Tsukuru Archive 2018Jazzwhisky, 13:25 28.01.2018
    Dziś głównie informacyjnie, ale jest tego trochę, plus trafiło nam się kilka porządkujących aktualizacji. Przede wszystkim - nieco słów o nowych i trwających w międzyczasie polskich inicjatywach związanych z RM. I przypominając - od kilku miesięcy całkiem aktywnie działa, powiązany z forum, nasz wspólny kanał discordowy. Jeśli kojarzycie czasy irca, chcecie pogadać luźniej, zapytać o coś na szybko itd. itp. - zdecydowanie zapraszamy. Przez serwer przewinęła się już grubo ponad setka użytkowników, a każdego wieczora online pozostaje przynajmniej kilkanaście osób.


    Ponadto, od miesięcy aktywność zachowuje facebookowy profil RPG Maker News Polska. Prawie każdego dnia pojawiają się tam szybkie, najnowsze informacje ze wszelkich zakątków polskiego i zagranicznego świata RM. Jeśli chcecie być na bieżąco, to kolejne miejsce obok forum i discorda, które warto odwiedzać.


    Dalej, w międzyczasie mieliśmy też akcję powiązaną z kanałem RPG Maker Polska na YouTube. Dzięki zaangażowaniu grupy osób, udało się zebrać 30 prostych nagrań prezentujących wybrane polskie (ale i kilka zagranicznych) tytuły spod znaku RM. Wszystkie możliwe nagrania pojawiły się na Tsukuru Archive, uzupełniając tym samym informacje o grach w naszej bazie (tak jak np. tutaj). Jeśli chcielibyście w jakiś sposób kontynuować, wspomóc akcję - która od miesięcy pozostaje nieaktywna - koniecznie odezwijcie się poprzez forum lub kanał discordowy.    A z bardziej autorskich akcji - wciąż działa Piracka Łajba Adrapnikrama. Zachęcam, zwłaszcza, że publikują tam swoje teksty także inni autorzy.


    Wreszcie, nadszedł czas na coś na koniec, dosłownie. Po niemal dwunastu latach, to jeden z ostatnich newsów na Tsukuru Archive. Przez najbliższe tygodnie i miesiące zobaczycie przede wszystkim zaległe uzupełnienia bazy gier (wreszcie!), potem już oficjalnie strona stanie się wyłącznie potężnym archiwum polskiej społeczności RM, świadectwem setek inicjatyw, wkładu tysięcy osób i milionów godzin naszej pracy i zabawy. Nie obawiajcie się jednak zanadto, sajt pozostanie online jeszcze bardzo bardzo długo, a aktywne pozostaną cały czas forum i inne miejsca, m.in. przynajmniej część z tych, o których pisałem wyżej.
    Niemniej, uwaga, to już ostatni apel - jeśli chcecie, by wasze gry, materiały, teksty, cokolwiek, zostało zapisane w bazie TA, zgłaszajcie to nie później niż przed końcem marca. To mój naprawdę ostatni zryw i nie mogę obiecać publikacji czegokolwiek po tym czasie (a wręcz odwrotnie), w razie wątpliwości - zachęcam tylko do kontaktu wszelkimi dostępnymi kanałami.

P.S. Dział Programów został zaktualizowany o najnowsze, oficjalne linki do wszystkich wersji RM. Kilka podstron (np. Archiwum) uzyskało też niezbędne poprawki. Ew. błędy możecie, jak zawsze, zgłaszać w komentarzach.http://rmcwaniak1.blogspot.com/ BO POGRAŁEM
X-Tech, 03:36 23.02.2018

A ja tam zdążę bezproblemowo.
X-Tech, 23:10 03.02.2018

No to do ewentualnej publikacji zostaje mi Twierdza... "Trudno", jak by to powiedział towarzysz Wiktorowycz.
Preki, 16:20 03.02.2018

Przez najbliższe tygodnie wrzucę kilka tytułów (pierwszy raz od... półtora roku?), ale TA dawno utraciło swoje znaczenie, zgłoszeń i tak jest bardzo niewiele, no i jeszcze kwestia kogoś, kto miałby to robić (ja czuję się już zwyczajnie wypruty, na kod strony nie mogę już patrzeć). Raczej nie nastawiałbym się specjalnie nawet na jakieś ciche aktualizacje w przyszłości.
Jazzwhisky, 22:52 31.01.2018

A co z tym dorocznym uzupełnieniem TA o nowe gry?
Michu, 20:28 31.01.2018

Zasadniczo super, ale nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, bo brzmi jak w cholerę roboty (rozpoznanie, edycja, sprawdzanie), no i nie jestem pewien, czy całkowicie wykonalnej, poza tym pozostaje też kwestia ingerencji w pliki gier i co to porobi z ich rozmiarem. Może jakąś opcją jest stworzenie takiego super-RTP, ze wszystkimi plikami we wszystkich możliwych nazwach używanych przez różne wersje RM2000/2003, to załatwiłoby wszystko za jednym zamachem, chętnie dodałbym linki do takiej paczki, gdyby pojawiła się np. na Twierdzy. W razie czego - polecam kontakt przez forum.

A w odniesieniu do zamykania (zamykając wątek :)), to po prostu bardzo trudne, zwłaszcza gdy są aktywni ludzie, zrywy i nadzieje, pewne emocje, a dla mnie osobiście to jeszcze setki wspomnień i w pewnym wymiarze - jakieś 15 lat z życia. Trzeba pamiętać, że TA miało dla wielu userów znaczenie symboliczne, nawet teraz budzi to jakieś nerwy, choć sama informacja to zasadniczo formalność. ;)
Jazzwhisky, 16:24 30.01.2018

A co do cichych aktualizacji to moim marzeniem by było przynajmniej raz na rok jednak uzupełnianie tej bazy (nie wiem jednak ile by to wymagało pracy) np. przy okazji GF. Wtedy można by po prostu się spiąć, naprawić błędy, dodać to co się nagromadziło (głównie do bazy gier) itp. Strona nadal byłaby nieaktywna, ale przynajmniej nadal zbierała by wszelkie ważniejsze rzeczy i archiwizowała - przynajmniej tak długo aż będzie istniała. Nie wiem jak myślą o tym inni, ale według mnie miało by to sens i nie wymagało by aż tak dużej pracy - o ile same gierki były by porządnie przygotowane przez autorów (zrzuty, kompresja danych itp). Nie wiem taka luźna propozycja - bo w sumie raz do roku i tak był tu jakiś zryw aktywności...
Dragon Kamillo, 16:11 30.01.2018

No i właśnie cały problem mam z tym że po tym 2010 roku nie nastąpiło oficjalne zamknięcie TA, tylko było to dalej ciągnięte - wtedy przynajmniej wszystko co było tutaj na stronce działało, dzisiaj żal mi tych wszystkich gier z RM2k/3 które z różnych powodów nie będą mogły być odpalane (bo brak RTP, pliku exe, problemy z nowymi systemami), te dwa pierwsze problemy zostały utworzone w sumie przez oficjalne wydanie i możliwość w końcu wsparcia, przez co usunięcie pirackich wersji (co popieram), ale jest to nie za dobre do tych wszystkich gier które już tu są - dlatego poprosiłem reptila o osobną instalację RTP (mam ją już na mailu, działa dobrze) i teraz to zależy tylko od was czy chcecie żeby doprowadzić wszystkie gry stąd do stanu mniej więcej bez problemowego działania - mogę przygotować wszelkie potrzebne teksty itp, które pozwolą na odpalenie i zagranie we wszystkie gry w bazie - potem przynajmniej będę spokojny że archiwum przynajmniej w dniu zamknięcia było 100% sprawne...
Dragon Kamillo, 16:05 30.01.2018

Z tym że mój sajt jest o tworzeniu gier, a nie o RM, jasne są aktualnoś i ale to głównje żeby przynajmniej raz na tydzień coś było, nawet gdy nie będę miał weny.
Adrapnikram, 14:38 30.01.2018

Pisałem o ogóle sajtów (nawet niekoniecznie RM, chociaż ongi byłem też współautorem bazy ponad setki linków do nieaktywnych stron poświęconych Makerowi, wiem o czym mówię) ale jeśli nawet nazywanie Twierdzy takim samym "trupem" (znów, cudzysłów, plus nie ja wywołałem to słowo) jak TA (!) w komentarzu tutaj ktoś odbiera jako atak, to już znów - jego problem, prawda?
Btw, ktoś kiedyś (2007, 2008?) policzył, że mimo podobnej ilości wpisów, jakiś jeden news tutaj przyniósł tyle materiałów, ile Twierdza w ciągu jakiegoś półtora roku. To były czasy do których się odnoszę, to było życie, a to tylko jeden wycinek, bardzo łatwo byłoby spojrzeć wtedy na inne strony jak na pół-martwe twory (żył za to np. TiTek, ale to jeszcze inna historia :)). No i oczywiście, że powstanie TA było formą stworzenia przemyślanej alternatywy (agresywnej, ale raczej nie ataku), to wszystko są stare banały, oczywistości co do których nie ma uwag, ale o których po prostu dziś już mało kto wie. :]
Jazzwhisky, 12:39 30.01.2018

"są sajty, które od lat można nazwać "trupami", a to, że pojawiają się na nich jakieś wpisy w blogowym stylu (autorzy autorom, bez szczególnego pomyślunku co to treści, czasem mimo upływu lat) zupełnie nic nie zmienia."

Przemyślany atak w stronę Twierdzy. Ale bym uważał.
tiberium, 12:19 30.01.2018

Myślę, że jeśli ktoś obudził się i dopiero dochodzi do takich wniosków, to po prostu do dziś nie załapał istoty TA, *archiwum* materiałów i gier RM. Priorytetem sajtu nigdy nie były newsy, od zawsze dawaliśmy je wtedy, gdy pojawiało się coś solidnego w zasobach lub jakaś gra. A już po roku 2010, w sytuacji gdy nie miał ich kto pisać (poza fajnymi wyjątkami i zrywami, dzięki!), pora wstawić jakąś stronę powitalną zamiast tego i tyle. Bo zasadne było to już dawno temu, a aktualizować sajt można i zupełnie bez newsów (zdarzało się nie raz), prawda? :))
Niemniej, w jednym się zgadzam - są sajty, które od lat można nazwać "trupami", a to, że pojawiają się na nich jakieś wpisy w blogowym stylu (autorzy autorom, bez szczególnego pomyślunku co to treści, czasem mimo upływu lat) zupełnie nic nie zmienia. Ale to już nie problem TA, tu wszystko pozostaje ok, online i z celami początkowymi wypełnionymi dawno temu. Wielkie dzięki wszystkim, którzy przyłożyli do tego choć odrobinę swojej pracy. <3
Jazzwhisky, 11:53 30.01.2018

Co do błędów - parę programów ma nadal wygaśnięte linki, te bez opisów bez żadnego żalu bym wywalił, jednak smutno mi że np. poradnik odnośnie PM po prostu wyleciał, o ile z samym wywaleniem łatki po części się zgadzam, o tyle poradniki mogłyby w jakieś formie zostać gdzieś zarchiwizowane z ewentualnym przeproszeniem i wyjaśnieniem dlaczego dana rzecz nie jest już dostępna do pobrania. Dalej - ten nieszczęsny RM2k dostępny tylko na sreamie - dorzuciłbym info plus link do zakupu wersji non DRM: (https://www.humblebundle.com/store/rpg-maker-2000) - a żeby było sprawiedliwie to też linki do wersji sream pozostałych makerów. I na końcu muszę powrócić do tematu nieszczęsnego nieoficjalnego RTP do RM2k3 - gadałem z reptilem, jest on w stanie wyodrębnić RTP RMME żeby instalowało się bez makera itp (na dzień dzisiejszy ktoś z zewnątrz nie odpali żadnej gry z RM2k3 wymagającej RTP opierając się tylko na TA), - można wrzucić taką wersję i problem by zniknął.
Dragon Kamillo, 02:55 30.01.2018

No dla mnie tak szczerze TA jest "trupem" od co najmniej roku - a już na pewno wieko trumny przygwoździła druga w kolejności z wymienionych tu inicjatyw - no nic, w końcu musiało to nastąpić, nawet szkoda że tak późno, skoro to wiadome było już od dawna...
No, ale - może ten rok/dwa lata temu bym płakał, teraz jest mi to w sumie obojętne. Do dwóch pierwszych inicjatyw nie mam zamiaru się wtrącać (zresztą z pierwszej zostałem wypieprzony - i w sumie dobrze), trzecią w wolnym czasie obiecam jeszcze pociągnąć, a czwarta średnio mi się podoba - z jednej strony tekst jest całkiem OK, ale z drugiej cała nowoczesna otoczka i losowe obrazki (rodem z pseudostron RMXP.pl które zaistniały po zamknięciu forum) trochę mnie odpychają.
W sumie do nie dawna sam z przyzwyczajenia równolegle z twierdzą włączałem TA, jakieś koło pół roku temu stwierdziłem że to już bez sensu (po około 6-8 latach prawie że codziennego sprawdzania stronki) i jak widać nie myliłem się...
Dragon Kamillo, 02:44 30.01.2018

@Diablo
Dla mnie to smutno wyglądało jak wisiał jeden post z zeszłego roku, TA już dawno nie żyło, nawet jak staraliśmy się z Jazzem regularnie pisać to przestało działać po czasie. Czekam na wersję połączoną z newsami z FB!
Adrapnikram, 01:42 30.01.2018

Szczerze... przeczytalem tego newsa z ogromnym smutkiem. Czuje, ze konczy sie pewna epoka, pewien swietny okres. Nie chodzi tu o te slogany w stylu &#8222;scena umarla&#8221;. TA jest najczesciej odwiedzanym przeze mnie portalem o tej tematyce. Nawet nie portalem, czyms wiecej. Symbolem naszej spolecznosci i lat swietnosci RMa. Ultima umarla, z Goncem jest jak z nekrofilia - kochamy tego trupa, teraz TA. Trzeba pomyslec o jakiejs nowej inicjatywie, aby kontynuowac choc duchowo dzielo dotychczasowych stron - a szczegolnie TA.
Diablo, 09:54 29.01.2018

Hm, imprezy na dziesięciolecie nie było... A na zakończenie będzie? Bo nie wiem, czy prasować najlepszą kieckę..? :D
Kleo, 22:55 28.01.2018

Logowanie/Rejestracja

Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
zarejestruj się
W zagraniczne tytuły stworzone w RM gram:
Wcale
Bardzo rzadko, tylko wyjątkowe pozycje
Gdy tylko coś wpadnie mi w oko
Częściej niż w polskie!
zobacz wyniki | archiwum ankiet
1. Septerra Core: Dream About The Past
2. Qmai World 1
3. Gromada
4. Asgun
5. Wrota Arkany 2
6. Komnata
7. Manga Carta
8. Wrota Arkany 3
9. Tale of Exile: Akt I
10. Kruk
» [VX Ace] Projekt Cebula
» [VXa] Iście Gobliński ABS
» Games Gal Blog
» [VxAce] Tits and Magic [16+]
» [RMXP]Pokemon Uvopia Version
» [RM2k3] Saga Demonów [16+]
» [VXAce] Lost Saga
» Proszę zaktualizować link: rpg-maker.info ? rpgmaker.ru
» Zgłoszenia gier
» Dubbing/Voice Acting - Grupa NanoKarrin
System VX: Stukoczące Kopytka by TagTeam
wersja
Pełna,
RM VX
rok wydania
2011
ocena
5.0/10
RPG Maker Zone Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglšdarce Muzeum w Raccoon City: Resident Evil HQ Pokemon Valhalla
© Tsukuru Archive 2006-2018 | Strona o charakterze prywatnym, używamy plików cookie.