Aktualności

 
 
 
Aktualności scenowe
(ravenone 5.02.2010)

Przełom roku minął pod znakiem największej imprezy makerowej, czyli Golden Forków. O tym, co z nich zapamiętają uczestnicy, mogliście przeczytać w poprzednim numerze. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli faworyci, a małe niespodzianki dotyczyły dalszych miejsc. W Pełnych Wersjach do makera Xp startowało ponad 30 gier. Po raz pierwszy w historii odbył się również konkurs w kategorii VX. Ale nie samymi Widelcami człowiek żyje. Co jeszcze działo się przez ostatnie dwa miesiące? Sprawdźmy.

Nie wszyscy wyrobili się czasowo na GFy, stąd długo oczekiwane demo The Cult nie znalazło się w konkursie. Szerzej o projekcie Sengi piszemy w artykule z demami. Poza tym pojawiła się zapowiedź Era Mroku, pierwszy projekt naruto269. Po wstępnych informacjach autor jednak ucichł i raczej nie ma co czekać na udany debiut. Więcej możemy oczekiwać po projekcie Dr.Mana. Przepowiednia to klasyczny rpg z turowym systemem walki, mnóstwem potworów do ubicia i licznymi dodatkami. Fire Blade robi natomiast połączenie przygodówki i komedii. To jedna z tych produkcji, gdzie nazwa gry pokrywa się z nickiem autora. W lutym ma się pojawić wersja demonstracyjna. Wtedy będzie można o projekcie powiedzieć coś więcej. Mikhes wydał demo Opowieści o Dwóch Braciach, ale jak to w przypadku pierwszych projektów bywa, spotkał się z dużą krytyką ze strony odbiorców. Przed nim jeszcze sporo pracy. Jedną z lepszych zapowiedzi na przełomie ostatnich miesięcy jest The Debris Of Oldest Legends - Anti w wykonaniu Prometheriona, czyli pikselowate grafiki ze wcześniejszych makerów, autorski CMS i BS, wybór frakcji i mini-gry i co najważniejsze - ciekawa fabuła. Autor wysoko zawiesił sobie poprzeczkę, dlatego bacznie będziemy przyglądać się rozwojowi projektu. W styczniu dostaliśmy do ręki małą odskocznie od Wrót Arkany - Karty Arkany, czyli planszówkę w świecie Elroara. Wersja demo jest już do ściągnięcia na forach. Maxie, po zawieszeniu Flappy'ego, próbuje sił w kolejnej platformówce. Miejmy nadzieję, że Whiter nie skończy tak jak jego poprzednik.

Na Gospododzie w grudniu zostały dopięte na ostatni guzik gry, które przodowały w GFach, czyli Perfect World Amadika, Sztuka Bycia Potworem Michu czy First Fantasy w wykonaniu Motoki. Niezmordowany Mateusz SSJ8 znowu atakuje nas Miasteczkiem Nowoczesnym. To już 4 i ... 4-2 odsłona gry. Jak zmienia się sieria MN i czy w ogóle się zmienia... możecie się przekonać ściągając grę. Marvolo37 daje się poznać jako fan Gothica, a demo jego gry Khornis utwierdza nas w tym przekonaniu. Kolejne demo debiutanta to Last Story: Przebudzenie. Kuba pajączek znowu daje się poznać jako aktywny twórca. Tym razem do przetestowania dla was daje Marcepanowy Mariusz & Alfons Dominiki noc zombie w latach 90 , czyli swoisty mix horroru, komedii i rpg.
Poza polskimi projektami, od czasu do czasu pojawiają się również zagraniczne produkcje. I tak oto spod makera VX wskoczył nam Eyes Without a Face w wykonaniu YummyDrumsticksa oraz Antiarctica - The Land beyond the Sea Batistaberga, pełna gra na rm2000. AI-RGP zaprezentował swój kolejny projekt - krótką mini-grę Otwieranie spam********o zamka.
W Zapowiedziach pojawiło się Space Diamonds w wykonaniu Foxika, czyli opowieść o czwórce rozbitków na nieznanej planecie. Na przełomie lutego i marca powinniśmy doczekać się dema.
W grudniu Jazz zaserwował nam informacje na temat kilku projektów, które startowały później na Golden Forkach. I tak oto na Tsukuru znalazły się następujące gry: The Bright Side of Life, Perfect World, Pokemon Marcos oraz First Fantasy. Vodun z kolei zafundował nam dwa obszerne artykuły: poradnik dotyczący broni i ekwipunku klasycznego bohatera rpg oraz analiza herosa w grach rpg. Oprócz tego: szczegółowe wyniki z GFów, stara gra spod znaku Dragon Balla autorstwa Kulilina.

Na Golodirze wyróżnia się dział z ogólną dyskusją o rpg makerze. Możecie w nim poczytać m.in. o postępach userów w obeznaniu makera czy też wadach i zaletach programu. Na Zamthirze wzmianki o postępach w projektach: FireBlade Revenge oraz Tale of Arethium oraz ścieżce dźwiękowej do The Story of Talavar. Na forum TiTka wciąż żywe są dyskusje o grach twórcy serwisu (jak on to robi?). Najczęściej pojawiają się pytania o postępach w pracach nad PW2 i dacie zakończenia projektu. Oprócz tego zapowiedzi wspomnianych przy okazji Zamthira gier: FireBlade i Tale of Arethium oraz System RPG Pustkowia Chaosu. Na Ultimateam dział z VX jest mocno oblegany, a Tale of Arethium i Cres: Amulet Elfa ścigają się o miano najpopularniejszego projektu spod makera VX. Oprócz tych projektów w ostatnich dwóch miesiącach pojawiło się kilkanaście nowych zapowiedzi. Jak widać przybywa fanów tej wersji makera.

Twierdza podjęła się współorganizacji GFów, stąd spory przypływ zrecenzowanych gier na rpgmaker.pl. Reptile i spółka wzięli pod lupę m.in.: Thief Story, Jaworlandia, Septerra Core Dream About The Past, BeyBlade - Legenda White Dragoona, Opowieści Miko, Zemsta, Quis: Nowy początek, Shine, Terminal, First Fantasy. Oprócz tego wzbogacono zasoby o kolejny pack facesetów (RPGME), ikonek (RMXP) czy batllersów (RMXP/RMVX), zdarzeniówki i wiele innych. Do grona redakcji dołączyła CookieMonster.