Rzut monetą


1. Wprowadzenie

    W tej poradzie pokażę wam, jak rzucić 100 razy monetą i zapisać do zmiennych wynik. Niby pomysł wydaje się banalny, ale do jego zrealizowania będziemy potrzebowali aż 4 (!) zmiennych. Tworzymy więc je nazywając odpowiednio 1 - rzut, 2 - liczba rzutów, 3 - orzeł, 4 - reszka. Zanim przejdziemy do skrypcenia dodam jeszcze, że ta porada to znakomity sposób na sprawdzenie rachunku prawdopodobieństwa.

2. Piszemy

    Stawiamy chara na mapce, Trigger Condition ustawiamy dowolny (żeby nie robić sobie trudności niech będzie to Action Key). Teraz w oknie komend ustawiamy najważniejszą z nich - Loop, czyli z polska pętlę. Dzięki temu diametralnie ograniczymy wielkość skryptu i przyspieszymy tym samym jego działanie. W polu Loop dajemy Variable Operations, zmienna 0001 "rzut", Operation - Set Equal, a Operand - Random Number od 1 do 2 (czyli 1 to orzeł, 2 to reszka). Wszystko zatwierdzamy OK.
    Następnie pod tą komendą dajemy kolejną, znowu Variable Operations. Tym razem do zmiennej 0002 "liczba rzutów" dodajemy 1 (wiecie już chyba jak to zrobić?). Następnie wybieramy Conditional Branch i sprawdzamy, czy zmienna "rzut" jest Equal to 1. Pamiętajcie o zaznaczeniu opcji ELSE (Execute Custom Handler if Condition Not Met). W środku warunku ponownie dajemy Variable Operations i do zmiennej 0003 "orzeł" dodajemy jeden (jak było napisane wcześniej, 1 to odpowiednik orła). W ELSE postępujemy podobnie, tylko zwiększamy o 1 zmienną 0004 odpowiadającą reszce.
    Kolejna komenda w pętli, poza warunkiem, to... kolejny warunek! Sprawdzamy, czy zmienna "ilość rzutów" równa się 100. Nie zaznaczamy ELSE, a w samym polu warunku dajemy komendę Break out of Loop. I to tyle! Nasz skrypt, po aktywowaniu go podchodząc np. do NPC, włączy pętlę, która będzie losowała orła lub reszkę dopóki liczba losowań nie osiągnie 100, wtedy pętla się "złamie".

3. Wynik

    Na koniec warto by jeszcze wyeksponować wynik w grze. Metoda jest prosta: wybieramy komendę Message (pamiętajcie, poza pętlą!) i wpisujemy w niej "Orzeł: \V[3], Reszka: \V[4]". Dzięki temu wiadomość wyświetli nam wyniki zapisane w tych dwóch zmiennych.

Download

Michu

Logowanie/Rejestracja

Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
zarejestruj się
Do zespołowej pracy nad grą w RM najbardziej skłoniłby mnie:
Odpowiedni projekt
Właściwi ludzie
Komercyjny charakter produkcji
Wersja Makera
Coś innego
Nie interesuje mnie praca w zespole
zobacz wyniki | archiwum ankiet
1. Gromada
2. Septerra Core: Dream About The Past
3. Tale of Exile: Akt I
4. Wrota Arkany 2
5. Qmai World 1
6. Komnata
7. Manga Carta
8. Asgun
9. Dark Dawn
10. 8 Bit Quest
» Ziemniaczany blog
» [VXa] Problem z walką
» [VXa] Czcionka
» Tnące się animację na mapie [xp]
» Historie zmyślone: Tulaśny terror [VXAce]
» Robię grę dla DOS-a.
» EnterVPL nagrywa gry z RM
» [2k3] Najlepsze Kampanie SD: Hope
» Opowieści z Edorii: Edycja Cesarska [XP]
» Legenda Pathory HD (RM VX Ace)
Fantasy by Michu
wersja
Demo,
RM 2000
rok wydania
2003
ocena
6.0/10
RPG Maker Zone Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglšdarce Muzeum w Raccoon City: Resident Evil HQ Pokemon Valhalla
© Tsukuru Archive 2006-2016 | Używamy plików cookie.