Dlaczego nie warto się poddawać...
     W moje łapki trafiła ostatnio ciekawa manga. Mianowicie Kajika. Jest to pierwsza po sławetnym Dragon Ball'u manga Akiry Toriyamy. Trzeba przyznać, że to pozycja bardzo udana.
     Fabuła jest dość banalna. Otóż w młodości tytułowy Kajika był bardzo niegrzecznym dzieckiem. Pewnego razu zabił lisa, który z kolei rzucił na chłopaka klątwę. Czar polegał na tym, że ograniczał techniczne możliwości wojownika. Poza tym wyrósł mu z tyłu ogon, za co chłopak został wyrzucony z wioski. By zdjąć klątwę musi uratować 1000 istnień przed śmiercią. Gdy zaczynamy śledzić losy bohatera zostało mu do uratowania jeszcze 10 stworzeń.
     Widać, że w tej mandze mistrz Akira testował nową kreskę. Co prawda grafika jest bardzo podobna do tej Dragon Ballowej. Szczególnie widoczne jest to przy postaciach ( patrz niżej ). Jakby żywcem "ściągnięte" ze Smoczych Kul.
     Jeszcze jednym godnym omówienia aspektem są relacje pomiędzy Kajiką i Isazą. Tożto Goku i Vegeta! Dwaj wielcy wojownicy ocalali po tragedii swej rasy ( w tym przypadku Kuwaga Clan ) walczący ze sobą. Jeden chce pokonać drugiego, ale nie chce go zabić. Idealna sytuacja jak w przypadku sławnych Sayan.
     Co tu dużo mówić. Kajika nie jest dostępny w Polsce. Musielibyście sobie go sprowadzić z zagranicy. Od czego są sklepy internetowe;). Ewentualnie można poszukać w internecie.
Scenariusz: Akira Toriyama
Rysunki: Akira Toriyama
Tytuł oryginalny: "Kajika"
Liczba tomików: 1
Forma wydawania: ukończona
 
Kajika
Główny bohater mangi. W młodości był bardzo niegrzeczny i dość sporym kamieniem trafił lisa^^. Przez to został obrzucony klątwą. Jego umiejętności zostały ograniczone, a by je odzyskać musi uratować 1000 istnień.

Isaza
Kolejny ocalały po tragedii wioski Kuwaga Clan. Najemnik pracujący za olbrzymie pieniądze. Podczas pierwszego spotkania z Kajiką pokonuje go, jednak gdy z głównego bohatera zostaje zdjęta klątwa Isaza nie robi nic prócz rozdziawiania paszczy. Uznawany jest za najlepszego wojownika i zabójcę na świecie.
Donko
Dość specyficzna postać. Mały, tłusty, niegrzeczny :). Potrafi manipulować innymi, żeby tylko zdobyć więcej kasy. Marzy o własnym samolocie. Jest niewiarygodnie szybki i uważany za najszybszego człowieka na świecie.

Haya
Piękna złodziejka, która wkradła się na teren posiadłości Gibachi'ego i ukradła bezcenne smocze jajko. Bardzo ekscentryczna. Już w pierwszym odcinku zostaje wybawiona przez Kajikę.


Gibachi
Główny black chara tej mangi. Przetrzymuje na terenie swojej posesji niespotykane smocze jajo. Legenda głosi, że kto wypije krew jednodniowego smoka zyska niewyobrażalną moc. No i Gubachi się doczekał swego :). Poza tym to on wynajął Isaze, by zabił Kajikę.

Michu