Recenzja gry

 
 
 
Heartache 101 ~Sour into Sweet~ - flowerthief
(PInroz)

data wydania: listopad 2011
maker: XP
gatunek: visual novel
język: angielski

 

DOWNLOAD

Codzienne życie w murach japońskiego liceum może być często nudne i pozbawione jakiegokolwiek uroku. Chyba, że jesteśmy chłopakiem, który ma wielkie powodzenie wśród dziewczyn i chce jak najlepiej to wykorzystać. Kilka króciutkich słówek nie opiszą w całości Heartache 101 ~Sour into Sweet~. Tu trzeba ponad stu jeden zdań do opisania całej gry.

Fabuła:

W grze kontrolujemy poczynaniami japońskim licealistą, który ostatnio spotyka się z wieloma dziewczynami. Po kolei eliminuje je ze swojej listy szkolnych romansów, by znaleźć dla siebie tą jedyną. A od gracza zależy, która z dziewczyn będzie jego wybranką. Jednak by było ciekawiej, musi to zrobić w ciągu stu jeden dni kalendarzowych. Szykuje się zatem ostra rywalizacja, w której najważniejszą ceną są miłosne zawirowania naszego licealisty. Każda dziewczyna spotkana na szkolnym korytarzu lub w mieście staje się potencjalną kandydatką do flirtowania. Mimo tak absurdalnej fabuły w Heartache 101 ~Sour into Sweet~ gra się przyjemnie, można poczuć nie tyle klimat, a uczucie jak by się powróciło do czasów szkolnych. ''Do czasu prób i błędów''. Jest to bezcenne.

Mechanika:

Mechanika w grze robi wrażenie. Całą rozgrywkę obsługujemy kursorem myszy. Po włączeniu gry mamy możliwość wybrania poziomu trudności, wymyślenia własnemu bohaterowi imienia oraz jednego z dwóch trybów gry. W jednym trybie w ciągu stu jeden dni mamy flirtować z napotkanymi dziewczynami, a wszystko zaczyna się w szkole. Mamy możliwość prowadzenia konwersacji, dzięki którym zyskujemy sobie przychylność lub nienawiść w oczach  naszej wybranki. Otrzymując w ten sposób u danej niewiasty punkty reputacji, które po zyskaniu odpowiedniej ilości zmieniają portret dziewczyny na bardziej zakochaną :). Mina danej dziewczyny zmienia się również zależnie od jej nastroju.
W trakcie gry otrzymujemy również wiele punktów wpływających na naszego licealistę. Mają one wpływ na urok osobisty, dzięki którym otrzymujemy różne premie w grze. Mamy również możliwość podróżowania po mieście: odwiedzania biblioteki, kafejek lub centrów handlowych, w których możemy otrzymywać punkty lub spotykać się z dziewczynami. Możemy również dzwonić do nich przez telefon, dawać im prezenty, zdobywać o nich informacje, które potem przydadzą się w dalszych poczynaniach. Jest tego oczywiście o wiele więcej, jednak trzeba zwrócić uwagę, że trzeba się z tym wszystkim zmieścić się w ciągu stu jeden dni, co jest moim zdaniem strasznie krótkim okresem, bo dni w grze mijają bardzo szybko. Drugi tryb to swobodne rozmawianie z poszczególnymi dziewczynami. Tu już jest wszystko narzucone więc nawet nie można wybrać w tym trybie opcji dialogowych.

Mechanika ciąg dalszy:

W trybie pierwszym poruszamy się po naklejonych za pomocą zdarzeń obrazkach, na których przedstawione są poszczególne miejsca. Natomiast główną rozrywką w grze, oprócz rozmów z dziewczynami, jest krótka mini gierka, w której przemieszczamy się po szkolnym korytarzu zdobywając punkty, spotykając się z dziewczynami i wiele, wiele więcej. Czyli tak zwane spędzanie czasu w szkole, a trzeba sobie jakoś dzień urozmaicić. Sama mini gierka to po prostu coś w rodzaju gry planszowej. Mamy możliwość wylosowania sobie ilości ruchów, które zrobimy, możliwość ominięcia tury lub wykorzystanie itemów, które zdobywamy w czasie rozgrywki. Ciekawe rozwiązanie i godne uwagi. W grze jest również możliwość porównywania punktów w tabeli wyników -ile procent odblokowaliśmy w czasie rozgrywki, jest również zawartość niestandardowa, która zawiera różne informacje z rozgrywki. Obydwie funkcje są w menu głównym, więc śmiało możemy sprawdzić wszystkie aktualne informacje o miejscach i dziewczynach spotkanych w czasie rozgrywki.

Muzyka i grafika:

Muzyka jest naprawdę przyjemna w słuchaniu. Daje to swój klimat, a same kompozycje muzyczne dopasowują się do danej chwili lub do danej dziewczyny, z którą rozmawiamy. Co do grafiki - pełno w niej japońszczyzny. Lecz mi to osobiście nie przeszkadza, graficznie jest dobrze. A na rpgmaker.net autor gry pisał również, że do gry można wprowadzić własne postacie w miejscu standardowych bohaterów. Więc jest to z pewnością ciekawe urozmaicenie.

Zakończenie:

Heartache 101 ~Sour into Sweet~ jest grą stosunkowo krótką i łatwą to przejścia. Na pewno jest miłym urozmaiceniem i da się nawet przy niej dobrze bawić. Lecz fakt, że w grze jest mnóstwo dialogów sprawia, że bez znajomości języka angielskiego się nie obejdzie. Serdecznie zapraszam do pobierania :)


PLUSY:
-Ciekawa mechanika
-Przyjemna i odprężająca muzyka
-Możliwość wstawiania do gry własnych postaci


MINUSY:
-Dni mijają niezwykle szybko


FABUŁA: 4/6
GRAFIKA: 5/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 6/6
MECHANIKA: 6/6

ŁĄCZNA OCENA: 5