Aktualności

 
 
 
Aktualności scenowe
(ravenone 26.05.2013)

Nowy Goniec
Od jakiegoś czasu zbierałem się do małych zmian w Gońcu. 250 plików w jednym katalogu przy kolejnych aktualizacjach powodowało coraz większy chaos. Postanowiłem to wreszcie podzielić na katalogi, a co za tym idzie wiele linków trzeba było nadpisywać. Dlatego przy okazji zająłem się przestarzałą już nieco szatą graficzną. Po blisko miesiącu prac udało mi się wszystko przerzucić. Mam nadzieję, że działa. Jeśli jednak znajdziecie jakieś błędy czy niewyświetlające się pliki to dajcie znać.
Do tradycyjnych działów dodałem również nawigację odnośnie samych makerów. Teraz łatwiej możecie dotrzeć do recenzji, zapowiedzi czy solucji gier z konkretnej platformy. Zwróćcie również uwagę na lewą kolumnę i najwyżej oceniane gry. Przy podstawowych działach (analizy, poradniki, rodzaje makerów itp.) kolumna pozycjonuje nam różne kategorie. Szukajcie tam swoich gier;).
Dotychczasowy charakter Gońca również się nieco zmieni. Nie będziemy czekać na kolejne materiały, tylko wrzucać je pojedynczo tym samym rezygnujemy z otoczki zinu, a chcemy być portalem. Mamy nadzieję, że to wyjdzie:). Śledźcie nas na bieżąco, bo nie będziemy już po każdej wzmiance informować o tym na forach. Zachęcamy wszystkich chętnych do udzielania się na łamach Gońca. Czekamy na nowych redaktorów.

Restart Ultimy
Administracja forum Ultimy podjęła decyzję o zamknięciu starego forum i stworzyeniu nowego. Czemu zdecydowali się na taki zabieg? Jaki będzie charakter nowego forum i co ze starym? O tym szerzej opowie nam Ayene:

Nowe forum na silniku MyBB to efekt przestarzałego i mocno niezoptymalizowanego skryptu starej Ultimy. To 5 lat żmudnych aktualizacji i wgrywania wielu niepotrzebnych modów. Wcześniejsze rozwiązania, np. wymogu rejestracji w celu pobrania materiałów z forum, również przyczyniły się do zapchania bazy danych przeszło 6 tys. kont użytkowników, z których może 100 było aktywnych. Ostatecznie jednak czarę goryczy przepełnił pojawiający się co jakiś czas błąd zapisu plików cache, którego niestety nie udało się wyeliminować pomimo wsparcia technicznego hostingu. Dzięki zmianom oskryptowania, forum zaczęło na nowo sprawnie działać, nie ma większych usterek, a i ewentualne modyfikacje wgrać można jednym przyciskiem myszy, bez konieczności edycji plików źródłowych.
Stara Ultima pozostanie w trybie offline tak długo, jak będzie istniała nowa. Nie planujemy przerzucać wszystkich materiałów. Zachęcamy jednak do umieszczania na nowo tematów z grami i zapowiedziami, oczywiście dla użytkowników, którzy nie zdążyli się w nich wypowiedzieć. Siłą rzeczy kilka tematów się zdubluje, niemniej nie jest naszym celem tworzenie kopii.
Wraz z założeniem nowego forum postanowiliśmy zmodernizować nieco układ działów, co niewątpliwie (w naszej ocenie) wpłynęło na poprawę ich przejrzystości. Wprowadzenie odpowiednich tagów ułatwiających indeksowanie, pozwoli szybko rozpoznać wersję RM-a, w której robiona była gra lub do której zamieszczono grafiki, skrypty itd.
Staramy się również być bardziej otwarci na opinie użytkowników, którzy w etapie kształtowania się nowej Ultimy (a ten nadal trwa), mogą składać swoje propozycje rozwiązań. Dbamy o to, aby nowe forum było wolne od zarzucanych mu niegdyś błędów, czy to technicznych, czy administracyjnych.
Serdecznie zapraszamy.


W pierwszych tygodniach nowe forum ma się całkiem dobrze. Przybywa tematów z grami, projektami czy skryptami. A i o aktywność nie musimy się martwić. Do tej pory zarejestrowało się już ponad 100 osób. Pojawiły się tematy z dobrze znanymi grami, pojawiły się również twory z innego forum: Był sobie pewien Troll czy Prosiałke, a także całkiem nowe projekty (World Of Magic, Arzack, Kruk 2). Trzymamy kciuki za rozwój sytuacji.

Koniec RMXP.PL
Wszystko na to wskazuje, że największe forum o tematyce makera XP w Polsce przestało istnieć. Kilka miesięcy temu Nightcrawler chciał przekazać forum w dobre ręcę. Niestety zabrakło chętnych na prowadzenie rmxp.pl dalej. W rezultacie najprawdopodobniej po minięciu opłaty za odnowienie serwera, strona została zdjęta z sieci. Wielka szkoda.

Na Gospodzie regularnie pojawiają się nowe gry i zapowiedzi. Większość z nich to zasługa Lorda Drachanela, który co i rusz wypuszcza nowe dzieła. W tym miesiącu ukończył już dwie gry (co za tempo!): Był sobie pewien Troll - jego pierwszy projekt na XP oraz Co z bocianem, Rahim? - scenowa produkcja. Nie próżnuje również Rahim, który w tym roku ukończył już dwa projekty: Sereitei - Dwór Czystych Dusz oraz Pokemon Master 2PL.

Na Tsukuru od blisko już roku Jazz nie zamieścił żadnej nowej aktualizacji. Wyjątkiem są pliki, które ostatnio wrzucili inni użytkownicy. Twierdza zmienia serwer i przerzuca pliki na nowy hosting. Kolejne modernizacje nie przeplatają się niestety z nowymi materiałami czy recenzjami. Miejmy nadzieję, że to się wkrótce zmieni. Na forum TiTka nie ma nowych wzmianek na temat prac nad PW2. Zagląda tam już tylko garstka ludzi, a w dziale z grami z aktualną datą widnieje tylko projekt Wingarda.