HUD w oparciu o zdarzenia


1. Dlaczego nie na obrazkach?

    Dzisiejsza lekcja będzie alternatywą dla poradnika, jak zrobić wyświetlanie określonej statystyki na mapie za pomocą obrazków. Użycie zdarzeń jest dużo prostsze i mniej czasochłonne, ale wiąże się ze znacznym zwiększeniem liczby użytych zmiennych. Ostatecznie wykorzystanie jednego bądź drugiego sposobu zależy od sytuacji, w której chcemy ich użyć. Warto więc poznać również tę metodę.

2. Palec boży, czyli Common Event

    Tak jest, najważniejszą część skryptu zamieścimy w naszej ulubionej zakładce - Common Event. W tym celu tworzymy zdarzenie, które będzie ustawione na Call. Będziemy potrzebowali czterech zmiennych, by wyświetlić trzycyfrową liczbę: "Liczba", "Setki", "Dziesiątki", "Jedności". Dwie pierwsze komendy to ustawienie "Setek" i "Dziesiątek" na taką samą wartość, jak "Liczba" (używając komendy Variable Operations). Trzecią komendą też będzie VO: wybieramy zmienną "Dziesiątki", w Operation zaznaczamy Modulus, a w Operand; Number = 100. Dzięki temu zmienna "Dziesiątki" będzie zawierała początkową liczbę, ale bez setek. Teraz "Jedności" ustawiamy takie same jak "Dziesiątki" - znów używając Variable Operations. I czynimy podobnie z Modulus, tylko w polu Number wpisujemy liczbę 10. Gotowe, nasza główna liczba została podzielona na 3 składowe i teraz możemy przejść do zdarzeń na mapie.

3. Zdarzenie czy z zderzenie?

    Pewnie zastanawiacie się, po co rozbijaliśmy "Liczbę" na części, skoro przy użyciu obrazków nie musieliśmy tego robić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Skrypt z użyciem obrazków działa jednorazowo. Oznacza to, że jak ustawiliśmy np. setki liczby i użyliśmy Modulus na tej samej zmiennej, by uzyskać dziesiątki, to nic się nie stało z poprzednią cyfrą, gdyż obrazek został już "postawiony". Tymczasem zdarzenia mają naturę bardziej ciągłą. Gdybyśmy operowali tylko na jednej zmiennej, nie dzieląc jej na poszczególne wartości, ostatecznie na mapce pojawiłaby się tylko liczba jedności. Zawiłe? Nie musicie tego rozumieć - wystarczy, że wykonacie następny paragraf porady.

4. Show me what you got

    Dla każdej cyfry będziemy potrzebowali jednego zdarzenia. W tym wypadku użyjemy trzech. Tworzymy więc pierwsze (pokazujące setki) i jako grafikę ustawiamy 0, w Preconditions wybieramy Variable "Setki" i ustawiamy Greater than or Equal to 0. Następnie kopiujemy i wklejamy tę stronę jako drugą, grafikę ustawiamy na "1", a w pole wpisujemy 100. Postępujemy analogicznie aż do 900. Na końcu powinniśmy mieć 10 ston w zdarzeniu. Tworzymy kolejne (zdarzenie, nie strony) i postępujemy tak samo, ale zmienną ustawiamy na "Dziesiątki", a w pole wpisujemy 0, 10, 20 i tak aż do 90. Z jednościami postępujemy podobnie zmieniając wspomniane rzeczy.

5. Gotowe!

    Ot i cały skrypt. Wywołując zdarzenie stworzone w Common Event sprawiamy, że liczba (np. aktualne HP) pojawia nam się w formie zdarzeń. Grafiki potrzebne w skrypcie można umieścić albo w charsecie, albo w chipsecie (w tym drugim łatwiej i szybciej). Sam skrypt za to świetnie nadaje się do do mapkowych CMS'ów. Jak zwykle, wersja pokazowa dostępna niżej.

Download

Michu

Logowanie/Rejestracja

Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
zarejestruj się
Do zespołowej pracy nad grą w RM najbardziej skłoniłby mnie:
Odpowiedni projekt
Właściwi ludzie
Komercyjny charakter produkcji
Wersja Makera
Coś innego
Nie interesuje mnie praca w zespole
zobacz wyniki | archiwum ankiet
1. Gromada
2. Septerra Core: Dream About The Past
3. Tale of Exile: Akt I
4. Wrota Arkany 2
5. Qmai World 1
6. Komnata
7. Manga Carta
8. Asgun
9. Dark Dawn
10. 8 Bit Quest
» Ziemniaczany blog
» [VXa] Problem z walką
» [VXa] Czcionka
» Tnące się animację na mapie [xp]
» Historie zmyślone: Tulaśny terror [VXAce]
» Robię grę dla DOS-a.
» EnterVPL nagrywa gry z RM
» [2k3] Najlepsze Kampanie SD: Hope
» Opowieści z Edorii: Edycja Cesarska [XP]
» Legenda Pathory HD (RM VX Ace)
Fantasy by Michu
wersja
Demo,
RM 2000
rok wydania
2003
ocena
6.0/10
RPG Maker Zone Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglšdarce Muzeum w Raccoon City: Resident Evil HQ Pokemon Valhalla
© Tsukuru Archive 2006-2016 | Używamy plików cookie.