HP na mapie (pasek)


1. Przygotowania

    Zanim zaczniemy pracę nad samym skryptem, musimy wiedzieć, ile 'kresek' będzie miał nasz pasek HP. Dla tych, którym się nie chce zbytnio robić, proponuję 20 (jak w moim skrypcie), ale najlepszym rozwiązaniem jest większa ilość, np. 50. Musimy teraz przygotować odpowiednią ilość obrazków. Czyli zaczynając od zera (pusty pasek HP, nie mamy już HP), a kończąc na pełnym pasku (100% zdrowia). Łapiecie o co chodzi? To przechodzimy do dalszego etapu pracy.

2. Skrypt

    Sam skrypt wbrew pozorom jest rzeczą bardzo prostą. Na początek wchodzimy w Database -> Common Events. Wybieramy sobie jedno puste zdarzenie i nazywamy je np. HP Bar (jak oryginalnie xD). Ustawiamy je na Paralel Process. Teraz musimy ustawić zmienne w zdarzeniu. W tym celu wybieramy w oknie komend opcję Variable Operations i wybieramy jedną zmienną (nazwijmy ją Hero HP), ustawiamy Set Equal i w dolnej części okna Hero (bohater, którego dotyczyć ma pasek HP) -> HP. Teraz tak samo ustawiamy kolejną zmienną, lecz tym razem ma dotyczyć maksymalnej HP (Hero Max. HP).
    Gdy mamy już ustawione te zmienne, ponownie wstawiamy komendę Variable Operations, wybieramy zmienną 'Hero Max. HP' i dzielimy ją przez liczbę naszych obrazków do HP bara (Divide i Number=liczbie obrazków). Teraz czas, aby podzielić zmienną 'Hero HP' przez zmienną 'Hero Max. HP'. Znów wybieramy Variable Operations, wybieramy zmienną 'Hero HP', zaznaczamy Divide i Value of Variable 'Hero Max. HP'. Teraz tworzymy zmienną o nazwie 'Hero HP %' i ustawiamy ją jako równą wartości zmiennej 'Hero HP' (Set Equal, Value of Variable 'Hero HP').
    Teraz pozostaje nam ustawić, by po zmianie ilości HP pokazywały nam się odpowiednie obrazki. Wybieramy komendę Conditional Branch, Variable 'Hero HP %' Greater than or equal=ilość wszystkich obrazków, zaznaczamy opcję Else Handler (na dole okna). W warunku wstawiamy komendę Show Picture i wybieramy obrazek z pełnym HP. Teraz w opcji Else Handler wstawiamy następny warunek obniżając wartość zmiennej 'Hero HP %' o 1 (opcja Else Handler również zaznaczona) i w warunku wstawiamy koleny obrazek. Czynność powtarzamy, aż skończą nam się obrazki, czyli dojdziemy do zera. I to by było na tyle, jeśli chodzi o skrypt.

Download

Blessed Warrior

Logowanie/Rejestracja

Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
zarejestruj się
W zagraniczne tytuły stworzone w RM gram:
Wcale
Bardzo rzadko, tylko wyjątkowe pozycje
Gdy tylko coś wpadnie mi w oko
Częściej niż w polskie!
zobacz wyniki | archiwum ankiet
1. Tale of Exile: Akt I
2. Tale of Exile: Akt II
3. Lost Saga
4. Qmai World 1
5. Bunt Maszyn
6. Wzór
7. Septerra Core: Dream About The Past
8. Wrota Arkany 2
9. Gromada
10. Wrota Arkany
» [VXA]Teatr Arymana
» Kimyona Yama [2k3][Download]
» Operacja Kanapomelon TRZY [2k3][Download]
» [MV] Move That Box!
» [VX Ace] Sunset Rain
» [2k3] Tactic Card Battle System
» [2k3] Władca Ptaków
» Handlówka 0.1.6 (RPG MAKER VX ACE)
» [VX] Meteoryt
» Darmowe materiały do gier
Noc Rhomików by Michu
wersja
Pełna,
RM 2003
rok wydania
2007
ocena
6.5/10
RPG Maker Zone Muzeum w Raccoon City: Resident Evil HQ Pokemon Valhalla RPG Maker po polsku
© Tsukuru Archive 2006-2020 | Strona o charakterze prywatnym, używamy plików cookie.