Aktualności

 
 
 
Golden Forki 2011
(ravenone)

Tegoroczne GFy zgromadziły 39 tytułów (nie licząc tych z eliminacji), na które mogliśmy głosować w przeróżnych kategoriach. Debiutujące w zeszłym roku gry z VX (pełne wersje + dema), tym razem z pełną parą wystartowały jak równy z równym z pozostałymi makerami. Na GRMA czy rmxp.pl użytkownicy pozostali w tym roku niezwykle bierni - łącznie we wszystkich kategoriach głosowało 23 osoby. A spekulacji czy komentarzy odnośnie wyników próżno było szukać. Jedyny "wysyp" postów to 3-4 wymiany zdań odnośnie wyników z pełniaków XP. My nieco wnikliwiej przyjrzymy się konkursowi i przeanalizujemy tegoroczne rozstrzygnięcia.

PEŁNE WERSJE XP
Przed rokiem Agnosco zajęło 3 miejsce w Zapowiedziach, a Wrota Arkany 3 wygrały tą kategorię. Kilka miesięcy później w Premierach 2011 w Gońcu sytuacja się odmieniła: Agnosco było 2, a WA3 - 3. Jak widać rywalizacja obu projektów zaczęła się już przed rokiem i trwała aż do końca grudnia 2011. Głosujący docenili oryginalność produkcji Noruja i to on wygrał tegoroczne GFy. Druga sprawa - Wrota miały premierę stosunkowo późno - z początkiem grudnia i niewiele osób zdołało je ukończyć przed głosowaniem. Poza tym, była to trzecia część gry, a ci co nie przeszli 1 i 2 zazwyczaj odpuszczali sobie odpalanie i 3.
Patrząc na resztę rozstrzygnięć - zasłużone trzecie miejsce dla błyskotliwego projektu Sabikka. Shattered blisko podium, gdyby gra była nieco bardziej rozbudowana z pewnością była by wyżej.
Generalnie zaryzykuję stwierdzenie, że pełniaki z 2010 roku wyglądały dużo lepiej niż tegoroczne, gdzie cała pierwsza dziesiątka to były mocne projekty. W tym roku naprawdę dobre gry z XP policzymy na palcach jednej ręki. Na jakość gier przełożyła się również frekwencja głosowania: w 2010 roku 33 głosy, 2011 - 16.

PEŁNE WERSJE 2K3
Tutaj również nie doszukamy się genialnych czy gigantycznych produkcji. Przed rokiem mieliśmy 6 gier, w tym bezkonkurencyjny Perfect World. 2011 przyniósł nam 5 pozycji. Największym wygranym został Ska'ciu, a jego dwie gry znalazły się na podium. Projekty tego doświadczonego makerowca zawsze trzymają poziom, w dodatku w tym roku dobitnie pomogła mu niezbyt silna konkurencja. Zeszłoroczny triumfator Amadik z rozszerzoną wersją Ostatnich Wakacji Alexa zajął drugie miejsce. Ogólny trend w makerze 2k3 pokazuje, że coraz więcej osób chwyta się za gry scenowe, aniżeli typowe rpgi. Zobaczymy czy teza ta sprawdzi się za rok, wszkażke Ska'ciu ma ukończyć dalszą część Spamthirowego Czołgu, a Preki Z Archiwum Tsukuru.

PEŁNE WERSJE VX
Jedyna konkurencja, w której z góry mogliśmy wskazać faworyta. Opowieści z Asgun miały wszystko, co powinien mieć dobry jrpg. Jak dla mnie to najlepsza gra ze wszystkich makerów z 2011 roku. Pozostałe miejsca na podium przypadły TagTeamowi. Cieszy nas fakt, że team ten stale się rozwija i co roku funduje nam kolejne, coraz bardziej dopracowane produkcje.

DEMA XP
Kategoria, której miało wstępnie nie być, nieoczekiwanie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jednak zebrane tytuły to tylko odgrzewanie kotleta (no może poza projektem SpleeNa). Większość to te same wersje gier, które widzieliśmy jeszcze w 2010 roku i co gorsza - nie zanosi się na to, że któraś z nich zostanie kiedyś ukończona. Jedynie wygrany Ekhart ogłosił powrót do prac nad Pragnieniem Krwi. Na ile okaże się to prawdziwe - czas pokaże. Szkoda by było zmarnować potencjał, jaki tkwił w tej klimatycznej opowieści.

ZAPOWIEDZI
Zazwyczaj tą kategorię traktowaliśmy z przymrużeniem oka. Tymczasem zeszły rok pokazał, że zapowiedzi nie muszą być robione tylko dla pokazania się na GFach. Z 7 projektów z 2010 roku 3 doczekały się pełnych wersji (Agnosco, WA3, Shattered). Dlatego liczymy, że tegoroczne prace również przynajmniej w 50% zostaną ukończone.
Po raz pierwszy zebrano zapowiedzi ze wszystkich makerów razem. Co dziwne - nie pojawił się żaden projekt z VX. Tą kategorię zasłużenie wygrał duet Dave.-Dante. Po wielu miesiącach posuchy obiecali, że wrócą do ciężkich prac nad grą.