetów jest sporo - i tych brzydkich, przestarzałych, ale także tych ładniejszych i oryginalniejszych. No, wyraźnie większą część stanowią te pierwsze, niestety. Ale w obu przypadkach mapki nie wyszły ładnie.
    Grafika w grze jest bardzo różnorodna, co powinno być plusem, ale nie jest, gdyż nie ma jednego stylu - wszystkie są pomieszane, i nie chodzi tu tylko o charsety czy chipsety. Twarze bohaterów - no, niestety według mnie nienajładniejsze, ale nie są szczególnie brzydkie. W grze występuje RTP, ale w naprawdę małej ilości. Co bardzo dziwne - zobaczymy np. Megamana. To może trochę zaskoczyć, nieprawdaż? Taka postać w takiej grze? Jak byście zareagowali, gdybyście grając w Morrowinda, Gothica czy co tam chcecie zobaczyli Kaczora Donalda? Z lekka nie pasuje.
    Muzyka w grze nie była szczególnie dobrze dopasowana. Tak, to trzeba przyznać. Grając w Qmai zdarzało mi się nawet wyłączać głośniki. To chyba nienajlepiej świadczy o produkcji.
    Oskryptowanie jest średnie. Nie jest nieprawdopodobnie zaskakujące ani złe. Może nawet "bardziej dobre niż słabe". W każdym razie - zupełnie inne niż w reszcie gier na RM.
    Ogólnie rzecz biorąc, choć Qmai World ma wiele słabych stron, jest dosyć grywalny - ze względu na niezłą fabułę i ciekawy ciąg gry. Warto zagrać.

k-lafior
Logowanie/Rejestracja

Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
zarejestruj się
W zagraniczne tytuły stworzone w RM gram:
Wcale
Bardzo rzadko, tylko wyjątkowe pozycje
Gdy tylko coś wpadnie mi w oko
Częściej niż w polskie!
zobacz wyniki | archiwum ankiet
1. Tale of Exile: Akt I
2. Tale of Exile: Akt II
3. Lost Saga
4. Bunt Maszyn
5. Qmai World 1
6. Septerra Core: Dream About The Past
7. Wzór
8. Manga Carta
9. Wrota Arkany 2
10. Wrota Arkany
» [VXA]Teatr Arymana
» Kimyona Yama [2k3][Download]
» Operacja Kanapomelon TRZY [2k3][Download]
» [MV] Move That Box!
» [VX Ace] Sunset Rain
» [2k3] Tactic Card Battle System
» [2k3] Władca Ptaków
» Handlówka 0.1.6 (RPG MAKER VX ACE)
» [VX] Meteoryt
» Darmowe materiały do gier
Noc Rhomików by Michu
wersja
Pełna,
RM 2003
rok wydania
2007
ocena
6.5/10
RPG Maker Zone Muzeum w Raccoon City: Resident Evil HQ Pokemon Valhalla RPG Maker po polsku
© Tsukuru Archive 2006-2020 | Strona o charakterze prywatnym, używamy plików cookie.